Ασθένειες Υπάρχει υπερκεράτωση στα πόδια του καναρινιού;

Υπάρχει βελτίωση στα πόδια του και αυτό φαίνεται. Πρέπει όμως να συνεχίσεις τη θεραπεία.
Με επιθολ...
Προτού βάλεις την αλοιφη του πλένεις τα ποδαράκια; Πρέπει να κάνει μπάνιο πριν κάθε χρήση αλλιώς θα πρέπει να του τα καθαρίσεις εσύ με βαμβάκι και νερό και ύστερα θα βάζεις την αλοιφή. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει γρήγορα καλά. Πρέπει να μαλακώσουν τα λέπια.
Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να του ταμποναρεις τα πόδια βουτώντας βαμβάκι σε χαμομήλι και μετά να βάζεις την επιθολ...Βοηθάει πολύ...
Λίγη ποσότητα αλοιφης όπως σου είπαν τα παιδιά χρειάζεται και καλό μασάζ και επίμονο...
Μην βάζεις πολύ επιθολ γιατί μετά όχι μόνο θα κοκκινίζει αλλά θα την τρώει κιόλας στην προσπάθεια του να αφαιρέσει τα λέπια...
 
Καλησπέρα Γιώργο! Τα πόδια του έχουν εμφανέστατη βελτίωση. Πολλά μπράβο για την φροντίδα και την υπομονή σου! Εύγε! 😉:)👍
Σας ευχαριστώ. Αλλά η όλη αυτή φροντίδα έχει ταλαιπωρήσει πολύ το πουλί. Δεν θέλω να πιάνω συνεχώς το ζωντανό και το πτέρωμα του όπως μου είχαν πει κιόλας είναι σε κακή κατάσταση στο κάτω μέρος. Ελπίζω να τελειώσει σύντομα όλο αυτό.
 
Tα πόδια του είναι μια χαρά. Δώσε μεγάλη προσοχή στην καθαριότητα, ιδιαίτερα στις πατήθρες. Δίνε συχνα μπάνιο και άσε το πουλάκι στην ησυχία του.
Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Θα ήταν επικίνδυνο να το βάλω στη κλούβα με τα υπόλοιπα; Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
 
Να σας ρωτήσω κάτι;
Επειδή έχω ένα ανάλογο πρόβλημα και ως προς την κατάσταση των ποδιών και ως προς την κατάσταση του πτερωματος...
Το επίμονο μασάζ πόσο διαρκεί; 5 λεπτά ας πούμε;

Επίσης συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα της φροντίδας σας και την επιμέλεια σας! ❤️️️️️ :)
 
Το επίμονο μασάζ πόσο διαρκεί; 5 λεπτά ας πούμε;
Ούτε λεπτό...
φροντίζεις να περάσει σε όλο το πόδι μικρή ποσότητα (όχι υπερβολική) και αφήνεις το πτηνό να ηρεμήσει.
 
Ούτε λεπτό...
φροντίζεις να περάσει σε όλο το πόδι μικρή ποσότητα (όχι υπερβολική) και αφήνεις το πτηνό να ηρεμήσει.

Εντάξει! Σας ευχαριστώ πολύ :)
 
Back
Top