Γενικά Μου έφεραν ένα αρσενικό καναρίνι και έχω απορίες

kanou_tom

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2018
Μηνύματα
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά,

Μου έφεραν ένα αρσενικό καναρινακι πριν ένα μήνα και η αλήθεια πως ο μικρός φίλος μου με έχει ενθουσιάσει απο τη πρώτη στιγμή που τον πήρα. Το θέμα το πήρα πολυ ζεστά και έψαξα ώστε να μάθω κάποια βασικά πράγματα και να τον φροντίσω κατάλληλα. Παραθέτω κάποιες βασικές απορίες μου για τις οποίες ζήτω την βοήθεια σας:

1)Επισυνάπτω φωτο του αν γνωρίζετε σε ποιο είδος καναρινιού εντάσσεται. (αν μπορείτε να καταλάβετε)
20180117_125642.webp
2)Οσον αφορά τη διατροφή του. Του χορηγώ ενα κοινό μείγμα σπόρων (Deli Nature Menu Canary).
Επίσης εβδομαδιαία του δίνω 2 φορές κάποιο λαχανικό,1 φορα κάποιο φρούτο (μήλο συνήθως)και 1 φορά 1/4 καλά βρασμένο αυγό με το τσοφλι. Εχω προμηθευτεί και ενα πολυβιταμινουχο σκεύασμα το οποιο εχω αμφιβολίες αν πρεπει να το χρησιμοποιήσω η όχι βασιζόμενος σε αυτα που έχω διαβάσει.

Πιστεύεται πως ο μικρός φίλος μου θα είναι ικανοποιημένος με αυτή τη διατροφή; Μήπως
είναι ελλιπής ή αρκετά φορτωμένη;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πιστεύεται πως ο μικρός φίλος μου θα είναι ικανοποιημένος με αυτή τη διατροφή; Μήπως
είναι ελλιπής ή αρκετά φορτωμένη;

Αρκετά φορτωμένη. 😉
 
Τελευταία επεξεργασία:
πολύ γλυκούλης ο μικρός σου!
αλλά έχω την αίσθηση ότι το κλουβί του δεν είναι κατάλληλο. Βάλε μας μια φώτο να φαίνεται ολόκληρο.

Ορίστε φώτο με ολόκληρο το κλουβί:
 

Συνημμένα

  • 20180103_152043.webp
    20180103_152043.webp
    190,7 KB · Προβολές: 0
Επισυνάπτω φωτο του αν γνωρίζετε σε ποιο είδος καναρινιού εντάσσεται.
Μοιάζει να προέκυψε απο καναρίνια χρώματος.Αυτή τη στιγμή δεν ικανοποιεί τα πρότυπα κάποιας ράτσας ή εγω δεν το συμπεραίνω σωστά. Παρόλα αυτά μπορώ να εικάσω οτι είναι καναρίνι της καφέ σειράς, φέρει την μετάλλαξη οπάλ και ίσως είναι μωσαικού πτερώματος.Φυσικά κόκκινου λιποχρώματος. Δακτυλίδι έχει;
Πιστεύεται πως ο μικρός φίλος μου θα είναι ικανοποιημένος με αυτή τη διατροφή;
Θα μείωνα το ρυθμό στις 10 μέρες για το αυγό και παραπάνω για το φρούτο. Θα επένδυα σε έξτρα σπόρους όπως κία και περίλλα, μια κουταλιά ανα εβδομάδα.Αν έχεις χρόνο παρέχεις και φύτρα.
Όλα αυτά εκτός πτερόρροιας.
 
Τα παραπάνω είδη σπόρων απο που μπορώ να τα προμηθευτώ; Από κάποιο κοινό pet-shop;
Σπόροι όπως κία, λιναρόσπορος, καμελίνα αλλά και όσοι σπόροι μπορείς να φανταστείς αρκεί να τους σπάει το ράμφος των καναρινιών, μπορείς να προμηθευτείς από μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα. Οι σπόροι που δεν σπάνε,όπως το σιτάρι γίνονται φύτρα, αλλά αυτό είναι το μεθεπόμενο βήμα για εσάς.
Την περίλλα θα την βρείς σε κλειστή συσκευασία 1 κιλού απο διάφορες εταιρείες. Κοστίζει απο 9-13 ευρώ, είναι ακριβή αλλά και μεγάλη ποσότητα για την περίπτωσή σου. Την έχουν μεγάλα ή εξειδικευμενα pet shop.
Ευχαριστώ πολύ
Κανένα πρόβλημα, ευχαρίστησή μας!
Αν θες την συμβουλή μου κάνε έναν προγραμματισμό για μεγαλύτερο κλουβί και με μια προστασία απο αρπαχτικά στο μπαλκόνι θα περάσετε υπέροχες ημέρες.
Έχεις πολύ όμορφο καναρινάκι να το χαρείς!
 
Σπόροι όπως κία, λιναρόσπορος, καμελίνα αλλά και όσοι σπόροι μπορείς να φανταστείς αρκεί να τους σπάει το ράμφος των καναρινιών, μπορείς να προμηθευτείς από μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα. Οι σπόροι που δεν σπάνε,όπως το σιτάρι γίνονται φύτρα, αλλά αυτό είναι το μεθεπόμενο βήμα για εσάς.
Την περίλλα θα την βρείς σε κλειστή συσκευασία 1 κιλού απο διάφορες εταιρείες. Κοστίζει απο 9-13 ευρώ, είναι ακριβή αλλά και μεγάλη ποσότητα για την περίπτωσή σου. Την έχουν μεγάλα ή εξειδικευμενα pet shop.

Κανένα πρόβλημα, ευχαρίστησή μας!
Αν θες την συμβουλή μου κάνε έναν προγραμματισμό για μεγαλύτερο κλουβί και με μια προστασία απο αρπαχτικά στο μπαλκόνι θα περάσετε υπέροχες ημέρες.
Έχεις πολύ όμορφο καναρινάκι να το χαρείς!

Ναι έχω προβλέψει για τον κλουβί..λογω μεγέθους φαντάζομαι πως υπάρχει το πρόβλημα;
Υπάρχουν κάποιες διαστάσεις που πρέπει να τηρούνται για να υπάρχει "άνεση" στο πουλί;

Τον χαίρομαι απο την 1η στιγμή που τον έχω.. Αν και το κελάηδισμα του είναι σε πολυ πρώιμο σταδιο ακόμα, με έχει κερδίσει και τον βλέπω σαν μια καλή συντροφιά.
 
Υπάρχουν κάποιες διαστάσεις που πρέπει να τηρούνται για να υπάρχει "άνεση" στο πουλί;
Δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε σε αυτό που έχεις τώρα. Γενικά, δίνεται η συμβουλή οτι τα καναρίνια θέλουν μήκος, για να ανοίγουν έστω μια φορά τα φτερά τους απο κλαδάκι σε κλαδάκι και να μην απλώς πηδάνε.Ως προς αυτό λοιπόν θα έπρεπε να αλλάξεις προσανατολισμό στις πατήθρες κάθετα στην μεγάλη πλευρά του κλουβιού που έχεις.Αν η πατήθρα απέχει 8-10 πόντους απο τα πλαινά κάγκελα δεν στραβώνει και η ουρά,όπως έχει στραβώσει στο δικό σου, απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν θες να το χαρείς στο έπακρο,το βάζεις σε μεγαλύτερο χώρο. Οι πιρουέτες και το πέρα-δώθε είναι και αυτά στο κόλπο. Η δική μου ευτυχία είναι πρώτα η άδεια ταΐστρα, το πέρα-δώθε και μετά το κελάηδημα.
Μαθαίνεις πρώτα τα βασικά και μετά προγραμματίζεσαι,έχουμε και ιδιοκατασκευές.
 
λογω μεγέθους φαντάζομαι πως υπάρχει το πρόβλημα;
το κλουβάκι σου είναι μικρό και οι πατήθρες είναι σε λάθος θέση
έχω την εντύπωση ότι η ουρίτσα του είναι λίγο "τσαλακωμένη" γιατί ακουμπάει στα κάγκελα
αναλόγως το μέγεθος του κλουβιού, πάει και η διάταξη.
δες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/
 
Παιδιά το έχασα λίγο..άπειρος βλέπετε.
Οι πατήθρες πρέπει απλά να αλλάξουν προσανατολισμό προς τον μεγάλο άξονα του κλουβιου. Οσον αφορά το ύψος που βρίσκονται και την μεταξύ τους απόσταση είναι εντάξει; Πρακτικά το κλουβί είναι μικρό οπότε καποια απο τις δυο πατηθρες θα βρίσκεται αρκετά κοντα στα πλαϊνά κάγκελα.. Ετσι δεν είναι;

Η βοήθεια σας ήταν πολυ χρήσιμη.
 
Παιδιά το έχασα λίγο..άπειρος βλέπετε.
Βάλε τις πατήθρες δεξιά και αριστερά της πόρτας, σε διαφορετικό ύψος φυσικά.

Αν βάλεις πολυβιταμίνες, νομίζω οτι έχεις βάλει, να καθαρίζεις την ποτίστρα καλά και να μην τις αφήνεις πάνω απο 24ωρο στο ίδιο νερό.
 
Βάλε τις πατήθρες δεξιά και αριστερά της πόρτας, σε διαφορετικό ύψος φυσικά.

Αν βάλεις πολυβιταμίνες, νομίζω οτι έχεις βάλει, να καθαρίζεις την ποτίστρα καλά και να μην τις αφήνεις πάνω απο 24ωρο στο ίδιο νερό.
Ωραία.. Το ξεκαθάρισα. Ναι γνωρίζω για την αλλαγή του νερού με τις πολυβιταμίνες. Είναι καθαρά δοκιμαστική περίοδος για να δω αν θα τη δεχτεί με το νερό. Κατι το οποίο μεχρι στιγμής δεν στέφεται με επιτυχία. Θα δω πως θα πάει,θα αρχίσω να χορηγώ και τους σπόρους που μου ανέφερες και πιθανώς να σταματήσω την πολυβιταμινη. Πιο πολύ άγχος δικό μου είναι αν δίνω στον μικρό τα απαραίτητα
 
Πιο πολύ άγχος δικό μου είναι αν δίνω στον μικρό τα απαραίτητα
Ως προς αυτό μπορούμε να συζητούμε για ώρες και εγω θα έχω περισσότερο άγχος απο εσένα!
Να μάθεις τα βασικά,τον αυτόματο πιλότο και αν και εφόσον σου αρέσει, δεν θα έχει τέλος η αναζήτηση του "απαραίτητου".
Θα δω πως θα πάει,θα αρχίσω να χορηγώ και τους σπόρους που μου ανέφερες και πιθανώς να σταματήσω την πολυβιταμινη.
Ναι. Εγω θα την έδινα 2-3 μέρες και έπειτα στο ντουλάπι για την πτερόρροια.
Καλή αρχή και για ότι άλλο, μας ρωτάς!
 
Οι πατήθρες πρέπει να έχουν απόσταση από τα πλαϊνά κάγκελα περίπου 7cm-8cm για να μπορεί ο ''όμορφος'' να γυρίζει χωρίς να φθείρει την ουρά του.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι πατήθρες να βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους σε ένα μικρό κλουβί σαν το δικό σου, η λύση φυσικά είναι ένα μεγαλύτερο κλουβί.
μια φωτογραφία απο ένα δικό μου ''όμορφο'' για να αποκτήσεις μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.

100_1705.webp
 
Το κλουβί αυτό είναι ιδιοκατασκευή με Διαστάσεις : Υ 42cm, Π 25cm, Μ 49cm μπορείς να το δείς στο ιδιοκατασκευές παρουσιάσεις εκτροφείων με τιτλό ''το σπίτι του Μήτσου''
 
Γράψε τα στοιχεία που αναφέρει το δακτυλίδι και το χρώμα του.Ισως αυτό βοηθήσει στην επιβεβαίωση της εντύπωσης που έχω οτι πρόκειται για ένα καναρινάκι χρώματος, Σατινέ κόκκινο non intensive
 
Back
Top