Αναπαραγωγή Με ποιον τρόπο χωρίζουμε ένα ζευγάρι καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
μαλιστα..λοιπον κατι ακομα αν και θα περιμενω εως το σαββατο αλλα το σαββατο εαν δεν εχω εξελιξη τα χωριζω.. Πειτε μου με ποιον τροπο. Απλα τα χωριζω σε ξεχωριστα κλουβια απευθειας; Πως; Για πειτε μου;
 
μαλιστα..λοιπον κατι ακομα αν και θα περιμενω εως το σαββατο αλλα το σαββατο εαν δεν εχω εξελιξη τα χωριζω.. Πειτε μου με ποιον τροπο. Απλα τα χωριζω σε ξεχωριστα κλουβια απευθειας; Πως; Για πειτε μου;
Όταν λες εξέλιξη με κάνει να σκέφτομαι πως περιμένεις αυγά ή κάτι παρόμοιο...
Με τα δικά μας μυαλά και όρια αυτό δείχνει φυσιολογικό... όμως για τα πουλιά δεν ισχύει...
Αν ακόμη τα έχεις μαζί, τότε πολύ πιθανό να έχεις εξελίξεις τις επόμενες μέρες, με γέννα αυγών...
Σε αυτή την περίπτωση να υποθέσω πως θα αφήσεις το ζευγάρι να ολοκληρώσει, αλλά αυτό είναι σοβαρό εκτροφικό λάθος.
Νομίζω πως όταν αποφασίσουμε πως πρέπει να σταματήσουμε να αναπαράγουμε τα πουλιά... Τότε τοποθετούμε το χώρισμα στη ζευγαρώστρα νωρίτερα.. Δηλαδή μόλις οι νεοσσοί εγκαταλείψουν τη φωλιά... αφήνοντας τη μητέρα μόνη και τον πατέρα με τα μικρά.
Έτσι... και διακόπτεται στο επίπεδο του εφικτού η διάθεση των πουλιών για ζευγάρωμα... αλλά και σε μας παύει να υπάρχει δικαιολογία για καθυστέρηση της διακοπής του ζευγαρώματος.
Γιατί είναι φοβερά δύσκολο να διακόψεις την επώαση σε αυγά που έχουν μεγάλες πιθανότητες να δώσουν πουλιά, όπως πολύ πιθανό να συμβεί και σε σένα.
 
εγω ομως εχω ακομα τα αυγα μεσα. Δεν τα εχω βγαλει οποτε για αυτο δεν εχω χωρισει το ζευγαρι ακομα.. Εαν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα σου
 
εγω ομως εχω ακομα τα αυγα μεσα. Δεν τα εχω βγαλει οποτε για αυτο δεν εχω χωρισει το ζευγαρι ακομα.. Εαν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα σου
Αν και αρκετά αργά (χρονικά) για αναπαραγωγή... καλή συνέχεια... κι ας ελπίσουμε να μην έχουμε απότομα ζέστες..
 
ρε συ γιαννη περιμενω να σκασουν οι νεωσσοι... Τι μου λες δεν καταλαβα...;
 
Χωριζεις τωρα το ζευγαρι. Ο μπαμπας αλλου, μονος του. Η μαμα θα τα καταφερει με τα μικρα μια χαρα.
 
αυτο ρωτησα και ειναι αυτο που θελω να αποφυγω...

σοβαρα. Αυριο δηλαδη να τον βγαλω τον μπαμπα;δεν εχουν σκασει τα αυγα ακομα..λογικα μεσα στην εβδομαδα θα γινει και αυτο, ας ελπισω.. Αλλα εσεις λετε να τα χωρισω αυριο;
 
ναι αυτο ρωταω... Μαλιστα δεν το ηξερα..σιγουρα κανει;δεν ειναι κακο; Επισεις εαν ειναι ενα αρσενικο πως μαθαινει να κελαιδαει;οποτε να σε ακουσω και να χωρισω αυριο
 
οποτε να σε ακουσω και να χωρισω αυριο
Δεν υπάρχει λόγος να τα χωρίσεις άμεσα...
Αυτο δεν μας ρωτας; Αν θες να βοηθησει κ ο μπαμπας, θα εχεις νεο κυκλο.
Δεν είναι απαραίτητο... μπορεί όπως είπα... Να βάλει τα μικρά (όταν και άμα αφήσουν τη φωλιά) με τον πατέρα... και την κανάρα μόνη της...
 
Παλι ομως θα κανει ενσπορα αυγα, το θεμα μας δεν ειναι να μην κανει αλλα;
 
Παλι ομως θα κανει ενσπορα αυγα, το θεμα μας δεν ειναι να μην κανει αλλα;
Όχι Μιράντα... Δεν θα κάνει...
Η διαδικασία της νέας ωοτοκίας αρχίζει με το χτίσιμο της φωλιάς και ακολουθούν τα υπόλοιπα...
Και για να χτίσει φωλιά... Θα πρέπει να είναι άδεια...
 
Και μενα γιατι εχτιζε η δικια μου χωρις να αδειασει η προηγουμενη;
Όταν ξεκινούσε τη δεύτερη φωλιά.. Έβαζες χώρισμα και όλα θα είχαν τέλος... Φυσιολογικά...
Άσε που η δικιά σου ήταν sex-machine και μάλιστα αδιάκοπη... 😀
 
Πασο. Ειμαστε σεξουαλικες τι να κανουμε 😎

Στο θεμα. Αν τα χωρισει δηλαδη στις 3 βδομαδες νεοσσων δεν υπαρχει πιθανοτητα αλλης γεννας;
 
Στο θεμα. Αν τα χωρισει δηλαδη στις 3 βδομαδες νεοσσων δεν υπαρχει πιθανοτητα αλλης γεννας;
Λάθος...
Μη βάζεις χρονικά όρια
Όταν ξεκινά η επόμενη φωλιά..
Με βασική προϋπόθεση τα μικρά να έχουν περάσει τις 14-16 ημέρες...
Διαφορετικά...
 
Back
Top