Γενικά Μου χαρίζουν καρδερινάκια και μια κανάρα

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
εχω ενα θειο 83 χρονων εχει 4 νεογεννητα γαρδενια ενος μηνος και μια καναρα και μου τα χαριζει επειδη λογο ηλικιας δεν μπορει πλεον να τα περιποιεται εχει και ενα ζευγαρι καρδερινες 5 ετων δεν ξερω να τα παρω τρωνε το ιδιο φαγητο με τα καναρια κανουν μαζι στο ιδιο χωρο
 
Μπορείς να δοκιμάσεις και τη συνύπαρξη.
Λόγω του νεαρού της ηλικίας των πουλιών (μόλις απογαλακτίστηκαν) θα πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός.
Αρχικά να μάθεις τι έτρωγαν αυτά στον παππού που τα είχε και κυρίως από που προέρχονται τα πουλάκια αυτά.
Η διατροφή τους διαφέρει αρκετά γι αυτό ας περιμένουμε κάποιον από την παρέα με καρδερίνες για να σου πει.
 
τα εχει πολλα χρονια γιαννη ειχε παλια παρα πολλα πουλια εβγαζε συνεχεια καρδερινες τωρα λογο ηλικιας δεν μπορει αλλα εμενα δεν μου πολυαρεσουν οι καρδερινες ποιο πολυ μου αρεσουν οι μουλοι δεν ξερω τα μικρα ισως τα παρω το ζευγαρι το θελει ο γιος του και μια καναρα που ειναι πολυ γρια 9 ετων θα την παρω να περασει τα τελευτεα της αξιοπρεπως
 
Δημήτρη από όσο γνωρίζω αυτή τη στιγμή διατηρείς ένα μεγάλο αριθμό καναρινιών συν την κονούρα. Οι καρδερίνες θέλουν άλλο χώρο για να μην επηρεάζονται οι φωνές τους από τα καναρίνια. Έχεις χρόνο αλλά και χώρο διαθέσιμο για να τα πάρεις;
Για τη διατροφή της καρδερίνας μπορείς να ενημερωθείς από αυτό το άρθρο
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-της-καρδερίνας.4466/
 
Μέσα στην ίδια κλούβα θέλεις να τα βάλεις Δημήτρη; Δεν νομίζω, επίσης μην ξεχάσεις την καραντίνα και το ξεψείριασμα, ποιος ξέρει πως τα είχε ο παππούς.
Για την διατροφή έχουμε δύο συγκεκριμένα άρθρα
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-της-καρδερίνας.4466/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-της-καρδερίνας-εκτροφής.22555/
Επίσης αγαπούν πολύ το γαϊδουράγκαθο και θέλουν προσοχή στην υγεία τους το φθινόπωρο με τις υγρασίες που ενδέχεται ν' αναπτύξουν κοκκίδια, διάβασε το γενικό άρθρο για την εκτροφή της καρδερίνας. https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-διαχείρισης-και-εκτροφής-καρδερίνας.19123/
 
γιανη 83 ειναι αλλα κοτσονατος να τον δεις να σκαβει με το σκαφτικο να παθεις πλακα λεω εγω μπαρμα αμα φτασω στην ηλικια σου ουτε να κατουρισω δεν θα μπορω φτου φτου μην τον ματιασω

χωρο εχω και αν τα παρω τα μικρα θα παρω και μια γρια καναρα που εχει επειδη τα λυπαμε δεν τα προσεχει οπως παλια και φυσικα θα τα βαλω σε καραντινα αυτος τα ταιζε τωρα τελευτεα σκετο καναβουρι του ελεγα ρε μπαρμπα δεν κανει σκετο καναβουρι μου ελεγε εδω καιμενε μας εκοψαν την συνταξη εμενα θα κοιταζω την θεια η τα πουλια να παρακαλανε που βρισκουν και αυτο

αν τα μεγαλωσω λιγο να πανε 3 η 5 μηνων και τα αφησω ελευθερα θα επιβιωσουν που εχουν γενηθει σε κλουβι και αυτα και οι γονεις του;
 
αν τα μεγαλωσω λιγο να πανε 3 η 5 μηνων και τα αφησω ελευθερα θα επιβιωσουν
Φυσικά και δεν θα επιβιώσουν
Όπως δεν θα επιβιώσουν και πουλιά που βρίσκονται αρκετά χρόνια σε αιχμαλωσία.
Για τέτοιες περιπτώσεις ακολουθείται άλλη στρατηγική από ομάδες που έχουν τα μέσα για κάτι τέτοιο.
Αν δεν μπορείς η δε θέλεις να τα κρατήσεις ίσως χρειαστεί να τα δώσεις για υιοθεσία.
 
αμαν και θελω να ασχολειθω και με τα καναρινια χρωματος βλεπω να κανω και αλλες κλουβες ειναι δυσκολα πουλια η καρδερινες με αυτα που διαβαζω θελουν ειδικη διατροφη κλπ καθε μερα θελω 2 με 3 ωρες στα πουλια ταισμα καθαρισμα κλπ εχω τωρα 20 καναρινια ενα παπαγαλο 6 ζεμπρακιααμα παρω και τις καρδερινες και την καναρα παμε 31 και αμα γενησουν του χρονου θα κανω τον εμπορα 😀
 
Αν κακοπερνάνε, να τα πάρεις, να τα φροντίσεις και σιγά-σιγά ίσως βρεις να χαρίσεις τα νεότερα. Αμάν κάνουν να βρουν καρδερίνες εκτροφής. Ψυχικό θα κάνεις. Και άσε τα καρδερινοκάναρα γιατί θα σε ξε-συμπαθήσω χα χα :)
 
😀 μαρακι φυσικα και δεν θα τα αφησω τα πουλακια εχω φαει χοντρο κολημα και γενικα αγαπω τα ζωα θα τα παρω και τα καρδερινακια και μια γρια καναρα επειδη τα λυπαμε οπως τα εχει ο μπαρμπας μου λεει ενας ξαδελφος ρε παρτα στο παραδεισο εσυ θα τα εχειςθα ζουνε βασιλικα μου λεει η συσυγος οταν τα περιποιεμε τους φτιαχνω τις σαλατες τους κλπ ρε τομαρι εμενα ποτε δεν μου τα εκανες αυτα😀
 
λεει η συσυγος οταν τα περιποιεμε τους φτιαχνω τις σαλατες τους κλπ ρε τομαρι εμενα ποτε δεν μου τα εκανες αυτα 😀
Δεν της προσέχεις Δημήτρη μου; δεν της κάνεις μπάρμπεκιου που είναι της μόδας στας ευρώπας; :)
 
στα οπα οπα συκα την εχω

πηρα τακαρδερινακια και την καναρα τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια πεσανε με τα μουτρα στο φαι ειδικα η καναρα πω πω τρωει ασταματητα τα καρδερινακια τρωνε βραστο αυγο και τροφη για αγρια πουλια τους εβαλα μηλο γριστριδα τσιπανε και αυτα
 
το ζευγαρι το θελει ο γιος τους
Μη σου πως γλίτωσες απο ταλαιπωρία. Εχω υποψίες πως το ζευγάρι δεν είναι εκτροφής. Εσύ που τα είδες... εχω άδικο;
 
οχι εκτροφεις ειναι οι γονεις του ειχε παλια παρα πολλα γαρδενοκαναρα πανω απο 100 ειχε σε μια μεγαλη κλουβα αυτος ειχε μεγαλη τρελα και τωρα απλα λογο ηλικιας δεν μπορει να ασχοληθει εχει και την συσυγο με αισχαιμερ στο κρεβατι να σκεφτεις με εβαλε να του κατεβασω στο κινητο κελαιδισματα πουλιων για να τα ακουει τωρα που δεν εχει πουλια
 
Back
Top