Αναπαραγωγή Μπορούμε να αλλάξουμε την υγρασία στη φωλιά και πως;

Κι εγώ πιστεύω ότι παρέχοντας μπανιέρα τις ημέρες εκκόλαψης σε γενικές γραμμές βοηθά στην αύξηση της υγρασίας όχι τόσο του περιβάλλοντος της φωλιάς χώρου, αλλά των ίδιων των αυγών, στα οποία κάθεται η κανάρα, βρεγμένη ή όχι αναλόγως της διάθεσης και του κριτηρίου της. Δεν μπορώ να ξέρω αν στο μικροπεριβάλλον της φωλιάς με το θηλυκό να κλωσσά, το ποσοστό της υγρασίας που επικρατεί μεταξύ της κοιλιάς / πούπουλων και αυγών, αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον σε εξωτερικές εκτροφές στις οποίες δεν μπορεί να ρυθμιστεί η υγρασία, ίσως να είναι και το πιο αποτελεσματικό. Διότι το δια ταύτα είναι το τι συμβαίνει πάνω και γύρω από το αυγό, το οποίο ενδεχομένως να απέχει από το τι συμβαίνει γύρω από την ίδια τη φωλιά, διότι εδώ μιλάμε για πούπουλα και δέρμα σε επαφή με το αυγό και όχι για αέρα που διέρχεται σε ρεύμα μεταξύ αυτών και του αυγού (αυτό το τελευταίο επίσης εξαρτάται κατά ένα μέρος από το πόσο φουσκώνει τα πούπουλα του το πουλί, από την απόσταση αυτού από το αυγό κλπ).
Αυτό που με απασχολεί έντονα είναι τι γίνεται στην εκκόλαψη πέραν του πρώτου αυγού. Δλδ, πόσο και αν, ο ήδη εκκολαφθέντας νεοσσός επηρεάζεται δυσμενώς. Επίσης, αναρωτιέμαι στη φύση, το κατά πόσο τα θηλυκά πουλιά μπορεί να παραμένουν βρεγμένα όσο χρειάζονται / κρίνουν τα ίδια, ώστε να βοηθήσουν την εκκόλαψη των μικρών τους, εφόσον το νερό μπορεί να απέχει από τη φωλιά.
 
Το ασβέστιο το βάζουμε για να μειώσουμε τις πιθανότητες για δυστοκία. Δεν σημαίνει οτι αν δεν βαλουμε θα εχουν δυστοκια.
 
Στην φυση δεν βαζουν ασβεστιο σε σταγονες στην ποτηστρα...
Κι αυτό κάνει το αυγό να έχει μεγαλύτερο πάχος;
Είμαι σίγουρος πως το extra ασβέστιο δεν επιτρέπει να είναι λεπτότερο ή ανύπαρκτο το τσόφλι αλλά το αν γίνει περισσότερο "παχύ" από το φυσιολογικό ποτέ δεν βρήκα κάποια καταγραφή.
Επιπρόσθετα θέλω να ρωτήσω .. η φύση δε θέτει όριο στο πάχος.
Δηλαδή ακόμη και στους φυσιολογικές γέννες γιατί το πρώτο που έχει φουλ ασβέστιο το πουλί να μην βγει το ίδιο χοντρό με το παραπάνω;
Γνωρίζεις @Δημητριαδης Νικος κάτι σχετικό για να "ομορφύνεις" τη συζήτηση;
Μήπως να ανοίγαμε ένα θέμα συζήτησης και για το ασβέστιο;
Έχεις δίκιο.. ας το αφήσουμε προς το παρόν

Κι εγώ πιστεύω ότι παρέχοντας μπανιέρα τις ημέρες εκκόλαψης σε γενικές γραμμές βοηθά στην αύξηση της υγρασίας όχι τόσο του περιβάλλοντος της φωλιάς χώρου, αλλά των ίδιων των αυγών, στα οποία κάθεται η κανάρα, βρεγμένη ή όχι αναλόγως της διάθεσης και του κριτηρίου της.
Νομίζω πως σ' αυτό κανείς δε θα διαφωνήσει.
Για το πόσο πρακτικές και κυρίως σωστές είναι οι λύσεις με τις βρεγμένες πετσέτες έχω απορία καθώς και για το λόγο που το προτείνουμε ως λύση. Για αύξηση της υγρασίας ρωτάω Γιάννη
 
Ως συμπέρασμα λοιπόν, καταλήγουμε στο ότι είναι καλό να προτείνουμε προαιρετικά το μπάνιο μια μέρα πριν την εκκόλαψη, ενώ σε πιο οργανωμένες εκτροφές τη χρήση υγραντήρα;
 
Κι αυτό κάνει το αυγό να έχει μεγαλύτερο πάχος;
Είμαι σίγουρος πως το extra ασβέστιο δεν επιτρέπει να είναι λεπτότερο ή ανύπαρκτο το τσόφλι αλλά το αν γίνει περισσότερο "παχύ" από το φυσιολογικό ποτέ δεν βρήκα κάποια καταγραφή.
Επιπρόσθετα θέλω να ρωτήσω .. η φύση δε θέτει όριο στο πάχος.
Δηλαδή ακόμη και στους φυσιολογικές γέννες γιατί το πρώτο που έχει φουλ ασβέστιο το πουλί να μην βγει το ίδιο χοντρό με το παραπάνω;
Γνωρίζεις @Δημητριαδης Νικος κάτι σχετικό για να "ομορφύνεις" τη συζήτηση;
Ειναι θεμα προσληψης και μεταβολισμου,θεμα διατροφης δηλαδη.
(Το αν η φυση θετει οριο η οχι στο παχος) Υπαρχει πηγη για αυτη την πληροφορια.
 
Θα επιμείνω εστιάζοντας στην προηγούμενη ερώτησή μου που παραθέτω κατωτέρω:
Αν υπάρχει κάτι που πρέπει να συζητήσουμε και να έχει συνεισφορά στην κοινότητά μας, είναι πως, αν υπάρχει τρόπος, εξ' ιδίων μέσων, σε ώρα ανάγκης, να αυξήσουμε την υγρασία, για να βοηθήσουμε την εκκόλαψη αν παραστεί ανάγκη.
Όταν προστρέχουμε προτείνοντας πρώτες βοήθειες στο αγχωμένο μέλος μας, θέλουμε να έχουμε καταλήξει σε κάποιες μεθόδους που λίγο ως πολύ να δουλεύουν.
Ακόμη και τα 30-40 ευρώ στις μέρες μας, είναι σημαντικό ποσό και δεν μπορούμε να το προτείνουμε ως πρώτη λύση.
Σίγουρα αλλά αυτό αφορά τα εκτροφεία, για τα οποία δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα σ' αυτό το επίπεδο κόστους.
Δεν το ήξερα και ευχαριστώ. Επειδή γνωρίζω αρκετά καλά από πούρα και μάλιστα ακριβά και υψηλών απαιτήσεων ισορροπίας υγρασίας, που πασχίζει ανάμεσα στο επιθυμητό ποσοστό και τη μούχλα, καλό υλικό σταδιακής αποδέσμευσης υγρασίας, είναι ο πράσινος σπόγγος των ανθοπωλών. Ίσως μια τέτοια εφαρμογή να έδινε ικανοποιητικά αποτελέσματα σε ανάγκες ενός-δύο κλουβιών.
files.phpfilefytokomia_synthesimeloyloydia_797997611.jpg


Αν πράγματι απαιτείται υγρασία 70-75 % για την εκκόλαψη, τότε στην φύση πως γίνετε η εκκόλαψη σε πουλιά όπως πχ οι καρδερίνες οι οποίες έχουν φωλιές ακόμα και τον αυγουστο και μάλιστα πάνω σε ελιές ή αμυγδαλιές που τις βαράει ο ήλιος από το πρωί μέχρι το βράδυ; Α
Στην φύση τα πουλιά χρησιμοποιούν βρύα ως υλικό φωλιάς για την διατήρηση της σωστής υγρασίας. Ειδικά οι καρδερίνες.
 
καλό υλικό σταδιακής αποδέσμευσης υγρασίας, είναι ο πράσινος σπόγγος των ανθοπωλών. Ίσως μια τέτοια εφαρμογή να έδινε ικανοποιητικά αποτελέσματα σε ανάγκες ενός-δύο κλουβιών.
Η εφαρμογή πώς μπορεί να γίνει; Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν προβλήματα είτε στο ζευγάρι είτε στα αυγά;
 
Δεν το ήξερα και ευχαριστώ

Εγω ευχαριστω,
και γνωσεις εχεις και εμπειριακαι γρηγορη εισαι, τα σεβομαι.
Το μπεμπιλινο ειναι ευκαμτο και μπορει να παρει το σχημα μιας φωλιας
κοβουμε λοιπον την μια πλαστικη πλευρα του μπεμπιλινο αφου του εχουμε δωσει το σχημα μιας μεγαλου τυπου φωλιας που εχουμε στην διαθεση μας, και το τοποθετουμαι μεσα στην μεγαλη φωλια με το στεγανο μερος προς τα κατω,
απο πανω-μεσα και σε υψος 3-4 ποντων βαζουμε την κανονικη φωλια και
προσθετουμε νερο στο μπεμπιλινο.
Τοτε δεν μεσολαβουσε τσοχα, ουτε ειχαμε μετρησεις ακριβειας,υπηρχε ομως ενα "καλο" αποτελεσμα.

Ελπιζω να ομορφυνα την συζητηση σας 🙂
 
Το μπεμπιλινο ειναι ευκαμτο και μπορει να παρει το σχημα μιας φωλιας
κοβουμε λοιπον την μια πλαστικη πλευρα του μπεμπιλινο αφου του εχουμε δωσει το σχημα μιας μεγαλου τυπου φωλιας που εχουμε στην διαθεση μας, και το τοποθετουμαι μεσα στην μεγαλη φωλια με το στεγανο μερος προς τα κατω,
απο πανω-μεσα και σε υψος 3-4 ποντων βαζουμε την κανονικη φωλια και
προσθετουμε νερο στο μπεμπιλινο.
Μ' αρέσει αυτή η λύση, γιατί έχει διάρκεια και σταθερότητα ως προς την αποδέσμευση της υγρασίας, είναι και σε άμεση σχέση με την φωλιά. Δεν στεγνώνει γρήγορα όπως η "μοιραία" πετσέτα :D
Ελπιζω να ομορφυνα την συζητηση σας 🙂
Κούκλα την κάνατε :)
 
εγώ κλείνοντας την παρέμβασή μου νομίζω ότι σε ερασιτεχνικές εκτροφές σε ανοιχτούς χώρους... Πχ μπαλκόνια, δεν μπορούμε να έχουμε σημαντική αλλαγή στην υγρασία ακόμα και αν εφαρμόσουμε τις ιδέες που πρότειναν η Μαρία και ο Νίκος. Αν η υγρασία περιβάλλοντος είναι 40% δεν γίνετε να την πάμε στο 70-75 % με τίποτα. Και όταν τα αυγά δεν εκκολάπτονται πάντα θα έχουμε την απορία... φταίει η υγρασία; ή μήπως ο νεοσσός είναι για κάποιο άλλο λόγο αδύναμος και δεν μπορεί να ανοίξει το κέλυφος;
 
Θα σας απογοητεύσω αν σας πω πως για να υπάρξει εξάτμιση και συνεπώς αύξηση της υγρασία θα πρέπει η ατμόσφαιρα να μην είναι κορεσμένη;
Και για όσους δεν το γνωρίζουν κορεσμένη είναι η ατμόσφαιρα όταν δεν μπορεί να δεχτεί περισσότερο υγρασία.
Και αυτό είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων όπως η θερμοκρασία ξηρού θερμομέτρου, η θερμοκρασία υγρού θερμομέτρου κλπ ακολουθώντας το ψυχρομετρικό διάγραμμα του Carrier https://www.rodosair.gr/διαγράμματα/ψυχρομετρικό-διάγραμμα-carrier.html
 
Και αυτό είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων όπως η θερμοκρασία ξηρού θερμομέτρου, η θερμοκρασία υγρού θερμομέτρου κλπ ακολουθώντας το ψυχρομετρικό διάγραμμα του Carrier.
Γιάννη τώρα το έφτασες στο κόκκινο. Για δες βρε φίλε πόσα πράγματα πρέπει να ξέρεις για να βγάλεις καναρίνια! 😛
 
Και για να ολοκληρώσω τα παραπάνω
Υπάρχουν μέρες που και πισίνα να αδειάσουμε η υγρασία δεν πρόκειται να αλλάξει και μέρες που μπορεί με φυσικό τρόπο να ανέβει λίγο... ας πούμε 5-6% ανάλογα...
Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα φτάσει το 70-75% που θεωρητικά είναι το επιθυμητό προσδοκώμενο.
Τώρα οι πετσέτες και όλα τα σχετικά δίνουν μόνο σε μας την ψευδαίσθηση πως κάτι κάνουμε...
 
To διάγραμμα δεν είναι της Carrier που είναι εταιρεία κλιματισμού. Το διάγραμμα είναι της Ashrae.
 
Back
Top