Γενικά Μεταφορά παπαγάλου από Αθήνα Θεσσαλονίκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexetai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Υπάρχει μεταφορέας αλόγων που κάνει συχνά δρομολόγια Αθήνα Θεσσαλονίκη Και εξωτερικό μήπως αυτος θα σε εξυπηρετούσε;
 
User23658 είπε:
Υπάρχει μεταφορέας αλόγων που κάνει συχνά δρομολόγια Αθήνα Θεσσαλονίκη Και εξωτερικό μήπως αυτος θα σε εξυπηρετούσε;
Μπορείτε να μου στειλετε την σελίδα τους η τηλέφωνο;
 
user20443 είπε:
@Tony Forpus νομίζω αυτό:
... κατά την κρίση του οδηγού ή άλλου εντεταλμένου προσωπικού του μεταφορέα ανάλογα με τις συνθήκες πληρότητας του οχήματος/ συρμού και την ασφάλεια των επιβατών (με εξαίρεση τους σκύλους βοηθείας)...
δεν ισχύει αν θυμάμαι καλά είναι υποχρεωμένα εδώ και κάποια χρόνια τα ΜΜΜ (υπεραστικά) να έχουν στο πρόγραμμα ορισμένα δρομολόγια μες τη μέρα στα οποία επιτρέπεται η μεταφορά ζώων, σε ορισμένο αριθμό βέβαια.
Ασυνόδευτα λογικό να απαγορεύεται, αλλά ίσως ένα κλουβί μ ένα πουλάκι να μπορούν να το δεχτούν (που δε θέλει ιδιαίτερη προσοχή και δε προκαλεί ενόχληση συγκριτικά μ ένα σκύλο πχ), με ευθύνη προφανώς του ιδιοκτήτη.

Συμφωνα με το ΦΕΚ δεν εχει υπαρξει αλλαγη στο νομο Λενα, δεν ξερω!
 
Έκανα ανασκαφή στο φάκελο μου με τα ΦΕΚ/Εγκυκλίους. Σε εγκύκλιο του 2014 αναφέρει αυτό που έγραψα για τα δρομολόγια, τα υπόλοιπα ισχύουν όπως τα έγραψες Αντώνη.
Καταγραφή.webp
Η προαναφερόμενη εγκύκλιος που γράφει, είναι του 2011.
 
user20443 είπε:
Έκανα ανασκαφή στο φάκελο μου με τα ΦΕΚ/Εγκυκλίους. Σε εγκύκλιο του 2014 αναφέρει αυτό που έγραψα για τα δρομολόγια, τα υπόλοιπα ισχύουν όπως τα έγραψες Αντώνη.
Eχεις δικιο!
Ευχαριστω για το update Λενα :)
 
Δε χρειάζεται να ευχαριστείς, το έβαλα μήπως ξαναχρειαστεί σαν πληροφορία για κάποιον, δεν ξέρω όμως μήπως έχει βγει και καμία άλλη εγκύκλιος που να ακυρώνει αυτή 🙂 με την ευκαιρία έκανα κι ένα καθάρισμα το φάκελο που είχε "πιάσει αραχνες" 🕷🕸
 
user20443 είπε:
Δε χρειάζεται να ευχαριστείς, το έβαλα μήπως ξαναχρειαστεί σαν πληροφορία για κάποιον, δεν ξέρω όμως μήπως έχει βγει και καμία άλλη εγκύκλιος που να ακυρώνει αυτή 🙂 με την ευκαιρία έκανα κι ένα καθάρισμα το φάκελο που είχε "πιάσει αραχνες" 🕷🕸
Ευχαριστώ πολύ,το ψάχνω και εγώ ώστε να φέρω την μικρή μου φίλη εδώ με όσο μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται
 
Εδώ υπάρχει εγκύκλιος του 2014 https://community.petbirds.gr/threads/Μεταφορά-πουλιών-με-λεωφορείο-των-ΚΤΕΛ.21661/post-370677

Μεταξύ άλλων αναφέρει:

Όπως ρητώς ορίζεται στην παρ. ιδ' του άρθρου 15 του ν. 2963/2001, οι συγκοινωνιακοί φορείς και τα όργανα αυτών "απαγορεύουν τη μεταφορά ζώων, πλην των περιπτώσεων ζώων συνοδείας αναπήρων ή μικρών κατοικίδιων ζώων, που μεταφέρονται με τα κατάλληλα για το σκοπό αυτόν μέσα". Συνακόλουθα, απαγορεύεται κάθε μεταφορά οποιουδήποτε ζώου με τα λεωφορεία των ΚΤΕΛ, πλην της ανωτέρω εξαίρεσης.
...
, στην ανωτέρω εξαίρεση εμπίπτουν τα μικρά κατοικίδια έως δέκα (10) κιλά (και όχι επτά κιλά, όπως αναφερόταν στην εγκύκλιο Β/41804/4443/13.9.2013 ειδικά σε ό,τι αφορά τη μεταφορά μικρών ζώων με τα υπεραστικά ΚΤΕΛ). Κατά τα λοιπά, οι διαστάσεις των καλάθων μεταφοράς για τα κατοικίδια έως δέκα κιλά παραμένουν ως έχουν, βάσει της διάκρισης που ισχύει για τα αστικά (κάλαθοι διαστάσεων 50x40x70εκ.) και τα υπεραστικά (κάλαθοι διαστάσεων 50x40x35εκ.) ΚΤΕΛ.

Ως εδώ καλά αλλά αναφορικά με τα ασυνόδευτα η εγκύκλιος συνεχίζει:

Τόσο τα μικρά κατοικίδια, όσο και τα ζώα συνοδείας αναπήρων μεταφέρονται υποχρεωτικά εντός του χώρου των επιβατών, συνοδεία των ιδιοκτητών τους και με τις προϋποθέσεις που η προαναφερόμενη εγκύκλιος θέτει.
 
Back
Top