Γενικά Μιλανε τα ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια σκεφτομαι να παρω ενα ρινκνεκ και απο ερευνα που εχω κανει ειδα οτι ψιλομιλανε... Ειναι αληθεια ή ειναι δυσκολο οπως τα μπατζι που πρεπει να το χεισ απο μωρο ημερο και ολα αυτα; Παρακαλω ας απαντησουν και οσοι εχουν απο αυτο το ειδος και ξερουν
 
Εγω τον δικο μου τον πηρα απο μαγαζι, οχι ημερο αλλα εχουμε φτασει σε ενα σημειο ικανοποιητικο.
Τον εχω απο τον Νοεμβριο και ειναι γεννημενος το 08. Καθαρα δε μου μιλαει αλλα λεει "ελα δω", "ελα ρε", γελαει και δινει ακουστηκα φιλακια...
 
Και εγω ετσι γνωριζω οτι μπορουν να πουν αρκετες λεξουλες αλλα μην περιμενεις τοσο καθαρα οσο οι Ζακο π.χ...
 
Και εγω δε νομιζω να μπορουνε να μιλανε ετσι καθαρα.
Αλλα ειναι πανεξυπνα και οταν μιλανε θελεις να τα ζουπιξεις... ειναι σαν να ακους παιδικη φωνουλα!
Εμενα μαλιστα το "ελα δω"το λεει με διαφορους τροπους πχ γλυκα, προστακτικα, παραπονιαρικα!
 
Οχι, εγω μενω σε μονοκατοικια αλλα θα σου πω κατι.
Τα κοκατιλακια απ'εξω κανουν περισσοτερη φασαρια απο τον Γιουτζακο. Διπλα μου βεβαια πολυκατοικιες υπαρχουν και παραξενοι αλλα κανενας δεν εχει κανει παρατηρηση μεχρι τωρα.
Εξαλλου ειναι οπως μαθει το πουλακι. Και αν θα θελει κατι και ειδικα την προσοχη σου τοτε ξεσηκωνει τον κοσμο...
Αλλα δεν θα τον αλλαζα με τιποτα!
 
Εγω ναι.
Ειναι βεβαια λιγο δυσκολα σαν χαρακτηρες-για εμενα τουλαχιστον-αλλα αυτο μπορει να οφειλεται κ στο οτι δεν τον πηρα απο εκτροφεα κ ταϊσμενο στο χερι.Αλλα ακομα κ ετσι ειναι φοβερος, εχει δεθει με τον δικο του τροπο μαζι μας κ πιστευω πως σιγα σιγα θα μας εμπιστευτει πληρως!
 
και εμενα αυτο με απασχολει, δεν θα παρω ταισμενο στο χερι και το χω παρει αποφαση οτι η εξημερωση θα ναι δυσκολη... Μακαρι να αξιζει τι να πω
 
Ολα γινονται αν του δινεις αγαπη και σημασια. Να εχεις υπομονη κ επιμονη μαζι του, χρονο ελευθερο για να ασχοληθεις μαζι του.
Εχεις βρει απο που θα το παρεις τελικα;
 
τα ring-neck που εχουν μεγαλωσει απο μικρα με ανθρωπο κατα ενα μεγαλο ποσοστο μιλανε πολυ κ καθαρα. Τα parent-reared πιο δυσκολα.
 
θα το παρω απο ενα πετ που ειναι γνωστογια τα καλα πουλια του εδω... Ειπε οτι ειναι μηνων... Θα τα φερει απο βδομαδα... Θα παω να δω και βλεπουμε
 
βασίλη τα ρικνεκ μιλάνε! Γράψ στο youtube ringneck talking και θα δείς! Επίσης στα είχα πει και με μηνυματα, σε συμβουλευω να πάρεις ταισμένο στο χέρι...
 
τα ring-neck που εχουν μεγαλωσει απο μικρα με ανθρωπο κατα ενα μεγαλο ποσοστο μιλανε πολυ κ καθαρα. Τα parent-reared πιο δυσκολα.
Η γνωμη μου ειναι οτι ακομα κ ταϊσμενο στο χερι να ειναι θα εχεις καλα αποτελεσματα.
Εγω παντως μαζι του τα εχω βρε. 🙂
 
Ελπιζω να ειναι πετ εμπιστοσυνης και να μην σου πουλησουν μεγαλο σε ηλικια πουλι για μικρο... Να το προσεξεις αυτο!
 
Και βεβαια αλλα και παλι το φοβαμαι βρε Φωτακο αυτο... Δηλ ακομα κ ετσι εγω πιστευω πως εχουν το θρασος να σε δουλεψουν.
 
ναι παιδια το ξερω αυτο. Γ αυτο ειπα θα παω να δω οταν φερει δεν ξερω αν θα παρω...
 
κανε το εξης γραψε σε ενα cd 1 λεξη και αστο να παιζη...
 
Astera το έχεισ κάνει και έπιασε;το είχα κάνει παλίοτερα στο παπαγάλο μου (Nanday Nendey)... Είχα βάλει στον υπολογιστή μια ηχογράφηση με το όνομα του και μετα απο καιρο αφου το εκανα μερα παρα μερα το έλεγε κάπως... ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ, αλλά προσπαθούσε!
 
Back
Top