Φροντίδα Μια ενδιαφέρουσα κατασκευή κλούβας πτήσης

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Μια ενδιαφέρουσα κατασκευή κλούβας πτήσης Ισπανού εκτροφέα Waterslager.

Απλή και προπάντων λειτουργική, με χώρισμα ή χωρίς

klouva-pthshs.webp
 
Σταυρο σε χαιρετω.
Στην φωτο της κλουβας πτησης που παρουσιαζεις παραπανω, στο επανω μερος τα υπαρχοντα αν διακρινω καλα "ΚΛΟΥΒΑΚΙΑ", σε τι χρησιμευουν;
 
Αντώνη οι συγκεκριμένες κλούβες είναι ενός Ισπανού εκτροφέα Waterslager που ονομάζεται Julio L. Coca, τις οποίες είχα δει κατά την περιήγηση μου στο ίντερνετ. Επειδή τις βρήκα πολύ όμορφες και λειτουργικές, του ζήτησα την άδεια να τις παρουσιάσω για να πάρουμε μια ιδέα από την κατασκευή. Χωρίς να γνωρίζω σε τι χρησιμεύουν τα "κλουβάκια" που αναφέρεις, μπορώ να υποθέσω ότι χρησιμοποιούνται από τα πουλιά ως κουρνιάστρες.

Επειδή δυστυχώς η επικοινωνία στην αγγλική γλώσσα με τον κ. Julio L. Coca ήταν από ό,τι θυμάμαι πολύ δύσκολη, φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσουμε να πάρουμε απάντηση για το θέμα ακόμη και αν το επιχειρήσουμε.

Όποιος θέλει πάντως μπορεί να δει την ιστοσελίδα του https://www.klokende.com/ , στην οποία υπάρχουν μερικές ακόμη φωτογραφίες για περισσότερα συμπεράσματα.
 
ΣΤΑΥΡΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΦΙΛΟΣ ΤΙ
ΕΙΝΑΙ ... ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΝΙΑΧΤΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ
ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΤΑ ΕΧΗ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
 
Συγγνωμη, αλλα εγω με το λιγο μυαλο που εχω, δεν μπορω να καταλαβω,
πως θα βοηθησουν μεσα σε αυτην την κλουβα πτησης, που μπορει να εχει και 100-200
,τροπος του λεγειν, πουλια, οι δεκα -εικοσι κουρνιαστρες. Με βαρδιες θα πηγαινουν τα πουλια; Η βγαζουνε συνεχεια καινουρια εξαρτηματα κλπ., για να ακουμπαμε τα ευρωπουλακια μας
Ευχαριστω.
 
Όπως ίσως φαίνεται καλύτερα σε αυτή τη φωτογραφία, μπορεί κάποιος προσθέτοντας πλαϊνά, να αυξάνει τις θέσεις.
Με βαρδιες θα πηγαινουν τα πουλια;
Όπως βλέπουμε επίσης στις πρώτες φωτογραφίες, ο συγκεκριμένος εκτροφέας χρησιμοποιεί τόσες θέσεις όσος είναι περίπου και ο αριθμός των πουλιών που στεγάζει στην κλούβα. Εάν κάποιος σκέφτεται να βάλει 50 πουλιά μέσα σε αυτή την κλούβα, τότε ίσως θα πρέπει όντως να εγκαταστήσει αυτό το σύστημα περιμετρικά της κλούβας.
Η βγαζουνε συνεχεια καινουρια εξαρτηματα κλπ., για να ακουμπαμε τα ευρωπουλακια μας
Προφανώς λοιπόν τα επιπλέον πουλάκια χρειάζονται και επιπλέον ευρωπουλάκια, έστω και αν πρόκειται (από ότι αντιλαμβάνομαι) για ιδιοκατασκευή στο σύνολο της. Το θέμα είναι εάν εξυπηρετεί σωστά το σκοπό της. 😉
 

Συνημμένα

  • klouva-pthshs-esoterika.webp
    klouva-pthshs-esoterika.webp
    17,7 KB · Προβολές: 882
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΟΥΡΝΙΑΣΤΡΕΣ, ΧΡΗΣΙΜΕΥΟΥΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ, ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΙΔΙΩΣ ΣΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΦΩΝΗΣ, ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΡΩΤΟ, ΤΟΤΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.

ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΛΟΥΒΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.
ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ, ΙΔΙΩΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.
 
Πολύ καλή κλούβα και εύκολη στην κατασκευή της με ντεξιον είναι παιχνίδι 😉
Θα ήθελα να ρωτήσω,
1 αν μπορώ με μια τέτοια κλούβα να έχω
Έξω τα πουλάκια χειμώνα καλοκαίρι χωρίς πρόβλημα;
Ρωτώ γιατί δεν έχω μέρος ώστε να είναι στεγασμένα τα πουλιά,
Ένας λόγος που δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την προσπάθεια μου για εκτροφή. ☹
2 μέσα στην κλούβα έχει πολύ λίγα ξυλαράκια για να πατάνε
Έχει επίτηδες λίγα ώστε να διανύουν μεγαλύτερες απόστασης 😕
 
Χτες βράδυ έγραψα ένα σωρό πράγματα κόλλησε και τα χασα άντε πάλι από την αρχή
Το θέμα οι κλούβες πτήσεως

Βάζοντας τα νέα μας πουλιά σε κλούβες πτήσεως πρέπει να έχουμε κατά νου τα εξής:
Η ποσότητα των πουλιών να έχει μια αναλογία σε σχέση με το μέγεθος τις κλούβας
Για παράδειγμα σε κλούβα του μέτρου είναι καλό να μην μπαίνουν πάνω από 10 πουλιά
Κι αυτό για να αποφεύγουμε το συνωστισμό ο οποίος στα πουλιά πρώτον προκαλεί στρες που σημαίνει τσιμπήματα τσακωμούς αλλά και προβλήματα υγείας
Επίσης ο συνωστισμός σημαίνει και περισσότερη βρωμιά άρα περισσότερα μικρόβια άρα περισσότερες πιθανότητες ασθενειών και φυσικά ευκολότερη μετάδοση από το ένα πουλί στο άλλο

Κάθε πουλί θέλει και ψάχνει το χώρο του εκεί χρησιμεύουν οι κουρνιαστρες που θα πρέπει να είναι όσες και τα πουλιά
Για αυτούς τους λόγους είδατε στις φωτογραφίες λίγα πουλιά και τις αντίστοιχες κουρνιαστρες

Επίσης κάτι ακόμα που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι κάθε ράτσα χρειάζεται και το ανάλογο χώρο γνωρίζω ας πούμε ότι στα καναρίνια χρώματος δεν χρειάζεται να δίνουμε ύψος στις κλούβες αλλά μήκος έτσι ώστε τα πουλιά να μπορούν να πετάνε κατά μήκος τις κλούβας και να μπορούν να κάνουν τουλάχιστον 4 φτερουγίσματα
Για τα γκλοστερ έχω ακούσει ότι χρειάζονται χώρο σε ύψος, κν κάνω λάθος διορθώστε με

Στις κλούβες πτήσεως βάζουμε συνήθως δυο ξύλινες πατήθρες διαφορετικού πάχους, στο πάνω μέρος στο μεγαλύτερο δυνατό μήκος και αν βάλουμε και στο κάτω μέρος λίγο ποιο μέσα από τις επάνω αλλά και πάλι ξυλάκια διαφορετικού πάχους

Ακόμα να θυμάστε ότι βάζουμε σε άλλη κλούβα τα παλιά αρσενικά αν δεν είναι πλέον πυρωμένα και σε άλλη κλούβα τα παλιά θηλυκά και φυσικά σε άλλες κλούβες τα μικρά και φυσικά δεν βάζουμε ποτέ μαζί καναρίνια και αγριοπουλια κι αυτό γιατί το ένα είδος βοηθάει το άλλο να αποκτήσει κάποια αρρώστια
 
Χτες βράδυ έγραψα ένα σωρό πράγματα κόλλησε και τα χασα άντε πάλι από την αρχή
Άξιζε τον κόπο τελικά, θα «στεκόταν» και από μόνο του ως αυτόνομο άρθρο. Πολύ καλό ποστ!

Ppanoss μπορείς παράλληλα να παρακολουθείς και μια σχετική συζήτηση στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκευη-χωρου-εκτροφης.685/
 
Ευχάριστο πολύ yannisleros Όντος είναι κατατοπιστικότατο!

Αλλά δεν μου απαντήσατε αν μπορώ να την έχω σε εξωτερικό χορό χειμώνα καλοκαίρι 😕
 
Αλλά δεν μου απαντήσατε αν μπορώ να την έχω σε εξωτερικό χορό χειμώνα καλοκαίρι 😕
Γίνεται αναφορά στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκευη-χωρου-εκτροφης.685/ γι' αυτό και σου πρότεινα να το παρακολουθείς παράλληλα.

Μπορείς και το χειμώνα ειδικά όταν μιλάμε για νότια (Πάτρα), αρκεί να φροντίσεις τα θέματα «ρεύματα αέρος και υγρασία».
 
Γίνεται αναφορά στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκευη-χωρου-εκτροφης.685/ γι' αυτό και σου πρότεινα να το παρακολουθείς παράλληλα.

Μπορείς και το χειμώνα ειδικά όταν μιλάμε για νότια (Πάτρα), αρκεί να φροντίσεις τα θέματα «ρεύματα αέρος και υγρασία».
Ναι μόλις το διάβασα ευχαριστώ
έχουμε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα χορού με τον φίλο
 
απάντηση: κλούβα πτήσης

ομορφη και προπαντος λειτουργικη η κλουβα,
αληθεια δοκιμασε κανεις να την κατασκευασει;

πανος.
 
Θα δοκιμασω να κατασκευασω μια αναλογη κλουβα ελπιζω μεσα στον Οκτωβριο, αφου πρωτα κανω μια ερευνα αγορας για τα υλικα που θα χρησιμοποιησω γιατι πολυ φοβαμαι οτι θα μου παει ο κουκος αηδονι! Ασε που με τρομαξε ενας petshopas οτι θα μαζευονται ψηρες στα ντεξιον και εχω αρχησει να σκεφτομαι εναλλακτικες λυσεις.
Αν τελικα και οποτε την φτιαξω θα ανεβασω φωτογραφιες.
 
Ασε που με τρομαξε ενας petshopas οτι θα μαζευονται ψηρες στα ντεξιον.

Στα ντέξιον γιατί να μαζεύονται ψείρες;
Σπό όσο ξέρω στο σίδερο δεν πάνε ψείρες. Πιο πιθανό μου φαίνεται να μαζευτούν στα ξύλα που υπάρχουν.

ΥΓ. Έχω φτιάξει και χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο κλούβες από ντέξιον μόνο (χωρίς καθόλου ξύλα) και δεν αντιμετώπισα μέχρι τώρα τέτοιο πρόβλημα.
 
και εμενα μου εκανε εντυπωση αυτο!
αληθεια ποσο σου στοιχισαν τα ντεξιον κ η σιτα/πλεγμα που φανταζομαι θα εβαλες;
εχεις καποια φωτογραφια να ανεβασεις να παρω καμια ιδεα;
 
Στα ντέξιον γιατί να μαζεύονται ψείρες;
Σπό όσο ξέρω στο σίδερο δεν πάνε ψείρες.
Αυτό ακριβώς μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας το σημείο που αναφερόσουν στην άποψη του petshopa Σταύρο. :)
 
λογικα ηθελε να με αποτρεψει να φτιαξω κλουβα λεγοντας μου διαφορα ωστε να με ψησει να αγορασω μια απ το μαγαζι του.
αν και οταν αργοτερα το ξανασκεφτηκα υπεθεσα οτι ισως μπορει να πιασει ψειρες στο δεσιμο των κομματιων του ντεξιον, δηλαδη εκει που βιδωνουν οι βιδες και δημιουργουνται μικρες χαραμαδες.
δεν εχω εμπειρια με ψειρες οποτε δεν μπορω να εχω και ξεκαθαρη αποψη.
 
Εγώ έχω φτιάξει μια κλούβα από ξύλο και γαλβάνιζε πλέγμα με διαστάσεις 2μ υψος 1,5μ πλάτος 1μ βάθος. Τα ξύλα είναι πλανισμένα δοκαράκια 4,5χ4,5χιλ και σε όλες τις μεταξύ τους ενώσεις τα έχω βιδώσει και τα έχω κολλήσει μαζί. Οι ενώσεις έχουν σφραγιστή με ΑΤΛΑΚΟΛ οπότε δεν υπάρχει πουθενά ανοιχτός αρμός. Την πέρασα με συντηρητικό για ξύλα δυο φορές για προστασία από σαράκι και στο τέλος βερνίκι γυαλιστερό νερού για ξύλα. Την έχω τώρα τρία χρόνια περίπου και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ψείρα αλλά και κανένα πρόβλημα με τα νερά αφού μπορώ και την πλένω άνετα χωρίς να σκεβρώσουν τα ξύλα.
 
Back
Top