Ασθένειες Μπάτζι, αλλαγή συμπεριφοράς, είναι άρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κρίμα βρε alek. Πολύ λυπάμαι. Τι να πω;Και εγω αναθεώρησα με τους κτηνιάτρους.
 
Ευχαριστώ όλους σας.
Για να μη παρεξηγηθώ, ο 2ος εννοούσα ότι τουλάχιστον ασχολήθηκε περισσότερο από όπου αλλού έχω πάει...
Σταύρο, αυτό που μου είπε ότι δε μπορεί να ξέρει παρα μόνο αν το ανοίγαμε... απλά οτι αυτά που έκανα ήταν σωστά κι ότι δε σώνεται...
Τώρα βέβαια, δε ξέρω τι ισχύει.. αυτό πάντως που κατάλαβα είναι ότι εάν κάποιο πουλάκι αρρωστήσει πρέπει να κάνεις το σταυρό σου...
 
Είναι αλήθεια πως αν αρρωστήσει ένα πουλάκι, οι πιθανότητες να σωθεί δεν είναι και μεγάλες και αυτό γιατί αφενός τα πουλιά δείχνουν την ασθένεια τους όταν δεν μπορούν πλέον να την κρύψουν και από την άλλη, γιατί τις περισσότερες φορές η αναγνώριση των συμπτωμάτων και ο καθορισμός της ασθένειας δεν γίνεται σωστά ή και η θεραπεία που δίνεται είναι λανθασμένη.

Όσο για το αν έφταιγες, δεν μπορείς να ξέρεις, από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις την ασθένεια, αλλά δεν καταλαβαίνω και τι σημασία έχει. Το ενδιαφέρον που έδειξες από τη στιγμή που αντιλήφθηκες την ασθένεια του, δείχνει ότι έκανες ό,τι μπορούσες γι' αυτό, σύμφωνα με τη γνώση που είχες. Πως μπορεί να είναι λάθος αυτό;
 
πηγες το πουλι σε 2 γιατρους και αναρωτιεσαι αν εφταιγες; Εγω που κανω τον εξυπνο δεν εχω παει ποτε (εχω μιλησει βεβαια) ...

μπραβο για την προσπαθεια σου! το πουλακι αναπαυεται απο τον Δημιουργο του...
το ανοιξε ο γιατρος;
 
όντως έχετε δίκιο.
όχι Δημήτρη, μου το έδωσε πίσω και πήγα και το έβαλα να "κοιμηθεί".
Πιστεύω, ή αυτό που έλεγες θα είχε (μου είχες πει ότι μετά τη λαιμαργία θα πέθαινε από ασητεία, απλά ίσως να το είχε αναπτύξει μέσα της και δε φαινόταν κάτι μέχρι το λαιμό), ή θα ήταν ακάρεα που είπαν τα παιδιά (τα συμπτώματα ήταν ολόιδια).

Πάντως, μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πως με αυτά τα συμπτώματα που περιέγραφα και βλέπανε, κανένας (και αναφέρομαι στον 2ο κυρίως) δεν κοίταξε τον λαιμό του πουλιού για ακάρεα με τη τεχνική η οποία περιγράφεται στο φόρουμ.

Καλά, για την 1η μου επίσκεψη στο γιατρό τα λόγια είναι περιττά, από απλό κρυωματάκι που μου είπε για να φύγω, όταν άνοιξε το ράμφος ανακάλυψε όγκο...
 
Δεν μπορώ να καταλάβω βρε παιδιά, μόνο ένας κτηνίατρος στην γειτονιά μου,όταν είχα πάει το προηγούμενο καναρίνι που είχα, μου είχε πεί '' Οι κτηνίατροι στην Ελλάδα δεν γνωρίζουμε, ακόμα πολλά για τα πουλιά''. Τι ποιο τίμιο από αυτό, απο το να μας ''δουλέυουν''. Τέλος πάντων, ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα έν καιρώ.
 
Aλεξ τι ογκο ειχε δει ο πρωτος γιατρος; Μηπως τελικα ειχε δει τριχομοναδες και δεν ηξερε τι ητανε; αλλα πραγματι μπορει να μην φαινονται και καθολου και να ειναι πιο μεσα. Σε καποιο ατομο που συζητουσα τις προαλλες, οταν τελικα πεθανε ενα πουλακι και το ειχε ανοιξει, ηταν γεματο απο το λαιμο μεχρι μεσα στον εγκεφαλο και πισω απο τα ματια

θα αλλαξουν Αχιλλεα!
 
Όχι Δημήτρη... έβλεπε (με το μάτι) κάτι να προεξέχει στο ένα μέρος του "ουρανίσκου"... όμως δεν παίζει κάτι τέτοιο, γιατί στον 2ο μου το άνοιξε και το είδα, ήταν πεντακάθαρο. Επίσης, είχε όργανο που έβλεπε και στο λαιμό, όπου δε φαινόταν τπτ. Οι δε κουτσουλιές, χωρίς κανένα πρόβλημα. Γι'αυτό μου είπε ότι πρέπει να το ανοίξουμε (παρα μέσα) για να δούμε τι πραγματικά είχε. Μπορεί όντως να είχε αυτό που λες. Οφείλω να ομολογήσω ότι ο 2ος έδειχνε να ξέρει, έτη φωτός πιο μπροστά (στα πουλιά) απ'ότι όποιος άλλος έχω πάει, οι οποίοι άλλοι με το συμπάθειο είναι άσχετοι από πουλιά. Και η βλακεία είναι αυτό που λέει ο Αχιλλέας, δε σου λένε απλά δε ξέρω, θα τον εκτιμούσα μάλιστα μετά, παρα πετάνε διαγνώσεις για να πουν κάτι. τεσπα, αρκετά γκρίνιαξα! =
 
Ποιος ήταν ο 2ος γιατρός αν επιτρέπεται; Είπες το βρήκες από το φόρουμ.
 
Ποιος ήταν ο 2ος γιατρός αν επιτρέπεται; Είπες το βρήκες από το φόρουμ.
Στον άγιο δημήτριο κάπου δημήτρη, δε θέλω να κάνω και διαφήμιση, μη νομίζετε ότι του κάνω αβάντα! 😀 απλά μου φάνηκε να το "έχει" πολύ περισσότερο :)
 
Είναι ο ακριβός στον αγ. Αντώνιο σόρρι έκανα λάθος κ είπα δημήτριο :)
 
Ευχαριστώ alek. Το αστείο είναι ότι από τον Ακριβό έφυγα εγώ δυσαρεστημένος για το καναρίνι μου. Καλό; :)
 
😀! Γι'αυτό κ εγώ απέφυγα να το γράψω, γιατί δεν μπορώ να πω ότι είναι καλός ή κακός.. απλά μου έδειξε να το ψάχνει σε σχέση με τους άλλους!
Δυσαρεστημένος; Σου είπα αλλα ντ'άλλων; Εχω διαβάσει ότι είναι ακριβός. Έχεις κάποιον άλλον εσύ;
 
Δυστυχώς δεν έχω άλλον και ναι είναι ακριβός όνομα και πράγμα. Σύνολο έδωσα 80 ευρώ και δεν έβγαλα και άκρη
 
Σωστά βρε Σταύρο! :D Τώρα το πρόσεξα. alek το γιατί έφυγα δυσαρεστημένος θα το δείς αν μπείς ''ασθένειες καναρινιών- Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;'' Εμείς είμαστε :). Ξέχασα να σου πώ για έναν κτηνίατρο που μου είπε ένας γείτονας που είναι εκτροφέας πουλιών και εκεί πάει τα δικά του πουλιά και είναι ευχαριστημένος, τον οποίο βρήκα και στο φόρουμ (Δημητριάδης Κωνσταντίνος), αλλά όσες φορές πήρα τηλέφωνο το κινητό είναι πάντα κλειστό και στο ιατρείο βγαίνει πάντα τηλεφωνιτής 😵
 
Back
Top