Διατροφή Μικρές πεταλουδίτσες σε χύμα τροφή

Gelasios

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουλ 2020
Μηνύματα
18
Πόλη
Ηράκλειο
Για σας. Έκανα το λάθος 1 φορά πέρσι και αγόρασα από ένα άσχετο pet shop χύμα τροφή για τα αγαπορνηθακια μου και από τότε έχω πρόβλημα με πεταλουδιτσες. Καμία ιδέα πως θα τα ξοφλήσω;
 
Νομίζω ο μόνος ίσως λόγος για να αγοράσεις τσουβάλι είναι να βρεις αρκετά άτομα ώστε αν έχει προδιαγραφές να μοιραστεί η τροφή για κάποιο σύντομο χρονικό διάστημα. Και πάλι όμως θα πρέπει η ποσότητα να μπει σε σακούλες που μπορούν να σφραγίσουν με ένα μικρό μηχάνημα όπως αυτό

-.jpg
 
Τέτοια πεταλουδακια υποθέτω, ε;

Screenshot_20200705-212335.jpg

Plodia interpunctella λέγονται, πανε σε σπόρους και άλευρα. Τα "κολλάμε" αρχικα από κάποια ηδη μολυνσμενη συσκευασία/τροφή και μετα πάνε και στο υπολοιπο ντουλάπι. Τρυπάνε και τις απλες συσκευασίες για να μπουν, η καλυτερη λύση είναι κατάψυξη για λίγες μέρες ώστε να σκοτωθούν αυγα κλπ και μετά σε γυάλινο/πλαστικό βαζάκι. Δάφνη, λεβαντα κλπ τα απωθούν αλλά αν υπαρχουν ήδη δεν φεύγουν. Παντως τα ίδια δεν ειναι επικινδυνα για την υγεία, το χειροτερο είναι μύκητες και αλλα που αναπτυσσονται αν βρουν φαΐ και λίγο υγρασία με ζέστη, γι'αυτό σημαντικο να ειναι καλα κλειστά τα ξηρά τρόφιμα να μην τραβηξουν υγρασία. Αν έχετε γενικευμένη προσβολή, πετατε τα εμφανως προσβεβλημένα, καταψυχετε καποιες μέρες τα "καθαρα" καθαριζετε καλά τον χώρο και τα βάζετε μετα σε καθαρά στεγνά βάζα. Συμβαινει και στα καλύτερα σπίτια 🙂
Για την επιλογη και συντήρηση των τροφών οτι σας είπαν οι προηγούμενοι.
 
@Stavros δεν είναι θέμα ούτε τα λεφτά ούτε να την αλλάξουν. Το θέμα είναι ότι δεν είχε τροφή και έτρεχα να πάρω καινούργια σήμερα. Δεν ξέρω αν μπορεί να πάθει κάτι από αυτά. Την πέταξα αμέσως απολύμανα και με ξίδι το μπολ, καθάρισα και το κλουβι.
 
Να το ξαναπώ γιατί μάλλον δεν με καταλάβατε.
Αγοράζω πάντα συσκευασμένες τροφές. Πάντα.
1 φορά αγόρασα χύμα τροφή και γέμισε το σπίτι με αυτή την πεταλουδίτσα, που απο πέρσι προσπαθώ να καταπολεμησω και δεν μπορώ. Και ναι, κρατώ την τροφή προφυλαγμένη σε βάζο, καλά κλεισμένο, και ναι καθαρίζω τακτικά τα κλουβιά, όμως εδω και 2 καλοκαίρια δεν μπορώ να καθαρίσω το σπίτι απο την πεταλούδα αυτή. Ρώτησα λοιπόν αν έχει κανένας απο εδώ καμμιά ιδέα τι να κάνω για να γλυτώσω. Συγνώμη αν δεν ήμουν αρκετά σαφής.
[automerge]1594137756[/automerge]
Τέτοια πεταλουδακια υποθέτω, ε;

View attachment 73922

Plodia interpunctella λέγονται, πανε σε σπόρους και άλευρα. Τα "κολλάμε" αρχικα από κάποια ηδη μολυνσμενη συσκευασία/τροφή και μετα πάνε και στο υπολοιπο ντουλάπι. Τρυπάνε και τις απλες συσκευασίες για να μπουν, η καλυτερη λύση είναι κατάψυξη για λίγες μέρες ώστε να σκοτωθούν αυγα κλπ και μετά σε γυάλινο/πλαστικό βαζάκι. Δάφνη, λεβαντα κλπ τα απωθούν αλλά αν υπαρχουν ήδη δεν φεύγουν. Παντως τα ίδια δεν ειναι επικινδυνα για την υγεία, το χειροτερο είναι μύκητες και αλλα που αναπτυσσονται αν βρουν φαΐ και λίγο υγρασία με ζέστη, γι'αυτό σημαντικο να ειναι καλα κλειστά τα ξηρά τρόφιμα να μην τραβηξουν υγρασία. Αν έχετε γενικευμένη προσβολή, πετατε τα εμφανως προσβεβλημένα, καταψυχετε καποιες μέρες τα "καθαρα" καθαριζετε καλά τον χώρο και τα βάζετε μετα σε καθαρά στεγνά βάζα. Συμβαινει και στα καλύτερα σπίτια 🙂
Για την επιλογη και συντήρηση των τροφών οτι σας είπαν οι προηγούμενοι.

Ναι, αυτή είναι, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καμιά ιδέα για την καταπολέμηση της;
[automerge]1594137802[/automerge]
Ενημερωτικά πάντως όταν αγοράζεις τροφή, μπορείς να βάζεις μέσα δάφνες για να μην εμφανίζονται οι σκοροι τροφίμων.

Δάφνη, ε; Θα το κάνω, ευχαριστώ!
 
Από πέρυσι κρατάς χύμα τροφή; Πέτα τη ρε φίλε, εδώ τους δίνουμε ότι καλύτερο κυκλοφορεί και πάλι μπορεί να έχουν θέματα.

χα χα χα, θέλω 1 κιλο πάνω κάτω την εβδομάδα, πως σου ήρθε οτι την κρατάω ένα χρόνο τώρα;
[automerge]1594138042[/automerge]
@Gelasios δηλαδή γυρνάνε ελεύθερες μέσα στο σπίτι; Μήπως να ψεκάσετε με κάτι; Αεροξολ ας πούμε
Θα ήταν μια λύση αλλά θέλω να το αποφύγω γιατί έχουν νεωσούς και δεν θέλω να κουνίσω τα κλουβιά, ουτε να κινδυνέψουν απο το ψέκασμα.
 
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάποια σακούλα με ρύζι η οποία έχει γίνει η φωλιά από τις πεταλουδίτσες; Σε ένα σπίτι που είχαν παρόμοιο θέμα ήταν ξεχασμένη 1 σακούλα με 5κιλο ρύζι ανοιγμένο. Την ημέρα καθάριζαν με χλωρίνη και το απόγευμα γέμιζε πάλι παντού μέχρι που το βρήκανε και το πετάξανε. Μετά το μαρτύριο κράτησε περίπου 2 εβδομάδες ακόμη και σταμάτησε.

Οπότε κοίτα και για άλλα τρόφιμα.
 
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάποια σακούλα με ρύζι η οποία έχει γίνει η φωλιά από τις πεταλουδίτσες; Σε ένα σπίτι που είχαν παρόμοιο θέμα ήταν ξεχασμένη 1 σακούλα με 5κιλο ρύζι ανοιγμένο. Την ημέρα καθάριζαν με χλωρίνη και το απόγευμα γέμιζε πάλι παντού μέχρι που το βρήκανε και το πετάξανε. Μετά το μαρτύριο κράτησε περίπου 2 εβδομάδες ακόμη και σταμάτησε.

Οπότε κοίτα και για άλλα τρόφιμα.
ΟΚ. Θα το κάνω, μπορεί... τι να πω... Σε ευχαριστώ!
 
Αφου ανοιξε η κουβεντα, να πουμε οτι δεν ειναι απαραιτητο η προσβολη της τροφής να γινει απο εξω προς τα μεσα.
Δηλαδη το πιο πιθανο σεναριο ειναι η τροφη να φερει τα αυγα της πεταλουδας απο την συσκευασια της και οταν οι συνθήκες θερμοκρασιας και υγρασιας ειναι οι καταλληλες αυτα εκκολαπτονται.
Γι αυτο τα βλεπουμε και σε συσκευασμενα μειγματα.

Το περασμα της σφραγισμενης συσκευασιας για 48 ωρες στην καταψυξη λυνει το προβλημα.
 
Back
Top