Γενικά Μικρο καρδερινακι ερχεται στα κλουβια μου και δεν φευγει

Κατάσταση
Κλειστό.

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια ερχεται ενα καρδερινακι απο σημερα στα κλουβια μου και δεν φευγει.. Το διωχνω τιποτα.. Κανω πως παω να το πιασω καθεται..
Δεν ειναι καν αγριο..
Το επιασα και του εδωσα λιγο νερο και μετα το αφησα.. Δεν τρομαξε και δεν εφυγε..
καθοτανε και με κοιτουσε σαν ενα μωρο παιδι που του κανουμε γκριματσες..
Τι μπορω να κάνω;
 
Βαλε μια φωτο να το δουμε, μπορει να εχει χασει τους γονεις του. Ερχεται καθε μερα;
 
Οχι, σημερα ξεκινησε.. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι αγριο και σκεφτηκα μηπως.. Καποιος εβγαλε καρδερινακια κ επειδη ητανε θηλυκο το αφησε.. Δεν ξερω.. Ετσι λεω εγω..
Παντως εβαλα ενα κλουβακι με φαι και νερο και μπαινει μεσα..
 
Οχι, σημερα ξεκινησε.. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι αγριο και σκεφτηκα μηπως.. Καποιος εβγαλε καρδερινακια κ επειδη ητανε θηλυκο το αφησε.. Δεν ξερω.. Ετσι λεω εγω..
Παντως εβαλα ενα κλουβακι με φαι και νερο και μπαινει μεσα..

Καλα εκανες, μπορει να εγινε κι αυτο.
 
Καλα εκανες, μπορει να εγινε κι αυτο.

Και σκεφτομαι τωρα.. Αν οντως εγινε ετσι.. Εγω τι πρεπει να κάνω;
να το κρατησω. Αυτο δεν φευγει παντως..
Ειναι σαν τα παπαγαλακια.. Τα αφηνεις με ανοιχτη πορτα και αυτα τσουρ τσουρ αριστερα και δεξια..
 
Κοιτα εγω θα σου ελεγα να το κρατησεις και γιατι οχι;να το εκπαιδευσεις κιολας.Αν δυσκολευεται και να φαει αν το αφησεις εξω και δεν εχει τους γονεις του μπορει να μην επιβιωσει και αυτο θα ειναι χειροτερο
 
Εγω προς το παρων δεν το ''πιανω''.
Το αφηνω στο κλουβακι με ανοιχτη την πορτα και αυτο θα αποφασισει..
Παντως ειναι κλουβισιο..
 
Μπορείς να ανεβάσεις μία φωτογραφία του. Πρόσεξε να μην έρθει σε επαφή με τα υπόλοιπα πουλιά που έχεις διότι μπορεί να μεταφέρει αρρώστιες.
 
Ναι.. Οριστε..

rsz_20150727_150838.jpg
 
η συμπεριφορα που αναφερεις μοιαζει να ειναι εκροφης
το γεγονος ομως οτι ειναι μικρο αλλαζουν τα πραγματα
εχει καποιο δαχτυλδι κατι τετοιο
μια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ
απλα για να ξερεις και τα θηλυκα καρδερινακια εκτροφης εχουν αρκετε μεγαλη τιμη
οποτε να το αφησε επειδη ηταν θηλυκο δεν παιζει
 
η συμπεριφορα που αναφερεις μοιαζει να ειναι εκροφης
το γεγονος ομως οτι ειναι μικρο αλλαζουν τα πραγματα
εχει καποιο δαχτυλδι κατι τετοιο
μια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ
απλα για να ξερεις και τα θηλυκα καρδερινακια εκτροφης εχουν αρκετε μεγαλη τιμη
οποτε να το αφησε επειδη ηταν θηλυκο δεν παιζει

εβαλα φωτογραφια.. Ειναι τελειως εξικοιομενο με το κλουβι.. Ξερει να παει στην ταιστρα, στην ποτιστρα, να παταει στις πατηθρες..
 
Τρωει κανονικα μονο του αν οχι εγω θα ελεγα να το ησεις να το ταισεις και οταν μεγαλωσει αν θες αστο να φυγει.
 
Θα σου έλεγα να το κρατήσεις για την ασφάλεια του μέσα στο κλουβί. Να επικοινωνσεις με την ΑΝΙΜΑ να τους πεις το περιστατικό και θα σε ενημερώσουν τι ενέργειες πρέπει να κάνεις.

Υ. Γ Σιγούρεψε ότι στα πόδια του δεν φοράει δαχτυλίδι. Ας περιμένουμε και τις γνώμες των γαρδελάδων.
 
Δεν εχει δαχτυλιδι..
Ξαναλεω πως δεν ειναι αγριο.. Ειναι οικειο στο κλουβι.. Ξερει που θα βρει τι..
Δεν κοπανιεται οταν παω διπλα του ουτε οταν παω να το πιασω.
Η ανιμα ξερουμε που βρισκεται;
 
οντος ειναι μικρο σε ηλικια δεν εχει καν μασκα
θα συμφωνησω με τον Κωστα σχετικα με την ΑΝΙΜΑ οι ανθρωποι ειναι ειδικοι και γνωριζουν πολλα
τα ποδια του μικρου ειναι καταμαυρα αν ηταν εκτροφης θα ηταν πιο ανοικτα απο οτι γνωριζω
πιθανον το μικρο να εχει κλαπει απο την φωλια των αγριων γονιων του οταν ηταν μωρο ακομα
 
Δεν ξερω παιδια..
Θα μπορουσε να ειχε γινει εκτροφη απο 2 αγριες καρδερινες μεσα σε κλουβι..
Πιθανοτητες λεμε τωρα.. Οποτε περιμενουμε
 
Δεν κοπανιεται οταν παω διπλα του ουτε οταν παω να το πιασω.

Το πουλί είναι ταϊσμένο στο χέρι και γι αυτό υπάρχει αυτή η άνεση με την ανθρώπινη παρουσία. Πιθανόν το έκλεψε κάποιος από την φωλιά ( η καλύτερα έκλεψε την φωλιά) και δεν τους έβαλε δαχτυλίδι. Τα μεγάλωσε και αφού είδε ότι είναι θηλυκό ( ή για κάποιον λόγο δεν του κάνει ) το άφησε ελεύθερο. Μετά την ιστορία την καταλαβαίνεις. Δεν χρειάζεται να την γράψω.

Γι τους παραπάνω λόγους σου πρότεινα να μιλήσεις με την ΑΝΙΜΑ ή να περιμένεις την γνώμη των παιδιών εδώ στο forum που ασχολούνται με την καρδερίνα.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top