Αναπαραγωγή Μπορεί να γέννησαν τα Cockatiel;

Νομιζα οτι με το να βαλω φωλια χρειαζετε πολυς καιρος μεχρι να κανουν αυγα δεν το ηξερα οτι γεννανε μεσα σε μια βδομαδα! Ειναι λαθος μου και το κατανοω! Αλλα τωρα θα κανω πιο σωστες κινησεις
Χαιρομαι που το αναγνωριζεις! Αλλα οτι δε ξερουμε ρωταμε! Για αυτο και ειμαστε εδω! Περιμενουμε νεα!
 
Τους εχω βαλει αυγοτροφη! Η θυλικια καθετε την νυχτα στην φωλια και ο αρσενικος καθετε την μερα! Ανοιξα την φωλια σιγα σιγα αλλα δεν ειδα αν εκανε και αλλο αυγο! Υπαρχει περιπτωση να ειναι γονιμοποιημενο το αυγο επιδη καθετε και ο αρσενικος; Η δεν εχει σημμασια;
 
Ετσι κανουν τις βαρδιες τους, ο αρσενικος τη μερα και η θυληκια το βραδυ! Αυγα κανουν ανα 2 μερες και συνηθως αρχιζουν να κλωσσανε κανονικα απο το 2ο αυγο και μετα!
 
Γεια σας και παλι! Ειμαστε περιπου στην 23 μερα! Ανοιξα την φωλια και ειδα 3 αυγα δεν γνωριζω αν εχει περισσοτερα απλα αυτα ειδα! Ακομη δεν βγηκαν τα πουλακια! Τι προτεινετε;
 
Γεια σας και παλι! Ειμαστε περιπου στην 23 μερα! Ανοιξα την φωλια και ειδα 3 αυγα δεν γνωριζω αν εχει περισσοτερα απλα αυτα ειδα! Ακομη δεν βγηκαν τα πουλακια! Τι προτεινετε;
Απ ό,τι θυμάμαι από τα δικά μου, πουλάκια έβλεπα μεταξύ 19ης και 21ης μέρας. Μην αφαιρέσεις ακόμη τη φωλιά γιατί μπορεί το πρώτο να ήταν ασπορο και να δεις πουλάκια τις επόμενες ημέρες.
 
Βασικα υπολογιζω απο τις 29/5 μεχρι σημερα! Λογικα θα ειναι η πρωτη τους γεννα γι αυτο ρωταω μηπως δεν βγουν τα πουλια
 
Ναι την μερα το αρσενικο την νυχτα το θυλικο! Εχει φορα που ειναι και τα 2 μεσα στην φωλια
 
Εγώ ή θα τα άφηνα ακόμη δύο μέρες ή για να μην ταλαιπωρουνται άδικα, θα έπαιρνα τα αυγά κάποια στιγμή που οι γονείς είναι εκτός φωλιάς για να δω αν είναι ασπορα.
Ό,τι και να κάνεις πάντως εάν δεν έχεις νεοσσους καλό θα ήταν να βγάλεις τη φωλιά, να τους παρέχεις την κατάλληλη διατροφή για πτερόροια και μετά να προχωρήσεις σε προετοιμασία και να τους βάλεις πάλι φωλια μετά το καλοκαίρι.
 
Ωραια θα περιμενω ακομη 2 μερες! Αν δεν εχει τιποτα θα κανω αυτα που μου ειπες 🙂 σε ευχαριστω για τις πληροφορειες
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ωραια θα περιμενω ακομη 2 μερες! Αν δεν εχει τιποτα θα κανω αυτα που μου ειπες 🙂 σε ευχαριστω για τις πληροφορειες
Μετά τις 2 μέρες και πριν πετάξεις τα αυγά, να τα κοιτάξεις στο φως. Εάν έχουν πουλάκι θα φαίνονται γεμάτα ή εάν είναι ασπορα θα φαίνονται εντελώς άδεια. Θα το καταλάβεις σίγουρα.
Πάντως είναι πολύ θετικό το ότι μπήκαν αμέσως στη φωλιά. Τα δικά μου μπήκαν μέσα μετά από έναν χρόνο και αφού την ροκανιζαν κάνα δυο εβδομάδες μετά μου έκαναν μικρά τσουλουφακια.
 
Back
Top