Φροντίδα Μπορώ να βάλω ένα αρσενικό δίπλα σε κλουβί του ζευγαριού;

tasioskis

PB Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
901
Πόλη
Πάφος
παιδια καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω κατι oftopic , σε λιγες μερες θα μου φερουν αλλο ενα αρσενικο, μπορω να το βαλω διπλα στο κλουβι του ζευγαριου, η καλο ειναι να μη το εχω στο ιδιο δωματιο; Το σιγουρο ειναι οτι 3η αναπαραγωγη δε θα κανω, και το ζευγαρι θα το χωρισω σε λιγες μερες διοτι απο οτι βλεπω η καναρα δεν σηκωνεται καθολου απο τα αυγα, και φοωαμαι οτι δεν σιτιζεται σωστα. Ουτε ο αρσενικος την ταιζει
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
θα μου φερουν αλλο ενα αρσενικο, μπορω να το βαλω διπλα στο κλουβι του ζευγαριου
Όχι γιατί πρέπει να μπει σε καραντίνα και γιατί θα απασχολεί το αρσενικό από το έργο του που είναι το τάισμα των μικρών.
Όταν αποφασίσεις να χωρίσεις το ζευγάρι.. και χρειαστείς βοήθεια.. εδώ είμαστε.
 
ειναι ηδη σε καραντινα, ειναι μονο του σε κλουβι του γειτονα μου. Το διαλεξα εγω πριν ενα μηνα, και το εχει βαλει σε ξεχωριστο χωρο. Μακαρι να εχω μικρα, που δε το νομιζω . Ευχαριστω
 
Είναι στον δικό σου χώρο ή στου γείτονα; Η καραντίνα πρέπει να γίνει στον δικό σου χώρο με δικό σου εξοπλισμό.
 
ειναι στου γειτονα με δικο μου εξοπλισμο. Ο γειτονας εχει 300 καναρινια σε εξωτερικες κλουβες στον κηπο του, του εδωσα εξοπλισμο και το εχει μεσα στο σπιτι του
 
Είναι καλύτερα για την καραντίνα να το πάρεις στο σπίτι σου και είναι καλύτερα για το ζευγάρι σου, να βάλεις το νέο πουλάκι σε ξεχωριστό χώρο για τους λόγους που ανέφερε ο Γιάννης.
 
. Διοτι απο οτι βλεπω η καναρα δεν σηκωνεται καθολου απο τα αυγα, και φοωαμαι οτι δεν σιτιζεται σωστα. Ουτε ο αρσενικος την ταιζει
Αν συμβαίνει αυτό που περιγράφεις, πρέπει να απομακρυνθεί το αρσενικό απο το κλουβί. Αν δεν σηκώνεται καθόλου τώρα γιατί φοβάται (τον αρσενικό) για τ' αυγά, αργότερα δεν θα σηκώνεται ούτε για να ταΐσει σωστά τα νεούδια. Πολλά πουλάκια χάνονται έτσι. Προσοχή όμως! Να συμβαίνει πράγματι αυτό. Διότι αν οι σχέσεις του ζευγαριού φαίνονται φυσιολογικές και το αρσενικό επισκέπτεται την φωλιά για να ταΐσει το θηλυκό (έστω και λίγες φορές) , τότε πρόκειται απλά για λάθος εκτίμηση.
 
οπως εχω ξανα γραψει, την καναρα την βλεπω καθημερινα εξω απο την φωλια της μονο πρωινες ωρες κατα τις 6:30 η και 7:00. Αυτα τα 5 με 10 λεπτα που ειναι εξω θα αυτοκαθαριστει, θα φαει και θα πιει νερο. Ο αρσενικος ουτε απο περιεργεια δεν πλησιαζει την αδεια φωλια εκεινα τα λεπτα. Βεβαια δεν ειμαι ολη μερα πανω απο το κλουβι για να δω περισσοτερες συμπεριφορες. Απο παλαιοτερες εκτροφες που εκανα, θυμαμαι σχεδον παντα και σχεδον σε ολα μου τα ζευγαρια να κλωσσανε και οι 2. Οταν εβγαινε η θυληκια, ο αρσενικος αμεσως καθοταν και κλωσσουσε, και πολλες φορες τις νυχτες και οι 2 μαζι καθοντουσταν στη φωλια.
 
Μια χαρά είναι και τα 5 λεπτά κάθε λίγες ώρες. Και δεν ταΐζουν πάντα οι αρσενικοί
 
Απο παλαιοτερες εκτροφες που εκανα, θυμαμαι σχεδον παντα και σχεδον σε ολα μου τα ζευγαρια να κλωσσανε και οι 2
οταν εβγαινε η θυληκια, ο αρσενικος αμεσως καθοταν και κλωσσουσε, και πολλες φορες τις νυχτες και οι 2 μαζι καθοντουσταν στη φωλια.
Δείχνει πως είχες πολύ αγαπημένα ζευγάρια αλλά όπως και να έχει αυτό δεν είναι ο κανόνας... αλλά μικρές εξαιρέσεις του.
Αλλά άλλο δεν κλωσάει ο αρσενικός... κι άλλο υποσιτίζεται το θηλυκό όπως έγραψες αρχικά.
απο οτι βλεπω η καναρα δεν σηκωνεται καθολου απο τα αυγα, και φοωαμαι οτι δεν σιτιζεται σωστα.
Γιατί αν όντως υπάρχει φόβος από το αρσενικό θα πρέπει να τον απομακρύνεις από το χώρο όπως αναφέρθηκε από το Μάκη...
Πρέπει όμως να δεις περισσότερες συμπεριφορές πριν το κάνεις...
Μαλώνουν τα πουλιά;
Όταν βγαίνει ο αρσενικός την κυνηγάει ή είναι αδιάφορος;
 
οχι, ειναι τελειως αδιαφορος, ουτε μαλωνουν ουτε καν την πλησιαζει οταν αυτη ειναι εκτος φωλιας
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Την κυριακη που θα καθαρισω το κλουβι, θα κανω, αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ειναι γονιμοποιημένα
 
Την κυριακη που θα καθαρισω το κλουβι, θα κανω, αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ειναι γονιμοποιημένα
Δεν θέλω να βγω τελείως εκτός θέματος, αλλά πραγματικά θα με ενδιέφερε το τι θα σκόπευες να κάνεις αν κατά την ωοσκόπηση θεωρήσεις ότι τα αυγά είναι μη γονιμοποιημένα.
Οι εύλογες επιλογές είναι φυσικά:
  • Πετάς τα αυγά, χαλάς τη φωλιά, συνεχίζεις διατροφική προετοιμασία και τα πουλιά πάνε σε δεύτερη γέννα ή
  • Αφήνεις την κανάρα να κλωσσά, επαναλαμβάνεις την ωοσκόπηση 2 -3 ημέρες αργότερα κι αναλόγως πας σε νέα επιλογή ή
  • Αφήνεις την κανάρα να κλωσσά μέχρι να σηκωθεί η ίδια μόνιμα από τα αυγά, απορρίπτεις τα αυγά όταν θα έχουν περάσει τουλάχιστον 18 ημέρες από τη γέννηση του πρώτου και αφού ξαναδείς ότι δεν είναι γεμάτα και εφόσον η κανάρα επιμένει να τα κλωσσά, κι εντωμεταξύ συνεχίζεις διατροφική προετοιμασία στα πουλιά, ώστε να περιμένεις ένα επιτυχημένο ζευγάρωμα.
Θέτω λοιπόν το ερώτημα γιατί μου έχει έρθει μια ανησυχία, βασισμένος κυρίως στο ότι ο ίδιος 2 φορές στη ζωή μου που έχω κάνει ωοσκόπηση σε σωστό χρόνο, δεν είδα τίποτε απολύτως, άφησα όμως στην κανάρα τα αυγά για να δώσω χρόνο στον αρσενικό να πυρώσει πριν έχω και επόμενη άσπορη γέννα, και ως διά μαγείας (για να μην πω ότι προφανώς δεν είχα την εμπειρία) βγήκαν πουλιά, προς μεγάλη μου έκπληξη. Και ο τότε αρσενικός ούτε τάιζε την κανάρα, ούτε καμία σημασία της έδινε εμφανώς τουλάχιστον, ούτε και ζευγάρωμα είχα δει ή ακούσει.
 
. Μου έχει έρθει μια ανησυχία, βασισμένος κυρίως στο ότι ο ίδιος 2 φορές στη ζωή μου που έχω κάνει ωοσκόπηση σε σωστό χρόνο, δεν είδα τίποτε απολύτως
Φυσικά με τον χρόνο αποκτά κανείς εμπειρίες αλλά στην προκειμένη περίπτωση λάθος μπορεί να κάνει κάποιος αν ελέγξει τα αυγά την 4-5 μέρα.Αν το κάνει μετά την 6η, δεν θα έχει καμιά αμφιβολία μιας και πλέον θα δεί γενικότερα ένα πιο κοκκινωπό εσωτερικό, αλλά και πολύ πιο σκούρο. Οσο περισσότερο μπαίνει κάποιος στην διαδικασία τόσο πιο εύκολο του γίνεται για τις μελλοντικές αποφάσεις.
 
Καλημερα σου, ξεκιναω απο την αρχη, 1ον ειμαι ηδη στη δευτερη γεννα, η πρωτη γεννα ηταν σιγουρα ασπορα διοτι η καναρα ηταν μονη της στο κλουβι,
2ον Την ωοσκοπηση που θα κανω αυριο θα σας αναρτησω σιγουρα φωτογραφιες να μου πειτε και εσεις τις γνωμες σας, σιγουρα ομως θα τα αφησω τα αυγα αλλη μια εβδομαδα που θα εχουν συμπληρωθει οι μερες, το πρωτο αυγο της δευτερης γεννας το βρηκα 5 με 6 Μαρτιου
3ον σε συνεχεια με το 2ο, ναι θα τα αφησω λιγο παραπανω τα αυγα για σιγουρια, αλλα για τριτη γεννα δε παω. Σιγουρα θα ειμαι πολυ χαρουμενος αν σε μια 3η γεννα ειχα επιτυχια, αλλα δε θελω να ρισκαρω την καναρα μου σε μια extra ταλαιπωρια(εχω δει τριτες γεννες σε ενα ξαδερφο στην Ελλαδα που τα πουλακια ηταν σε μια μονιμη πτεροροια, και η μανα πολυ νωχελικη)

Ζητω συγγνωμη απο τους mods και admins για το διπλο post
 
Καλημερα. Μπορει να με γελασαν τα ματια μου, αλλα στο ενα αυγο νομιζω ειδα κινηση.
 

Συνημμένα

  • IMG-eed2f2ea97500f601461fd6304eded31-V.webp
    IMG-eed2f2ea97500f601461fd6304eded31-V.webp
    9,6 KB · Προβολές: 24
  • IMG-590a8fe8f0e5a3fce030825779c04436-V.webp
    IMG-590a8fe8f0e5a3fce030825779c04436-V.webp
    11 KB · Προβολές: 28
  • IMG-b840792991f49084c026e2c0f69cb5d2-V.webp
    IMG-b840792991f49084c026e2c0f69cb5d2-V.webp
    9,6 KB · Προβολές: 24
  • IMG-0fb6b9c9748874fe4dbf435bdb2b21e1-V.webp
    IMG-0fb6b9c9748874fe4dbf435bdb2b21e1-V.webp
    9,4 KB · Προβολές: 24
Back
Top