Αναπαραγωγή Μου πετάει τα ψεύτικα αυγά από τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης HarrisP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

HarrisP

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2020
Μηνύματα
10
Πόλη
Μοσχάτο
Καλημέρα σας.

Έχω μια χρονιάρα κανάρα η οποία μου πέταξε το μπλε ψεύτικο αυγό από την φωλιά. Το ζευγάρι είναι η πρώτη τους φορά, στο μπαλκόνι, ζευγαρόστρα, διατρογή και φροντίδα - petbirds. Σήμερα έκανε 2ο αυγό, υπάρχει λοιπόν μόνο ένα αυγό στην φωλιά της το αληθινό δικό της. Τι κάνω, συνεχίζω να τις παίρνω τα αυγά (με κουταλάκι, δεν έχω λαβίδα), και της τα επιστρέφω όλα την τελευταία μέρα; Θα το δεχτεί, αφού από 1 αυγό (της τελευταίας μέρας) θα βρεθεί ξαφνικά με 4? Αν φταίει η μυρωδιά του ψεύτικου αυγού με τι να το πλύνω για να μυρίζει ουδέτερα, όλα τα σαπούνια ή απορρυπαντικά έχουν κάποιο άρωμα. Επίσης τα αυγά της τα αποθηκεύω σε μπολ με σπόρους, θα τα δεχτεί πίσω ή θα νομίζει η κανάρα - λαγωνικό ότι δεν είναι δικά της.
 
Το κάθε Καναρινι έχει το δικό του χαρακτήρα, και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να προβλέψουμε με βεβαιότητα τι θα κάνει.
Αφου πετάει το ψεύτικο αυγό, μην της βάλεις καθόλου. Αυτή ειναι η προσέγγιση που θα έκανα ο ίδιος.
Υπάρχει φυσικά και το ενδεχόμενο να της επιστρέψεις και το πρώτο αυγό στη φωλιά, αν πραγματικά ανησυχείς ότι θα πετάξει στο τέλος και τα κανονικά, αν τα δει πολλά.
Είσαι βέβαιος ότι το πετάει η ίδια και όχι ο αρσενικός;
Η μυρωδιά πάντως, πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει και φυσικά μην πλύνεις τώρα το ψεύτικο αυγό.
Ενημέρωνε μας για την εξέλιξη, όταν μπορείς.
 
Να της τα πάρω δηλαδή, και να της τα επιστρέψω όλα μαζί, χωρίς αντικατάσταση..
Χάρη, όπως διάβασες, δεν έλαβα θέση ως προς να της τα πάρεις και να τα επιστρέψεις όλα μαζί, αλλά στο να μην της βάλεις άλλο ψεύτικο αυγό. Το υπόλοιπο που έγραψα ειναι με τι άλλο θα προβληματιζομουν
 
Χαρη δεν ειναι θεμα μυρωδιας.
Απο την στιγμη που τα πεταει, για να μην εχεις ατυχημα με τα κανονικα αυγα τα αφαιρεις και της τα βαζεις ολα μαζι αργοτερα.
 
Βάλε αμέσως δυό (όχι άλλα) ομοιώματα στην φωλιά αφού τα πλύνεις με ξύδι, και παρακολούθησε. Πάντα παίρνεις τα τρία πρώτα αυγά και με την γέννηση του τέταρτου, τα επιστρέφεις όλα. Αν ξαναπετάξει τα πλαστικά, βάλε αμέσως τα δικά της και μη την ενοχλείς.
 
Είσαι βέβαιος ότι το πετάει η ίδια και όχι ο αρσενικός;

Καλησπέρα σας. Έχω αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση και διαπίστωσα ότι το είχε κάνει ο αρσενικός, ο οποίος κάθε φορά που σηκωνόταν η κανάρα, μπαινόβγαινε στη φωλιά σκαλίζοντάς την. Μέχρι σήμερα δεν έχω καταλάβει πως κατάφερε να πάρει το πλαστικό αυγό από τη φωλιά και να το βάλει στην ταϊστρα!
 
Είσαι βέβαιος ότι το πετάει η ίδια και όχι ο αρσενικός;
Καλησπέρα σας. Έχω αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση και διαπίστωσα ότι το είχε κάνει ο αρσενικός, ο οποίος κάθε φορά που σηκωνόταν η κανάρα, μπαινόβγαινε στη φωλιά σκαλίζοντάς την. Μέχρι σήμερα δεν έχω καταλάβει πως κατάφερε να πάρει το πλαστικό αυγό από τη φωλιά και να το βάλει στην ταϊστρα!
Και εγώ την έχω πάθει με κανονικό αυγό από τον αρσενικό, για αυτόν τον λόγο ρώτησα πιο πάνω.
 
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω όταν περνουυμε τα τρία πρώτα αυγά, αυτές της δυο τρεις ημέρες που τα αποθηκεύουμε;
 
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω όταν περνουυμε τα τρία πρώτα αυγά, αυτές της δυο τρεις ημέρες που τα αποθηκεύουμε;
Συχνά αποθηκεύονται ελαφρώς "φυτεμένα με τη μύτη" σε μια ταΐστρα με σπόρους, σε δροσερό περιβάλλον, αλλά από κάποιους αυτή η μέθοδος θεωρείται ότι στερεί από τα αυγά ένα μικρό ποσοστό εσωτερικής υγρασίας. Άλλοι τα αποθηκεύουν πάνω σε βαμβάκι, σε μαλακό πανί... Κλπ. και σε διάφορες στάσεις, αφήνοντας τον αεροθάλαμο (το πιο αμβλύ άκρο του αυγού) τουλάχιστον μερικώς ελεύθερο (όχι δλδ σε πλήρη επαφή με την επιφάνεια αποθήκευσης). Συνήθως αποθηκεύονται το πολύ για 3 ημέρες.
[automerge]1583584045[/automerge]
Διάβασε αν θέλεις και αυτό...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνέχισα να της παίρνω τα αυγά και να τα αντικαθιστώ. Την δεύτερη μέρα δεν ξαναπέταξε το ψεύτικο αυγό από την φωλιά. Περίεργο, όπως περίεργο είναι και το πόσο φτηνή απομίμηση προσφέρουν τα ψεύτικα αυγά που αγόρασα από κάποιο πετ σοπ. Δεν νομίζω να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, αλλά βρε παιδί μου, κάποιοι δεν έχουν καθόλου μεράκι για την δουλεία τους.. Τέλος πάντων, έχοντας και μια απώλεια αυγού (η εσωτερική φωλιά δεν βολεύει πολύ), κατέληξα με 4 αυγουλάκια στην φωλιά, μετράω 7 ημέρες ήδη που κάθετε με όλα τα αυγά, ελπίζω όλα να πάνε καλά.
 
Back
Top