Αναπαραγωγή Μπλεχτηκε το ποδι νεοσσου και το εσπασε

Εχουν αρχισει να μαυριζουν; Ελεος κατι θα μπορουσε να κανει ο γιατρος, αν οχι ναρθηκα εστω να το ακρωτηριασει και να παρει αντιβιωση. Βαλε φωτογραφια Κυριακο να εχουμε εικονα.
 
Θα στην στειλω το απογευμα στο μαιλ εαν μπορεις να την ανεβασεις γτ εγω προσπαθω συνεχεια να ανεβασω απο χτες αλλα ματαια

Εχω ακουσει αρκετα περιστατηκα να διορθωνονται δν ξερω γτ δν εκανε κατι,θα μπορουσε με εναν ναρθηκα να τ κανει την ζωη ποιο ευκολη.. Μπορεις καποιος να μ στειλει ενα σχεδιο ναρθηκα μπας και καταφερω τπτ μονος μ;
 
Γιατί δεν δοκιμάζεις να πάς και κάπου αλλού;
Ο συγκεκριμένος που πήγες ήταν πτηνίατρος; Σίγουρα υπάρχουν καλοί και φιλότιμοι γιατροί στην Αττική, μπορείς να ρωτήσεις και τηλεφωνικά φαντάζομαι για να γλυτώνεις το πήγαινέλα.
Μια προσπάθεια αξίζει να γίνει!
Αν κάποιος στο forum έχει υπ'όψιν κάποιον ας τον αναφέρει.
 
Γιατί δεν δοκιμάζεις να πάς και κάπου αλλού;
Ο συγκεκριμένος που πήγες ήταν πτηνίατρος; Σίγουρα υπάρχουν καλοί και φιλότιμοι γιατροί στην Αττική, μπορείς να ρωτήσεις και τηλεφωνικά φαντάζομαι για να γλυτώνεις το πήγαινέλα.
Μια προσπάθεια αξίζει να γίνει!
Αν κάποιος στο forum έχει υπ'όψιν κάποιον ας τον αναφέρει.
πτηνιατρος ηταν..ρωτησα και εναν αλλο και μου ειπε να βαλω ναρθηκα δν εχω να χασω κατι απλα αυτο που λεω εγω ειναι πως αμα δν μπει καλα ο ναρθηκας δν θα κανω δουλεια... Εαν καποιος εχει εμπειρια πανω στο θεμα ας μου πει τι να κανω γιατι οσο περναει ο καιρος τοσο χειροτερευουν το πραγματα... Τωρα λειπω απο το σπιτι ελπιζω οταν γυρισω να ειναι σοι το πουλακι..σμρ το πρωι το εβγαλα πεταξε ολο το σπιτι αρα τα φτερα τυ ειναι μια χαρα και το χρησιμοποιει σαν ποδι το αριστερο φτερο του...
 
Μου ειπε δν γινεται τπτ ... Δυσκολα να κολησει το κοκαλο...

το πηγες στο γιατρο και απλά σου είπε δεν γίνεται τιποτα; δεν προσπαθησε να το δεσει; Δεν σου εδωσε καποια αντιβιωση οταν αρχισουν να νεκτρωνουν τα δαχτυλα ωστε να μην μολυνθει το πουλι;
 
το πηγες στο γιατρο και απλά σου είπε δεν γίνεται τιποτα; δεν προσπαθησε να το δεσει; Δεν σου εδωσε καποια αντιβιωση οταν αρχισουν να νεκτρωνουν τα δαχτυλα ωστε να μην μολυνθει το πουλι;
Τπτ απολυτως... Χτες του εβαλα ναρθηκα και ελπιζω να το βοηθησει δν μπορουσα να κανω κατι αλλο οτι ηταν δυνατο το εκανα
 
εφτιαξα κατι σαν ναρθηκα με καλαμακι και το τυλιξα με μια κλωστη... Ελπιζω να πανε ολα καλα... Ευχομαι να μην ειναι πλ σφικτο

κλωστη.. καλαμακι, δεν ειναι και τα πιο αποστειρωμενα υλικά που μπορείς να βάλεις.. Ειδικά με τη κλωστή αν δεν προσέξεις ευκολα μπορει να μπερδευτει και να γινει χειροτερα.. Προσπαθησε να το τυλίξεις με καθαρή αποστειρωμένη γάζα οπου θα περασεις απο πανω ενα κομματι οδοντογλυφιδας καθαρο. Στο τραυμα για να μην ειναι εκτεθειμενο σε καμιά μόλυνση εγώ θα έβαζα πριν βάλω τη γάζα κάποια αντιβιωτική κρέμα (celestoderm) ή κάποιο ανάλογο σπρέυ (pulvo). Φυσικά το πουλί πρεπει να είναι σε ξεχωριστό κλουβάκι απο τα άλλα μονο του και σε καθαρό περιβάλλον.
για να φτιαξεις εναν ναρθηκα θα πρεπει να σε βοηθησει και καποιος αλλος ωστε να κραταει το πουλι και εσυ να εχεις ελευθερα χερια να το δεσεις
 
Πανω απο την κλωστη που ουσιαστηκα τυληξα το καλαμακι εριξα μπεταντιν και με βοηθσε ο γειτονας... Εγω κρατουσα το πουλι.. Δβ μπορω να το βαλω εγω σε αλλο κλουβι γτ δν τρωει μονο του ακομα...
 
το μπενταντιν αν δεν το αραιώσεις με νερό προκαλεί εγκαυματα!
Η πτηνίατρος που πάω και εμπιστεύομαι (Patricia Grey) μου έχει πει να μην ξαναχρησιμοποιησω ποτε μπενταντιν στα πουλια αλλα ουτε ακομα και σε μενα! Υπαρχουν τοσα αλλα προϊοντα γιαυτη τη δουλεια, το μπενταντιν ναι μεν εχει μικροβιοκτόνο δράση, όπως μου είπε, αλλά ερεθίζει τη πληγή και δεν την αφήνει να επουλωθεί.
καποια αντιβιωτικη κρεμα ή σπρέυ κανει εξισου καλα τη δουλεια για να μην μολυνθει το σημειο.
Εφοσον ακομα δεν μπορει να απομονωθει φροντισε να μην παταει σε κουτσουλιες και να καθαριζεις το κλουβι καθημερινα
 
Δεν το παταει καλα το ποδι το χει μαζεμενο κατω απο τα φτερα του... Επισης καθονται τα 2 στην μια φωλια και τα αλλα 2 στην αλλη κ η καναρα δν μπορει να κατσει να γεννησει τα νεα αυγα πουθενα...
 
Δεν το παταει καλα το ποδι το χει μαζεμενο κατω απο τα φτερα του... Επισης καθονται τα 2 στην μια φωλια και τα αλλα 2 στην αλλη κ η καναρα δν μπορει να κατσει να γεννησει τα νεα αυγα πουθενα...
Στ' αλήθεια θα τα γεννήσει όπου αυτή αποφασίσει...
Οι καταληψίες της φωλιάς δεν θα σταθούν εμπόδιο...
Αντίθετα μάλιστα.. Θα καταλάβουν τι σημαίνει θηλυκό πουλί έτοιμο για γέννα...
 
Λυπαμαι πολυ για το συμβαν... ☹ ευχομαι να φτιαξει το ποδαρακι του...

Μην τα βαλεις για επομενη γεννα καλυτερα με τετοιο καιρο! Του χρονου θα εχεις ολη την ανοιξη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στ' αλήθεια θα τα γεννήσει όπου αυτή αποφασίσει...
Οι καταληψίες της φωλιάς δεν θα σταθούν εμπόδιο...
Αντίθετα μάλιστα.. Θα καταλάβουν τι σημαίνει θηλυκό πουλί έτοιμο για γέννα...
οπως εχω ξανα πει 8ελω να διακοψω ομαλα την αναπαραγωγη 8α της αφαιρεσω τα αυγα οταν και εαν τα κανει... Καμια γνωμη για το μικρο κ γιαννη με το ποδι;
 
Τα μικρα πρεπει να ειναι19-22 ημερων. Μπορεις να τα βαλεις στο ενα μερος με χωρισμα μαζι με τον αρσενικο, βαλε αν θες και την μια φωλια αν καθονται μεσα.Ασε την καναρα απο την αλλη.
 
οπως εχω ξανα πει 8ελω να διακοψω ομαλα την αναπαραγωγη 8α της αφαιρεσω τα αυγα οταν και εαν τα κανει... Καμια γνωμη για το μικρο κ γιαννη με το ποδι;
Εξακολουθεί να είναι χωρίς νάρθηκα το μικρό?
 
Εχει το ναρθηκα του και το ποδι του το παταει ελαχιστα εως καθολου ομως οι κινησεις του ειναι οι ιδιες με τον αλλον πουλιων μεσα στο κλουβι...
 
Εχει το ναρθηκα του και το ποδι του το παταει ελαχιστα εως καθολου ομως οι κινησεις του ειναι οι ιδιες με τον αλλον πουλιων μεσα στο κλουβι...
Τότε θα περιμένουμε τις μέρες που θα βγει ο νάρθηκας και θα δούμε.
 
Θα μπορουσες να μας ανεβασεις καποιες φωτο; Θα ηταν ευκολο;
 
Back
Top