Αναπαραγωγή Με ποιον τρόπο χωρίζουμε ένα ζευγάρι καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγω παντως θεωρω οτι ισως ειναι αργα οταν ξαναρχισει να φτιαχνει φωλια. Αλλα αλλος ειναι ο γνωστης :) Εγω ισως δρω απο φοβο, γι'αυτο ειπα για νωρις νωρις..
Αυριο φροντιστηριο!
 
Εγω παντως θεωρω οτι ισως ειναι αργα οταν ξαναρχισει να φτιαχνει φωλια. Αλλα αλλος ειναι ο γνωστης :) Εγω ισως δρω απο φοβο, γι'αυτο ειπα για νωρις νωρις..
Αυριο φροντιστηριο!
Μη σε στεναχωρεί...
Τίποτε δεν είναι απόλυτο...
Πάντα ελοχεύει το λάθος... Ξέρω τι σου λέω.
 
μαλιστα. Εγω αυτη την στιγμη δεν εχω κλωστη μεσα, αλλα και δεν θα βαλω εως το σαββατο. Εαν δω πουλακι καλος. Εαν οχι απλα τα χωριζω;
 
μαλιστα. Εγω αυτη την στιγμη δεν εχω κλωστη μεσα, αλλα και δεν θα βαλω εως το σαββατο. Εαν δω πουλακι καλος. Εαν οχι απλα τα χωριζω;
Θα την αφήσεις να κλωσήσει λίγες παραπάνω μέρες μπας και έχει γίνει κάποιο λάθος ή λάθος στην μέτρηση των ημερών εκκόλαψης. Αν είναι άσπορα ή αν δεν βγει νεοσσός για τον χ, ψ λόγο, τότε τα χωρίζεις. Σε άλλο κλουβί η κανάρα σε άλλο ο κανάρος να μην βλέπονται και αν γίνεται να μην ακούει το ένα το άλλο ώστε να ξεπυρώσει η κανάρα. 😉
 
Όχι Μιράντα... Δεν θα κάνει...
Η διαδικασία της νέας ωοτοκίας αρχίζει με το χτίσιμο της φωλιάς και ακολουθούν τα υπόλοιπα...
Και για να χτίσει φωλιά... Θα πρέπει να είναι άδεια...
εμενα γιαννη βατευοταν 4 μερες με τον καναρο και μετα εχτισε φωλια την πεμπτη μερα και μετα γεννησε τα αυγα της
 
εμενα γιαννη βατευοταν 4 μερες με τον καναρο και μετα εχτισε φωλια την πεμπτη μερα και μετα γεννησε τα αυγα της
Συμβαίνει τακτικά αυτό που περιγράφεις... ειδικά σε πουλιά που "ξέρουν" τι κάνουν.
Και πως σταματάς την αναπαραγωγή εσύ μ' αυτά;
 
Εγω που εγινε το ιδιο, οταν αρχισε να γεννα της επαιρνα τα αυγα (ειχα αφησει ΟΛΗ την οικογενεια μαζι) και την αφησα να κλωσσησει τα πλαστικα για λιγες μερες μονη της. Επειτα την χωρισα τελειως.
 
μετα το χωρισμο τους καθε ποτε μπορω-πρεπει να βαζω αυγοτροφη;
 
μετα το χωρισμο τους καθε ποτε μπορω-πρεπει να βαζω αυγοτροφη;
1 φορά την εβδομάδα είναι καλά για να βγουν από το mood της αναπαραγωγής. Αλλά όταν αρχίζουν να αλλάζουν φτερά και αρχίσει η πτερόροια (Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου περίπου) χρειάζονται πρωτεΐνη οπότε αυγοτροφή 3 φορές την εβδομάδα είναι καλά!
 
μαλιστα. Εγω αυτη την στιγμη δεν εχω κλωστη μεσα, αλλα και δεν θα βαλω εως το σαββατο. Εαν δω πουλακι καλος. Εαν οχι απλα τα χωριζω;
Δεν έχει σημασία αν έχεις κλωστή, μπορεί αν θέλει να κάνει και δεν βρίσκει να αρχίσει το μάδημα...
 
Επειδη εχω το ιδιο προβλημα γιατι θελω να αποφυγω αν ειναι δυνατον τριτη γεννα, εστω και ασπορη, ποτε ειναι πιο σωστο να τα χωρισουμε;
Αν αφησω μονη της την καναρα με τα μικρα απο τις πρωτες μερες(η' παλι πιο σωστα ισως να ειναι απο το πρωτο αυγο) που θα γεννηθουν και ''αναγκαστει'' να αναλαβει αποκλειστικα το μεγαλωμα των μικρων;
Αυτο δεν μπορει να την εξασθενησει απο μια μερια και θα την απασχολησει ταυτοχρονα παραπανω, με αποτελεσμα να ειναι πιο δυσκολο να περασει σε επομενη φωλια καλοκαιριατικα;
Υπαρχει και το ρισκο ομως ετσι να εγκαταλειψει.. Τα μικρα..η' τα αυγα. (?)
 
Εγω θα σου πω τι εκανα, οχι οτι ηταν σωστο, οχι οτι ηταν λαθος. Τα αφησα ολα μαζι, παιδια και γονεις. Οταν αρχισε να φτιαχνει φωλια ειχα το νου μου και σηκωνομουν καθημερινα απο τις 7 να δω αν και ποτε θα αρχισει να κανει αυγα. Με το που εκανε αυγο της το παιρνα και εβαζα πλαστικο. Συνεχισα να εχω ολη την οικογενεια μαζι... Ειχαν φτασει σε σημειο να κλωσσαει τα πλαστικα και να χει απο κατω της και ενα απο τα μαμοθρεφτα. Μετα απο συνολικα μια εβδομαδα και κατι, την χωρισα και εμεινε να κλωσσαει τα πλαστικα. Την αφησα να κλωσσησει συνολο απο το τελευταιο αυγο που εκανε5-6 μερες, και μετα της χαλασα τη φωλια και τη μετεφερα σε αλλο κλουβι. Απο τοτε μου χει κανει 2 αυγα σε αρκετες μερες διαφορα (προφανως στον πατο).

Μπορεις αλλιως να την αφησεις μονη τελειως και να αναλαβει ο μπαμπας τα μικρα.Αφησε την να γεννησει οτι εχει να γεννησει και μετα βγαλε την τελειως απο τη ζευγαρωστρα. Αν θελει και εκεινη πιο πριν να ταιζει θα το κανει απο το χωρισμα..
 
Επειδη εχω το ιδιο προβλημα γιατι θελω να αποφυγω αν ειναι δυνατον τριτη γεννα, εστω και ασπορη, ποτε ειναι πιο σωστο να τα χωρισουμε;
. (?)
Αφησέ τη να γεννήσει και μετά τις 14 μέρες περίπου (εκτός αν τη κυνηγά ο αρσενικός - λίγο δύσκολο με μικρά μέσα στη φωλιά) βάζεις τα μικρά με τον αρσενικό απο τη μιά και την κανάρα από την άλλη η οποία θα τα ταίζει επίσης μέσα από το χώρισμα
 
σκεφτομουν μηπως μπορουσε να γινει το αντιθετο, δηλ. Την καναρα με τα μικρα μεχρι τελους και τον αρσενικο μονο του χωρις να τον βλεπει με χωρισμα. Ειναι λαθος;
 
Μπορεις να το κανεις φανταζομαι, αλλα δεν πιστευω οτι προκειται να ασχοληθει με τα μικρα της οταν θελει να κανει καινουργια φωλια. Πιστευω πρεπει να μεινει μονη αυτη και τα μικρα με τον μπαμπα.
 
Μπορεις να το κανεις φανταζομαι, αλλα δεν πιστευω οτι προκειται να ασχοληθει με τα μικρα της οταν θελει να κανει καινουργια φωλια. Πιστευω πρεπει να μεινει μονη αυτη και τα μικρα με τον μπαμπα.
Πολύ σωστά! Γιατί κανονικά όταν τα μικρά ξεπεταχτούν από την φωλιά ο μπαμπάς τα αναλαμβάνει! 😉 Τώρα αν είναι κηφήνας και δεν τα ταίζει τα αφήνεις με την μαμά και ο τεμπέλης μένει μόνος του!
 
και γω αυτη την αποψη εχω που εχετε πει, αλλα επειδη ενας φιλος μου μου προτεινε πως καλυτερα ηταν απο την αρχη να αφησω μονη της την καναρα με τα μικρα για να' πεσει', σκεφτηκα να κανω τον συνηγορο αυτης της αποψης, αν και του εξηγησα τις φοβιες μου για εγκαταλειψη η' ασιτια αν το κανω.Ασε που ετσι οπως κοβω το δικο μου ζευγαρι στη δευτερη γεννα που εχουν μονο ενα μικρο, η καναρα στηριζεται σχεδον αποκλειστικα απο χτες(7ημερων) στο ταισμα του αρσενικου. Την εχει αραξει στη φωλια απο την πρωτη μερα και βγαινει ελαχιστα. Μπορω να πω οτι ταιζει και σχετικα λιγο οσο περνανε οι μερες, πρεπει να ταιστει πρωτα για να το κανει και αν μερικες φορες.. Μονο να κανει τσιου τσιου για να τις φερει φαι. Ο αρσενικος προσπαθει να ταισει απ'ευθειας το μικρο.Αρα με εχουν φερει προ τετελεσμενων, να δουμε τωρα αν τα καταφερουν αυτο το ενα, με τις αντιφασεις που συμβαινουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σημερα επρεπε να σπασει το τελευταιο αυγο πραγμα που δεν εγινε και ουτε θα γινει..Αυριο χωριζω το ζευγαρι σε 2 ξεχωριστα κλουβια (θα τα βαλω και μπανιερα αυριο) και γερα να ειναι αυτα και εμεις του χρονου παλι προσπαθεια..

δεν θα την κακοφαν την θυλικια αν ξαφνικά την βγαλω απο την ζευγαρωστρα και την βαλω στο κλουβι;δεν θα ψαχνει την φωλια;
 
Και γω αυτο εκανα. Της κακοφανει ή οχι, τι θα γινει δηλαδη; Μη στεναχωρεθει το πουλι; Ασε που δεν σκεφτονται σαν τους ανθρωπους... Τη χωριζεις και την βαζεις σε συντηρηση. Πρεπει να ξεκουραστει και να προετοιμαστει για την πτερορροια. Τι ειναι σημαντικοτερο, να μην την "χαλασει" ή να ειναι ετοιμη; :)
 
Back
Top