Ασθένειες Μπάτζι, αλλαγή συμπεριφοράς, είναι άρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
θα συνεχίσω με 3η και 4η εφαρμογή κι ότι γινει
καλημέρα, μην το κάνεις αυθαίρετα χωρίς να ρωτήσεις τον γιατρό, μπορεί να είναι μοιραίο για το πουλάκι. Περαστικά του!
 
αν δεν μπορεις να ανοιξεις το στομα και να κανεις τον ελεγχο, εχω λογους να φοβαμαι πως πρεπει να γινει και σε αυτη την περιπτωση αν δεν σε βοηθησει καποιος, πρεπειν να το κανει γιατρος;

η πτωση πουπουλων, ενισχυει τις ανησυχιες μου περισσοτερο

το πουλακι εχει ερθει σε επαφη με πουλια της φυσης ; ή πηγαινουν στο κλουβι σπουργιτια, περιστερια κλπ;

πως το βλεπεις απο θεμα διατροφης; εχει μειωσει την ποσοτητα ή δυσκολευεται να φαιει;
 
Καλησπέρα παιδιά,

@maria: δεν το κάνω αυθαίρετα! το λέει στις οδηγίες του σκευάσματος! απλά δεν λέει πόσες επαναλήψεις επιτρέπονται, αλλά τουλάχιστον για 3η&4η το αναφέρει! Μόνο αυτές θα κάνω, όχι περισσότερες.. Τώρα για κτηνίατρο, εκτός του ότι θα το ταλαιπωρήσω, ψιλοντρέπομαι. Παλιά μικρός που είχα πάει παπαγαλάκι σε κτηνίατρο με κοιτούσε περίεργα/υποτιμητικά, και μου λεγε ότι τα πουλιά είναι ξεχωριστή κατηγορία και δε μπορεί να εφαρμόσει τα ίδια και είναι πιο ευαίσθητα και κάτι τέτοια, και οι η λύση που μου δινε ήταν πονάει δάχτυλο κόψει πόδι..

@jk21: θα προσπαθήσω σήμερα να το ανοίξω.. Που πάει το μυαλό σου όμως; η περιοχή έχει πολλά περιστέρια, όμως κανένα δε πλησιάζει το κλουβί (έχω λάβει τα μέτρα μου), είναι απλά στη περιοχή... (γύρω δέντρα, σπίτια). Από άποψη διατροφής, αυτό που βλέπω είναι ότι τρώει συνέχεια! Πάει από τη τροφή στη βιταμίνη και από κει πίσω στη τροφή... Το κάνει συνέχεια και μου κάνει εντύπωση! Μετά κατεβαίνει κατω να φάει και αυτά που της πέσανε... μετά βάζει το κεφάλι στη φτερούγα με ανοιχτά μάτια και μετά πάλι ξανά φαί... επίσης αυτό που παρατηρώ είναι ότι προσπαθεί να φτύσει κάτι, ακόμα κ εκεί που τρώει, σαν να την ενοχλεί στο λαιμό... κι εκτός από τη φαγούρα που δείχνει να έχει στο κεφάλι (τρίβεται στο κάγκελο), χτυπάει και το ράμφος στο κλαρί σα να θέλει να βγάλει κάτι... και προσπαθεί να φτύσει.

Σήμερα το πρωί της ξεκίνησα και την αντιβίωση που μου είπε ο brand13, και δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά τώρα κλαψουρίζει πολύ λιγότερο... :)
 
Κοιτα alek και εγω ειχα επιφυλαξη με τους κτηνιατρους γιατι την ειχα πατησει 2 φορες,όμως από την λιστα γιατρων που βρηκα εδώ στο forum, βρηκα έναν καταπληκτικο κτηνιατρο που γνωριζει από πτηνα. Και να μην ντρεπεσαι καθολου που νοιαζεσαι για τα ζωάκια, ακομα και αν είναι.. Μικρόσωμα γιατι αυτό δειχνει ανθρωπο που εχει παιδεία. Τα ζωάκια δεν είναι μονο να μας ψυχαγωγουν. Είναι υποχρεωση μας να τα φροντιζουμε.
 
Και οσο για τον κτηνιατρο που πηγες και σε αντιμετωπισε ετσι ανηκει στην κατηγορια που λεγεται ''κακοι επιστημονες'', δεν είναι όμως ολοι ετσι ευτυχως.
 
Έχεις δίκιο brand13, σε όλες τις δουλειές υπάρχουν τέτοιοι, απλά στο συγκεκριμμένο αντικείμενο νομίζω είναι οι περισσότεροι κακοί γιατί μάλλον είτε είναι δύσκολο να ασχοληθείς με πτηνά, είτε δεν έχει "ψωμί" όσο τα άλλα ζωντανά. Αν δε δω προκοπή με την αγωγή αυτή, θα ψάξω εδώ για τη λίστα που λες!
Πάντως, θέλω να ευχαριστήσω πολύ πολύ την Μαρία&τον Σταύρο που μου άνοιξαν τα μάτια με τα ακάρεα τραχείας, δε πρόκειται να το έβρισκα ποτε. Από τα συμπτώματα που διαβάζω είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι έχει αυτό... απλά δε ξέρω αν το πρόλαβα έγκαιρα. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω κ σένα brand που μου δωσες πολύ καλό tip με την αντιβίωση, βλέπω ήδη οτι βοηθάει από τη 1η μέρα. Ευχαριστώ που σπαταλάτε το χρόνο σας να μου γράφετε όλα αυτά, κι αν τα γράφω έτσι αναλυτικά με τα συμπτώματα και την αγωγή που ακολουθώ, είναι μήπως και βοηθήσω κάποιον άλλον που τύχει να ψάξει για αντίστοιχη περίπτωση :)
 
δεν λεω οτι το πουλακι σου εχει τριχομοναδες, αλλα η κινηση να προσπαθει να φτυσει κατι, εκει παραπεμπει με καποια πιθανοτητα, οσο και η μανια για φαγητο (αργοτερα οταν θα γινει χειροτερα, αντιθετα δεν θα μπορει να φαει καθολου ). Καποιες φορες το κανουν και σε προσβολη απο μυκητες candida Trichomoniasis: Finding Sick, dying or dead birds? - Feeding Garden Visitors - Wildlife - The RSPB Community

As trichomonosis is spread in the saliva, all it takes to reinfect a cleaned area is for a sick bid to turn up and spit out food again. If any other bird has contact with that spat out food or the sick birds saliva then it can spread to the other birds. By stopping feeding it forces all the birds to disperse away from the area where the sick bird was favouring, therefore reducing the risk of catching the disease. Unfortunately, the nature of the sick birds is to seek out an easy source of food where they will stay for long periods desperately trying to feed. This puts all the other visitors to the feeding stations at risk so it is best not to feed at all if a sick bird is visiting the feeding area.
 
Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Ενημέρωνέ μας. Δεν νομίζω να ζαλίζεις κανέναν, εδώ είμαστε όλοι... Πτηνόφιλοι 😉
 
Γεια σας παιδιά και πάλι.. η εξέλιξη είναι περίεργη... ενώ βάζω τις σταγόνες κατα γράμμα, μαζί με αντιβίωση και την απολύμανση, κ ενώ χτες έδειχνε να είναι καλύτερα, βγάζοντας μάλιστα και τις πρώτες της κραυγές πάλι, πέταξε 6-7 κραυγές και μετά έτρωγε πάλι (η λαιμαργία που την έχει πιάσει είναι απίστευτη)... σήμερα το βράδυ που γύρισα την άκουγα συνέχεια να κάνει αυτό το τρίξιμο... σαν να τρίζουν οι κούνιες... και πάει με το ρυθμό της αναπνοής, και το κεφάλι μέσα(δε ξέρω αν κοιμόταν ή όχι)... Πάω της μιλάω και μου κάνει αυτό το παράπονο/κλάμα, μετά τινάζει το κεφάλι της και προσπαθεί να φτύσει. Εντωμεταξύ, ακόμα ακούω αυτό αυτό το κρουκ κρουκ από το λαιμό, σαν να σκάει σποράκια... Τι να πω, μάλλον δεν θα έχω καλή εξέλιξη... και μου σπαράζει και τη καρδιά που θα κάνει έτσι όλο το βράδυ, σαν να ταλαιπωρείται ☹ καλύτερα που λέει ο λόγος να πεθάνει παρά να ταλαιπωρείται έτσι... Δεν μπορώ να καταλάβω, αυτές οι σταγόνες τελικά κάνουν τπτ;... Τα ακάρεα νεκρά είναι και προσπαθεί να τα φτύσει ή την τρώνε ακόμα... ή έχουν προχωρήσει στους πνεύμονες και απλά περιμένω τώρα το θάνατο; ☹ υπάρχει και η εκδοχή του jk21, που ούτε καν θέλω να τη σκέφτομαι.
 
Τα ακαρεα και γενικα τα παρασιτα είναι μεγαλος μπελας από τον οποιο δυσκολα ξεμπερδευει κανεις ευκολα, δυστυχως.Ακομα ομως και αν είναι η εκδοχή του jk21 αντιμετωπίζεται με το αναλογο φαρμακο. Οι αντιβιώσεις παντως πρεπει να κλεισουν εβδομαδα για να ολοκληρωθεί η αγωγη.

Η γνωμη μου είναι δες πως θα παει και αυριο και αν δεν δεις καλυτερευση πρεπει να πας σε κτηνιατρο.
 
οι πιθανες (οχι σιγουρες... με πιθανοτητες δεν ανιχνευονται αλλα με εξεταση) τριχομοναδες... Δεν περιμενουν.Αν προχωρησουν και το φαρμακο δεν κανει κατι

σε σεμιναριο πτηνιατρου απο βελγιο, που παραβρεθηκα το σαββατο, ειπωθηκε πως".σε 10000 νεκροψιες μονο σε 2 περιπτωσεις βρηκε ο γιατρος ακαρεα της τραχειας"...
 
Απλά να συμπληρώσω ότι κατάφερα να ανοίξω το στόμα της και δεν είδα τπτ άσπρο (όπως στις φώτο που είδα σε άλλα threads για τριχομονάδα) και ήμασταν 2 άτομα που το είδαμε. Να ρωτήσω κάτι, αυτό το σπάσιμο καρπών που ακούγεται μέσα από το ράμφος, σημαίνει ότι τα ακάρεα είναι ζωντανά μέσα ή μπορεί να είναι και νεκρά; Μου κάνει εντύπωση που αν είναι νεκρά, πρέπει να τα αποβάλλει από το σάλιο κ όχι από τη κουτσουλιά, πως γατζώνονται αν και νεκρά..; Εκτός αν η acaricine δεν έκανε τπτ και παραμένουν ζωντανά... Οπότε να αρχίσω να ψάχνω και για ένα scatt...
 
η τραχεια καταληγει στους πνευμονες, οχι στο γαστρεντερικο

ειτε το φαρμακο δεν εκανε κατι, ειτε δεν εχει ακαρεα.συνεχιζω να πιστευω το δευτερο. Δεν εχω σιγουρη απαντηση ομως για την αιτια. Το πουλι πως ειναι κατα τα αλλα;
 
Να συμπληρώσω μόνο ότι στην περίπτωση που είναι ακάραια, δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα να απαλλαγείς οριστικά από αυτά, ειδικά εάν βρίσκονται σε προχωρημένο στάδιο.
 
jk21 (ή δημήτρη), νομίζω ότι μάλλον συμβαίνει αυτό που λέει ο σταύρος, ότι είναι σε προχωρημένο στάδιο. Είναι πολύ ύπουλο τελικά... από τον Μάιο άρχισε να βραχνιάζει και άρχιζα να ψαχνόμουν, όμως ξαφνικά της πέρασε οπότε σκέφτηκα θα ήταν κάτι σαν ίωση.. και τον Οκτώβρη ξαναεμφανίστηκε μέχρι που έκλεισε η φωνή, και μου είπαν τα παιδιά περι ακάρεων και το ψαξα.
Ο λόγος που νομίζω είναι ακάρεα, είναι γιατί όλα τα συμπτώματα (βραχνάδα αρχικά, σπάσιμο σπόρων, φούντωμα φτερώματος και ύπνος την ημέρα, φαγούρα και φτύσιμο) είναι ακριβώς ίδια.
Το πουλί πραγματικά έχει βαλθεί να με τρελάνει. Μόλις τελείωσα την αντιβίωση και τη 3η σταγόνα acaricine, είχε ηρεμήσει πλήρως, μόνο το σπάσιμο σπόρων άκουγα πάλι.. όταν της έβαλα και 4η φορά σταγόνα, άρχισε πάλι τα τρελά της...
Στα αρνητικά: τρικλίζει (παράλληλα με την αναπνοή), κάποιες φορές όλη νύχτα, τα πρωινά βάζει συχνά το κεφάλι στη φτερούγα, εξακολουθεί το σπάσιμο σπόρων...
Στα θετικά: εκεί στο ξαφνικό σταματάει και πάει και τρώει, πετάει περα δόθε γεμάτη ζωντάνια, πάει κάτω στην εφημερίδα να φάει αυτά που της αρέσουν, χτενίζεται... σαν να μη συμβαίνει τπτ.. και μετά πάλι πίσω στο τρίκλισμα...
Ώρες ώρες νομίζω πως με δουλεύει...
Αυτό που παρατηρώ τελευταία πολύ έντονα, είναι ότι στο τρίκλισμα η φωνή της έχει γίνει πιο ζωηρή, προσπαθεί έντονα να φτύσει κάτι, και πολλές φορές τρίβει το κεφάλι της στο κάγκελο σα να την τρώει κάτι...
Γενικά, τρώει το ίδιο, στις κουτσουλιές δε βλέπω καμία διαφορά. 😕
 
ακαρεαν που πανε περα δωθε, δεν υπαρχουν. Μυκητες ισως. Αναλογα με το στρες αυξανονται. Ειδικα αν περασει και μια δυσκολη πτεροροια το πουλι. Θα μπορουσα να υποστηριζω οτι εχεις απο αυτους. Μακαρι να ηταν μυκητες. Τρικλισματα, φτυσιματα και τριψιματα... Δυστυχως ειναι συμπτωματα πουλιων που εχω ξανακουσει (συνηθως αργα) απο ατομα που εχω ερθει σε επαφη και ειχαν αυτο το προβλημα, τελικα οταν το πουλι κατεληγε και το ανοιγανε, ηταν γεματο τυρωδη μαζα ειτε σε ορατα σημεια στο στομα, ειτε μεσα στο κεφαλι ή χαμηλοτερα στον προλοβο... ευχομαι να κανω λαθος. Αν ειναι τριχομοναδα, παλια ηταν αλλο το προβλημα σου, αλλιως θα ειχε καταληξει ηδη
 
γεια σας παιδιά. Δυστυχώς έφυγε στα χέρια μου.
Εντελώς ξαφνικά, ενώ έδειχνε να βελτιώνεται, μία μέρα είχε πλήρης αδυναμία, έπεφτε κάτω, ενώ το πάλευε και σηκωνόταν με 1000 ζόρια.

Εντωμεταξύ, το είχα πάει σε 2 κτηνιάτρους.
Ο 1ος, πραγματικά, μου λεγε άλλα ντάλλα, για νεοπλάσματα στο στόμα και κάτι τέτοια... Ούτε καν μπήκε στο κόπο να με ρωτήσει αν έχω κάνει κάποια αγωγή.
Ο 2ος, ήταν μέρα με την νύχτα - αναφέρεται και σε αυτό το φόρουμ :) -, το εξέτασε με ειδικό όργανο και είδε ότι στο στόμα και χαμηλότερα ήταν καθαρό. Το αρνητικό όμως ήταν ότι είχε χάσει πάρα πολύ βάρος...

Ακόμα με τρώει τι ήταν αυτό κι αν έφταιξα εγώ σε κάτι :-(
 
Back
Top