Διατροφή Μπορουμε να δωσουμε στα πουλια βαμμενα αυγα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NassiaGr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NassiaGr

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2014
Μηνύματα
139
Πόλη
Αθήνα
Αν τα πασχαλινα αυγα τα βαψουμε με φλουδες απο κρεμμύδια. Μπορουμα να τα δωσουμε στα πουλια μετα;
 
Αν τα ξεφλουδίσεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς να κάνεις αυγοτροφή, να την χωρίσεις σε σακουλάκια και να την βάλεις στην κατάψυξη.
 
Μα βρε παιδιά τα αυγά πρώτα δεν τα βράζουμε και μετά τα βάφουμε;
 
Ναι καλε απλα λεω για οτι μου μεινει μετα την κυριακη του πασχα... Που συνηθως δε τα τρωμε αν μπορω να δωσω στα πιυλια...
 
Δεν ειναι καλη ιδεα τα βαμμενα αυγα για τα πουλια. Το χρωμα αν δεν εχει περασει μεσα κατα το βαψιμο, ολες τις φορες μεταφερεται στο ασπραδι με τα δαχτυλα μας κατα το ξεφλουδισμα.
 
Ένας παππούς που έχει χρόνια καναρινια τα αυγά του Πάσχα τα κόβει στην μέση και τους τα δίνει έτσι ολόκληρα δεν παθενουν τίποτα τα πουλιά μου είπε τώρα το αν ειναι καλό η όχι δεν ξέρω αλλά τα πουλιά που έχει ειναι παρά πολύ καλά, εχουν φωνάρες τα πάντα τι να σας πω :/
 
Ένας παππούς που έχει χρόνια καναρινια τα αυγά του Πάσχα τα κόβει στην μέση και τους τα δίνει έτσι ολόκληρα δεν παθενουν τίποτα τα πουλιά μου είπε τώρα το αν ειναι καλό η όχι δεν ξέρω αλλά τα πουλιά που έχει ειναι παρά πολύ καλά, εχουν φωνάρες τα πάντα τι να σας πω :/

Aυτο μου θυμιζει αντιστοιχες περιπτωσεις που λεμε "τα σκυλια δεν κανει να τρωνε γλυκα" κι ο αλλος απανταει "εγω εδω και 5 χρονια δινω καθε μερα παγωτο στο σκυλακι μου γιατι το ζηταει". Ή οποιος καπνιζει δεν παθαινει τιποτα αφου ο παππους μου καπνιζε 60 χρονια κι εζησε μεχρι τα 97 του. 🙄
 
Και αφου πιθανοτατα δεν κανουμε εμεις τα αυγα πως ξερουμε αν ειναι βρασμενα 12-15 λεπτα για αποφυγη σαλμονελας
Καλυτερα μονη μας να τα φτιαχνουμε αυτα
Οσες φορες εγω ανοιξα αυγα ειχε χρωμα στο ασπραδι
 
Μιλάει για βαμμένα αυγά με κρεμμύδια.
Για μένα αυτά τα αυγά δεν ειναι καθόλου επικίνδυνα
Μα τα κρεμμύδια θεωρούνται γενικά τοξικά. Έστω κι αν πρόκειται για αυγά που έχουν βαφτεί από τα ξερά εξωτερικά τους φύλλα, εγώ δεν θα τα έδινα.
 
Μα τα κρεμμύδια θεωρούνται γενικά τοξικά.
Δεν το ήξερα...
Αν καθαριστεί το τσόφλι;

Μιλάω μόνο για την περίπτωση των αυγών με βαφή από φλούδες κρεμμυδιών...
 
Δεν το ήξερα...
Αν καθαριστεί το τσόφλι;
Μιλάω μόνο για την περίπτωση των αυγών με βαφή από φλούδες κρεμμυδιών...
:)Τι να πω, εγώ δεν θα τα έδινα...

Η άποψή μου είναι πως όταν έχουμε πουλιά είμαστε υποχρεωμένοι να ''υπολογίζουμε'' (και) τη διατροφή τους και όχι επειδή μας ''περισσεύουν'' αυγά το Πάσχα... Να τα δίνουμε στα πουλιά, ας βράζουμε λιγότερα😛
Είναι τόσο ευαίσθητα που δεν θα το διακινδύνευα.
 
Back
Top