Γενικά Μου πρότειναν Vitamix Plus για καναρίνι που δεν κελαηδάει

Johkill23

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2017
Μηνύματα
104
Πόλη
Βέροια
Γεια σας και πάλι, στο καναρίνι που αγόρασα πριν λίγο ο κύριος από το Pet μου πρότεινε να χορήγηση το Vitamix Plus Tafarm το άρχισα πριν μια εβδομάδα και σήμερα το σταμάτησα όπως αναγραφόταν και στις οδηγίες. Το καναρίνι πάει να τραγουδησει αλλά πολύ χαμηλόφωνα υπάρχει περίπτωση να μην ξέρει;
Επίσης τι γνώμη έχετε για αυτά τα συμπληρώματα;
 
Το καναρίνι πάει να τραγουδησει αλλά πολύ χαμηλόφωνα υπάρχει περίπτωση να μην ξέρει;
Αν μας προϊδεάσεις και για την ηλικία του θα σου απαντούσαμε με περισσότερη σιγουριά, ειδικά στην περίπτωση που είναι νεαρό... (μικρό δηλαδή).
ο κύριος από το Pet μου πρότεινε να χορήγηση το Vitamix Plus Tafarm
Ας πούμε πως το χρειαζόταν... Τέλος όμως τώρα.
Σε μήνες την επόμενη "δόση" του...
Ακολουθείς δηλαδή τις οδηγίες του.
 
Αν μας προϊδεάσεις και για την ηλικία του θα σου απαντούσαμε με περισσότερη σιγουριά
Είναι 2 ετών περίπου κύριε Γιάννη.
Σε μήνες την επόμενη "δόση" του...
Οι οδηγίες στο κουτί λένε παύση μια εβδομάδα και μετά για άλλες 5-7 ημέρες ξανά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δύο χρονών αρσενικό καναρίνι δεν υάπερχει περίπτωση να μην ξέρει να κελαηδά.
Ακόμη και χωρίς ξένα ακούσματα, μόνο και μόνο από ένστικτο θα έβγαζε πολλά ωδικά ακούσματα.
Δηλαδή θα κελαηδούσε.
Ίσως όχι τέλεια σε κάποιες νότες αν είναι φωνής... αλλά σίγουρα στο μέγιστο αν είναι χρώματος.
και μετά για άλλες 5-7 ημέρες ξανά.
Και μετά πότε ξανά;
 
Και μετά πότε ξανά;
Για μετά δεν αναγράφει κάτι οπότε λογικά δεν χρειάζεται άλλο.

Είναι σίγουρα αρσενικό. Από την μέρα που το πήρα μέχρι σήμερα έχω δει διαφορά με την έννοια ότι κάνει κάποιους ήχους σε καμία όμως περίπτωση οι ηχοι αυτοί δεν συγκρίνονται με αυτους απο τα προηγούμενα αρσενικά που είχα.

Αυτό είναι το πουλάκι rsz_120180528_114752.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
κάνει κάποιους ήχους σε καμία όμως περίπτωση οι ηχοι αυτοί δεν συγκρίνονται με αυτους απο τα προηγούμενα αρσενικά που είχα.
Αν όμως ήταν θηλυκό.. Δεν θα είχε κάνει αυγά τώρα την άνοιξη και κυρίως δεν θα είχε διαμορφώσει την περιοχή της αμάρας του κατάλληλα;
Μπορείς σε παρακαλώ να βγάλεις μερικές φωτογραφίες την περιοχή της αμάρας του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μπορείς σε παρακαλώ να βγάλεις μερικές φωτογραφίες την περιοχή της αμάρας του.
Είναι κάπως ανήσυχος τις τελευταίες μέρες και δεν θέλω να τον στρεσαρω επειδή δεν με έχει συνηθίσει ο πωλητής από το Pet το κοίταξε πριν μου το δώσει και μου είπε είναι σίγουρα αρσενικό (φαινόταν να έχει κάποιες γνώσεις)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
δεν θέλω να τον στρεσαρω
Δεν θα αλλάξει και πολλά με ένα ακόμη πιάσιμο στα τόσα που προηγήθηκαν.. Αλλά και πάλι, όπως θέλεις και κυρίως όπως κρίνεις...
φαινόταν να έχει κάποιες γνώσεις
Ακριβώς γι αυτές τις γνώσεις θέλω να το δω κι εγώ...
 
Δεν θα αλλάξει και πολλά με ένα ακόμη πιάσιμο στα τόσα που προηγήθηκαν
Εμπιστεύομαι απόλυτα τις γνώσεις σας δεν έχει να κάνει με το τι κρίνω εγω θα προσπαθήσω να βγάλω μια τέτοια φωτογραφία και να την ανεβάσω :D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εμπιστεύομαι απόλυτα τις γνώσεις σας δεν έχει να κάνει με το τι κρίνω εγω θα προσπαθήσω να βγάλω μια τέτοια φωτογραφία και να την ανεβάσω :D
Ναι, αλλά πρόσεξε να βρέξεις καλά τα πούπουλα γύρω από την αμάρα και την κοιλιά και να χωρίσεις αυτά της κοιλιάς ώστε να φαίνεται και λίγο κρέας και η λήψη να γίνει όσο το δυνατό καθαρότερη και με τέτοια οπτική γωνία ώστε να φαίνεται ο προσανατολισμός του οργάνου του σε σχέση με το επιπεδο της κοιλιάς του. Με άλλα λόγια μας ενδιαφέρει αν το όργανό του εκτείνεται κάθετα στο επίπεδο της κοιλιάς ή παράλληλα σχεδόν και προς τα πίσω πάλι σε σχέση με το ίδιο επίπεδο.
 
Θα προσπαθήσω να φαίνεται όσο καλύτερα γίνεται. 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πριν δημιουργήσω το θέμα διάβασα το παραπάνω άρθρο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το καναρίνι μου είναι σε κάποια παρόμοια περίπτωση. 😉
Παρακάτω οι φωτογραφίες που τράβηξα.. Ελπίζω να φαίνονται καλά :)
rsz_20180601_121753.jpg rsz_20180601_121749.jpg
 
Μα βρε παιδιά ένα διμορφικό καναρίνι είναι. Ενα καναρίνι μωσαϊκού τύπου. Δεν φαίνεται απο το κεφάλι οτι είναι αρσενικό; Αν δεν κελαηδάει μάλλον ωφείλεται σε κάποια οργανικά αίτια (ασθένεια-πτερόρροια) ή σε μεγαλούτσικη ηλικία. Ενα πουλάκι χρώματος χωρίς δακτυλίδι δημιουργεί ερωτηματικά.
 
Κρατάς στα χέρια σου ένα διμορφικό καναρίνι που σχεδόν σε απόλυτο ποσοστό αναγνωρίζεται το φύλο του από απόσταση.
Συνεπώς δε χρειάζεται να ψάχνεις την αμάρα του πουλιού αλλά να κοιτάξεις την κόκκινη μάσκα του.
Πρόκειται για μωσαϊκού τύπου καναρίνι που όπως είπα σχεδόν σε απόλυτο ποσοστό τα αρσενικά έχουν μάσκα και τα θηλυκά όχι.
Κι ο τύπος έχει μάσκα πολύ μεγάλη για να σε μπερδεύει.
Μπορείς να διαβάσεις μάλιστα λεπτομέρειες και στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Αναγνώριση-φύλου-καναρινιών.32106/
Και εδώ η περίπτωσή σου
https://community.petbirds.gr/attachments/m_f_dim-jpg.54557/

rsz_20180601_121749-jpg.55945
Θα χρειαστεί όμως να κόψεις λίγο τα νύχια του... όπως επίσης και να περιποιηθεί το φτέρωμά του με την καθημερινή (νωρίς το πρωί) τοποθέτηση μπάνιου μέσα στο κλουβί του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα χρειαστεί όμως να κόψεις λίγο τα νύχια του... όπως επίσης και να περιποιηθεί το φτέρωμά του με την καθημερινή (νωρίς το πρωί) τοποθέτηση μπάνιου μέσα στο κλουβί του.
Του τα είχα κόψει την ημέρα που τον αγόρασα δηλαδή πριν από μια εβδομάδα χρειάζεται και άλλο;

Θεώρησα πως από την φωτογραφία που ανέβασα την 1η φαινόταν η μάσκα του αλλά από την στιγμή που ζητήσατε φωτογραφία νόμιζα πως δεν είναι σίγουρα αρσενικό... Όσον αφορά το μπάνιο του θα του το αρχίσω από αύριο... Το γεγονός όμως ότι με φοβάται τόσο πολύ με προβληματίζει από την στιγμή που τον έπιασα στα χέρια μου και μετά ούτε τσίου δεν κάνει ☹
Σας ευχαριστώ για την συνεχή βοήθεια σας.

Δεν φαίνεται απο το κεφάλι οτι είναι αρσενικό;
Υπάρχει περίπτωση να κελαηδησει με το πέρασμα των ημερών; 👎
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θεώρησα πως από την φωτογραφία που ανέβασα την 1η φαινόταν η μάσκα του αλλά από την στιγμή που ζητήσατε φωτογραφία νόμιζα πως δεν είναι σίγουρα αρσενικό...
Η αλήθεια είναι πως θα έπρεπε να το ξεχωρίσω αμέσως αλλά λίγο η συσκευή (κινητό) και λίγο τα μάτια (το περισσότερο δηλαδή) αδίκησαν την απάντηση και ίσως σε έβαλα σε μεγαλύτερη ταλαιπωρία. Απολογούμαι!

Του τα είχα κόψει την ημέρα που τον αγόρασα
Αν στη φωτό είναι κομμένα... Τότε θέλουν λίγο ακόμη... Νομίζω κάποιο στραβώνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η αλήθεια είναι πως θα έπρεπε να το ξεχωρίσω αμέσως αλλά λίγο η συσκευή (κινητό) και λίγο τα μάτια (το περισσότερο δηλαδή) αδίκησαν την απάντηση και ίσως σε έβαλα σε μεγαλύτερη ταλαιπωρία. Απολογούμαι!
Καμια ταλαιπωρία ισα ισα!
Απλά ήθελα μετά από το συμβάν της απώλειας των καναρινιών μου.. Να κάνω μια νέα αρχή και ίσως αυτό με αγχωνει 👎

Αν στη φωτό είναι κομμένα... Τότε θέλουν λίγο ακόμη... Νομίζω κάποιο στραβώνει.
Με την 1η ευκαιρία θα του τα κόψω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Υπάρχει περίπτωση να κελαηδησει με το πέρασμα των ημερών;
Όσο θα ηρεμεί και θα ησυχάζει... Τόσο πιο κοντά στο να κελαηδήσει θα πηγαίνει.
Άνετα θα μπορούσε σύντομα να τραγουδήσει.
Ασφαλώς όμως θα πρέπει να συνεξετάσουμε και την περίπτωση να έχει μπει σε πτερόρροια, έστω και νωρίς οπότε μπορεί το ίδιο άνετα να καθυστερήσει αυτή η στιγμή.
 
Ασφαλώς όμως θα πρέπει να συνεξετάσουμε και την περίπτωση να έχει μπει σε πτερόρροια, έστω και νωρίς οπότε μπορεί το ίδιο άνετα να καθυστερήσει αυτή η στιγμή.
Μέχρι στιγμής πάντως δεν είδα κάποιο πούπουλο.
Καταλήγουμε οπότε στο συμπέρασμα πως λίγη υπομονή θα ήταν ότι καλύτερο.
Οπότε θα περιμένω και αν έχουμε καποια εξέλιξη θα σας ενημερώσω.
Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια :D
 
Back
Top