Γενικά Μια μικρη ιστορια σχετικα με τα κοκατιλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tiso
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να σου ζησουν τα μικρα. Οι γονεις ειναι πανεμορφοι.

Ανυπομονω να δω τα τελικα τους χρωματα.
 
μια ερωτηση

μια ερωτηση να κανω ρε παιδια λογικα το θυλικο ειναι το ασπρο αλλα απο που φαινεται;
 
Να σου ζήσουν, είναι πανέμορφα όλα τους μικρά και μεγάλα!Όντως το petbirds είναι πραγματικά "εγκυκλοπαίδεια" για τους φτερωτούς μας φίλους!
Το κλουβάκι σου μπορείς να το βγάλεις μια ολόκληρη φωτό;
 
δεν ειπα εγω ρε μαριλενακι οτι αποκλειεται ενα αρσενικο να ειναι ασπρο αλλα απο οτι φενεται το γκρι ειναι αρσενικο και για αυτο συμπερενω οτι το ασπρο ειναι το θυλικο. στο αρθρο του φωτη δεν αναφερει τιποτα για ασπρα κοκατιλ
 
συγνημη Μανο μπερδευτηκα τοτε! τα ασπρα θηλυκα κοκατιλ μπορεις να τα αναγνωρισεις απο την φωνη γιατι δεν κελαϊδανε οπως τα αρσενικα και απο τα κύματα στην ουρά της, αν εισαι παρατηρητικος!

δες εδω

https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A3%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BB.15779/ (ποστ 19)
 
Καλημερα. Το θηλυκό είναι το κίτρινο, όσο αφορά το φορουμ, πραγματικα χωρίς να χρειαστεί να κάνω ούτε μια ερώτηση και απλά διαβάζοντας ότι έχει να κάνει με αναπαραγωγη, μου λύθηκαν όλες οι απορίες και έτσι τα καταφερα, αλλα ήμουν κ τυχερός με τους γονείς πού αμέσως ασχοληθήκαν με τα παιδιά τους
 
Ειναι πανεμορφα! Μου αρεσει που δεν εχουν φτερα αλλα το τσουλουφι ειναι πρωτο :)
Να σου ζησουν και καλη εκπαιδευση! Απο τοσο μωρουλια θα τα καταφερεις πολυ καλα και θα εξικιωθουν και οι γονεις τους ακομα πιο πολυ.
Να μας ενημερωνεις για τα νεα τους 🙂
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λογια. Οσο αφορά το κλουβί είναι αυτό, κλασικό για δυο. Οταν θα μεγαλώσουν τα μικρά τότε η θα πάρω ένα μεγάλο όπου θα είναι άνετα κ τα τέσσερα η ένα ξεχωριστό για τα αδέλφια. Θέλω σιγά να μάθω τα μικρά να περιφέρονται κ μέσα στο σπίτι.
 

Συνημμένα

  • 270820091155.webp
    270820091155.webp
    41,8 KB · Προβολές: 76
στο αρθρο του φωτη δεν αναφερει τιποτα για ασπρα κοκατιλ

Δες καλυτερα. Στο ποστ 4 εχω γραψει μερικα πραγματα. 😉

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λογια. Οσο αφορά το κλουβί είναι αυτό, κλασικό για δυο. Οταν θα μεγαλώσουν τα μικρά τότε η θα πάρω ένα μεγάλο όπου θα είναι άνετα κ τα τέσσερα η ένα ξεχωριστό για τα αδέλφια. Θέλω σιγά να μάθω τα μικρά να περιφέρονται κ μέσα στο σπίτι.

Αυτο ειναι το κλασικο για ενα. Ειναι παααρα πολυ μικρο για ζευγαρι. Με την πρωτη ευκαιρι να το αλλαξεις. Η φωλια ειναι στον πατο; Αν ναι πολυ κακως... Θα επρεπε να βρισκεται στο ψηλοτερο σημειο του κλουβιου για πολλους λογους. Δυο απο αυτους ειναι επειδη τα πουλια δεν νιωθουν αφαλεια κι επειδη ολες οι κουτσουλιες πεφτουν πανω στην φωλια με ασχημα αποτελεσματα(βακτηρια, ψειρες κλπ)
 
Δες καλυτερα. Στο ποστ 4 εχω γραψει μερικα πραγματα. 😉



Αυτο ειναι το κλασικο για ενα. Ειναι παααρα πολυ μικρο για ζευγαρι. Με την πρωτη ευκαιρι να το αλλαξεις. Η φωλια ειναι στον πατο; Αν ναι πολυ κακως... Θα επρεπε να βρισκεται στο ψηλοτερο σημειο του κλουβιου για πολλους λογους. Δυο απο αυτους ειναι επειδη τα πουλια δεν νιωθουν αφαλεια κι επειδη ολες οι κουτσουλιες πεφτουν πανω στην φωλια με ασχημα αποτελεσματα(βακτηρια, ψειρες κλπ)

Με κάλυψε ο Φώτης για το κλουβί. Είναι όντως μικρό και θέλει λίγες αλλαγές. Επίσης ο θόλος στην οροφή δεν είναι ότι καλύτερο απ'ότι έχω διαβάσει.
 
Έχεις απόλυτο δίκιο για το κλουβί, η αλήθεια είναι όπως είπα κ πριν ότι πριν πάρω απόφαση για ζευγάρωμα των κοκατιλ μου, εκτός από καθαριότητα κ φαί δεν ασχολιόμουν άλλο, μετά από τα πρώτα αυγά το είδα με διαφορετικό μάτι το όλο θέμα. Έχω σίγουρα ελλείψεις, κλουβί θα πάρω σε δυο τρεις μέρες όσο αφορά τη φωλιά, την είχα σε ψηλό σημείο για αρκετές μέρες και δεν μπαίνανε καθόλου, όταν δοκίμασα κάτω σε δυο μέρες αν θυμάμαι καλά μπήκε πρώτα ο αρσενικός κ μετά το θηλυκό κ έτσι το άφησα κάτω αλλά το καθαρίζω δυο φορές τη μέρα και εξωτερικά αλλά κ εσωτερικά.
Το ποστ 4? που ακριβώς θα το βρω;
 
Καλημερα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω για το τάισμα στο χέρι. Τα μικρά μου είναι το πρώτο 18 ημ. Κ το δεύτερο 15 ημ. Τα ταΐζουν κανονικά κ οι δυο γονεισ, αλλα θέλω να τους δίνω κ εγώ λίγο συμπλήρωμα κ για να ξεκουράσω του γονείς αλλά επειδή κυρίως θα το ήθελα πολύ να το κάνω κ εγώ. Το έχω δει στο utube και είναι καλή εμπειρία. επιπλέων έτσι θα με εμπιστευτούν κ πιο πολύ. Ξέρεται κάποια καλή σκόνη; Και πως φτιάχνετε ακριβώς το μείγμα σε αυτή την ηλικία που είναι τα δικά μου μικρά;
 
Back
Top