Γενικά Σας την παρουσιαζω τη Ροζελα μου

Τελικά σου είπε ότι είναι αρσενικό ή θηλυκό;
Μετά την πρώτη πτερόροια θα πάρει τα τελικά χρώματα όχι ότι θα είναι εντελώς διαφορετικά από τώρα.
Τα μικρά είναι ανήσυχα γιατί είναι μεγαλύτερος παπαγάλος. Θα το μάθουν.
 
Διαλεξα εγω.. Αρσενικο. Μου ειπες πως ειναι πιο ομορφα. Του ειπα θελω αρσενικο και μου εδειξε επιλογες και διαλεξα..
 
Ωραία, όταν ολοκληρωθεί το πτέρωμα, αυτά τα χρώματα που παρουσιάζουν κενά θα γίνουν ομοιόμορφα.
Και τώρα όπως είναι πάντως είναι πανέμορφη :)
 
Που καινπου μου φευγει κανενα "η" ή "την".. Επειδη σκεφτομαι την ρατσα και οχι το φυλο. Πρεπει να σκεφτω ονομα..
 
Ωραία, όταν ολοκληρωθεί το πτέρωμα, αυτά τα χρώματα που παρουσιάζουν κενά θα γίνουν ομοιόμορφα.
Και τώρα όπως είναι πάντως είναι πανέμορφη :)

Ναι δεν λεω το αντιθετο. Απλα εβλεπα βιντεο με ροζελες και λεω εμενα γιατι ειναι κοντοκουρεμενος; 😛
 
Βέβαια γυρνάει και αν δεν μιλήσω πρώτα σ' αυτόν όταν μπαίνω στο δωμάτιο μου κάνει μούτρα αλλιώς ανεβαίνει πάνω στην οροφή του κλουβιού, κάθεται ανάποδα και γυρνάει το κεφάλι πέρα δώθε χαρούμενος.
Αν μιλήσω πρώτα σε άλλον, κάθεται και με κοιτάζει με το ένα μάτι και με αποφεύγει χα χα
 
😀... Εχω διαβασει πως αν κανεις λιγο καιρο να ασχοληθεις μαζι τους σταματουν να σε εμπιστευονται και πως η σχεση σας πρεπει να αρχισει απο το μηδεν. Ισχυει;
 
Υπό το μηδέν θα έλεγα γιατί έχεις μία διάψευση ως κρατούμενο. Χρειάζεται ισορροπία όχι πολλή ενασχόληση στην αρχή και μετά καθόλου. Όσο θεωρείς ότι θα είναι πάντα εφικτό.
 
Εγω δεν εχω δουλεια εδω και πολυ καιρο.. Οσο εχω χρονο θα τον διαθετω στο να τον φερω κοντα μου.. Αλλα αν βρω ποτε δουλεια δεν θα εχω τον ιδιο χρονο. Ελπιζω αυτο να μην το πληγωσει.. Αλλα αυτο θα πρεπει να με αγχωνει ΟΤΑΝ καταφερω να το κανω με εμπιστευτει και ΟΤΑΝ βρω δουλεια :)..

Κατι σκομη.. Παρατηρω πως ριχνει την τροφη του στο πατωμα και εχω την εντυπωση που δεν την τρωει.. Οσα ειναι κατω ειναι καλα, οχι φαγωμενα.
 
Διαλέγει τα σπόρια. Να του βάζεις μικρότερη ποσότητα για να μην γίνει κακομαθημένος.
 
Η διαφορά στα χρώματα μεταξύ αρσενικού θυληκού δεν είναι και τόσο μεγάλη. Γενικά οι ροζέλες παρουσιάζουν ελαφρύ διμορφισμό και μπερδέουν. Οι θυληκές ροζέλες είναι εξίσου εντυπωσιακές.
Μπανιέρα θα του βάλεις μεγάλη, να μπένει όλος μέσα. Εγω χρησιμοποιώ ένα κεραμικό ταψι φούρνου σε οβάλ σχήμα. Αρκετα βαθύ! Διαφορετικά μπορείς να του βάλεις πιάτο για σκυλο :)
 
Το κλουβι που αγορασα δεν ειναι τοσο μεγαλο για να βαλω μεγαλη μπανιερα
 
Υπάρχουν και κάποιες εξωτερικές που τις κρεμάς στην πόρτα του κλουβιού Αριάδνη.
 
Back
Top