Ασθένειες Μηπως αρρωστησε η ροζελα μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bibi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bibi

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Νίκαια
Καλημέρα σε όλους. Σήμερα το πρωί η ροζέλα μου δεν ήταν αρκετά ευδιάθετη, ''αναπουπουλιαζόταν" (δική μου φράση προκειμένου να περιγράψω σύντομα το γεγονός ότι "φούσκωνε" ). Υπάρχει περίπτωση να αρρώστησε από το κρύο επειδή την είχαμε έξω στο μπαλκόνι (οι τεντες κατεβασμένες εννοείται); Εάν ναι τι μου προτείνετε να κάνω;☹
 
χλωμό να είναι από το κρύο.
καταρχήν δεν έκανε κρύο και δεύτερον οι ροζέλες είναι εξαιρετικά ανθεκτικές σε χαμηλές θερμοκρασίες.
είδες τις κουτσουλιές της;

(αυτό το "αναπουπούλιασμα" το λέω κι εγώ... αναρωτιέμαι από που ξεφύτρωσε)
 
Μηπως απλως εφτιαχνε τα φτερα της; Καθοταν φουσκωμενη και εκλεινε και τα ματια της η ειχε φουντωσει τα φτερα της και τα καθαριζε με το ραμφος της; Τωρα σε τι κατασταση βρισκεται;

... (αυτό το "αναπουπούλιασμα" το λέω κι εγώ... αναρωτιέμαι από που ξεφύτρωσε)

απο το αναμαλλιασμα υποθετω... 😀😛
 
Τώρα τη βλέπω καλύτερα... Ναι, το μεσημερι καθοταν φουσκωμενη και εκλεινε τα ματια της, σαν κουρασμενη μου φαινοταν. Επίσης οι κουτσουλιές της είναι κανονικές, όπως πάντα...

Υ. Γ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΝΕΣΤΗ 🙂
 
bibi, μπορεί απλώς να ήθελε τη σιέστα της.
Συνήθως κοιμούνται το μεσιμέρι.
Πως είναι σήμερα;
 
καλησπερα σε ολουσ! Σημερα ειναι καλα...χοροπηδαει, τρωει και γενικα δειχνει να ειναι πολυ ζωντανη. αναρωτιεμαι μηπωσ απλα εχει ψειρεσ ;
 
bibi από πού συμπέρανες ότι έχει ψείρες; Την βλέπεις να ξύνεται έντονα; 🙄
 
Οι παπαγάλοι ξύνονται και χτενίζονται συχνά ούτως ή άλλως.
Μήπως απλά είναι καινούριο το ροζελίνι σου και δεν έχεις συνηθίσει τις αντιδράσεις της;
 
κι ο δικος μου ξυνεται ρε παιδια.. Τον αφησα ελευθερο στο δωματιο να πεταξει και οταν τον εβαλα μεσα ξυνοταν διαρκως, μεχρι και τα ποδια του εξυνε με το ραμφος
 
Back
Top