Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω καρδερίνα 6 χρονών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπερα!
Μπορω να ζευγαρωσω την καρδεριναμου που ειναι 6 χρονων;
δεν εχει ζευγαρωσει ποτε, θα εχω επυτιχια;
 
Θεωρητικά μπορείς, στα 6 χρόνια η καρδερίνα είναι γόνιμη. Το αν έχεις επιτυχία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Αρσενική ή θηλυκή; Με τι θέλεις να την ζευγαρώσεις;
 
Αν είναι υγιές το πουλί, 6 χρονών "καλλιγώνει και τον ψύλλο" φίλε μου. 7 χρονών εμένα φέτος και σπόριασε κανονικά όλα τα αυγά, με θηλυκό καναρίνι.
H αλλιώς...'' γαϊδούρα στην ανηφόρα'' :D
 
Αν γίνει η κατάλληλη και η σωστή διατροφική προετοιμασία, τότε ναι μπορεί να ζευγαρώσει και να σου δώσει και πολλούς νεοσσούς.. Τα αρσενικά είναι για γόνιμα για πιο πολλά χρόνια απ΄ότι τα θηλυκά. Αλλά ντάξει δεν είναι και τζόβενο! Θεωρείται μεγάλο σε ηλικία πουλάκι για αναπαραγωγή. Γι αυτό με ρέγουλα.. 😛
 
Η αναπαραγωγική ηλικία των πτηνών όπως γνωρίζουμε όλοι Βασίλη ξεκινά από τους 9-10 πρώτους μήνες και συνεχίζει...
Το πόσο μακρυά θα πάει εξαρτάται απόλυτα από την κατάσταση, την υγεία και τη διατροφική προετοιμασία των πτηνών.
Υπάρχουν περιπτώσεις που νεαρής ηλικίας πτηνά "αρνούνται σθεναρά" να συνεργαστούν με τις αναπαραγωγικές προσπάθειες του εκτροφέα και περιπτώσεις μεγάλων σε ηλικία πτηνών που σε κάνουν να γυρίσεις και να τα παρατηρήσεις με θαυμασμό από κοντά, αφήνοντας επιφωνήματα και χαρακτηρισμούς επιδοκιμασίας.
Σε αρκετές περιπτώσεις η μη συμμετοχή του πτηνού για πολλά χρόνια στην αναπαραγωγική διαδικασία, εξασθενίζει το ένστικτο και τα πτηνά δεν δείχνουν αναπαραγωγική διάθεση.
Στη δική σου περίπτωση θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις διατροφική προετοιμασία κατάλληλη ώστε την Άνοιξη ο νεαρός φίλος σου να καταρρίψει κάθε αμφιβολία για τα αναπαραγωγικά αποτελέσματά του. Δηλαδή πλήρη και ισορροπημένη διατροφή με μείγματα που περιέχουν πολλούς σπόρους (ειδικά για άγρια), διατροφικά συμπληρώματα σύμφωνα με τις ανάγκες του πτηνού και οπωσδήποτε φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Πιστεύω ακόμη πως η ύπαρξη ακόμη ενός αρσενικού θα αυξήσει το ενδιαφέρον του και φυσικά και τον ανταγωνισμό.
Όταν με το καλό φτάσει η αναπαραγωγκή περίοδος τότε θα διαπιστώσεις τις διαθέσεις του.
Πιστεύω και εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι τα επιθυμητά.
Αν είναι είναι καλά... μη μας ξεχάσεις... Δυο τρεις φωτογραφίες νομίζω πως τις αξίζουμε!
Καλά αποτελέσματα
 
Η αναπαραγωγική ηλικία των πτηνών όπως γνωρίζουμε όλοι Βασίλη ξεκινά από τους 9-10 πρώτους μήνες και συνεχίζει...
Το πόσο μακρυά θα πάει εξαρτάται απόλυτα από την κατάσταση, την υγεία και τη διατροφική προετοιμασία των πτηνών.
Υπάρχουν περιπτώσεις που νεαρής ηλικίας πτηνά "αρνούνται σθεναρά" να συνεργαστούν με τις αναπαραγωγικές προσπάθειες του εκτροφέα και περιπτώσεις μεγάλων σε ηλικία πτηνών που σε κάνουν να γυρίσεις και να τα παρατηρήσεις με θαυμασμό από κοντά, αφήνοντας επιφωνήματα και χαρακτηρισμούς επιδοκιμασίας.
Σε αρκετές περιπτώσεις η μη συμμετοχή του πτηνού για πολλά χρόνια στην αναπαραγωγική διαδικασία, εξασθενίζει το ένστικτο και τα πτηνά δεν δείχνουν αναπαραγωγική διάθεση.
Στη δική σου περίπτωση θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις διατροφική προετοιμασία κατάλληλη ώστε την Άνοιξη ο νεαρός φίλος σου να καταρρίψει κάθε αμφιβολία για τα αναπαραγωγικά αποτελέσματά του. Δηλαδή πλήρη και ισορροπημένη διατροφή με μείγματα που περιέχουν πολλούς σπόρους (ειδικά για άγρια), διατροφικά συμπληρώματα σύμφωνα με τις ανάγκες του πτηνού και οπωσδήποτε φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Πιστεύω ακόμη πως η ύπαρξη ακόμη ενός αρσενικού θα αυξήσει το ενδιαφέρον του και φυσικά και τον ανταγωνισμό.
Όταν με το καλό φτάσει η αναπαραγωγκή περίοδος τότε θα διαπιστώσεις τις διαθέσεις του.
Πιστεύω και εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι τα επιθυμητά.
Αν είναι είναι καλά... μη μας ξεχάσεις... Δυο τρεις φωτογραφίες νομίζω πως τις αξίζουμε!
Καλά αποτελέσματα
Η διατροφη του ειναι ολο τον χρονο πλουσια και μονο για αγρια πουλια. Ειναι της KING η τροφη με πλουσια μιγματα και σπορους απο πολλα καλουδια μεσα!
Εγω εκανα το ερωτημα αυτο επειδη δεν ετυχε να το βαλω ποτε σε αναπαραγωγικη περιοδο και για'υτο σας ρωτησα.
Εχω ακουσει οτι στα καναρινια αμα δεν ζευγαρωσουν κανα 2-3 χρονια αδυνατιζει το σπερμα τους, βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο αλλα νταξει.. Αυτο σκεφτηκα και εκανα αυτο το ποστ!
Εχω ανεβασει βιντεακι στην παρουσιασει πουλιων και λεει Ο Μανωλης μου( καρδερινα)
αλλα θα σας ανεβασω και φωτογραφιες!
Και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας στο προβλημα μου!
 
Εχω ανεβασει βιντεακι στην παρουσιασει πουλιων και λεει Ο Μανωλης μου( καρδερινα)
Το είδα το video... είναι φοβερός... Νομίζω πως δεν θα έχεις κανένα "πρόβλημα"
 
Μακαριι!

Οριστε και ο Μανωλης!

[x]

εχει πτεροροια τωρα.. Αλλα φοβαμαι οτι χανει την κυριαρχια απο τα αλλα 2 πουλακια που εχω...

και εχει σταματησει να κελαιδαει.. Ενω αλλες φορες ακομα και με πτεροροια δεν σταματαγε καθολου.. Μπορει οχι στο 100% αλλα ελεγε..
 
Από τώρα είναι στα "κάγκελα"... σκέψου να προετοιμαστεί καλά!
Μακαριιι... Και ειναι παρα πολυ καλο πουλι... Τον εχω απο μωρο..1μιση μηνων το πηρα.. Πολυ φλυαρο..ητανε σαν γδυτολεμικια κοτα 😛
ηθελα να βγαλω αλλο ενα βιντεακι.. Οταν πηγαινω και βαζω το δαχτυλο στα καγκελα ερχεται και μου κανει ξου ξου ξου και με δαγκωνει 😛
 
Βασίλη, κοίταξε για διαφορετικές πατήθρες, ξύλινες κατά προτίμηση, διαφορετικής διαμέτρου.
 
Βασίλη, κοίταξε για διαφορετικές πατήθρες, ξύλινες κατά προτίμηση, διαφορετικής διαμέτρου.
Με προβληματιζουν στο καθαρισμα οι ξυλινες... Ενω αυτες μια φορα την εβδομαδα με ζεστο νερο και σαπουνι ειναι μια χαρα... Τωρα για ξυλινες.. αμα τις πλυνεις μαυριζουν
 
παιδια εψαξα λιγο για καναρα και βρηκα εναν γνωστο μου.. Εχει κανα 10 μηνων σε μεγεθος καρδερινας με χρωματα σαν να ειναι μουλος..
τωρα θα βαλω φωτο οταν την παρω, μεχρι την παρασκευη θα την εχω αν πανε ολα καλα
τωρα θελω να μου πρωτεινεται ζευγαρωστρα με χωριμα αλλα οχι 60αρα.. Μικροτερη..
 
Γιατί ρε Βασίλη μικρότερη απο 60; Μικρότερη δεν είναι ζευγαρώστρα.
Το κλουβί που έχεις είναι ακατάλληλο για την καρδερίνα σου, πολύ μικρό. Δωστης χώρο και θα δεις διαφορετικό πουλί.
Τι μείγμα την ταιζεις; Πολύ νίζερ έχει ή μου φαινεται;
 
Η τροφη που της βαζω ειναι για αγρια πουλια της ΚΙΝG.
δεν μπορω να εχω ογκοδες κλουβια.. Αυτη τη ζευγαρωστρα θελω αλλα δεν εχει χωρισμα.

moni-zevgarostra.webp
 
Αυτό δεν είναι ζευγαρώστρα. 40 εκ. Δεν είναι αρκετά ούτε για χαμστερ.
 
Back
Top