Γενικά Μεταφορά παπαγάλου από Αθήνα Θεσσαλονίκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexetai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexetai

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2020
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, εγώ αγοράσει από έναν εκτροφέα ένα lovebird ωστόσο μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με τα ΚΤΕΛ γιατί ελέγχουν τα δέματα πολύ περισσότερο

θα είναι από Αθήνα Θεσσαλονίκη

ξέρει κανένας κάποιον τρόπο για να το μεταφέρω;Η μοναδική courier που μεταφέρει θέλει 40€ ενώ το παπαγαλάκι κοστίζει 70€ εάν ξέρει κανένας κάτι καλύτερο ας με ενημερώσει.
 
Επειδή το είχα ψάξει κ εγώ παλιότερα δύσκολα τα πράγματα στις μεταφορές μικρών ζώων πλέον. Μόνο αν το πάρει ο οδηγός κτελ μαζί του η αν το περάσει αυτος κατά κάποιο τρόπο (πρέπει να Ναι γνωστός ) δεν ξέρω αν μπορεί να στο μεταφέρει κάποιος που μεταφέρει ζώα (ζωαδικο ) να το πάρει μαζί δλδ. Γιατί πλέον δεν κυκλοφορεί και Κόσμος να στο παρουν με αυτοκίνητο.
 
Εγώ αυτό που σκέφτηκα είναι να πάω Αθήνα, είμαι ελεύθερος επαγγελματίας άρα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, ο οδηγός φαντάζομαι θέλει χαρτζιλίκι;Δεν έχω θέμα να του δώσου εάν είναι σίγουρο ότι μπορεί να το πάρει μαζί του
 
Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις άσκοπη μετακίνηση σαν Ελεύθερος επαγγελματίας. Αν βρήκες όμως μεταφορική με 40€ συμφέρει πιο πολύ απ το να πας κ να πληρωσεις βενζίνες και διόδια συν την ταλαιπωρία και ίσως κ το ενδεχόμενο να σε γράψουν ! Οσο για τον οδηγό αννν βρεις γνωστό δεν νομιζω να σου ζητήσει κάτι αλλά πάλι κάτι θα έδινες για το ευχαριστώ και την εξυπηρέτηση.Εγώ σε αυτή τη περίπτωσή θα έδινα τα 40€ πάντως και θα ξενοιαζα. Γνώμη μου φυσικά εσύ Κάνε ότι θέλεις.
 
Αυτό θα κάνω. Να σου πω την αλήθεια το θέλω τόσο πολύ που δεν με πειράζει και να δώσω τα 40€
[automerge]1585650209[/automerge]
Ωστόσο εάν κάποιος έχει κάποια καλυτερη εναλλακτική ας με ενημερώσει
 
Μιλα με μια μεταφορικη που κανει Αθηνα-Θεσσαλονικη και ρωτα αν μπορει να το παρει ο οδηγος στη καμπινα τους ως εξυπηρετηση.
Θα σου ερθει φθηνοτερα λογικα.
Όλες η μεταφορικές κάνουν Αθήνα-Θεσσαλονίκη μα ψάξω για κάποια σχετικά μικρή;
 
user20443 είπε:
Από μια αναζήτηση στο google είδα οτι υπάρχουν μεταφορικές για ζωάκια, δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις κι εκεί για τιμή.
Οι πιο πολλές δεν κάνουν δρομολόγια αυτές τις μέρες και η μια που βρήκα ότι κάνει θέλουν 40€, δεν με πειράζει απλά θα ήθελα να ξέρω εάν υπάρχει κάτι καλύτερο
 
Έγραψες courier στην αρχή και νόμισα κάποια σαν acs κλπ παρόμοιες😅
Σ αυτή την περίπτωση νομίζω σου μένει επιλογή ΚΤΕΛ (με την προϋπόθεση να το κρατήσει ο οδηγός μαζί του και όχι στις αποσκευές - αν έχεις και κάποιο χαρτί ίσως απ τον εκτροφέα/κτηνίατρο οτι είναι υγιές το πουλάκι δε θα έχεις πρόβλημα λογικά) ή κάποια μεταφορική μετακομίσεων/εμπορική, που δε νομίζω καν να το χρεώσουν, άντε ένα χαρτζιλίκι στον οδηγό όταν το παραλάβεις για το ευχαριστώ.
 
user20443 είπε:
Έγραψες courier στην αρχή και νόμισα κάποια σαν acs κλπ παρόμοιες😅
Σ αυτή την περίπτωση νομίζω σου μένει επιλογή ΚΤΕΛ (με την προϋπόθεση να το κρατήσει ο οδηγός μαζί του και όχι στις αποσκευές - αν έχεις και κάποιο χαρτί ίσως απ τον εκτροφέα/κτηνίατρο οτι είναι υγιές το πουλάκι δε θα έχεις πρόβλημα λογικά) ή κάποια μεταφορική μετακομίσεων/εμπορική, που δε νομίζω καν να το χρεώσουν, άντε ένα χαρτζιλίκι στον οδηγό όταν το παραλάβεις για το ευχαριστώ.
Θα ρωτήσω και εκεί, δεν έχω θέμα και να το χρεώσουν
[automerge]1585665403[/automerge]
Θα ρωτήσω και εκεί, δεν έχω θέμα και να το χρεώσουν
Το θέμα είναι να βρω κάποια εταιρία να το πάει
 
Ο εκτροφέας είπε ότι μόνο με αυτό έστελνε πριν τον κορονοιο

Με γνωστο προφανως.
Απαγορευεται απο το νομο να ταξιδευουν ασυνόδευτα, οπως και δεν τειθεται θεμα να μπουν στις αποσκευες καθως το απαγορευει και αυτο ο νομος.
 
Με γνωστο προφανως.
Απαγορευεται απο το νομο να ταξιδευουν ασυνόδευτα, οπως και δεν τειθεται θεμα να μπουν στις αποσκευες καθως το απαγορευει και αυτο ο νομος.
Μου είπε ότι μπορεί να έχουμε πρόβλημα επειδή πλέον τα βλέπουν πιο προσεκτικά τα δέματα.

Εάν δεν μπορέσει λογικά θα πάω να το πάρω εγώ
 
@Tony Forpus νομίζω αυτό:
... κατά την κρίση του οδηγού ή άλλου εντεταλμένου προσωπικού του μεταφορέα ανάλογα με τις συνθήκες πληρότητας του οχήματος/ συρμού και την ασφάλεια των επιβατών (με εξαίρεση τους σκύλους βοηθείας)...
δεν ισχύει αν θυμάμαι καλά είναι υποχρεωμένα εδώ και κάποια χρόνια τα ΜΜΜ (υπεραστικά) να έχουν στο πρόγραμμα ορισμένα δρομολόγια μες τη μέρα στα οποία επιτρέπεται η μεταφορά ζώων, σε ορισμένο αριθμό βέβαια.
Ασυνόδευτα λογικό να απαγορεύεται, αλλά ίσως ένα κλουβί μ ένα πουλάκι να μπορούν να το δεχτούν (που δε θέλει ιδιαίτερη προσοχή και δε προκαλεί ενόχληση συγκριτικά μ ένα σκύλο πχ), με ευθύνη προφανώς του ιδιοκτήτη.
 
Back
Top