Αναπαραγωγή Μπορει η αυγοτροφη με χρωστικες να κανει κακο στα μικρα;

zouzounel

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
241
Πόλη
Πειραιάς
Σήμερα το πρωί τους έβαλα μπανιερίτσα και ξετρελλάθηκαν και τα δύο. Μόλις μπανιαρίστηκαν και οι δύο, την έβγαλα.
Διαβαζα τα άρθρα για τις χρωστικές και έχω μια ερώτηση. Παίρνω για το θηλυκό μια αυγοτροφή με χρωστικές, τη Manitoba Pate Red. Την έβαζα σε αυγοθήκη (έτσι μου είπαν στο pet shop που την αγορασα), αλλά σήμερα διαβασα στη συσκευασία ότι θα έπρεπε να την ανακατεύω στην τροφή. Προφανώς και εχουν ταίσει τα μικρά με αυτήν. Μπορεί να τους κάνει κακό?
 
Όταν πάνω λέει πατέ, εννοεί μαλακή αυγοτροφή, δηλαδή δεν σημαίνει πως πρέπει εσύ να την αναμείξεις με νερό. Είναι έτοιμη για κατανάλωση.

Μιας και δεν έχεις σκοπό να τα πας σε εκθέσεις η γνώμη μου είναι να πάρεις μια ουδέτερη αυγοτροφή και να τα ταίζεις όλη την οικογένεια από αυτή. Μια καλή επιλογή είναι η CEDE Morbido, που είναι και αυτή μαλακή και τους την βάζεις απευθείας να τηνφάνε. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με χρωστικές κτλ. :)
 
Ανάμειξη στην τροφή αναγράφει το πακέτο, όχι στο νερό.
Παντως ναι, λεω να την αφαιρέσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ επιμένω. Πάνω γράφει patè pastoncino morbido (μαλακό δλδ στα ιταλικα) rosso είναι μαλακή αυγοτροφη για καναρινια που καταναλωνεται αμέσως απ τα πουλιά μας. :)
 
Αγόρασε μια ουδέτερη αυγοτροφη καλύτερα. Και κάποια από τα μικρά να βγουν μωσαικα τα βαφουμε στις 45 μέρες περίπου όχι από τόσο νωρίς.
 
Διάβαζα στα αγγλικά και ίσως να παρερμήνευσα, καταλαβα ότι βάζεις το σκεύασμα μαζί με την τροφή, 1/4 το πατέ και 3/4 η κανονική τροφή



εχθές ανακάλυψα ότι υπάρχουν και οδηγίες στα ελληνικά στο πλάι του πακέτου:



και η διατροφική ανάλυση:


Να πω ακόμα, για να μην παρεξηγηθώ, ότι δεν το βαζω για να βαφτουν τα μωρά.
Στο κλουβί εχω εκτος απ αυτήν και απλή αυγοτροφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Rosso είναι το κόκκινο.
Δεν το ανέφερα καν για εννοείται. Είναι για καναρίνια κόκκινου παράγοντα.

εχθές ανακάλυψα ότι υπάρχουν και οδηγίες στα ελληνικά στο πλάι του πακέτου:
Όπως σου είπα Άννα μου τους τη δίνεις όπως είναι! 😉

Στο κλουβί εχω εκτος απ αυτήν και απλή αυγοτροφή.
Δίνεις και άλλη; Ποια μάρκα; Πέρα από τις 2 αυγοτροφές δίνεις και βραστό αυγό? 😛
 
Όπως σου είπα Άννα μου τους τη δίνεις όπως είναι! 😉

Ευχαριστώ, αυτό κάνω, προς στιγμήν νόμιζα ότι έκανα λάθος.

Την κόκκινη αυγοτροφή δεν την πλησιάζει ο αρσενικός, μαλλον δεν του αρέσει.
Οπότε έχω άλλη μια αυγοθήκη με χειροποίητη αυγοτροφή που παίρνω από τον εκτροφέα του κοκατίλ και τη συντηρώ στην κατάψυξη (μου είπε ότι είναι κατάλληλη και για καναρίνια).
Η θηλυκιά τρώει και από τις δύο αυγοτροφές.
Παρατηρώ ότι δείχνουν προτίμηση στο αυγό, κάθε πρωί τους βάζω καινούριο (μισό). Μεχρι το απογευμα έχει τελειώσει το αυγό και εχουν ξεκινήσει να τρώνε την αυγοτροφή. Μόλις γυρίσω σπίτι τους βάζω το αλλο μισό αυγό. Σ/Κ που είμαι εκει και τα παρακολουθώ, μόλις δω και πανε στην αυγοτροφή καταλαβαίνω ότι έχει τελειώσει το αυγό. Πολύ λιγότερο πάνε στα σποράκια.

Αν κάνω κάτι λαθος, θα ήθελα να μου το πείτε παρακαλώ...
 
Παρατηρώ ότι δείχνουν προτίμηση στο αυγό, κάθε πρωί τους βάζω καινούριο (μισό). Μεχρι το απογευμα έχει τελειώσει το αυγό και εχουν ξεκινήσει να τρώνε την αυγοτροφή. Μόλις γυρίσω σπίτι τους βάζω το αλλο μισό αυγό. Σ/Κ που είμαι εκει και τα παρακολουθώ, μόλις δω και πανε στην αυγοτροφή καταλαβαίνω ότι έχει τελειώσει το αυγό. Πολύ λιγότερο πάνε στα σποράκια.
Άννα, πόσα πουλιά (καναρίνια) καταναλώνουν μισό αυγό από το πρωί έως το απόγευμα; Ταΐζουν νεοσσούς;
 
Αν κάνω κάτι λαθος, θα ήθελα να μου το πείτε παρακαλώ...
Δεν νομίζω πως είναι λάθος αυτό που κάνεις. Συνήθως οι εκτροφείς χρησιμοποιούνμια αυγοτροφή που έχει αποδοχή απ΄το ζευγάρι που έχει τα μικρά. Προσωπικά όταντα μικρά γίνουν 10 ημερών μαζί με την έτοιμη αυγοτροφή τους βάζω και τη σπιτική που τους φτιάχνω εγώ, γιατί έτσι νομίζω πως παίρνουν πιο πολλά, τόσο τα μικρά όσο και οι γονείς. 😉
 
Ναι αλλά αυτή η αυγοτροφή βάφει.

την έχω για το θηλυκό, όπως μου ειπε ο εκτροφέας
κουταμάρα μου που δε σκέφτηκα ότι αφού τρωει η μαμά, θα δίνει και στα μωρά
να τη βγάλω; και πότε να την ξαναβάλω, ζευγαρωνουν εδω και μερες, θα της δώσω και δευτερη φωλιά. αφού μεγαλώσουν και τα επομενα πιτσιρίκια;
 
5 μωρά 15 ημερών 🙂
+ 2 γονείς, έτσι δεν είναι;
Οπότε βάζε παραπάνω αυγό και ξεκίνα, αν δεν το έχεις κάνει μέχρι τώρα τα χορταρικά και τα βότανα, τα τελευταία όχι σε μεγάλες ποσότητες αρχικά. Επίσης, αν θέλεις δώσε και μαλακούς έξτρα σπόρους όπως, περίλα, κία, καμελίνα, ώστε τα μικρά να συνηθίσουν και αυτούς, γιατί σύντομα θα προσπαθήσουν να τους ανοίγουν μόνα τους.
Να τους χαίρεστε!
 
Back
Top