Γενικά Μιλανε τα ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πιστεύω ότι υποτιμάμε την νοημοσύνη τους βάζοντας τους το cdάκι! Δεν είναι καλύτερα να τα κάνουμε να συνδιάζουν τις λέξεις με έννοιες; Ξέρω πολλά περιστατικά.. Όταν ο παπαγάλος ας πούμε το βράδυ νυστάζει, λέει μόνος του καληνύχτα και όχι στο ξεκούδουνο να ακούς "καληνύχτα, καληνύχτα".. Μετά άντε να πείσεις ότι ο παπαγάλος δεν "παπαγαλίζει" αλλά έχει αντίληψη.. 😉
 
Δε νομιζω πως ειναι σωστο να το αφηνεις ολη μερα και να ακουει ξανα κ ξανα την ιδια λεξη!
Αν κατσεις λιγο κ ασχοληθεις μαζι του κ του μιλας συνεχεια τοτε σιγουρα κατι θα μαθει.
Πιστεψε με, ειναι πανεξυπνα!
 
και εγω αυτο πιστευω παιδια.. Απλα ο φιλος πιστευω οτι ηθελε να το προτεινει για μια συγκεκριμενη λεξη γ να την μαθει γρηγοροτερα
 
αυτο με την κασετα απο προσοπικη εμπειρια λες οτι δεν πιανει επει 3 μηνεσ στον παπαγαλο π ειχα παλια εβαζα(3 ωρεσ γυρω την ημερα)αλλα δεν ειχα αποτελεσματα. Μαλλον για τον λογο π λενε πανω τα παιδια... Δλδ πρεπει να το συνδιασεισ με κατι αλλο γτ ο παπαγαλοσ δν ξερει ποτε να την χρησημοποιησει δεν την πεταει στο ακυρο
 
sori εγω το κανο 3 με 4 μερες χορεις αποτελεσμα ακομα, ισως να ειναι λαθος μου... εσεις τη προτεινετε;
 
Συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης...
Οπως ειπε κ ο Φωτακος ναι, μιλαει ο δικος μου!
 
Οταν τον πηρα ηταν περιπου 6 μηνων.
Αμεσως ομως το επιασε και ξεκινησε να μιλαει!
 
Αν καθησεις μαζι του και ασχοληθεις σιγουρα θα κατεφερεις πολλα.
Και εγω αυτο φοβομουν αλλα και με τη βοηθεια των παιδιων εδω που μου εδιναν τις συμβουλες τους αλλα και την αγαπη μου στο μικρο τα καταφερα!
 
σορρυ που σε πρηζω αλλα θελω πολυ να παρω ρινγκνεκ η κοκατιλ... Και προτιμω το ρινγκνεκ γτ υπαρχει περιπτωση να μιλησει ενω κοκατιλ πολυ δυσκολα...
 
εννοω παιζει σημαντικο ρολο στην επιλογη μου οχι οτι ειναι ο μοναδικος ρολος.. Το λεω γ να μην με αρπαξουν μερικοι λεγοντας μου οτι πολλα πουλια μπορει να μη μιλησουν και αλλα τετοια...
 
σορρυ παιδια για το θεμα που ειναι καπως ασχετο αλλα ξερετε που μπορω να βρω ρινγκνεκ μωρακια ή εχει καποιος καποια γεννα;
 
Μωρακι ταισμενα στο χερι απο εκτροφεα θα βρεις! Κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις αρκετους εκτροφεις. 😉
 
Back
Top