Αναπαραγωγή Μπορώ να ζευγαρώσω καρδερίνα 6 χρονών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βασίλη, άλλαξε οπτική που βλέπεις τα πράγματα η ξέχνα το ζευγάρωμα και άσε το πουλάκι μόνο του.
 
Και λίγο λες (για καρδερίνα). Αν σου κάνει δουλειά, θα οφείλεται στο ότι είναι ''παλιοσειρά''.
 
Σημερα πηρα μια 60αρα της κλουβοτεχνικης.. Την επλυνα με καυτο νερο και σαπουναδα και μετα με κρυο και ξανα σαπουνασα ολααα!
Τωρα περιμενουμε την καναρα... Μεχρι το απογευμα θα την εχουμε και αυτην!
 
Θα ηθελα να επισημάνω οτι με μιγμα φουλ με νιζερ δεν κανεις και πολλα σε πτεροροια.
Χρειαζεσαι και σπορους φουλ σε αμοινοξεα πχ καναβουρι, χρειαζεσαι τα ω της περιλλα...
Νιζερ και παπαρουνα δινανε οι πιασοπουλιαδες στα πιασμενα τους να βγαλουν το χειμωνα, θα μου πεις και αυτο μια απο τα ιδια ειναι.. Ναι αλλα ειναι εξι χρονια στο κλουβι.
Στην θεωρία ειναι γονιμη ακομα αλλα οταν ειναι υπερβολικα πυρωμενα τα αρσενικα και ειδικά καρδερινες ειναι βίαια, θα σου πω ενα παραδειγμα απο δικο μου καναρινι που ηταν 4 χρονια αζευγαρωτο και οταν το πρωτο εβαλα με καναρα ενω ηταν πυρωμενος δεν την βατευε, προσπαθησα και δευτερη χρονια παλι ολα ασπορα γιατι δεν την αγγιζε καν ουτε για αντάλλαγμα τροφης.
Επιπλεον ενα πουλι επι εξι χρονια σε κλουβι 30 ποντων τα φτερα του εχουν ατροφήσει δεν ξερω αν θα μπορει καν να μενει καποια δευτεροπλα στον αερα για να πετυχει το βατεμα.
Δεν ειναι η καταληλη εποχη για να τα βαλεις για ζευγαρωμα τωρα, το αρσενικο ειναι σε πτεροροια φρόντισε να την περασει σωστα και αν ειναι ολα καλα τον Μαρτιο, προχωράς.
 
Θα ηθελα να επισημάνω οτι με μιγμα φουλ με νιζερ δεν κανεις και πολλα σε πτεροροια.
Χρειαζεσαι και σπορους φουλ σε αμοινοξεα πχ καναβουρι, χρειαζεσαι τα ω της περιλλα...
Νιζερ και παπαρουνα δινανε οι πιασοπουλιαδες στα πιασμενα τους να βγαλουν το χειμωνα, θα μου πεις και αυτο μια απο τα ιδια ειναι.. Ναι αλλα ειναι εξι χρονια στο κλουβι.
Στην θεωρία ειναι γονιμη ακομα αλλα οταν ειναι υπερβολικα πυρωμενα τα αρσενικα και ειδικά καρδερινες ειναι βίαια, θα σου πω ενα παραδειγμα απο δικο μου καναρινι που ηταν 4 χρονια αζευγαρωτο και οταν το πρωτο εβαλα με καναρα ενω ηταν πυρωμενος δεν την βατευε, προσπαθησα και δευτερη χρονια παλι ολα ασπορα γιατι δεν την αγγιζε καν ουτε για αντάλλαγμα τροφης.
Επιπλεον ενα πουλι επι εξι χρονια σε κλουβι 30 ποντων τα φτερα του εχουν ατροφήσει δεν ξερω αν θα μπορει καν να μενει καποια δευτεροπλα στον αερα για να πετυχει το βατεμα.
Δεν ειναι η καταληλη εποχη για να τα βαλεις για ζευγαρωμα τωρα, το αρσενικο ειναι σε πτεροροια φρόντισε να την περασει σωστα και αν ειναι ολα καλα τον Μαρτιο, προχωράς.

Σε ευχαριστω Γιαννη για το σχολιο σου.
Το πουλακι μια χαρα σε ολα.
Επισης ξερω ποτε ειναι η καταλληλη εποχη. Απλα κανωμια προετοιμασια απο τωρα και στο κλουβι και στο πουλι, ασε που η καρδερινα για να μαθει την φωνη της καναρας στο ποτε την φωναζει και στο ποτε θελει κατι πρεπει να ειναι απο τωρα σε ζευγαρωστρα ωστε να την μαθει και να συνηθησουν μαζι και αργοτερα τα βαζουμε μαζι. Αυτην την στιγμη τα εχω στην ζευγαρωστρα και η καρδερινα πεταει απο το ενα ξυλακι στο αλλο με φτερουγημα και κραζει την καναρα.
 
Άσε τα χώρια τώρα τα πουλιά και από Μάρτη τα βάζεις μαζί. Τώρα τα πουλιά είναι ακόμη σε φάση πτερόροιας
 
Επισης ξερω ποτε ειναι η καταλληλη εποχη. Απλα κανωμια προετοιμασια απο τωρα και στο κλουβι και στο πουλι, ασε που η καρδερινα για να μαθει την φωνη της καναρας στο ποτε την φωναζει και στο ποτε θελει κατι πρεπει να ειναι απο τωρα σε ζευγαρωστρα ωστε να την μαθει και να συνηθησουν μαζι και αργοτερα τα βαζουμε μαζι. Αυτην την στιγμη τα εχω στην ζευγαρωστρα και η καρδερινα πεταει απο το ενα ξυλακι στο αλλο με φτερουγημα και κραζει την καναρα.
Αυτό που συνιστά ο Γιώργος πιο πάνω, έχει καλύτερα αποτελέσματα.
 
Κάτι δεν μας λες καλά με την ηλικία του πουλιού Βασίλη.

Αυτή η καρδερίνα δεν είναι με τίποτα έξι ετών.

Για ρίξε και μια ματιά από κάτω γιατί έχω την εντύπωση πως το συκωτάκι είναι ψιλο-μαύρο.
 
Κάτι δεν μας λες καλά με την ηλικία του πουλιού Βασίλη.

Αυτή η καρδερίνα δεν είναι με τίποτα έξι ετών.

Για ρίξε και μια ματιά από κάτω γιατί έχω την εντύπωση πως το συκωτάκι είναι ψιλο-μαύρο.
Αφου εισαι τοσο σιγουρος για την καρδερινα μου τι να σου πω.. Αποψη σου
Αλλα λες να μην ξερω ποσα χρονια την εχω;!
 
Αφου εισαι τοσο σιγουρος για την καρδερινα μου τι να σου πω.. Αποψη σου
Αλλα λες να μην ξερω ποσα χρονια την εχω;!

Και βέβαια είναι καθαρά προσωπική μου άποψη.

Οπως έχω και την εντύπωση πως το πουλάκι δεν είναι καθόλου ήμερο, αλλά χτυπιέται στα κάγκελα και αυτό φαίνεται.

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά αν καταφέρεις βέβαια να το κτατήσεις εν ζωή.
 
Και βέβαια είναι καθαρά προσωπική μου άποψη.

Οπως έχω και την εντύπωση πως το πουλάκι δεν είναι καθόλου ήμερο, αλλά χτυπιέται στα κάγκελα και αυτό φαίνεται.

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά αν καταφέρεις βέβαια να το κτατήσεις εν ζωή.

Εισαι σιγουρος οτι μιλαμε για το ιδιο πουλι φιλε μου;
Γιατι πραγματικα με αυτα που μου λες δεν μπορω να πω κατι αλλο.
 
Οκ. Σε ποια φωτο φαινεται οτι χτυπιεται το πουλακι στα καγκελα; Οχι τιποτα αλλο αλλα για να μαθω και εγω.

Αφού είσαι σίγουρος βρε Βασίλη ότι εγώ κάνω λάθος...

Τι να μάθεις λοιπόν από κάποιον που που λέει ότι... Νά ναι;

Και θέλω να καταλήξω πως είναι καλύτερα να μην αιχμαλωτίζουμε πουλάκια μέσα σε κλουβιά.

Είναι πραγματικά... Κρίμα.

Και το ξανα λέω...

Πάντα κατα την προσωπική μου άποψη.
 
Εχω ανεβασει ενα βιντεακι με την καρδερινα στην παρουσιαση πουλιων. Αυτο για να δεις οτι ειναι ημερη. Και οσο για την ηλικια της να εισαι σιγουρος 1000%.
Τωρα για την αιχμαλωσια δεν μπορω να πω κατι, γιατι να πω οτι ειναι ενα πουλακι μονο θα μου πεις αν ολοι ειχανε απο ενα.. Οποτε το αφηνω αυτο.
Και δεν σου ειπα οτι λες οτι να'ναι απλα για να λεω αυτα για την καρδερινα μου, που την εχω τοσα χρονια κατι παραπανω θα ξερω.
 
Τωρα για την αιχμαλωσια δεν μπορω να πω κατι, γιατι να πω οτι ειναι ενα πουλακι μονο θα μου πεις αν ολοι ειχανε απο ενα.. Οποτε το αφηνω αυτο.

Ελα όμως βρε Βασίλη που εγω δεν μπορώ να το αφήσω αυτό.

Είμαι εντελώς κάθετος περί αιχμαλωσίας των πουλιών.

Και με τους κανόνες του Φόρουμ απαγορεύεται ρητά τέτοιου είδους δημοσιεύσεις.

Και κλείνω εδώ.
 
Back
Top