Γενικά Η εμπειρία μου με το πρώτο cockatiel μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, να μην ανησυχώ δηλαδή ότι θα μου κάνει κανένα αυγουλάκι η Χάρη. Η αλήθεια είναι ότι η Κούκι διώχνει την Χάρη από τον Φίγκο και μπαίνει πάντα ανάμεσα τους όταν παίζουνε ή κάθονται στα κλουβάκια τους. Την Χάρη την έχουμε σε ξεχωριστό κλουβάκι, αλλά κολλητά στο δικό τους. Δεν ξέρω αν η Κούκι καταφέρει να ζευγαρώσει λόγω του μεγάλου όγκου που έχει. Της βάζω συχνά τα βότανα που μου είπατε και ο όγκος δεν μεγαλώνει, ευχαριστώ για την συμβουλή σας αυτή. Θα θέλαμε να δούμε μωρά κάποια στιγμή από τα κοκατιλάκια μας, αλλά, μάλλον, η φύση θα κανονίσει για το ποιός θα τα κάνει...)
 
Σουπιοκόκκαλο και στα δύο κλουβιά και εύχομαι να έχετε αυτή την χαρά!
 
Ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι πως έχω μαζέψει 1 τόνο σουπιοκόκκαλα από την παραλία μας, αλλά δεν τα πλησιάζουν τα κοκό μου. Πως να τα κάνω να τα συνηθήσουν; Επίσης, εάν θέλετε, σας στέλνω καμιά σακκούλα και εσάς)
 
Τα έβρασες; Τα στέγνωσες καλά στον ήλιο πριν τους τα δώσεις; Όταν τα έχουν ανάγκη θα τα τιμήσουν δεόντως. Φύλαξέ τα σε στεγνό μέρος να μην τα πιάσει υγρασία. Ευχαριστούμε για την προσφορά :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μερικά τα έβρασα με λίγο ξύδι και νερό, τα ξέπλενα, τα στέγνωσα, αλλά δεν τα αγγίξανε προς ώρας. Ξύνουν το ράμφος στα αγοραστά και σε κλαδάκια/κορμούς από φύκια που φέρνω από την παραλία.
 
Παιδιά, πολύ καλησπέρα σας!

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου. Μετά από αμέτρητες προσπάθειες στο όμορφο και άπειρο ζευγαράκι μας (Κούκι και Φίγκο), επιτέλους σήμερα κατάφεραν να ζευγαρώσουν! Η σκηνή όλη εξελίχθηκε μπροστά στα μάτια μου, μισό μέτρο μακριά μου και ήταν σαν να παρακολουθώ πραγματικά ένα απερίγραπτο θαύμα της Φύσης. Ξεκίνησαν να συντονίζονται περίπου 3 εβδομάδες πριν και 6-7 μέρες περίπου έχει που τους έβαλα φωλίτσα, γιατί φοβόμουν μήπως κάνει η Κούκι κανένα αυγό κάτω.

Το σπίτι μας είναι αρκετά δροσερό, με μέση θερμοκρασία τώρα 22-23 βαθμούς το πολύ. Τα έμαθα να κάνουν και μπάνιο, τα ψεκάζω μέρα παρά μέρα από ένα ψεκαστηράκι με εμφιαλωμένο νερό και το ευχαριστιούνται στο έπακρο. Τυχαίνει και μόλις να έχει τελειώσει η πτερόρροια τους και των δύο.

Τώρα, όσο αφορά το ζευγάρωμα, τα ερωτήματά μου (καθώς και για μένα είναι πρώτη φορά με κοκατίλ!) είναι τα εξής. Να τους δώσω αυγοτροφή από τώρα; Τι γίνεται μετά, δηλαδή, ποια είναι η διαδικασία τους για να κάνουν μωρά; Η Κούκι θα δυσκολευτεί με τον όγκο της να κάνει αυγά; Να προσέξω και να βρω καλό πτηνίατρο από τώρα; Τι άλλο πρέπει να κάνω, ώστε η διαδικασία να είναι εύκολη για αυτήν; Παρόλο που ο όγκος πια δεν την ενοχλεί ούτε στο πέταγμα, ούτε και μεγαλώνει. Τα φτερά της άρχισαν να γίνονται πιο όμορφα και φυσιολογικά και γενικά, σφύζει από υγεία, από ότι καταλαβαίνω. Φέρεται εντελώς φυσιολογικά, τρώει, παίζει και πετάει όλο και πιο μακριά, ακολουθώντας τον Φίγκο. Ωστόσο, ανησυχώ για όταν κληθεί να γεννήσει τα αυγά της…

Επίσης, το περίεργο είναι, πως ο Φίγκο πάει και ξύνει τη φωλιά, ενώ η Κούκι δεν της δίνει και πολύ σημασία…Είναι νορμάλ αυτό;

Αχ, η χαρά μου δεν περιγράφεται! ) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την άμεση απάντηση και τις πολύτιμες συμβουλές σας!



Υ. Γ.: Τα σουπιοκόκκαλα τα ξύνουν μία χαρά τώρα, είχατε δίκαιο! )
 
Τέλεια νέα!
Ναι αυγοτροφή πρέπει να τους δίνεις μέρα παρά μέρα.
Γενικά τι διατροφή έχεις ακολουθήσει όλο αυτό το διάστημα;
Να έχεις στο σπίτι υγρό ασβέστιο να προσθέσεις λίγο στο νερό τους μόλις δεις το πρώτο αυγό. Επίσης βάζε της λίγο ωμό σουσάμι στους σπόρους. Όχι πολλή γιατί είναι παχυντικό.
Για την φωλιά έχεις δώσει κάποια χορταράκια ξερά; Μπορείς να δώσεις λίγα από αυτά που τρώνε τα κουνέλια.
Όταν με το καλό αρχίσει να κλωσσάει μόνιμα, θα κόψεις την αυγοτροφή για να μην παχύνει και θα την ξανά αρχίσεις καθημερινά μόλις δεις τον πρώτο νεοσσό.
Το αν θα δυσκολευτεί δεν το γνωρίζω, ελπίζω πως όχι αφού είναι στην κοιλιά της. Της έχεις δώσει καθόλου υγρές βιταμίνες στον νερό;
 
Γενικά τι διατροφή έχεις ακολουθήσει όλο αυτό το διάστημα;

Από την αρχή που τα έχω τα δίνω την ειδική τροφή για κοκατίλ μάρκας Vitacraft, που είναι 2 ειδών, και τα πάω εναλλάξ. Επίσης, τα βάζω στο κλουβάκι κάθε μέρα λίγο σγουρή σαλάτα πράσινη, που τους αρέσει πολύ, και λίγο μπρόκολο, συχνά δίνω και μήλα, πορτοκάλι, καρότο, κλπ. Αν δω ότι δεν το τρώνε, ή έφαγαν και δεν τους ενδιαφέρει πια, το αφαιρώ από το κλουβάκι πριν χαλάσει. Επίσης, νερό εμφιαλωμένο αλλάζω 2 φορές την ημέρα, όπως και το χαρτί Α4 που τους στρώνω μέσα στο κλουβάκι. Συνήθως αυτά τα κάνω το πρωί και το βράδυ πριν πάνε για ύπνο. Όλα έχουν από 1 σουπιοκόκκαλο και από 1 πέτρα ασβέστη στα κλουβιά τους. Μία φορά το μήνα κάνω γενική καθαριότητα στα κλουβιά, πλένω τα πάντα με καυτό νερό και ξύδι, τα στεγνώνω (και τα παιχνίδια τους), τα τακτοποιώ και μπαίνουν ξανά μέσα τα μωρά μου.

Επίσης, συχνά τα βάζω σουσάμι, λίγα ψιλοκομμένα καρύδια, φουντούκια, αμύγδαλα, κλπ. μέσα σε μικρά χάρτινα κουτιά μαζί με παιχνίδια καινούρια, ώστε να παίζουν και να ανακαλύπτουν τροφή, όπως κάνουν και στη φύση. Και πάλι, το καθένα επιλέγει τι του αρέσει και το μασουλάει. Κάθε μήνα για 5 μέρες βάζω 5 σταγόνες σε 100 μλ βιταμίνες και στα 3. Συχνά βάζω στην Κούκι και στον Φίγκο μέσα στην τροφή ξηρά βότανα από εκείνα τα 3 που μου είπατε για τσάι. Τα τρώνε μία χαρά και μάλλον για αυτό η Κούκι παραμένει υγιείς. Το ίδιο το τσάι δεν τους άρεσε και πολύ, ομολογώ… Αυτά περί διατροφής σε γενικές γραμμές.

Να έχεις στο σπίτι υγρό ασβέστιο να προσθέσεις λίγο στο νερό τους μόλις δεις το πρώτο αυγό. Επίσης βάζε της λίγο ωμό σουσάμι στους σπόρους. Όχι πολλή γιατί είναι παχυντικό.

Το υγρό ασβέστιο από πού το παίρνω; Φαρμακείο; Εφόσο υπάρχει σουπιοκόκκαλο και πέτρα ασβεστίου, είναι απαραίτητο το υγρό ασβέστιο;

Για την φωλιά έχεις δώσει κάποια χορταράκια ξερά; Μπορείς να δώσεις λίγα από αυτά που τρώνε τα κουνέλια.

Ακόμα δεν τα έχω δώσει τίποτε για την φωλιά. Μπορώ να τους πάρω πριονίδι ή είναι καλύτερα τα ξερά χορταράκια;

Όταν με το καλό αρχίσει να κλωσσάει μόνιμα, θα κόψεις την αυγοτροφή για να μην παχύνει και θα την ξανά αρχίσεις καθημερινά μόλις δεις τον πρώτο νεοσσό.
Το αν θα δυσκολευτεί δεν το γνωρίζω, ελπίζω πως όχι αφού είναι στην κοιλιά της. Της έχεις δώσει καθόλου υγρές βιταμίνες στον νερό;

Βιταμίνες, όπως προανέφερα, πάντα 1 φορά το μήνα για 5 μέρες σε όλα τους.

Τι λες, Μαρία; Είμαι καλή μαμά για αρχάρια; )

Σε ευχαριστώ θερμά και αναμένω σχόλια! )
 
Τι λες, Μαρία; Είμαι καλή μαμά για αρχάρια; )
Πάρα πολύ καλή, τίποτα δεν έχω να σου πω, εκτός από, ότι το υγρό ασβέστιο το παίρνεις από petshop και χρειάζεται για ώρα ανάγκης, δεν υπάρχει φόβος στην χρήση του, στο βαθμό που σου πρότεινα και καλύτερα χόρτο τροφής και όχι πριονίδι.
Όλα μια χαρά, καλύτερα απ' ό,τι μπορούσα να φανταστώ :) Καλές εξελίξεις να έχεις!
 
Παιδιά, καλησπέρα και καλό καλοκαίρι! Το ζευγάρι των κοκατίλ μου σταμάτισε τα ζευγαρώματα και προς ώρας τους έβγαλα τη φωλιά. Μάλλον, λόγω ζέστης;
Τώρα, όμως, έχω άλλο θέμα. Ο Φίγκο (ο αρσενικός) δεν θέλει με τίποτα να μπαίνει μέσα στο κλουβί και αναγκάζομαι να τον κυνηγάω κάθε βράδυ. Από το πρωί τρώει σαν λαίμαργος, ώστε όλη μέρα που τα έχω έξω να μην χρειαστεί να μπεί στο κλουβί για να φάει. Και έτσι μέχρι αργά το βράδυ δεν δελεάζεται με τίποτε να μπει μέσα. Μάλιστα προχθές αναγκάστηκα να τα αφήσω έξω από το κλουβί να κοιμηθούν και τα βρήκα το πρωί ακριβώς εκεί που είχαν κουρνιάσει το βράδυ. Η Κούκι, φυσικά, ακολουθεί το σύντροφό της και άρχισε και αυτή να ξεσαλώνει. Ελευθερία! )
Ο Φίγκο πέρασε όλη τη ζωή τους μέσα σε κλουβί πριν τον πάρουμε εμείς, δεν ήξερε καν να πετάει 1 χρονών πουλί. Τώρα όμως, ασυμμαζευτος!)
Ξέρετε μήπως, αν υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε να τους δώσω να καταλάβουν ότι το κλουβί δεν είναι φυλακή, ότι είναι το ασφαλές σπίτι τους, ιδίως για τη νύχτα; Να τα μάθω να μπαίνουν μόνα τους μέσα για να κοιμούνται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας!
 
Κακώς που αφήνεις όλη την ημέρα τα πουλιά εκτός κλουβιού μιας και το λογικό αποτέλεσμα είναι το πρόβλημα που δημιουργήθηκε και δεν θέλουν να μπουν μέσα. Όπως και το ότι σίγουρα περνούν αρκετή ώρα χωρίς επίβλεψη που σημαίνει ότι θέλει ελάχιστα δευτερόλεπτα για να γίνει κάποιο ατύχημα. Επίσης τα στομάχια τους δεν είναι φτιαγμένα για να μένουν όλη την ημέρα νηστικά με ένα γεύμα κάθε πρωί.

Εγώ θα έβαζα πρόγραμμα. Εναλλάξ 2 ώρες εκτός κλουβιού και 4-5 ώρες εντός.
 
Ολη την ημέρα βρίσκομαι μέσα στο σπίτι και οπότε δεν μένουν λεπτό χωρίς επίβλεψη. Επίσης, μέσα στην ημέρα τα δίνω διάφορα φρούτα, λαχανικά και λιχουδιές και μάλλον έτσι δεν πεινάνε πολύ ώστε να μπουν μέσα μόνα τους να φάνε. Αν είναι να λείψω για δουλειές, να φτιάξω φαγητό ή κάτι άλλο, προγραμματίζω απο πριν και την ημέρα εκείνη δεν τα βγάζω έξω καθόλου. Το πρώτο μου κοκό - την Χάρη - την κουμαντάρω εύκολα, διότι την έχω από μωρό και όταν βγαίνει έξω είναι συνέχεια πάνω στον ώμο μου, την πιάνω εύκολα δλδ όταν πρέπει να την βάλω πίσω στο κλουβί. Τα άλλα 2 πολύ δύσκολα. Απαξ και βγούνε - δεν μπαίνουν με τίποτα! Το πρόγραμμα που λες, πως να το εφαρμόσω σε μία τέτοια περίπτωση; Με τι να τους δελεάζω για να μπούνε μετά από τις 2 ώρες;
 
Ολη την ημέρα βρίσκομαι μέσα στο σπίτι και οπότε δεν μένουν λεπτό χωρίς επίβλεψη. Επίσης, μέσα στην ημέρα τα δίνω διάφορα φρούτα, λαχανικά και λιχουδιές και μάλλον έτσι δεν πεινάνε πολύ ώστε να μπουν μέσα μόνα τους να φάνε. Αν είναι να λείψω για δουλειές, να φτιάξω φαγητό ή κάτι άλλο, προγραμματίζω απο πριν και την ημέρα εκείνη δεν τα βγάζω έξω καθόλου. Το πρώτο μου κοκό - την Χάρη - την κουμαντάρω εύκολα, διότι την έχω από μωρό και όταν βγαίνει έξω είναι συνέχεια πάνω στον ώμο μου, την πιάνω εύκολα δλδ όταν πρέπει να την βάλω πίσω στο κλουβί. Τα άλλα 2 πολύ δύσκολα. Απαξ και βγούνε - δεν μπαίνουν με τίποτα! Το πρόγραμμα που λες, πως να το εφαρμόσω σε μία τέτοια περίπτωση; Με τι να τους δελεάζω για να μπούνε μετά από τις 2 ώρες;

Που κάθονται και δεν μπορείς να τα φτάσεις; Ανεβαίνουν στο χέρι σου;
 
Μπορούν να κάθονται πάνω στο κλουβί που βρίσκεται στο τραπέζι με τις ώρες και να μην μπαίνουν μέσα. Αλλες φορές κάθονται πάνω σε κορνίζες, καθρέφτες, περβάζια ψιλά κλπ. Την Κούκι μερικές φορές καταφέρνω να την πιάσω, κινείται πιο αργά λόγω του όγκου στην κοιλιά. Τον Φίγκο όχι, είναι άγριος κάπως και δεν αφήνει να τον αγγίζουν. (
 
Μπορούν να κάθονται πάνω στο κλουβί που βρίσκεται στο τραπέζι με τις ώρες και να μην μπαίνουν μέσα. Αλλες φορές κάθονται πάνω σε κορνίζες, καθρέφτες, περβάζια ψιλά κλπ. Την Κούκι μερικές φορές καταφέρνω να την πιάσω, κινείται πιο αργά λόγω του όγκου στην κοιλιά. Τον Φίγκο όχι, είναι άγριος κάπως και δεν αφήνει να τον αγγίζουν. (

Η γνώμη μου είναι πως κακώς αφήνεις ανεκπαίδευτα (δεν θα πω άγρια διότι δεν θυμάμαι το πόσο εξημερωμένα είναι) πουλιά εκτός κλουβιού. Για ποιον λόγο περίμενες να ξαναμπούν μέσα και να κατέβουν σε χαμηλότερο επίπεδο απο αυτό που κάθονται αφού δεν σε εμπιστεύονται;
 
Δεν είναι εντελώς άγρια. Απλά δεν θέλουν να μπαίνουν μέσα. Αφού την προηγούμενη ζωή τους έζησαν συνέχεια μέσα σε κλουβιά. Εγώ τα λυπάμαι και θέλω να πετάνε κάποιες ώρες για να έχουν και καλή υγεία και ανεπτυγμένα φτερά. Τώρα τι κάνω όμως που τα κακόμαθα; Δεν μπορώ να ανοίξω την εξώπορτα, αφού αυτά είναι έξω... (
 
Δεν είναι εντελώς άγρια. Απλά δεν θέλουν να μπαίνουν μέσα. Αφού την προηγούμενη ζωή τους έζησαν συνέχεια μέσα σε κλουβιά. Εγώ τα λυπάμαι και θέλω να πετάνε κάποιες ώρες για να έχουν και καλή υγεία και ανεπτυγμένα φτερά. Τώρα τι κάνω όμως που τα κακόμαθα; Δεν μπορώ να ανοίξω την εξώπορτα, αφού αυτά είναι έξω... (


Αγόρασε τους ή φτιάξε τους ένα μεγάλο κλουβί πτήσης και βάλτα εκεί. 😉
 
Back
Top