Ασθένειες Μπορεί το δαχτυλίδι στο πόδι να προκαλεί υπερκεράτωση;

Γιάννης Γ.

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2013
Μηνύματα
33
Καλημέρα σε όλους!
Έχω ένα άσπρο καναρίνι εδώ και μισό χρόνο περίπου. Στο ένα του ποδαράκι έχει δαχτυλίδι. Κατά καιρούς παρουσιάζεται πρόβλημα υπερκεράτωσης στο συγκεκριμένο πόδι και θα ήθελα τη γνώμη σας αν μπορεί να φταίει το δαχτυλίδι για αυτό.
Eυχαριστώ!
 
Πως την καταπολεμάς την υπερκεράτωση;
Δεν υπάρχει καθόλου στο άλλο πόδι;
Είναι ένα το πουλί που σου το παρουσιάζει;
Μπορείς να μας βάλεις μια - δυο φωτογραφίες;
 
Πως την καταπολεμάς την υπερκεράτωση;
Δεν υπάρχει καθόλου στο άλλο πόδι;
Είναι ένα το πουλί που σου το παρουσιάζει;
Μπορείς να μας βάλεις μια - δυο φωτογραφίες;
Για την υπερκεράτωση χρησιμοποιώ Epithiol και μια ανάμιξη βαζελίνη+betadine κρέμα και τις χρησιμοποιώ εναλλάξ. Το άλλο πόδι πρακτικά δεν έχει πρόβλημα. Να βγάλω φώτο τώρα δεν έχει νόημα γιατί είναι καλά. Άπλα με προβληματίζει γιατί το πόδι που έχει πρόβλημα και πάντα το ίδιο
 
Δεν νομίζω να οφείλεται στο δαχτυλίδι η υπερκεράτωση... Αλλά όταν παρουσιάζεται πρόβλημα, να κάνεις αυτό που κάνεις
Για την υπερκεράτωση χρησιμοποιώ Epithiol και μια ανάμιξη βαζελίνη+betadine κρέμα και τις χρησιμοποιώ εναλλάξ.
και θεραπεύεται! 😉
 
Οι αιτίες της υπερκεράτωσης είναι συγκεκριμένες.
Το μόνο που θα δικαιολογούσε κάτι τόσο "παλαβό" είναι κάποια γενετική προδιάθεση, αλλά κι αυτό τραβηγμένο μου μοιάζει.
 
Στο ένα του ποδαράκι έχει δαχτυλίδι
Τι δαχτυλίδι είναι Γιάννη; Ανοιχτού, κλειστού τύπου, πλαστικό, μεταλλικό τι ακριβώς; Ανέβασε μια φωτογραφία αν μπορείς.
 
Τι δαχτυλίδι είναι Γιάννη; Ανοιχτού, κλειστού τύπου, πλαστικό, μεταλλικό τι ακριβώς; Ανέβασε μια φωτογραφία αν μπορείς.
Σταύρο το δαχτυλίδι είναι κλειστού τύπου, πλαστικό. Δεν φαίνεται να σφίγγει το πόδι (κινείται μια χαρά πάνω κάτω), ούτε είδα ποτέ το καναρίνι να ασχολείται μαζί του. Θα ανεβάσω φωτογραφία το συντομότερο.
 
Δεν ειναι η καλύτερη φωτο... Την έβγαλα λιγο μετα το μπάνιο του γιαυτό φαίνεται κάπως το φτέρωμά του...
4.webp
 
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί το δαχτυλίδι να προκαλεί από μόνο του αύξηση της υπερκεράτωσης.
Θεωρώ πως ίσως είναι κάπως τραβηγμένο να το θεωρήσουμε πηγή προβλήματος.
Προσωπικά θα περιμένω τις γνώμες και των υπολοίπων... μήπως και αναιρέσω τις επιφυλάξεις μου.
 
Εγώ ρώτησα αν είναι πλαστικό, γιατί το πλαστικό θα μπορούσε να δημιουργεί αλλεργική αντίδραση σε κάποιο πουλί με ευαισθησία.
 
Εγώ ρώτησα αν είναι πλαστικό, γιατί το πλαστικό θα μπορούσε να δημιουργεί αλλεργική αντίδραση σε κάποιο πουλί με ευαισθησία.

Είναι μια εξήγηση, αλλά δεν τον έχω δει να ασχολείται μαζί του...
 
Καλημέρα σε όλους!
Έχω ένα άσπρο καναρίνι εδώ και μισό χρόνο περίπου. Στο ένα του ποδαράκι έχει δαχτυλίδι. Κατά καιρούς παρουσιάζεται πρόβλημα υπερκεράτωσης στο συγκεκριμένο πόδι και θα ήθελα τη γνώμη σας αν μπορεί να φταίει το δαχτυλίδι για αυτό.
Eυχαριστώ!
Πριν απ' όλα, αυτό το πόδι στην φωτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ (ισως λίγο μεγάλα νύχια)
ΟΧΙ, δεν μπορεί να έχει καμία σχέση το δακτυλίδι με την υπερκεράτωση. (Πάντως αυτό το δακτυλίδι είναι άχρηστο)
Αυτή δημιουργείται απο την ύπαρξη ενός ακάρεος.knemidocoptes jamaensis-pilae

Ακάρεα των ποδιών. Αυτά τα παράσιτα ζούν κάτω από τις κεράτινες πλάκες των ποδιών. Η ύπαρξή τους εκεί,
knemidocoptes-jamaensis-pilae.jpg

γίνεται αντιληπτή από την ανύψωση των πλακών, από τις μικρές οπές που κάνουν για να περάσουν κάτω από αυτές αλλά και από την λευκή άσπρη «σκόνη» που δημιουργείται στα πόδια από την διατροφή τους και τα περιτώματά τους. Κάποιες φορές(σε προχωρημένες περιπτώσεις) η επικόλληση των περιτωμάτων τους στα πέλματα, τα παραμορφώνει εντελώς, με αποτέλεσμα την πλήρη αδυναμία στήριξης των πουλιών. Η περιποίηση των ποδιών με Βαζελίνη ή με σκευάσματα σαν το Epithol και το Pomada δίνει σε λίγες μέρες την λύση. Η εξαφάνισή τους μετά την χρήση αυτών των σκευασμάτων, οφείλεται βασικά, στην θανάτωσή τους από ασφυξία, όταν κλείνουν οι οπές αερισμού τους.
 
Εφόσον το δαχτυλίδι ειναι πλαστικό και δεν το θελεις, κόψε το με ενα ψαλιδάκι, προσεκτικά.
Άσε επειτα το πόδι του πουλιου για μερικές ημερες χωρίς να το δεις, κι επειτα ξανακοίταξέ το να δεις αν υπάρχει διαφορά.
 
Πριν απ' όλα, αυτό το πόδι στην φωτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ (ισως λίγο μεγάλα νύχια)
ΟΧΙ, δεν μπορεί να έχει καμία σχέση το δακτυλίδι με την υπερκεράτωση. (Πάντως αυτό το δακτυλίδι είναι άχρηστο)
Αυτή δημιουργείται απο την ύπαρξη ενός ακάρεος.knemidocoptes jamaensis-pilae

Ακάρεα των ποδιών. Αυτά τα παράσιτα ζούν κάτω από τις κεράτινες πλάκες των ποδιών. Η ύπαρξή τους εκεί,
γίνεται αντιληπτή από την ανύψωση των πλακών, από τις μικρές οπές που κάνουν για να περάσουν κάτω από αυτές αλλά και από την λευκή άσπρη «σκόνη» που δημιουργείται στα πόδια από την διατροφή τους και τα περιτώματά τους. Κάποιες φορές(σε προχωρημένες περιπτώσεις) η επικόλληση των περιτωμάτων τους στα πέλματα, τα παραμορφώνει εντελώς, με αποτέλεσμα την πλήρη αδυναμία στήριξης των πουλιών. Η περιποίηση των ποδιών με Βαζελίνη ή με σκευάσματα σαν το Epithol και το Pomada δίνει σε λίγες μέρες την λύση. Η εξαφάνισή τους μετά την χρήση αυτών των σκευασμάτων, οφείλεται βασικά, στην θανάτωσή τους από ασφυξία, όταν κλείνουν οι οπές αερισμού τους.




Ακόμα και σε αυτή την κατάσταση (που φαίνεται ότι είναι μια χαρά τα ποδαράκια του) μαζεύει το ποδαράκι με το δαχτυλίδι. Άλλα από διάθεση είναι μια χαρά, μπορεί να στέκεται στο ένα και να κελαηδά του καλού καιρού! Την φωτογραφία την ανέβασα κυρίως για να δείτε το δαχτυλίδι. Υπάρχει λόγος να το βγάλω; Και αν ναι πως; Πάντως τα νύχια του πράγματι θέλουν κόψιμο… Το αμέλησα κάπως…

Εφόσον το δαχτυλίδι ειναι πλαστικό και δεν το θελεις, κόψε το με ενα ψαλιδάκι, προσεκτικά.
Άσε επειτα το πόδι του πουλιου για μερικές ημερες χωρίς να το δεις, κι επειτα ξανακοίταξέ το να δεις αν υπάρχει διαφορά.

Ίσως δοκιμάσω να το κόψω. Ούτως ή άλλως, όπως έγραψε και ο mgerom , άχρηστο είναι...
 
Μήπως του δίνεις παρά πολλές πρωτεΐνες και μαζεύει, το, πόδι του; Επισης χρησιμοποίησε πατηθρες διαφορετικής διαμέτρου ώστε να γυμνάζεται το πέλμα του.
 
Μήπως του δίνεις παρά πολλές πρωτεΐνες και μαζεύει, το, πόδι του;
Θα μπορούσε. Η ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης περίπτωσης είναι ότι το πρόβλημα εντοπίζεται διαχρονικά μόνο στο ένα πόδι.
 
Μήπως του δίνεις παρά πολλές πρωτεΐνες και μαζεύει, το, πόδι του; Επισης χρησιμοποίησε πατηθρες διαφορετικής διαμέτρου ώστε να γυμνάζεται το πέλμα του.

Πρωτεΐνες δεν του δίνω, τουλάχιστο για τώρα… Για παράδειγμα αυγοτροφή έχω πολύ καιρό να του δώσω και όσες φορές προσπάθησα παλιότερα δεν της έδωσε πολύ σημασία.. Πατήθρες του έχω διαφορετικά μεγέθη, 2 ξύλινες και μια πλαστική…
 
Να μην δοκιμάσεις αν δεν έχεις τα κατάλληλα μέσα. Αν είναι κλειστού τύπου θέλει ειδικό ψαλίδι. Αν είναι κουμπωτό θέλει επίσης το αντίστοιχο εργαλείο για να ξεκουμπώσει. Δεν αποτελεί το δακτυλίδι πρόβλημα. Εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι να ρίξεις μια ματιά στην "πατούσα" αυτού του ποδιού μήπως έχει ξεκινήσει κάποια ποδοδερματίτιδα. Θα δείς έναν ιδιαίτερο ερεθισμό με κοκκινωπό χρώμα. (Μπεταντιν για δυο-τρία συνεχόμενα βράδυα). Επίσης Μια περιποίηση με ΕΠΙΘΟΛ ποτέ δεν βλάπτει. Αφαιρεί τις νεκρές πλάκες κερατίνης και απομακρύνει τους όποιους επισκέπτες (έντομα-παράσιτα)
Μήπως του δίνεις παρά πολλές πρωτεΐνες και μαζεύει, το, πόδι του; .
Ο ερεθισμός στο συκώτι (άν αυτό εννοείς) προέρχεται απο την υπερβολική κατανάλωση λιπαρών,όχι απο πρωτεΐνες.
 
Back
Top