Αναπαραγωγή Να βγάλω τα άσπορα αυγά από τη φωλιά;

Ο αρσενικός είναι καλός μπαμπάς.
Η μαμά στον κόσμο της.
Δείτε τι ωραία τα ταΐζει

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σήμερα 6 μέρα πέρασα τα δαχτυλίδια και αφερεσα τα 2 άσπρορα αυγά.
Τα πουλάκια φενοντε και τα δύο αρκετά καλά ταισμενα.
Από ποια μέρα μπορώ να βάλω λαχανικά και φρούτα;
 
Η μαμά στον κόσμο της.

H μητέρα που είναι ακριβώς; Μου κάνει φοβερή εντύπωση η απουσία της από το βίντεο... Δεν έχω συνηθίσει σε τόσο παρεμβατικούς αρσενικούς. Στην ηλικία που είναι τα πουλιά θα έπρεπε να ταϊζει αποκλειστικά εκείνη...
 
H μητέρα που είναι ακριβώς; Μου κάνει φοβερή εντύπωση η απουσία της από το βίντεο... Δεν έχω συνηθίσει σε τόσο παρεμβατικούς αρσενικούς. Στην ηλικία που είναι τα πουλιά θα έπρεπε να ταϊζει αποκλειστικά εκείνη...
Η μητέρα είναι μέσα στην φωλιά και τα ζεστάνει
 
Τα πρώτα πουλάκια είναι σήμερα 10ημερων,θελω να ξεκινήσω δεύτερη γεννά, να βάλω από τώρα δεύτερη φωλιά στην θηλυκιά η να περιμένω 4-5 μέρες ακόμα;
 
Τα πρώτα πουλάκια είναι σήμερα 10ημερων,θελω να ξεκινήσω δεύτερη γεννά, να βάλω από τώρα δεύτερη φωλιά στην θηλυκιά η να περιμένω 4-5 μέρες ακόμα;
Αν θέλεις, βάλε δεύτερη φωλιά και νήμα και παρακολούθησε την κατάσταση.
 
Έβαλα και περιμένω...
Να βάλω να κάνουν μπάνιο οι γονείς η υπάρχει κίνδυνος να κάτσουν στα μικρά και να κρυωσουν;
Εγώ δεν θα ανησυχούσα τόσο για το αν θα κρυώσουν οι νεοσσοί όσο για το γεγονός ότι η επιπλέον υγρασία από την βρεγμένη κοιλιά της κανάρας στην φωλιά σε συνδυασμό με την θερμότητα που παράγει η κοιλιά της θα δημιουργήσουν ένα ευνοϊκό περιβάλλον για την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών μέσα στην φωλιά. Επιπλέον υπάρχει κίνδυνος κάποιος νεοσσός να πέσει στην μπανιέρα όσο πλησιάζει η 17-18 μέρα της ζωής τους που συνήθως κάνουν την πρώτη τους βόλτα στο κλουβί.
 
Εγώ θέλω να την βάλω να κάνει ένα μπάνιο αύριο πχ γιατί την βλέπω οπότε βάζω μέσα λαχανικά και είναι λίγο βρεχμενα αυτή πάει εκεί και τρίβετε σαν να κάνει μπάνιο
 
Καλώς ή κακώς κι εγώ δεν έχω δώσει ποτέ μπανιέρα σε θηλυκό, όσο αυτό σκεπάζει νεοσσούς. Είμαι πολύ επιφυλακτικός για τους λόγους που σου ανέλυσε πιο πάνω ο Κώστας.
 
Θέμα πνιγμου δεν υπάρχει γιατί θα το βάλω πχ αύριο για μΙσι ώρα με επιτήρηση για να την βγάλω ξανά και μετά από λίγο να καθαριστεί και η φωλιά το μόνο που φοβαμε είναι το κρύωμα
 
Δεύτερη γενα και πάλι έκανε 7 αυγά!
Δυστυχώς σήμερα είδα ότι στην φωλιά ήταν μόνο 3 αυγά!
Τα άλλα 4 ήταν πεταμένα στον πάτο του κλουβιού!
Τι μπορεί να έγινε;
Τα σπάσανε τα μικρά;
Ήταν άσπρορα και τα πέταξε η μάνα;
 
Πιθανότερο σενάριο μου φαίνεται να τα παρέσυρε κάποιος νεοσσός αν στεγάζονται στο ίδιο κλουβί χωρίς χώρισμα. Το ενδεχόμενο να τα πέταξε η κανάρα με την θέλησή της όντας άσπορα μου φαίνεται λίγο απίθανο, σκεπτόμενος τον αριθμό των ημερών εκκόλαψης
[automerge]1584956176[/automerge]
Πιθανότερο θα ήταν να αφήσει την φωλιά παρά να τα πετάξει με την θέλησή της κατά την γνώμη μου
 
Μπορώ να βάλω τον πατέρα με τα μικρά σε άλλο κλουβί μέχρι να γίνουν τα μικρά 30 ημερών και μετά να ξαναβάλω των αρσενικό μαζί με την θυλικια!?
Τα μικρά σήμερα είναι 24ημερων
 
Μπορώ να βάλω τον πατέρα με τα μικρά σε άλλο κλουβί μέχρι να γίνουν τα μικρά 30 ημερών και μετά να ξαναβάλω των αρσενικό μαζί με την θυλικια!?
Τα μικρά σήμερα είναι 24ημερων
Είναι σε κλουβί χωρίς χώρισμα; Αν είναι σε κλουβί με χώρισμα άσε τα μικρά στην μια πλευρά και τον πατέρα στην άλλη με την μητέρα και αυτός θα τα ταΐζει από τα κάγκελα
 
Back
Top