Αναπαραγωγή Μπορει ενα θηλυκο 10 ετων budgie να ζευγαρωσει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angel16
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

angel16

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2013
Μηνύματα
168
Τον τελευταιο καιρο βλεπω τα budgie μου να καθαριζουν το ενα το αλλο και ο αρσενικος να φλερταρει την θηλυκια μερικες φορες τσακωνονται κιολας αλλα τις πιο πολλες φορες ειναι αγαπημενα κοιμουνται μαζι κανουν το μπανιο τους μαζι και τρωνε ταυτοχρονα ο αρσενικος ειναι 1.5 χρονων και η θηλυκια ειναι γιαγιακα 10 ετων αλλα παρολα αυτα δεν εχει προβληματα και ειναι πολυ δραστηρια! Τοποθετησα λοιπον μια φωλια στο κλουβι τους αν και δεν εχουν μπει μεσα πολυ θα ηθελα να εχω απογονους αλλα δεν ξερω αν η θηλυκια μου θα αντεξει σε τετοια ηλικια και αν τελικα οντως ζευγαρωσουν εσεις τι λετε
 
10 ετων, ειναι σε αρκετα προχωρημενη ηλικια για να το βαλεις σε αυτη τη διαδικασια. Μπορει να προκυψουν προβληματα που ισως ενα νεαρο πουλι να αντιμετωπιζε καλυτερα. Σαφως η φυσικη κατασταση και η υγεια του καθε ζωου το κανουν ξεχωριστο.
 
Ποτε της δεν εχει ξαναζευγαρωσει και ηθελα πριν μας αφησει να κανει την δικη της οικογενεια πολυ θα ηθελα να εχω απογονους της ειναι ενα πολυ ξεχωριστο πουλι αλλα αν ειναι να θεσω την ζωη της σε κινδυνο δεν θα το ρισκαρω!
 
αλλα αν ειναι να θεσω την ζωη της σε κινδυνο δεν θα το ρισκαρω!
Όπως σου είπε ο Ανέστης είναι ένα μεγάλης ηλικίας πουλάκι. Δεν ξέρουμε αν θα ανταπεξέλθει. Αν ωστόσο θέλεις να δοκιμάσεις, άφησε να εξελιχθεί η κατάσταση και αν δεις το πουλί ταλαιπωρείται, ή διακόπτεις την εκκόλαψη, δηλαδή την σταματάς στο κλώσσημα ή όταν γεννηθούν με το καλό τα πουλάκια, αφήνεις τον αρσενικό στο τάϊσμα. Αν είναι ή όχι ρίσκο δεν μπορεί να το πει κανείς. Σουπιοκόκκαλο της έχεις όλο τον χρόνο; Δώσε της και ωμό σουσάμι, καλά κοπανισμένο ωμό αμύγδαλο και αν δεις αυγό και λίγο υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό. Χορταρικά τρώει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σουπιοκοκαλο εχει ολο τον χρονο και αυγοτροφη μονο π δεν της αρεσει τα χορταδεν τα τρωει τρωει ομως το μηλο αμα δω οτι την κουραζει θα το διακοψω!
 
Αν έτρωγε πράσινα σκούρα χόρτα, θα ήσουν πιο σίγουρη για την φυσική της κατάσταση. Αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις, μην δώσεις όμως σπανάκι σ' αυτήν την φάση. Να μιλάμε, να μαθαίνουμε την εξέλιξη :)
 
Σκουρα πρασινα χορτα οπως; Ναι θα σας ενημερωνω αν εξελιχθει κατι
 
Ό,τι χόρτα εποχής βρίσκεις στα μανάβικα. Ραδίκια, αντίδια, πικραλίδες, γλυστρίδα, κτλ. Ακόμα τα φύλλα από το μπρόκολο και το κουνουπίδι, από το παντζάρι είναι εντάξει.
 
Λοιπον σημερα παρατηρησα το εξης : η θηλυκια μου δαγκωνει την φωλια και ο αρσενικος αλλα δεν μπαινουν μεσα :/ γτ το κανουν αυτο;
 
Θα μπουν, την επεξεργάζονται, την εξετάζουν, ίσως ανοίγουν την είσοδο. Όλα θέλεις να τα μαθαίνεις; :)
 
Πρωτη φορα προσπαθω να αναπαραγω τα πουλακια μου και εχω πολη αγωνια και αγχος τωρα παρατησαν την φωλια απο το πολυ το μασουλημα επεσαν με τα μουτρα στο αυγο 😛
 
Δεν εχει πολυ καιρο π εβαλα την φωλια περιπου 2 εβδομαδες αλλα με εχει φαει η αγωνια αντε να δουμε τι θα δουμε :D
 
Δυστυχως κανεις δεν μπορει να προβλεψει αν και ποτε θα γινει το ολο θεμα :) Περιμενουμε και βλεπουμε!
 
Οχι ποτε δεν ειχε κανει αυγα καθως ποτε δεν της ειχα βαλει φωλια παρα μονο μια φορα οταν ζουσε με το πρωιν ταιρι της που πεθανε απο γεραματα αλλα την εβγαλα την φωλια καθως φοβηθηκα για τις επιπλοκες που μπορει να εχει μια γενα αλλα τα χρονιαα περασαν ο κτηνιατρος μ ειπε οτι με τον οργανισμο που εχει μπορει να ζησει ακομα 5 χρονακια οποτε και εγω πηρα την αποφαση να αγορασω ενα αρσενικο και μετα απο 1 χρονο να κανω μια προσπαθεια για αναπαραγωγη
 
Δεν εχει πολυ καιρο π εβαλα την φωλια περιπου 2 εβδομαδες αλλα με εχει φαει η αγωνια αντε να δουμε τι θα δουμε :D
Καλή επιτυχία... έχεις ήδη μάθει αρκετά και νομίζω πως δεν θα αργήσεις να εκπληρώσεις τις επιθυμίες σου.
Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω, τόσα χρόνια το θηλυκό σου έχει κάνει από μόνο του αυγά;
Ρωτάς για να μάθει ή έχεις αρνητική εμπειρία;
 
Υποπτευομαι οτι σκεφτεται μηπως δεν ειναι σιγουρα θηλυκο;
Αν θυμάμαι καλά έχει μια παρόμοια περίπτωση και ρώτησα τη @maria p για να μάθω αν υπάρχει κάποια σχετική εξήγηση..
 
Back
Top