Αναπαραγωγή Με ποιον τρόπο χωρίζουμε ένα ζευγάρι καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αμα δεν θες να την στεναχωρεσεις οπως λες βρε συ, απλα θα συνεχισει να γεννοβολαει. Απλο, δεν ξερω κατι παραπανω και γω ρωτησα για το πως θα τα χωρισω :)
 
δεν θα την κακοφαν την θυλικια αν ξαφνικά την βγαλω απο την ζευγαρωστρα και την βαλω στο κλουβι;δεν θα ψαχνει την φωλια;
Δεν νομίζω πως θα της κακοφανεί αλλά το ότι θα αλλάξει περιβάλλον και κλουβί θα της κάνει καλό και θα ξεπυρώσει! 😉
 
να την πιασω την ωρα που καθεται στην φωλια;η θ ατις μεινει και θα φοβαται μετα;
 
Βάλε χώρισμα στην ζευγαρώστρα και απομόνωσε την θηλυκή στην μια πλευρά μόνη της για να την πιάσεις. Με αυτό το τρόπο δεν θα αναστατώσεις όλο το κλουβί.
 
να την πιασω την ωρα που καθεται στην φωλια;η θ ατις μεινει και θα φοβαται μετα;
Ασφαλώς και θα φοβάται... με πιθανά προβλήματα στο μέλλον στις φωλιές.
Βάλε χώρισμα στην ζευγαρώστρα και απομόνωσε την θηλυκή στην μια πλευρά μόνη της για να την πιάσεις. Με αυτό το τρόπο δεν θα αναστατώσεις όλο το κλουβί.
Με ελάχιστο φωτισμό (απότομο σβήσιμο)
δεν αναστατώνει κανέναν... Νομίζω είναι μακράν ο καλύτερος τρόπος...
Μέχρι να καταλάβουν τι γίνεται... Τελείωσε και μάλιστα χωρίς συνέπειες.
Εγώ τουλάχιστο έτσι κάνω.
Αμα δεν θες να την στεναχωρεσεις οπως λες βρε συ, απλα θα συνεχισει να γεννοβολαει. Απλο, δεν ξερω κατι παραπανω και γω ρωτησα για το πως θα τα χωρισω :)
Δεν υπάρχει στεναχώρια αυτού του είδους στα πουλιά...
Άμα υπήρχε η έννοια του "οίκτου"...
δεν θα παρατούσαν τις φωλιές...
δεν θα πετούσαν τα μικρά τους έξω από τις φωλιές...
δεν θα τα σκέπαζαν ζωντανά με νήμα για να φτιάξουν νέα φωλιά και...
δεν θα τα άφηναν να εκλιπαρούν για σταγόνες φαγητού μέχρι θανάτου...
Ένστικτο είναι ... και το ένστικτο αποφασίζει για όλα...
Τραβάς μια μέρα τα αυγά και τέλος...
Ούτε πυρώνει ούτε ξεπυρώνει σαν το σίδερο στο καμίνι...
Κυρίως δεν στερούμε το μπάνιο στα πουλιά με το φόβο του ξεπυρώματος...
Όπως και δεν το βάζουμε και για να το επιταχύνουμε. Γιατί δεν γίνεται αυτό ποτέ.
Το μπάνιο είναι πάντα απαραίτητο ... είναι βιολογική ανάγκη ... είτε είναι χειμώνας είτε καλοκαίρι... ακόμη και στην αναπαραγωγή.
Φυσικά με προϋποθέσεις ώστε να μην επιβαρύνονται, πουλιά, αυγά και νεοσσοί.
 
Ένας άλλος τρόπος πέρα από το "σκοτεινό δωμάτιο" είναι να πάρεις το ένα κλουβί και το άλλο, ανοίγεις και τις 2 πόρτες και εφάπτεις τα 2 κενά των πορτών. Με λίγη βοήθεια και ένα κλαδάκι περνάνε στο άλλο κλουβί χωρίς πιασίματα και φόβο! 😉
 
ενταξει το χωρισα ολα καλα δοξα τον θεο.. Να ρωτησω κατι σχετικα με την γεννα μου που απετυχε. Εαν η θυληκια μου ειναι καρδερινοκαναρο κανει παιδια η ειναι μουλος;
 
αν ανεβασω φωτο θα το καταλαβται;στειρα; Κανει αυγα αλλα ασπορα; Γιατι σχεδον κελαιδαει ακουγονται τωρα και ειναι ολο καρφωμενη στα καγκελα αυτη. Τρελλαμενη ειναι :)γιατι το κελαιδημα της ειναι πολυ διαφορετικο και πιο εντονο.. Αν ανεβασω φωτο;

https://community.petbirds.gr/media/789/
https://community.petbirds.gr/media/788/
https://community.petbirds.gr/media/787/
 
Εμένα αυτό το πουλάκι μου μοιάζει με καναρινάκι πάντως! Καρδερινοκάναρο σε καμία περίπτωση!
 
σε καμια περιπτωση τα καρδερινοκαναρα εχουν πλ γαμψη μυτι.. Το πουλακι σου ειναι 100% καναρινι και ισως να ειναι και τιμβραντο απο τα χρωματα της
 
ισως να ειναι και τιμβραντο απο τα χρωματα της
@Birdman.gr (αν θες γράψε το όνομα σου στο προφίλ σου να σε αποκαλούμε με αυτό :) ) τα τιμπράντο και τα υπόλοιπα καναρίνια φωνής δεν φαίνονται από τα χρώματα αλλά από την φωνή. Αυτό το καναρινάκι το πιο πιθανό να είναι ένα πανέμορφο κοινό κανρινάκι! 😉 Και ειδικά αν είναι θηλυκό δύσκολο να καταλάβεις.. Αν όχι αδύνατο. :)
 
ενταξει οπως ειπα εδω και καιρο τα εχω βαλει σε ξεχωριστα κλουβια το ζευγαρι.. Πειραζει εαν βλεπονται; Δεν το λεω για το κελαιδημα ουτε για το πυρωμα, απλα υπαρχει περιπτωση ας το πω να βαρεθει ο ενας τον αλλο και του χρονου να μην ζευγαρωσουν. Απο αυτη την αποψη..
 
ενταξει οπως ειπα εδω και καιρο τα εχω βαλει σε ξεχωριστα κλουβια το ζευγαρι.. Πειραζει εαν βλεπονται; Δεν το λεω για το κελαιδημα ουτε για το πυρωμα, απλα υπαρχει περιπτωση ας το πω να βαρεθει ο ενας τον αλλο και του χρονου να μην ζευγαρωσουν. Απο αυτη την αποψη..
καλο 8α ταν αφου τα χωρισες να μην βλεπονται. Για πολλους λογους.. Αφου πηρες την αποφαση να τα χωρισεις δωστους ξεχωριστο χωρο
 
Δεν νομιζω οτι τα πουλια βαριουνται η ξενερωνουν σαν εμας η αναπαραγωγη γινεται καθαρα ζπο ενστικτο σε ολα τα ζωα δεν ερωτευονται! Απλα καποια ζευγαρια με το περασμα του χρονου συνεργαζονται καλυτερα!
 
Back
Top