Αναπαραγωγή Με "θειο" είναι αιμομιξία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης KYRIAKH
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

KYRIAKH

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Με ‘θειο’ είναι αιμομιξία αν ζευγαρώσουν; Εγώ από ένα ζευγάρι έχω κάνει τρις γέννες. τώρα σκέφτομαι να πάρω ένα αρσενικό και να ζευγαρώσω 2 θηλυκά αδελφια (την άνοιξη όχι τώρα) τους νεοσσούς αυτούς θα μπορώ να τους ζευγαρώσω με ΄τα αδέλφια’ των θηλυκών θεωρείται αιμομιξία;
 
Ενα προβλημα που αντιμετωπιζει καθε μικρος εκτροφεας που εχει λιγα πουλια ειναι το προβλημα της αιμομειξιας. Ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι καποια στιγμη θα πεσεις σε συγκενικο αιμα γιαυτο πιστευω οτι πρεπει τουλαχιστον να εχεις 3 ζευγαρια στην καθε ρατσα που εκτρεφεις.
Καθε ζευγαρωμα συγγενειας 1ου ή 2ου βαθμου αποτελει σε ολο το ζωικο βασιλειο αιμομειξια. Γιαυτο το λογω πρεπει ο καθενας να κρατα ενα μινι αρχειο των πουλιων ωστε οταν θα φτασει η περιοδος αναπαραγωγης να μπορει να δημιουργησει τα ζευγαρια του.
Οταν σε βαθος χρονου πεφτουμε σε συγγενεις πρεπει να προσθεσουμε αναγκαστικα στο κοπαδι μας καποιο καινουριο πουλι.
Τωρα οταν αναγκαστικα δε μπορουμε να αποφυγουμε την ιδια γραμμη αιματος καλο ειναι τα πουλια να εχουν κοινο αιμα μικροτερο του 30%
Μια ελεγχομενη αιμομειξια που καλο ειναι να την εφαρμοζουν μονο εμπειροι(και αυτο μονο οταν θελουν να κρατησουν καποιο χαρακτηριστικο) ειναι η εξις:
1η χρονια Αρσενικο + Θυληκο
2η χρονια Γιος+ μανα ή Κορη+πατερας
3η χρονια Εγγονος+ μανα του ή Εγγονη + πατερας της
4η χρονια το αιμα πρεπει να σπασει υποχρεωτικα

Αρχισα μια ψιλοπροσπαθεια στους μπαλκονατους να καταγραψουμε τα πουλια που εχουμε ωστε να μπορεσουμε σε βαθος χρονου να εφαρμοσουμε ανταλλαγες. Η προσπαθεια προς το παρων ειναι σε εμβριακο σταδιο λογω του οτι δυστυχως για την παρεα μας πολλα παιδια εντασσονται στην ομαδα και μετα εξαφανιζονται δε ποσταρουν.
Προταση μου αν συμφωνει και η ομαδα διαχειρησης να εφαρμοσουμε καποια ενοτητα στην σελιδα σε καταγραφη πουλιων ωστε να γινονται ανταλλαγες πουλιων μεταξυ των μελων ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΠΟΡΙΟ
 
Αν καταλαβα καλα εχεις ενα αρσενικο και θες να το ζευγαρωσεις με 2 θυληκα αλλου αιματος αδερφες ομως. Θα αποκτησεις αρσενικα που θα φερουν 50% αιμα απο τις 2 αδερφες και 50% αιμα απο τον πατερα τους.Αν ζευγαρωσεις αυτον τον νεοσσο με τη θεια του τοτε οι νεοσσοι θα εχουν 75% αιμα απο τη γραμμη των θυληκων οποτε ειναι απαγορευμενο ζευγαρωμα
 
Αρχισα μια ψιλοπροσπαθεια στους μπαλκονατους να καταγραψουμε τα πουλια που εχουμε ωστε να μπορεσουμε σε βαθος χρονου να εφαρμοσουμε ανταλλαγες. Η προσπαθεια προς το παρων ειναι σε εμβριακο σταδιο λογω του οτι δυστυχως για την παρεα μας πολλα παιδια εντασσονται στην ομαδα και μετα εξαφανιζονται δε ποσταρουν.
Προταση μου αν συμφωνει και η ομαδα διαχειρησης να εφαρμοσουμε καποια ενοτητα στην σελιδα σε καταγραφη πουλιων ωστε να γινονται ανταλλαγες πουλιων μεταξυ των μελων ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΠΟΡΙΟ
Θοδωρη ειναι πολυ καλη ιδεα- αν και ενοτητα για ανταλλαγες πουλιων υπαρχει ηδη-και αξιζει να διμιουργηθει στο forum ενα ξεχωριστο θεμα για ανταλλαγες αιματος.
Φανταζομαι πως για διαφοροποιηση με το φορουμ "ανταλλαγες"
μπορει ο καθενας μας να εισαγει τα στοιχεια των πουλιων του προς ανταλλαγη (αριθμο,ρατσα, χρονολογια κλπ) του οικογενειακου του δεντρου δηλαδη σαν αναφορα στους υπολοιπους που ψαχνουν κατι αντιστοιχο.
Ολα αυτα μαλλον θα σε προετρεπα αν μου επιτρεπεις να τα κοινοποιησεις στα θεματα "προτασεις"
Φιλικα
Νικολας
 
Back
Top