Ασθένειες Μου χτύπησε ένα γεράκι το καναρινί

Λυπάμαι πολύ! Πολλά περιστατικά με αρπακτικά δυστυχώς ☹
 
συμβαινουν αυτα. Δυστηχως. Προσπαθησε να μην στεναχωριεσαι!
 
Προς το παρόν έχω στεναχωρηθεί τόσο που δεν νιώθω το κουράγιο να πάρω άλλο... Παρόλο που θα το ήθελα αλλά φοβάμαι μην έρθει η στιγμή κ πληγωθώ πάλι από την απώλεια του! Αλλά και εγώ αφού την έχω πατήσει τόσες φορές με τα γεράκια δεν θα έπρεπε να το αφήσω έξω.. αλλά το έκανα για να έχει πιο πολύ αέρα και να ακούει κ άλλα πουλιά για να κελαηδάει και να μην νιώθει μόνο του! Από τα τραύματα πιστεύω έφυγε. Γτ από θέματα σοκ ήταν αρκετά γερό... κ στα χέρια που το έπιασα δεν αντιδρούσε αλλά πόναγε από τα τραύματα... εδώ έτσι όπως είχε τραυματιστεί μπορεί τελικά να σάπιζε το δέρμα του! Ο σβέρκος ήταν από το χτύπημα αλλά ο γιατρός είπε ότι δεν ήταν κάτι... Τώρα αν το είπε απλά για να με παρηγορήσει... Δεν το ξέρω...
 
Οταν εχασα το δικο μου, ενα χρονο πριν, ημουν στην ιδια κατασταση, με φοβερες τυψεις οτι το ειχα εκτεθημενο κ δεν το προστατεψα..Ακομα κ τωρα οταν το θυμαμαι το ιδιο νιωθω..Αυτο που εχω τωρα, δεν το χω αφησει λεπτο μονο του στο μπαλκονι.. Δεν το βγαζω καθολου κ ας μου λενε οτι πρεπει να ναι εξω κλπ...
Ασε να περασει λιγος καιρος (αν κ εγω το πηρα σχεδον αμεσως ωστε να μην νιωθω την απωλεια, οτι κατι λειπει απτο σπιτι) κ παρε αλλο.. Κ για να μην σου θυμιζει τιποτα τα οσα περασες, κανε οτι κ γω:πεταξε κλουβι ταιστρες κλπ κ παρτα απτην αρχη αν φυσικα δεν εχεις ακριβο κλουβι..
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους... Mary27 άσε που εγώ με τον τρόπο που πέθανε στο τέλος έπαθα επίσης σοκ γτ δεν είναι μόνο ότι το χτύπησε γεράκι κ πέθανε αλλά μου έμεινε κ στα χέρια... και βασικά δεν μπορώ να το ξεχάσω ούτε αυτό αλλά ούτε την παρέα του.. Αφού έγινε το σκηνικό εγώ του άλλαξα αμέσως κλουβί για να μην του θυμίζει ούτε αυτουνού το σκηνικό που το έπιασε το γεράκι... αλλά τώρα δεν ξέρω.. αν πάρω άλλο ίσως πετάξω κ τα δύο κλουβιά που έχω για να αλλάξουν γενικώς οι εικόνες αυτές... από τν άλλη δεν θέλω να τα πετάξω γτ είναι σα να θέλω να πετάξω ότι το θυμίζει... Είμαι σε περίεργη φάση...
 
Μην τα πετάξεις... Άστα στο υπόγειο να θυμάσαι τα φιλαράκια σου και πάρε καινούργιο κλουβί όταν πάρεις και καινούργιο πουλάκι... Αν φυσικά έχεις την οικονομική δυνατότηρα! Δεν είναι ωραίο να πετάς πράγματα και μαζί και αναμνήσεις...
 
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κ εγώ.. Ότι αν τα πετάξω προσπαθώ να ξεχάσω κ τα ίδια... Και δεν θέλω... Αλλά αναμνήσεις όπως κ να χει δεν θα ξεχάσω ποτέ. Γτ έζησα μαζί τους καιρό! Και φυσικά έχω κ ωραίες αναμνήσεις...
 
Ναι το είχα διαρκώς εκεί... Μέρα νύχτα... αλλά την στιγμή που έγινε το σκηνικό ήμουν δίπλα σχεδόν στο παράθυρο και δεν πήρα χαμπάρι τπτ!
 
Κρίμα ☹ αν αποφασίσεις να πάρεις άλλο, θα πρέπει κάπως να φτιάξεις μια προστασία.
 
Aπλά θα το έχω μέσα στο σπίτι αν είναι και θα βγαίνει έξω μόνο όταν θα κάθομαι κ εγώ έξω!
 
Το καλύτερο! Και τον χειμώνα δεν χρειάζεται να βγαίνει καθόλου, γιατί το μέσα έξω τα αρρωσταίνει.
 
Όσο κι αν είναι ''αντιαισθητικό'', φτιάξε ένα τελάρο μεγαλύτερο από το κλουβί σου, ώστε να καλύπτει το κλουβί. ''Κλουβί'' πάνω στο κλουβί δλδ. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και καφάσι ξύλινο, στου οποίου τις τρεις πλευρές (που θα αφαιρέσεις), θα καρφώσεις πλέγμα. Μπορείς να το βάψεις κιόλας στο χρώμα που σ'αρέσει. Και προφυλαγμένο θα είναι και δεν θα χάνει την ''έξοδο'' όταν εσύ δεν μπορείς.
 
Είναι κ αυτό σίγουρα μία λύση αλλά θα παραείναι φυλακισμένο... Αλλά τουλάχιστον προστατευμένο...
 
Καλύτερα διπλή κάλυψη, παρά μεζές!
Τι χώρο έχεις; Που το κρεμάς;. Γιατί θα μπορούσες αν είναι τοίχος να φτιάξεις ένα πλαίσιο με σίτα στο μπροστινό μέρος. Πέρα από την προστασία από τα αρπακτικά, θα το προστάτευε και από κουνούπια και από σφήκες.
 
Ναι σε έναν τοίχο είχα καρφί και το κρεμούσα εκεί... Αυτή η σίτα που λες θα πρέπει να είναι πολύ λεπτή!
 
Έχει διαφόρων ειδών σίτες και πλαστικές ψιλές και μεταλλικές και σε διάφορες διαστάσεις.
Υπάρχουν πολλές ''λύσεις' κάλυψης. Σκέψου τι θα μπορούσες να κάνεις γιατί δεν μπορείς να είσαι συνέχεια μαζί του, αλλά ούτε να το μπαινοβγάζεις... Ι
 
Έχει διαφόρων ειδών σίτες και πλαστικές ψιλές και μεταλλικές και σε διάφορες διαστάσεις.
Υπάρχουν πολλές ''λύσεις' κάλυψης. Σκέψου τι θα μπορούσες να κάνεις γιατί δεν μπορείς να είσαι συνέχεια μαζί του, αλλά ούτε να το μπαινοβγάζεις... Ι
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια... αν και όταν αποφασίσω να πάρω ένα νέο καναρινάκι θα φροντίσω να έχω λάβει όλες τις απαραίτητες προστασίες. Γτ αλλιώς το ίδιο σκηνικό δεν αντέχω να το ξανα περάσω!
 
Αν πιάνουν τα χέρια σου η αν υπάρχει άντρας στο σπίτι είναι πανεύκολο.. Και καναρινάκι να ξαναπάρεις...Αν θέλεις ευχαρίστως να σου δώσω εγώ έναν ''τενόρο'' που χαλάει κόσμο, αλλά αφού θα έχεις κανονίσει την κάλυψη.

*Πέρα από δύο δικά μου που πέθαναν με τον ίδιο τρόπο όπως και το δικό σου, το χειρότερο που είδα, ήταν στο γείτονα που του είχα μάλιστα χαρίσει αγορασμένο τιμπράντο (γιατί δεν είχα να του δώσω δικό μου και ντρεπόμουν).
Το πουλάκι άργησε να ''φύγει'' γιατί το αρπακτικό του είχε ξεριζώσει μόνο το ράμφος..
Και για να είμαστε δίκαιοι δεν φταίνε τα αρπακτικά. Αυτά ακολουθούν το ένστικτο του κυνηγού που είναι στη φύση τους. Εμείς φταίμε που πολλές φορές λειτουργούμε επιπόλαια και δεν προστατεύουμε σωστά τα φτερωτά φιλαράκια μας.
 
Back
Top