Ασθένειες Μπάτζι δεν μπορεί να φάει σπόρια ζει μόνο με ψωμί

Gwgwspinou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2018
Μηνύματα
55
Πόλη
Αλιβέρι
Εχω ενα μπατζι αρσενικο που εδω και 4 μηνες δεν μπορει να φαει σπορια ζει μονο με ψωμι. Το πηγα σε ενα κτηνιατρο εδω στην επαρχια που ζω αλλα δεν με βοηθησε και πολυ μου εδωσε. Αντιβιωση για εντερικες και αναπνευστικες λοιμωξεις. Δεν ειδα καμμια βελτιωση εχει κανει ενα εσωτερικο ογκο στο λαιμο και φλεγμονή απο κει που κανει τις κουτσουλιες και του βαζω μπενταντιν δεν ξερω τι εχει και δεν ξερω τι να κανω μηπως μπορειτε να με βοηθησετε;
 

Συνημμένα

  • budgie2.webp
    budgie2.webp
    50,9 KB · Προβολές: 51
  • budgie1.webp
    budgie1.webp
    27,8 KB · Προβολές: 48
  • budgie.webp
    budgie.webp
    21,3 KB · Προβολές: 51
  • bbudgie.webp
    bbudgie.webp
    59,5 KB · Προβολές: 49
Πόσο καιρό συνολικά έχεις το πουλάκι στη κατοχή σου; Πριν τι έτρωγε; Πως ξεκίνησε η ασθένεια; Ποια ήταν τα πρώτα συμπτώματα; Έχει κάνει δύσπνοια; Τον όγκο στο λαιμό του τον διαπίστωσες εξωτερικά ή κάτι βλέπεις όταν ανοίγεις το στόμα του; Τι μπεταντίν του βάζεις; υγρό ή κρέμα; Υγρό σταμάτα το. Θα του κάνεις έγκαυμα στο δέρμα.
Απάντησε και γίνε όσο πιο αναλυτική μπορείς, όχι ότι θα μπορέσουμε να κάνουμε διάγνωση, αλλά να μπορέσουμε να σου δώσουμε μια κατεύθυνση σωστών χειρισμών.
Γιατί αφού έχει περάσει ένα τετράμηνο, μάλλον υπάρχει παθολογικό πρόβλημα και όχι κάποια λοίμωξη.
Επίσης αν πρέπει να τρέφεται με μαλακή τροφή, θα πρέπει να διαλέξεις μια καλή αυγοτροφή ή κρέμα νεοσσών και όχι ψωμί, προσθέτεις ένα ακόμα πρόβλημα σε ένα ήδη επιβαρυμένο πουλάκι, έστω και εν αγνοία σου.
Μακάρι να μπορέσουμε να βοηθήσουμε ή κάποιος να γνωρίζει έναν πιο εξειδικευμένο γιατρό στη περιοχή σου.
Τη λίστα των γιατρών την έλεγξες; https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Σας ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε το εχω 3 χρονια το ειχα ζευγαρακι αλλα το θυληκο το εχασα πριν ενα χρονο απο εσωτερικο ογκο τωρα εχω μονο το αρσενικο. Πριν ετρωγε σπορια παστελια μηλα μπανανες εδω και 4 μηνες ξαφνικά σταματησε να τρωει την τροφη του την εκανε εμετο το πηγα σε ενα κτηνιατρο μιας και μενω σε επαρχια αλλα δεν του εδωσε σημασια δεν εχω και πολλες επιλογες στο θεμα κτηνιατρικης φροντιδας το μπενταντιν που του βαζω ειναι σε υγρη μορφη
 
Δύσπνοια δεν εχει και ο ογκος ειναι εξωτερικα οχι μεσα στο στομα δεν εχει στην περιοχη μου ζω στο αλιβερι
 
Ποια φάρμακα σου έδωσε ο γιατρός;
Γράφεις στο πρώτο ποστ οτι ο όγκος ειναι εσωτερικός και στο 4ο οτι ειναι εξωτερικά. Τελικά τι ισχύει; Τον βλέπεις τον όγκο; Μπορεις να δεις τι χρωμα και τι υφή έχει;
 
Δύσπνοια δεν εχει και ο ογκος ειναι εξωτερικα οχι μεσα στο στομα δεν εχει στην περιοχη μου ζω στο αλιβερι

Που βρίσκεται το Αλιβέρι που μένεις; Έχει 200 Αλιβέρια η Ελλάδα. Ρωτάω για να σου συστήσουμε κανέναν γιατρό όσο πιο κοντά γίνεται. Τον εσωτερικό όγκο ποιος τον διέγνωσε και πως;

Το πουλάκι μου φαίνεται πως έχει κάποια λοίμωξη ίσως κι απο την διατροφή που έκανε. Το ψψωμί είναι ακατάλληλη τροφή για πουλιά. Τι σπόρια του έχεις και δεν τα τρώει; Μπορούμε να δούμε μια φωτογραφία; Τσαμπιά με κεχρί έχεις το μαγαζί που του ψωνίζεις;
 
πρεπει να μας σε αλλο γιατρο για πτηνα(γιατι οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι) μηπως μπορεσει να κανει κατι.
το οτι εσυ βλεπεις εξωτερικα ογκο δε σημαινε οτι δεν εχει και εσωτερικα γι αυτο δε μπορει να φαει.
 
Μπορείς να βάλεις φωτογραφίες του όγκου που βλέπεις; Μία κοντινή και μια πιο μακρινή να φαίνεται το σημείο του σώματος που βρίσκεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τον εσωτερικό όγκο ποιος τον διέγνωσε και πως;

Τον εσωτερικο ογκο εκει στο λαιμο του τον διεγνωσε ο κτηνιατρος που το πηγα ομως και εγω που το πιανω τον φοιβο μου ετσι τον λεω εκει στο λαιμο του τον πιανω κατα την ψιλαφηση και ειναι εσωτερικος. Μου εδωσε αντιβιωση. Aviomycine solutionπου ειναι κατα τον εντερικων και αναπνευστικων λοιμωξεων στο αλιβερι που μπορω να παω υπαρχει κανενας που θα ασχοληθεί με το θεμα μου;
 
Δηλαδή αν του ανοίξεις λίγο το στόμα και φέγγεις με έναν δυνατό φακό, μπορείς να δεις τον όγκο και να μας πεις τι υφή έχει (π.χ. αν είναι τυρώδης η υφή του) και τι χρώμα έχει;
Στο ίδιο το στόμα υπάρχουν μήπως επιφάνειες (κι αν ναι, που) πιο ασπριδερές ή κίτρινες ή μάζες τέτοιου τύπου;
Η κοιλιά, αν παραμερίσεις τα πούπουλα με βρεγμένα δάχτυλα, εμφανίζει γρομπαλάκια κινούμενα, δυσχρωμίες, κάποιες πιο σκούρες περιοχές ή γραμμές;
Η καρίνα (το κόκκαλο του στήθους) πετάγεται πολύ έντονα, είναι δηλαδή οξεία;
Πάνω από το στήθος, στο λαιμό, βλέπεις διόγκωση αν πάλι παραμερίσεις τα πούπουλα;
Όχι δεν ξέρω κάποιον ειδικό σε πτηνά γιατρό στο Αλιβέρι και στην ευρύτερη περιοχή. Αλλά σς μας πει και κάποιος από Χαλκίδα, αν ξέρει πτηνίατρο στην περιοχή.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιος είναι από Χαλκίδα, αν μπορεί να βοηθήσει κανείς...

Έχω την εντύπωση ότι ο Εκηβόλος είναι από Χαλκίδα.
 
Ελπίζω ο όγκος στο λαιμό να είναι τα οστά του λαιμού του πουλιού αυτό που βλέπετε σαν όγκο. Σε ένα αδύνατο πουλί αυτά τονίζονται περισσότερο.
parrot-in-cross-section.jpeg
 
Που βρίσκεται το Αλιβέρι που μένεις; Έχει 200 Αλιβέρια η Ελλάδα. Ρωτάω για να σου συστήσουμε κανέναν γιατρό όσο πιο κοντά γίνεται. Τον εσωτερικό όγκο ποιος τον διέγνωσε και πως;

Το πουλάκι μου φαίνεται πως έχει κάποια λοίμωξη ίσως κι απο την διατροφή που έκανε. Το ψψωμί είναι ακατάλληλη τροφή για πουλιά. Τι σπόρια του έχεις και δεν τα τρώει; Μπορούμε να δούμε μια φωτογραφία; Τσαμπιά με κεχρί έχεις το μαγαζί που του ψωνίζεις;
Ελπίζω ο όγκος στο λαιμό να είναι τα οστά του λαιμού του πουλιού αυτό που βλέπετε σαν όγκο. Σε ένα αδύνατο πουλί αυτά τονίζονται περισσότερο.
parrot-in-cross-section.jpeg
 
Προφανως εχεις δικιο εχει χασει πολυ βαρος γιατι ομως δεν μπορει να φαει σπορια οταν τα τρωει τα κανει εμετο και το ψωμι που τον βλεπω κομπιαζει καποιες φορες αλλα τωρα εχει και προβλημα εκει που βγαζει τις κουτσουλιες του κανει φλεγμονη τι να του δωσω και τι να κανω ποιος μπορει να με βοηθησει ο κτηνιατρος που μου ειχε δωσει αντιβιωση και δεν ειδα καμμια βελτιωση του το ειχα πει πως δεν τρωει και τρωει μονο ψωμι και που ειπε δεν πειραζει, αλλα πλεον δεν εχει και πολυ ορεξη δεν μου κελαιδαει οπως εκανε πριν και ολο κοιμαται δεν ξερω ποσο θα αντεξει και στεναχωριεμαι γιατι δεν ξερω πως να τον βοηθησω
 
Ελπίζω ο όγκος στο λαιμό να είναι τα οστά του λαιμού του πουλιού αυτό που βλέπετε σαν όγκο. Σε ένα αδύνατο πουλί αυτά τονίζονται περισσότερο.
parrot-in-cross-section.jpeg
Εχω πλεξει με ασχετο κτηνιατρο δεν γνωριζει προφανως απο πτηνα θελει κατι πιο εξειδικευμένο που εδω. Που μενωαποκλειεται να το βρω
 
προφανως εχει εσωτερικους ογκους που το εμποδιζουν να φαει και του κοβουν την ορεξη, λογικα θα αδυνατιζει οσο αντεξει αφου δεν υπαρχει ειδικος
η αντιβιωση δεν κανει τιποτα
(μπορει τριχομοναδα, μπορει ευλογια)
 
Mου φαίνεται ύποπτο στα όρια του απίθανου και τα δυο μπάτζι σου να έπαθαν μυστηριωδώς όγκους εσωτερικούς, εξωτερικούς και γενικώς θεωρίες ανεπιβεβαίωτες όπως είπες και μόνη σου απο γιατρό χωρίς εμπειρία. Τα είδε καταρχήν τα πουλιά ή η διάγνωση έγινε τηλεφωνικά;
 
Mου φαίνεται ύποπτο στα όρια του απίθανου και τα δυο μπάτζι σου να έπαθαν μυστηριωδώς όγκους εσωτερικούς, εξωτερικούς και γενικώς θεωρίες ανεπιβεβαίωτες όπως είπες και μόνη σου απο γιατρό χωρίς εμπειρία. Τα είδε καταρχήν τα πουλιά ή η διάγνωση έγινε τηλεφωνικά;
προφανως ειχαν την ιδια αρρωστια
εμενα μοιαζει με τριχομοναδα
 
Mου φαίνεται ύποπτο στα όρια του απίθανου και τα δυο μπάτζι σου να έπαθαν μυστηριωδώς όγκους εσωτερικούς, εξωτερικούς και γενικώς θεωρίες ανεπιβεβαίωτες όπως είπες και μόνη σου απο γιατρό χωρίς εμπειρία. Τα είδε καταρχήν τα πουλιά ή η διάγνωση έγινε τηλεφωνικά;
Φυσικα και του τα πηγα απο κει βεβαια ειδη ειχα απογοητευτικά απο το πρωτο πρωτο παπαγαλακι που εχασα
 
Back
Top