Διατροφή Μπορούμε να δώσουμε στα καναρίνια μας καλαμπόκι κονσέρβα;

Καλησπέρα μπορούμε να δώσουμε στα καναρίνια μας καλαμπόκι κονσέρβα η όχι;
Για ποιον λόγο όμως; Υπάρχουν τόσες τροφές που μπορείς να δώσεις στα καναρίνια.
 
Καλημέρα ... Εγώ όταν βράζω καλαμπόκια (γνήσια ρόκα ), στα παιδιά μου , κόβω φέτες εγκάρσια και τους βάζω . Μιλάμε τρελαίνονται . Μπορείς να κάνεις εικόνα τις μπίκες τους να είναι μέσα στα ζουμιά και κατακίτρινα . Εάν θέλεις αυτήν την εποχή πάρε από την λαϊκή και δώσε τους , όχι κονσέρβα . Αυτές έχουν πολλά συντηρητικά και κρυφά ζάχαρα και άλατα . Καλή συνέχεια .
 
Ναι, το αλάτι κ η ζάχαρη είναι τα συντηρητικά τους. Ακόμα κ αν διαφημίζουν ότι δεν έχουν πρόσθετη ζάχαρη (πολύ αμφιβάλω) το αλάτι δεν λείπει.@gianniskilkis εκτός της καλύτερης, εννοείται, επιλογής σου, έχεις δώσει κατεψυγμένο καλαμπόκι ελαφρά βρασμένο;
 
Επειδή το ξέχασα θα συμπληρώσω πως θέλει μια προσοχή στα χρώματα ... νομίζω πως επηρεάζει στο βάψιμο . Αυτά όμως τα γνωρίζει καλύτερα ο κ. Μάκης ως κατ΄ εξοχήν ειδικός .
 
Επειδή το ξέχασα θα συμπληρώσω πως θέλει μια προσοχή στα χρώματα ... νομίζω πως επηρεάζει στο βάψιμο .
Γιάννη, μόνο στα κίτρινα δημιουργεί πρόβλημα η νεότερη ποικιλία καλαμποκιού. Δίνει έναν πιο πορτοκαλί τόνο. Στα κόκκινα μάλλον ευνοεί την ανάδειξη του "καθαρού" κόκκινου (Απόχρωση MARLBORO) !
 
Δεν γνωρίζω αν αυτά που αναφέρονται πάνω στις κονσέρβες είναι απόλυτα ακριβή κτλ κτλ

Δεν υπάρχει πιο κατάλληλη τροφή από τη φρέσκια και μη κατεργασμένη!
Όταν τα καλαμπόκια-ρόκες βρίσκονται στην εποχή τους, παίρνω μια ποσότητα, κόβω ροδέλες και τις καταψύχω μέσα σε σακουλάκια τροφίμων. Με αυτό τον τρόπο διασφαλίζω μια άλφα ποσότητα για αρκετά μεγάλο διάστημα (διότι δεν θέλω να χρησιμοποιώ ούτε το κατεψυγμένο καλαμπόκι του εμπορίου).
 
Back
Top