Αναπαραγωγή Μπορουμε να δωρισουμε σε καποιον αυγα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μα δεν ειναι χειροτερο να ξεκινησει η επωαση και να τα παρω; Δεν ξερω ποση ωρα μπορει να κανω να τα δωσω στο φιλοκαι η ζεστασια της μαμας ειναι κρισιμη.
Με μια ώρα απόσταση αυτό το χρονικό διάστημα (βοηθά ο καιρός) δεν τρέχει τίποτε...
 
Ωραια. Ομως το να τα δωσω τελειως "ακλωσσητα" ειναι λαθος; Και αν ναι, γιατι; Αυτο δεν καταλαβαινω. (με επιασε καποιου ειδους υπολειτουργια εγκεφαλου σημερα, δεν εξηγειται αλλιως...)
 
Εκείνο που δε θυμάμαι είναι που τα έβαζε - έχωνε για να διατηρούνται
Η δική μου σε ένα καλάθι πλεκτό κρεμασμένο στο δοκάρι ενός υποστέγου που είχαμε στην αυλή. Εσύ, δικαιολογημένα να μη θυμάσαι.
 
Ωραια. Ομως το να τα δωσω τελειως "ακλωσσητα" ειναι λαθος; Και αν ναι, γιατι; Αυτο δεν καταλαβαινω. (με επιασε καποιου ειδους υπολειτουργια εγκεφαλου σημερα, δεν εξηγειται αλλιως...)
Μιράντα καλύτερα να τα πετάξεις αν τα κρατήσεις εκτός...
Δεν ξέρω για πόσες μέρες μπορεί να "κρατήσουν" τ' αυγά στους 25 βαθμούς Κελσίου
Η δική μου σε ένα καλάθι πλεκτό κρεμασμένο στο δοκάρι ενός υποστέγου που είχαμε στην αυλή. Εσύ, δικαιολογημένα να μη θυμάσαι.
@Φοίβος επιτέλους το παραδέχτηκε... είναι μεγαλύτερος.
 
Απ την Πελοπόννησο 🙄

Έλα, τέλος το οφ τοπικ.

Τελος γιατι δεν σε συμφερει η κουβεντα ε; Αντε μην σας διαγραψω τα μηνυματα σας ως τωρα μπεμπηδες.
 
Μιράντα,
σήμερα το πρωί διάβασα την εξέλιξη του θέματος και σε ρώτησα. Μέχρι να διαβάσω και την απάντηση, βρήκα μια φίλη μου που έχει μια θηλυκιά κανάρα, η οποία κελαίδά τώρα τελευταία ένεκα προφανώς του ότι είναι πολύ πυρωμένη. αρσενικός δεν υπάρχει στην ιστορία προς το παρόν και έτσι το πουλάκι δεν πρόκειται αυτήν τη σεζόν να κάνει μωρά. Πήρα λοιπόν την πρωτοβουλία και τη ρώτησα αν θα άφηνε / και φρόντιζε εννοείται την κανάρα της να κλωσσήσει ξένα αυγά και ήταν θετική.
Φυσικά εκκρεμεί το θέμα αν τελικά η κανάρα της θα καθόταν, διότι δεν υπάρχει στο κλουβί ούτε καν φωλιά.
Στην έσχατη περίπτωση που τελικά δε βρεθεί άλλο πουλί διαθέσιμο, και κινδυνεύουν τα αβγουλάκια να πεταχτούν ίσως και αυτή η περίπτωση θα ήταν κάτι. Αν θέλεις σκέψου το και πες μου. Φυσικά εκκρεμεί το θέμα τί θα τα κάνετε μετά τα πουλάκια, δλδ, αν καταλαβαίνω εσύ δε θέλεις να μεγαλώσεις παραπάνω το κοπάδι σου κι εκείνη επίσης δε νομίζω ότι θα μπορούσε να τα κρατήσει (δε φτάσαμε μέχρι εκεί την κουβέντα μας και για αυτό γράφω νομίζω)
όσον αφορά στα αυγά, η ιδανική θερμοκρασία για τη διατήρησή τους είναι οι 13 βαθμοί κελσίου, ενώ τώρα στους περίπου 20, αυτά, θεωρητικά τουλάχιστον μπορούν να παραμείνουν εκτός φωλιάς για 1, 2 μέρες το πολύ, οπότε και για αυτό σου λένε στα μηνύματα παραπάνω ότι είσαι οριακά στο χρόνο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν ο birdman δεν ξεκαθαρισει τι γινεται με την καναρα του, αυριο βρισκομαστε και τα δινω σε εσενα και τη φιλη σου. Εφοσον ειναι σιγουρο οτι δεν θα κρατηθουν και ηδη εχω εξαντλησει τα χρονικα περιθωρια ας τα παρει οποιος ειναι.

Εγω προσωπικα δεν μπορω να επεκτεινω αλλο τον πυργο του αιφελ στην τραπεζαρια και προφανως θα διεκοπτα αυτη τη γεννα ετσι κ αλλιως. Αν νομιζετε οτι μπορει η καναρα της φιλης σου να τα δεχτει ας ειναι λοιπον.
 
Αν ο birdman δεν ξεκαθαρισει τι γινεται με την καναρα του, αυριο βρισκομαστε και τα δινω σε εσενα και τη φιλη σου. Εφοσον ειναι σιγουρο οτι δεν θα κρατηθουν και ηδη εχω εξαντλησει τα χρονικα περιθωρια ας τα παρει οποιος ειναι.

Εγω προσωπικα δεν μπορω να επεκτεινω αλλο τον πυργο του αιφελ στην τραπεζαρια και προφανως θα διεκοπτα αυτη τη γεννα ετσι κ αλλιως. Αν νομιζετε οτι μπορει η καναρα της φιλης σου να τα δεχτει ας ειναι λοιπον.
Μύρα μου από την στιγμή που η καναρινούλα σου κάνει πολλά αυγά (6 περίπου κάθε φορά και είναι και όλα γόνιμα) δώσε 3 και 3 να είναι όλοι χαρούμενοι! 😉
 
Τα αυγά δόθηκαν ήδη στην Αλίθια, μια θηλυκή τιμπραντουλα φίλης μου προσφάτως χήρα ( την καναρα εννοω) η οποία σε μισή ωρα απο την τοποθετησή τους στη φωλιά, βιδώθηκε στη φωλιά και ελπίζουμε να συνεχίσει έτσι, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες να βγουν τα μωράκια.
Για όποια θετική εξέλιξη θα ενημερώνω
 
Και κουμπαριες και γαμοι... Εσυ δεν εχεις πεθερο; Θες να γινεις και νονα στα μικρα που υιοθετηθηκαν μολις βγουν με το καλο;
 
Back
Top