Γενικά Μπορειτε να μου πειτε τι φυλο ειναι το κοκατιλ μου;

το συμπερασμα ειναι οτι ακομα 100% σιγουροι δεν ημαστε...
εξαλου και φτερα και ουρα να δουμε δεν μπορουμε να πουμε, αφου αν δεν εχει το οριστικοτου χρωμα τα μωρα ειναι σαν θηλυκα 😉...
 
Μπορεί το κελάηδημα να είναι κριτήριο για το φύλο; Έχω ένα κοκατιλ λουτίνο έχει έντονο κόκκινο στ΄αυτιά είναι 1 έτους ακριβως αλλά όταν φωνάζει είναι σαν κράξιμο δεν το έχω ακούσει ποτέ να σφυράει μελωδικά ούτε για λίγο.
Θέλω να του πάρω ταίρι αλλά αν δεν σιγουρευτώ για το φύλο τι ταίρι θα είναι;
 
καλημερα, σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, σε καθε μηνυμα διαβαζω και κατι καινουριο και ευχαριστω γτ ειμαι νεα 'μαμα' και δεν ξερω πολλα...
 
χθες της ανοιξα την πορτουλα και καθοταν ωρα χωρις να πεταξει. Νομιζω οτι βαριοταν γιατι κοιτουσε τον χωρο και δεν εκανε καμια κινηση να πεταξει. Πηγα πολυ κοντα της και δεν φοβηθηκε οπως προχθες... Της εδωσα ενα φιλακι. Γιουπιιι! Και μετα πηρα ενα σπορακι και το εφαγε απο το δαχτυλο μου...χεχε...χαρα εγω! αρχιζει να ηρεμει λετε;
 
Βασικά άν το κλουβί είναι κάπου ψηλά τότε ''επεξεργαζόνταν'' τον χόρο...Φυσικά το οτι έφαγε απο το χέρι σου είναι καλό σημάδι...Βέβαια θέλω να πώ πως τα θηλυκά κοκατίλ εξημερόνοντε πιο εύκολα...Αλλά μπωρεί την επόμενη φορά που θα πάς να την πιάσεις ή να την ταίσεις να μήν κάτσει και να πετάει ή να απομακρίνετε απο εσένα...
 
"θέλω να πώ πως τα θηλυκά κοκατίλ εξημερόνοντε πιο εύκολα"

αυτο πρωτη φορα το ακουω, δεν νομιζω να υσχιει το φυλο με το ποσο ευκολα εξημερωνονται🙄
 
Πιστεύω πως ναι, διότι ο προιγούμενος παπαγάλος που είχα ήταν αρσενικός και πραγματικά ''έφτυσα αίμα''για να κάτσει στο χέρι μου(βέβαια μετά ήταν άλλο πράγμα,όλο μαζί είμασταν!) ενώ με την τωρινή παπαγαλίνα μου εκημερόθηκε πανεύκολα πραγματικα μέσα σε 5 μέρες εξημερόθηκε πλήρως πλήν οτί της άρεσε να πετάει πολυ... Κοιτα τώρα πολύ πιθανόν να κάνω και λάθος, αυτό νομίζω όμως...
 
Μπορεί το κελάηδημα να είναι κριτήριο για το φύλο; Έχω ένα κοκατιλ λουτίνο έχει έντονο κόκκινο στ΄αυτιά είναι 1 έτους ακριβως αλλά όταν φωνάζει είναι σαν κράξιμο δεν το έχω ακούσει ποτέ να σφυράει μελωδικά ούτε για λίγο.
Θέλω να του πάρω ταίρι αλλά αν δεν σιγουρευτώ για το φύλο τι ταίρι θα είναι;

Ναι μπορει να ειναι κριτηριο το κελαιδημα.Αν ειναι σαν κραξιμο μονο το κοκατιλακι σου ειναι θηλυκο.Βεβαια δεν μπορεις να σαι και σιγουρη εκτος κι αν κανεις τεστ DNA
 
Πιστεύω πως ναι, διότι ο προιγούμενος παπαγάλος που είχα ήταν αρσενικός και πραγματικά ''έφτυσα αίμα''για να κάτσει στο χέρι μου(βέβαια μετά ήταν άλλο πράγμα,όλο μαζί είμασταν!) ενώ με την τωρινή παπαγαλίνα μου εκημερόθηκε πανεύκολα πραγματικα μέσα σε 5 μέρες εξημερόθηκε πλήρως πλήν οτί της άρεσε να πετάει πολυ... Κοιτα τώρα πολύ πιθανόν να κάνω και λάθος, αυτό νομίζω όμως...

Ναι αλλα τα δυο πουλια που ειχες εσυ δεν αποτελουν βαση για στατιστικη ωστε να μπορει να βγει εγκυρο συμπερασμα. Και τα δυο μπορει απλα να θεωρηθουν τυχαια γεγονοτα καθως υπαρχουν αρκετα αντιστροφα παραδειγματα. 😉
 
"θέλω να πώ πως τα θηλυκά κοκατίλ εξημερόνοντε πιο εύκολα"

αυτο πρωτη φορα το ακουω, δεν νομιζω να υσχιει το φυλο με το ποσο ευκολα εξημερωνονται🙄
Ισως να είναι σύμπτωση Άγγελε, αλλά το θηλυκό που είχα 20 χρόνια πριν, μέσα σε 5-6 ημέρες από τότε που το είχα πάρει, το είχα πλήρως εξημερώσει, το είχα μάλιστα σε στάντ και όχι σε κλουβί, ενώ τον αρσενικό δεν είχα καταφέρει ποτέ να το πλησιάσω.
 
Στο βίντεο που παρέθεσα πιό πάνω, φαίνεται η διαφορά του κελάϊδίσματος μεταξύ αρσενικού και θηλυκού.
Πιστεύω άλλωστε ότι σε όλα τα είδη του ζωικού βασιλείου υπάρχει η ειδοποιός διαφορά που ξεχωρίζει τα αρσενικά από τα θηλυκά, είτε αυτό είναι κελάϊδισμα, είτε χρώματα, είτε συμπεριφορά.
Όλα τα ανωτέρω χρησιμεύουν για το κάλεσμα του θηλυκού, ειδικώτερα σε περίοδο αναπαραγωγής.
Τρανό παράδειγμα το παγώνι.
Το αντίθετο βεβαίως συμβαίνει, στο ανθρώπινο γένος, όπου τα θηλυκά "στολίζονται" για να προκαλέσουν τους αρσενικούς :D
 
Και σε εμένα αυτό ακριβός έγινε...Βέβαια όταν εξημέρωθηκε ο αρσενικός είχαμε πιο καλή σχέση απο οτι έχω με την θηλυκια τώρα(οχι οτι έχω προβλημα με την θηλυκια)απλά ήταν αλλιός οπως είναι και είναι φυσιολογικό!
 
Ισως να είναι σύμπτωση Άγγελε, αλλά το θηλυκό που είχα 20 χρόνια πριν, μέσα σε 5-6 ημέρες από τότε που το είχα πάρει, το είχα πλήρως εξημερώσει, ενώ τον αρσενικό δεν είχα καταφέρει ποτέ να το πλησιάσω.

Βέβαια θέλω να πώ πως τα θηλυκά κοκατίλ εξημερόνοντε πιο εύκολα...

Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο και τον Ανέστη, δεν παίζει ρόλο στην εξημέρωση το φύλο του πουλιού (τουλάχιστον όχι τόσο πολύ). Μπορεί πολύ απλά να έτυχε και να εξημερώθηκαν εύκολα τα συγκεκριμένα πουλάκια. Καθοριστικό ρόλο παίζει κι ο χαρακτήρας του εκάστοτε πουλιού και τα βιώματά του. Μπορεί τα αρσενικά σας πουλάκια να είχαν εντελώς διαφορετική μεταχείριση στο μαγαζί σε σχέση με την μεταχείριση που είχαν τα θηλυκά σας, γι' αυτό να είναι και δυσκολότερη η εξημέρωσή τους.

το είχα μάλιστα σε στάντ και όχι σε κλουβί

Μιλτιάδη το στάντ δεν είναι για μόνιμη χρήση, αλλά χρησιμοποιείται όταν το πουλάκι είναι εκτός κλουβιού. Καλό είναι να έχουμε ένα κλουβί και το στάντ να το έχουμε για τις ώρες που το έχουμε έξω.

Άλλωστε, δεν είναι ότι καλύτερο το πουλί να μένει όλη μέρα έξω γιατί όταν λείπεις εσύ θα μένει ανεξέλεγκτο κι αυτό μπορεί να έχει άσχημα αποτελέσματα, εκτός κι αν το προσέχουν άλλα άτομα της οιγογένειάς σου τις ώρες που είσαι εκτός σπιτιού.
 
Και το δικό μου- που υποθέτω απο τα στοιχεία που διάβασα ότι είναι θυληκό-δεν έχει εχει εξημερωθεί παρ΄ότι βγαίνει απ το κλουβί κάνει τη βόλτα της, πάω και το προσώπο μου κοντά στο δικό της μόλις κουνήσω το χέρι ή της προσφέρω κάτι την κοπανάει και πάει απ΄την άλλη πλευρά του κλουβιού. Θα συμφώνησω με την Αναστασία ότι μεγάλο ρόλο παίζουν τα βιώματα που είχε στο παρελθόν. Προφανώς η δικιά μου πέρασε άσχημα, γι αυτό και είναι μάλλον απίθανο να εξημερώθεί πλήρως.
 
Εγώ γιατί το κόβω για αγοράκι; Στα θυληκά το λοφίο και τα σημάδια στα μάγουλα είναι σκούρο κίτρινο με αποχρώσεις του γκρι έτσι δεν είναι;
 
οχι δεν υσχιει. Για να καταλαβεις.. Εμενα η θηλυκια μου εχει κιτρινο λοφιο και κοκκινα μαγουλα... Ενω ο αρσενικος εχει γκρι λογιο και ασπρα μαγουλα...
δεν το καταλαβενεις απο εκει...
 
μπορει τελικα να ειναι θηλυκο γτ δεν κελαιδαει αρκετα. Μονο ενα φουι κανει.
αγορασα ενα βιβλιο και λεει μεσα οτι το πιο διασημο σφυριγμα και το πιο ευκολο που μαθαινουν να μιμουνται ειναι η μουσικη απο το σοου του αντυ γκριφιθ! 😀
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
😀...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
γεια σας...
θα ηθελα την γνωμη σας...
την θηλυκια μου την πηρα τον μαιο απο πετ σοπ.ηταν λιγακι αγρια αλλα τωρα ειναι οκ.στην φωτο που ανεβασα ειναι το τελευταιο κοκατιλ που εμεινε στο πετ σοπ. Μεχρι να φερουν καινουρια παραλαβη βεβαια. Νομιζω ειναι αρσενικος.
πως τον βλεπετε;ενταξει ειναι;σκεφτομαι να της παρω εναν για παρεα και μιας και ηταν στο ιδιο κλουβι οταν την αγορασα, πιστευω θα τον γνωριζειι και μπορει να ειναι καλυτερα απο πλευρας παρεας.
τι λετε;
 

Συνημμένα

  • DSC00937.webp
    DSC00937.webp
    15,9 KB · Προβολές: 73
Back
Top