Ασθένειες Μπάτζι, αλλαγή συμπεριφοράς, είναι άρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα!

Θέλω να ρωτήσω για το Budgie που έχω... Που συνεχώς ανακαλύπτει νέα συνήθεια, νέους ήχους... αν και μεγάλο (αγορασμένη το 2004)... απλά τελευταία έχει ξεκινήσει ένα νέο συνήθειο το οποίο δε ξέρω αν είναι κάποια αρρώστεια ή όχι...

Καταρχάς, τρώει κανονικά, είναι δραστήριο, έχει το σύνηθες γυναικείο "κράξιμο" κλπ κλπ ;)

Αυτό που κάνει όμως είναι ένα χαμηλόφωνο διαρκές μουρμούρα/κλαψούρισμα (τραγουδιστό), αν μπορώ να το περιγράψω σωστά. Αρχικά, ξεκίνησε όταν σκοτείνιαζε και πήγαινα να της μιλήσω, μου απαντούσε με ένα κοφτό σιωπηλό ήχο παπαγάλου κοιτάζοντάς με. Λεω τι στο καλό, μου απαντάει; Τώρα όμως έχει καταλήξει όποτε σκοτεινιάζει ή όταν ξημερώνει και μας βλέπει, μέχρι να την βάλουμε μέσα/βγάλουμε έξω από το σπίτι αντίστοιχα η χαμηλόφωνη ομιλία είναι συνεχόμενη. Τελευταία μάλιστα, όταν ξυπνάει (που ξυπνάει 1-2 ώρες πριν από μένα), αρχίζει αυτό το χαμηλόφωνο κελάηδημα (σαν παράπονο όμως) κι όταν με βλέπει (ξέρει ότι θα τη βγάλω) να γίνεται πιο έντονο... Το ίδιο και το βράδυ που ξέρει ότι την βάζω μέσα. Μου κάνει τα ίδια, μέχρι να κουρνιάσει και να κοιμηθεί.
Επειδή μου κάνει εντύπωση, πλησιάζω κοντάκαι βλέπω το λαρύγγι της συνεχώς να "τρεμοπαίζει" προσπαθώντας να βγάλει ήχους.

Η πλάκα είναι ότι όταν βγαίνει έξω αρχίζει το κράξιμο, όταν μπαίνει μέσα κοιμάται σα πουλάκι που είναι...

Δεν ξέρω αν είναι κάτι, απλά θέλω να δω αν είχε κάποιος άλλος τέτοια συμπεριφορά. Παρόλο που δε μου μοιάζει για άρρωστο, αυτό το κλαψούρισμα/ομιλία μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

Ευχαριστώ!
 
καλημέρα, όπως κατάλαβα είναι θηλυκό. Να την χαίρεσαι. Δεν ξέρω σίγουρα να σου πω από την περιγραφή σου. τα Budgies κάνουν αρκετά συχνά αυτήν την μουρμούρα. το ερώτημα γιατί την κάνει τις συγκεκριμένες στιγμές... μήπως είναι πολλές ώρες μόνο του και προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί σας που είστε η μόνη του παρέα; Μήπως κάτι το ενοχλεί στο "έξω"; έχεις προσέξει μήπως ο χώρος που το βάζεις είναι σε ρεύματα; Μήπως το χτυπάει πολλές ώρες ο ήλιος; ή μήπως υπάρχει κάτι άλλο που την αναστατώνει; Το άλλο σύμπτωμα που ανοιγοκλείνει το ράμφος χωρίς να βγάζει ήχο, με ανησυχεί λίγο για ακάρεα της τραχείας. έχεις ακούσει μήπως κάνει ήχους σαν να σπάει σποράκια ενώ είναι άδειο το στόμα του; Παρατήρησέ το αν κάνει κάποιους ήχους ενώ κοιμάται; αν θέλεις βάλε μας μια φωτογραφία της και αφού την παρατηρήσεις πιο σχολαστικά τα ξαναλέμε.:)
 
Καλημέρα Μαρία! Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον δε τα περιέγραψα σωστά.. αυτούς τους ήχους τους βγάζει με κλειστό ράμφος. Ήχους σαν να σπάει σποράκια κάνει κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί, από παλιά, σαν να καθαρίζει το ράμφος... αυτοί οι ήχοι είναι σαν κελαηδημα/κλαψούρισμα χαμηλόφωνο... και μας κοιτάει έντονα. Εκεί που μπαίνει σίγουρα δεν έχει ρεύμα ούτε ήλιο, είναι ιδανικό σημείο πιστεύω (ευτυχώς) μιας και δεν έχω τέτοια θέματα. Μέχρι και δέντρα έχει απέναντι και έχει "φίλους"... Από αυτά που είπες, το μόνο που παίζει είναι ότι είναι αρκετές ώρες μόνο του αλλά τι να κάνω που δουλεύω..; και τώρα που νυχτώνει 5, βλέπει άνθρωπο ελάχιστα καθημερινές :)

Ενώ κοιμάται δε βγάζει ήχους, μόνο όταν μας βλέπει στο μπες/βγες πρωινό/βραδυνό. Και τελευταία, όταν περιμένει το πρωι για να την βγάλω...

Πάντως γενικά, θεωρώ είναι πανέξυπνα πουλιά αυτά (1 επίπεδο πάνω από καναρίνια, παρόλο που δε τα θεωρώ το ίδιο όμορφα), και το συγκεκριμένο είναι διαόλι σκέτο
 
είναι γεγονός είναι πανέξυπνα πουλάκια και τα μόνα από τα μικρά που έχουν καλύτερη δυνατότητα ομιλίας. Να την χαίρεσαι.
ρίξε μια ματιά σ' αυτό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-της-τραχείας.1800/ και στα άλλα που προτείνονται παρακάτω μήπως δεις κάποια κοινά συμπτώματα. καλού κακού γιατί το απεύχομαι
 
Μαρία ευχαριστώ για την απάντηση, θα μπορούσε να είναι αυτό... Την φαγούρα στο κεφάλι την έχει.. επίσης γατζώνει το ράμφος στο κάγκελο και το αφήνει τσαντισμένη, σαν κάτι να την ενοχλεί... απλά εδώ αναφέρει απώλεια φωνής, ενώ η δικιά μου συνεχώς κλαψουρίζει και την ημέρα μπορεί και να κράξει.. έχω ένα βίντεο με το κλαψούρισμα αλλά δε ξέρω πως να το ανεβάσω. Πάντως θα ακολουθήσω προληπτικά αυτά που λεει το αρθρο (αλλαγή ταιστρών/κλαριών), πλύσιμο με χλωρίνη(!) αλλά δε θέλω να της βάλω φάρμακο, δεν έχω καλή εμπειρία με αυτά (φαντάσου να της το δώσω άδικα!)... Τα ακάραια σκοτώνονται με την καθαριότητα μόνο; ξέρει κανείς; Σόρρυ που σας ζαλίζω, αλλα το λυπάμαι τόσο κλαψούρισμα :) σήμερα από τις 5:00 την άκουγα να κλαψουρίζει και μόλις με είδε ήταν πιο έντονο
 
καλημέρα, εφόσον δεν υπάρχει βεβαιότητα για ακάρεα, μπορείς να ακολουθήσεις την προληπτική διαδικασία για τα ακάρεα, δηλαδή με σκορδόνερο και χρήση ρίγανης, κάτι που πρέπει περιοδικά έτσι κι αλλιώς να χρησιμοποιούμε στα πουλάκια μας για την καλή τους υγεία. Για το σκορδόνερο υπάρχει μια αρκετά αναλυτική συζήτηση εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Σκορδόνερο-στα-πουλιά.266/.
την ρίγανη, αν έχεις χλωρή σε δική σου γλάστρα, την προσφέρεις έτσι, τους αρέσει πολύ. αν χρησιμοποιήσεις ξηρή, ο καλύτερος τρόπος είναι στην αυγοτροφή αλλά και στην ταϊστρα ανακατεμένη με τα σποράκια του. επίσης με το σκορδόνερο μπορείς και να του ψεκάζεις το φτέρωμα, του κάνει πολύ καλό
 
απλά εδώ αναφέρει απώλεια φωνής, ενώ η δικιά μου συνεχώς κλαψουρίζει και την ημέρα μπορεί και να κράξει..
Η απώλεια φωνής συμβαίνει σε προχωρημένο στάδιο.

τα ακάραια σκοτώνονται με την καθαριότητα μόνο; ξέρει κανείς;
Όχι. Τα ακάρεα ζουν και αναπτύσσονται στην τραχεία του πουλιού. Όσο περισσότερα γίνονται, τόσο δυσκολότερα αντιμετωπίζονται. Με την καθαριότητα διακόπτουμε απλώς τον κύκλο επαναπρόσληψης ώστε να δράσει αποτελεσματικότερα ή θεραπεία.

Η σωστή διάγνωση και η έγκαιρη έναρξη της θεραπείας είναι σημαντική.
 
παιδιά έχω βάλει το σκόρδο στο νερό απόψε... σκέφτομαι να το βάλω αύριο γιατί το λυπάμαι, παρόλο που με λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ μερικοί λένε ότι κάνει κακό..
Σήμερα το πρωί μου έκανε αυτό τον ήχο/κλαψούρισμα συνέχεια, το δε λαρύγγι του σαν να αγκομαχούσε λίγο... και πήγαινε νευρικά και έπιανε το κάγκελο και σα να έφτυνε... Τι να πω.. Βέβαια όταν δεν είμαι κοντά του ή το απασχολήσει κάτι άλλο, σταματάει... Το γεγονός όμως ότι κοιμάται από τις 4-5 (βρέξει χιονίσει) και κάθεται φουσκωμένο, με οδηγεί στο σκορδόνερο μπας και βοηθήσει... εντάξει είναι και ο χρόνος βέβαια ανίκητος, μπορεί αν είναι η ώρα της :) ευχαριστώ πάντως
 
όχι η ώρα της δεν είναι. συμφωνώ με τον Σταύρο για το Pulmosan και επειγόντως όπως καταλαβαίνω. μόνο θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στην εφαρμογή. καλύτερα να έχεις και δεύτερο άτομο. Θα παραμερίσεις πολύ καλά το φτέρωμα και θα βάλεις μόνο μία σταγόνα στο σβέρκο της. Θέλει μία ακόμα επαναληπτική εφαρμογή δεν θυμάμαι σε πόσες μέρες γράφει. επειδή είναι ακριβούτσικο, και χρησιμοποιείς λίγο, κοίτα να έχει μακρινή ημερομηνία λήξης
 
Σταύρο κ Μαρία, σας ευχαριστώ πολύ που μου ανοίξατε τα μάτια, όντως αυτό πρέπει να έχει ☹ και το κακό είναι ότι διάβασα πως αν κοιμάται πολύ και φουσκώνει, είναι τελικό στάδιο και μη αναστρέψιμο... ☹ οπότε μάλλον άκυρο το σκορδόνερο, και θα πάω αύριο πρωί για να ψάξω αυτά τα φάρμακα που είπατε. Σκέφτομαι το VETERMEC μόνο και μόνο γιατί λέει ότι χορηγείται από το νερό οπότε είναι πιο σίγουρο ότι δε θα κάνω λάθος... είναι πολύ νευρικό πουλί και αμφιβάλλω οτι θα καταφέρω να της παραμερίσω τα πούπουλα για να βάλω το Pulmosan... Βέβαια αν δε βρω κάποιο από αυτά (γιατί τα thread είναι του 2008), θα πάρω ό,τι βρω... Μαρία, βλέπω είμαστε και γείτονες, αν ξέρεις κάποιο πετ σοπ καλό όπου μπορώ να τα βρω, πες μου πλζ :) Σας ευχαριστώ πάντως και τους δυο
 
εγώ ψωνίζω είτε από κάποιο της αλυσίδας που έχει πολλά τριγύρω μας, ή από την ζωοφιλία στην Εθ.Αντιστάσεως. Πάρε πρώτα τηλέφωνο όπου πας για να μην γυρνάς άδικα, δεν έχουν όλοι όλα τα φάρμακα. της αλυσίδας τα βρίσκεις εύκολα τα υποκαταστήματα της ζωοφιλίας στο στέλνω με πμ. Περαστικά
 
τελείωσε ο 1ος κύκλος (2 δόσεις) Acaricine, αυτό το "κλακ κλακ" του ράμφους έχει μειωθεί (νομίζω)... ακόμα όμως κάνει το κλαψούρισμα... Βέβαια το θετικό είναι ότι εκεί που κοιμόταν όλη μέρα, τώρα έχει ξεσκιστεί στο φαί... από το φαί στις βιταμίνες είναι με απευθείας ανταπόκριση... Ου κάνει εντύπωση χτες είχε τρελαθεί να προσπαθεί να φτύσει κάτι και να δαγκώνει τα κάγκελα... σήμερα δε το κανε... Τι να πώ, θα κάνω και 2η γύρα με άλλες 2 δόσεις και βλέπουμε...
Ξέρει κανείς πόσες φορές επιτρέπεται να το χορηγώ συνολικά; Όταν λέω "γύρα", εννοώ την εβδομάδα μεσοδιάστημα που αφήνει πριν ξαναβάλεις σταγόνα!
 
χτες είχε τρελαθεί να προσπαθεί να φτύσει κάτι και να δαγκώνει τα κάγκελα...
Ίσως προσπαθεί να αποβάλει τα νεκρά ακάρεα.

πόσες φορές επιτρέπεται να το χορηγώ συνολικά;
Οι οδηγίες τι γράφουν;
 
αν σου ειναι ευκολο, ανοιξε το στομα και κοιτα καλα στο βαθος, αν οι εσωτερικες επιφανειες εχουν το νορμαλ ροζε χρωμα ή δεις τιποτα διαφορετικο επιφανειακα και μη
 
τελείωσε ο 1ος κύκλος (2 δόσεις) Acaricine, αυτό το "κλακ κλακ" του ράμφους έχει μειωθεί (νομίζω)... ακόμα όμως κάνει το κλαψούρισμα... Βέβαια το θετικό είναι ότι εκεί που κοιμόταν όλη μέρα, τώρα έχει ξεσκιστεί στο φαί... από το φαί στις βιταμίνες είναι με απευθείας ανταπόκριση... Ου κάνει εντύπωση χτες είχε τρελαθεί να προσπαθεί να φτύσει κάτι και να δαγκώνει τα κάγκελα... σήμερα δε το κανε... Τι να πώ, θα κάνω και 2η γύρα με άλλες 2 δόσεις και βλέπουμε...
Ξέρει κανείς πόσες φορές επιτρέπεται να το χορηγώ συνολικά; Όταν λέω "γύρα", εννοώ την εβδομάδα μεσοδιάστημα που αφήνει πριν ξαναβάλεις σταγόνα!
Η δοσολογια (από ότι μου ειχε πει ο κτηνίατρος) είναι 1 μερα ιβερμεκτινη,10 μερες παυση και ξανα 1 μερα ιβαρμεκτινη. Στις ενδιάμεσες 10 μερες και στις μερες μετα και την 2η εφαρμογή πρεπει να δινεις αντιβιωση που θα σου πει ο κτηνίατρος για να αποφυγεις τυχων επιπλοκες. Και φυσικα βιταμινες. Ευχομαι να πανε όλα καλα.
 
thanks για τις απαντήσεις. το συγκεκριμμένο σκεύασμα λέει 5 μέρες μετά τη 1η εφαρμογή, μετά παύση 8 ημερών και επανάληψη. Αλλά δε λέει πόσες φορές μπορώ να το επαναλάβω. Βιταμίνες τις έχω πάρει και στο νερό (πολυβιταμίνες) και τις ανάμεικτες.. και τις τιμά. Το στόμα πως θα το ανοίξω να το δω! Δεν είμαι και τόσο ειδικός! Πάντως δύσκολα τα βλέπω, αν και τρώει συνέχεια, κουρνιάζει μετά και όπως φουσκώνει/ξεφουσκώνει από την αναπνοή, κάνει "κρουκ" ανά αναπνοή... και κλαψουρίζει μάλλον γιατί την ενοχλεί.. είναι και η ηλικία μάλλον... Θα συνεχίσω με 3η και 4η εφαρμογή κι ότι γινει
 
thanks για τις απαντήσεις. το συγκεκριμμένο σκεύασμα λέει 5 μέρες μετά τη 1η εφαρμογή, μετά παύση 8 ημερών και επανάληψη. Αλλά δε λέει πόσες φορές μπορώ να το επαναλάβω. Βιταμίνες τις έχω πάρει και στο νερό (πολυβιταμίνες) και τις ανάμεικτες.. και τις τιμά. Το στόμα πως θα το ανοίξω να το δω! Δεν είμαι και τόσο ειδικός! Πάντως δύσκολα τα βλέπω, αν και τρώει συνέχεια, κουρνιάζει μετά και όπως φουσκώνει/ξεφουσκώνει από την αναπνοή, κάνει "κρουκ" ανά αναπνοή... και κλαψουρίζει μάλλον γιατί την ενοχλεί.. είναι και η ηλικία μάλλον... Θα συνεχίσω με 3η και 4η εφαρμογή κι ότι γινει
Προφανως δυσκολευεται να τα βγαλει (τα ακαραια) από το στομα γιαυτο κανει αυτό με την αναπνοη. Η αντιβιωση σε αυτό ακριβως βοηθαει. Εμενα μου εδωσε την Aviomycine. Στο νερο της ποτίστρας 6 σταγονες Aviomycine για 7 μερες.
 
θα ψάξω να το βρω! Ελπίζω να υπάρχει στα pet shops και να μη θέλει συνταγή κτηνιάτρου 😕 ευχαριστώ μπραντ! αυτό που παρατήρησα μόλις και δεν έκανε τόσο πολύ είναι να προσπαθεί να φτύσει, τρίβεται στα κάγκελα το κεφάλι της και γατζώνει το ράμφος της, γεμίζοντας παντού τον τόπο μικρά πούπουλα+χνούδια :)
 
Βεβαια alek καλο είναι να συμβουλευόμαστε κτηνιατρο γιατι κάθε περιπτωση μπορει να μην είναι ιδια.Φιλικα στο λεω.



θα ψάξω να το βρω! Ελπίζω να υπάρχει στα pet shops και να μη θέλει συνταγή κτηνιάτρου 😕 ευχαριστώ μπραντ! αυτό που παρατήρησα μόλις και δεν έκανε τόσο πολύ είναι να προσπαθεί να φτύσει, τρίβεται στα κάγκελα το κεφάλι της και γατζώνει το ράμφος της, γεμίζοντας παντού τον τόπο μικρά πούπουλα+χνούδια :)

Το εχουν και δεν θελει συνταγή. Ολα να πανε καλα.
 
Back
Top