Φροντίδα Μου είπαν να κόψω τα φτερά του lovebird μου, ποια η γνώμη σας;

Soniakarakitsou

PB New Member
Εγγραφή
24 Δεκ 2019
Μηνύματα
77
Καλημέρα έχω ένα lovebird 6-7 μηνών και μου έχουν πει ότι είναι καλό να του κόψω τα φτερά για να μην πετάει και να είναι μαζί μου πιο πολύ, ποια είναι η γνώμη σας;
 
@Soniakarakitsou δεν υπάρχει λόγος να το κανεις αυτό. Αν θες να έρχεται σε σένα μόνο και μόνο επειδή δεν έχει που να πάει και το αναγκάσεις να το κάνει που στο μέλλον θα έχεις ένα φοβικό πουλί τοτε ναι να το κανεις. Δεν θα είναι μαζί σου πιο πολύ θα έχει πόδια και θα τρέχει (εν και με κομμένα φτερά πάλι πετάνε). Πρέπει να σε εμπιστευτεί για να έρχεται
 
@Soniakarakitsou Συμφωνω με την @christina07 γιατι να του τα κοψεις;βεβαια δεν ειμαι ειδικη αλλα δεν ειμαι της γνωμης αυτης! Πρεπει να εχεις υπομονη για να σε μαθει και να σε εμπιστευτει! Αφιερωσε του χρονο... Πως αλλιως μετα θα ειναι κοντα σου οπως θελεις;αν του κοψεις τα φτερακια οχι μονο θα ειναι φοβικο θα ειναι και απομακρο τωρα που ειναι σχετικα μικρο πρεπει να κανεις προσπαθειες για να νιωσει ασφαλεια και να αποκτησει απεναντι σου εμπιστοσυνη! Εχε υπομονη και στο τελος θα δεις οτι θα ειναι μαζι σου οχι επειδη του εκοψες τα φτερα αλλα επειδη θελει να ειναι μαζι σου και κοντα σου 😊
 
βλέποντας διάφορα post ότι χάθηκαν παπαγαλάκια
Αυτό το πρόβλημα οφείλεται στην αμέλεια των ιδιοκτητών και όχι στα μακριά φτερά των παπαγάλων.
 
Ας υποθέσουμε ότι γνωρίζεις έναν υποθετικό άγνωστο τον Γιώργο. Ο Γιώργος έχει ήδη μια δικιά του ζωή όπως και συ. Εσύ αποφασίζεις ότι ο Γιώργος θα γίνεις φίλος σου. Οπότε μια μέρα εμφανίζεσαι στο σπίτι του, του δένεις τα πόδια για να μην τρέξει και υπό την απειλή όπλου του λες ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΦΙΛΟΙ και θα με ακολουθείς παντού. Ο Γιώργος φυσικά λέει ναι γιατί δεν μπορεί αλλιώς.

Πιστεύεις ότι ο Γιώργος είναι πραγματικός σου φίλος; Ή μήπως ότι μετά από δέκα χρόνια θα ξεχάσει πως γνωριστήκατε;😉
 
Μην τα κόψεις,εμπειρία δεν εχω σε πουλιά αλλά μέσα από την δική μου ιστορία σε συμβουλεύω.Έκοψα τα φτερά του κοκατιλ μου σχεδόν όταν το πήρα απο εκεί και μετά είχα ενα φοβισμένο πουλάκι που με πλησίασε τελικά μόνο όταν αρρώστησε γιατί προφανώς δεν είχε άλλη επιλογή,τώρα εχω ενα καινούργιο κοκατιλ που εδώ και ενα μήνα πετά ελεύθερο, απολαμβάνει τα χάδια μου, παίζει μαζί μας και μας τρελαίνει με τα νάζια του.Μην του στερείς την αυτοπεποίθησή του,δώσε χρόνο αγάπη και υπομονή και θα γίνει το φιλαράκι σου
 
Back
Top