Αναπαραγωγή Μια καναρα μου πεταξε τα μικρα εξω, γιατι;

Mithradil

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Κύμη
μια καναρα πρωταρα ειχε βγαλει 3 μικρα ηταν 7 ημερον κ σημερα ειδα οτι τα 2 μικρα τα πεταξε εξω κ ψοφησαν. Γιατι;
 
υπαρχει περιπτωση να τα πηρε σβαρνα με τα νυχια της καταλαθος εκτος φωλιας. Οταν τα βρηκες ηταν ταισμενα;υπηρχε δηλαδη τροφη εσωτερικα στο λαιμο σαν μπαλακια;
 
ειχαν τροφη στο λαιμό, δν μου ξανα συνβει αυτο εχω 10 ζευγαρια ποτε δν μου εχουν κανει. Μηπως τα πεταξε ο αρσενικος;
 
αν και δεν μπορω να αποκλεισω κατι τετοιο, αν μπορεις μικρυνε τα νυχια της καναρας. Προσεχε οχι πολυ και πειραξεις το νευρο και το αγγειο που φαινεται να καταληγει 😉 πιστευω οτι μαλλον καταλαθος εγινε. Μηπως εβαλες δακτυλιδι στους νεοσσους;
 
οχι αλλοι καναρα ειναι αυτη που τα πεταξε εξω.φετος εχω μεγαλη αποτυχια σημερα σε μια αλλοι καναρα που ειχε αυγα μεσα στη φωλια επρεπε να βγουν τα μικρα κ εσπασα τα αυγα κ ηταν νεκρα τα πουλακια μεσα ολα
 
μια καναρα πρωταρα ειχε βγαλει 3 μικρα ηταν 7 ημερον κ σημερα ειδα οτι τα 2 μικρα τα πεταξε εξω κ ψοφησαν. Γιατι;

Οταν για κάποιο λόγο η κανάρα πετάξει τρομαγμένα και απότομα
απο την φωλιά, είναι πολύ πιθανόν σε μιά ρηχή φωλιά οι νεοσσοί που είναι
κολλημένοι στην κοιλιά και το στήθος να παρασυρθούν εκτός.
Συνήθως συμβαίνει σε παχιές (με λίπος) κανάρες. Μια πατήθρα
ακριβώς έξω απο την φωλιά και λίγο πιο ψηλά απο το κατώφλι
είναι μια καλή σκέψη που γλυτώνει πολλά απο αυτά τα ατυχήματα.
Ενα μπάνιο τώρα που οι νεοσσοί είναι μιας εβδομάδας είναι απαραίτητο.
Καθαρίζει και στρώνει το πτέρωμα. Τα νύχια δεν έχουν κάποια ευθύνη
στην περίπτωσή σου αλλά είναι βέβαιο οτι είναι πολύ καλύτερα να έχουν κοπεί
πρίν ακόμη γεννηθεί το πρώτο αυγό.
-Καμιά κανάρα δεν πετάει, εν γνώση της, τους νεοσσούς της εκτός φωλιάς, παρά μόνον σε
δυό περιπτώσεις. Οταν περνάμε δακτυλίδια, τα οποία εκλαμβάνει σαν κουτσουλιές και θέλει να τα απομακρύνει και όταν ο νεοσσός έχει κατακλυστεί απο ψείρα, αλλά κυριολεκτικά
κατακλυστεί(όχι με μερικά ζωήφια).☹
 
Back
Top