Φροντίδα Μόλις απέκτησα ένα νεαρό Κοκατίλ

Ευχαριστω πολυ.. Όχι όχι.. Μέχρι 9 εχω σηκωθεί.. Δεν θέλω να μένει μονο του κι αλλο.. έχουμε χρόνο το χειμώνα για ξεκούραση.. απλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το κάνω να μη νιώθει μονο του... Μου είπαν ότι δεν υπάρχει θεμα που λείπω τοσες ωρες.. Να φανταστώ ψέματα είπαν.. και πειράζει

Κοιτα ολοι δουλευουμε δε το συζητω! Καλο ειναι να μην ειναι τοσες ωρες μονο του το καταλαβαινεις και συ πιστευω. Το καλο ειναι οτι σηκωνεσαι πρωι και εχει παρεουλα! Το χειμωνα θα εχεις περισσοτερο χρονο οποτε οκ! Αυτο που θα πρπεει να δεις μελλοντικα ειναι το οτι το χειμωνα θα σε βλεπεις πολλες ωρες και ξαφνικά παλι τη θερινη σεζον θα αλλαξει αυτο οποτε μπορει να υπαρξει θεμα! Οποτε θα ελεγα στο μελλον να δεις για παρεουλα να του επαιρνες!
 
Μου είναι δύσκολο και στενάχωρο πραγματικά.. μπορούσαν κάλλιστα να πουν δεν κάνει να μένει μόνο του. Καλό το να πουλάς αλλα η πώληση να πιάνει και τόπο...

ειχα την εντυπωση οτι στο εκαναν δωρο. Σκεψου και αυτο που ειπε ο Ζαχαριας, θα ειναι καλυτερα αν εχει μια παρεουλα, και εσυ δε θα στεναχωριεσαι που θα λειπεις τοσες ωρες.
 
Δώρο μου το έκαναν εμένα αλλα από κάπου αγοράστηκε.. αυτό εννοώ.. εξήγησαν την κατάσταση. Γιατί δεν είπαν καλύτερα να μη.. ; Τώρα είναι αργά. Καθρεφτάκι άσχετο Γιατί δεν βάζουμε
 
αν και υπαρχουν πιο εμπειροι απο μενα, εγω κατα την γνωμη μου αφου ειναι μονο του θα του εβαζα, τουλαχιστον να το "μπερδευουμε " οτι δεν ειναι μονο του.
 
Καθρεφτάκι άσχετο Γιατί δεν βάζουμε
Γιατί το πουλί δεν καταλαβαίνει την έννοια του καθρέφτη.
Οπότε το περνάει για ταίρι /φίλο και προσπαθεί να το ταίσει και γενικά εθίζεται και του κάνει πολύ κακό όλο αυτό, γιατί απλά δεν βρίσκει ποτέ ανταπόκριση!
 
Να χαίρεσαι το κοκατίλ σου!
Αυτό που με προβλημάτισε στα γραφόμενά σου ειναι οι ώρες λειτουργίας της τηλεόρασης, σε σχέση με τον ύπνο του πτηνού. Μήπως να έβαζες κάποιον χρονοδιακόπτη στην τηλεόραση ώστε να κλείνει στο δειλινό; Δεν ξέρω φυσικά κατά πόσο αυτό ειναι εφικτό, αλλά σκέψου το. Όπως επίσης ίσως να ήταν καλό να χρησιμοποιούσες ενα φωτάκι νυχτός για την περίπτωση των νυχτερινών πανικών.
 
Ευχαριστώ πολύ... η τηλεόραση ανοίγει 4 το μεσημέρι και κλείνει μετά από 4 ώρες αν δεν την χρησιμοποιείς.. ύστερα την ανοίγω εγώ κατά 1 που γυρίζω τελειώνω δουλειά άλλα την έχω στο αθόρυβο. Γενικά ο Νίνο μου τρώει τροφή κεχρί αυγό πίνει και νεράκι αλλά δεν μου βγάζει φωνούλα ακόμα.. αν και με φοβάται σήμερα έφαγε κεχρί από το χέρι μου για πρώτη φορά..

Σας τον στέλνω με το αυγό στη μύτη...
 

Συνημμένα

  • 36796746_10217637449434880_4339398964605353984_n.webp
    36796746_10217637449434880_4339398964605353984_n.webp
    43,9 KB · Προβολές: 24
  • 36884052_10217637449354878_8124135501734084608_n.webp
    36884052_10217637449354878_8124135501734084608_n.webp
    35,4 KB · Προβολές: 23
Καλησπερα παιδια σε ολους.. Θα χρειαζομουν λιγο καποιες συμβουλες σας.. αρχικα το κλουβι βρισκεσαι σε ενα υψος παραλληλα σχεδον με τα ματια μου σε μια γωνια που δεν κανει ρευμα εννοειται, παραθυρο με πορτα.. Του εχω τοποθετησει 3 ανοξειδωτες ταιστρες στην μια εχω νερο στην αλλη τροφη και στην αλλη του βαζω αυγο με φρυγανια ανα 3 μερες.. Το βραδυ τον σκεπαζω και το πρωι 7 τον ξεσκεπαζω,του ανοιγω τα πατζουρια να εχει φως ημερας και αφου με βλεπει να κοιμαμαι μετα απο καμια ωρα η 8 η 9 αρχιζει και φωναζει μεχρι να με δει ξυπνια ❤️️️️ .. Ο μικρος μου ειναι 2,5 μηνων μεγαλωμενος στο χερι (απο ιδιωτη).. λογο του οτι δεν τον βρισκω(ιδιωτη) τις τελευταιες μερες να τον ρωτησω θα χαρω αν με συμβουλευατε εσεις.. Θα σας πω λιγο τις αποριες μου
1. επιτρεπεται να τον βγαλω εξω μπαλκονι; χρειαζεται δηλαδη να εκτεθει στον ηλιο;
2. του εβαλα σε μια ταιστρα κελαιδινη αν σας πω οτι ετρωγε για ωρα τι θα μου πειτε, επιτρεπεται;
3. Του εχω παρει παιχνιδια αλλα μεχρι στιγμης δεν του εχω βαλει μεσα (τον εχω ακριβως εδω και μια εβδομαδα) μετα απο ποσο καιρο να του βαλω;
4. απο φρουτα και λαχανικα μετα απο ποσο καιρο κανει να του δωσω;
 
Έξω στο φως αλλά όχι απευθείας στις ηλιακές ακτίνες θα ήταν καλά να τον έβγαζες το πρωί αυτήν την περίοδο και όχι για πάνω από μισάωρο ώστε να λαμβάνει κάποιο μέρος της ηλιακής ακτινοβολίας που του είναι απαραίτητο αλλα φυσικά χρειάζεται ασφάλεια από τα αρπακτικά η τη δική σου συνεχη παρουσία
Η κελαιδινη δεν θεωρώ ότι του προσφέρει κάτι ενώ τα φρούτα και τα λαχανικά και χορταρικά θα είναι πολύ καλή προσθήκη στη υγεία του αλλά οχι καθημερινά. 3 φορές την εβδομάδα αρκεί.
Τα παιχνίδια άσε τα κοντά στο κλουβί του να τα αποδεχθεί κι έπειτα τα βάζεις μέσα ένα ένα.
 
Ό,τι τροφή και να δώσεις, φρόντισε να είναι επώνυμη και συσκευασμένη. Εάν δίνεις ένα καλό μείγμα συσκευασμενης, επιπλέον σπόροι δεν χρειάζονται. By the way, κελαηδινη τι είναι; Έξω φυσικά και χρειάζεται να βγαίνει αλλά πάντοτε μαζί σου ή προστατευμενο από αρπακτικά κτλ. Δεν αργεί να γίνει το κακό.
Παιχνίδια μπορείς να δώσεις. Ένα κάθε φορά και βάζοντας το κάνα δυο μέρες κοντά στο κλουβί για να το συνηθίσει και μετά το βάζεις και μέσα.
 
Θα ήταν προτιμότερο να μάθει πρωτα εμενα και μετα να του βαλω το παιχνιδι. Απλα τον εχω μια βδομαδα μονο.. Δεν θελω να μου στρεσαριστει παλι.. Τωρα αρχιζει και ηρεμει..
 
τωρα αρχιζει και ηρεμει..
Το παιχνίδι θα το βάλεις δίπλα στο κλουβί του και θα το αφήσεις μερικές ημέρες μέχρι να δεις ότι πηγαίνει κοντά του άνετα και να αισθανθείς ότι το έχει αποδεχτεί. Δεν νομίζω ότι τίθεται το ζήτημα ποιον από τους δύο θα αποδεχθεί, ούτε ότι η ύπαρξη του παιχνιδιού πέριξ του κλουβιού θα επηρεάσει τη στάση του απέναντί σου.
 
Αυτο θα κανω .. αυριο θα τον βγαλω για πρωτη φορα μπαλκονι κανενα 20 λεπτο, επισης φρουτα λαχανικα μετα απο ποσο καιρο κανει να του δωσω;
 
Αυτο θα κανω .. αυριο θα τον βγαλω για πρωτη φορα μπαλκονι κανενα 20 λεπτο, επισης φρουτα λαχανικα μετα απο ποσο καιρο κανει να του δωσω;
Αν θεωρείς ότι έχει ήδη αποδεχθεί επαρκώς το περιβάλλον στο οποίο τον έχεις και νιώθει άνετα, τότε θα μπορούσες να το βγάλεις έξω με διαρκή επιτήρηση σου για το φόβο των αρπακτικών. Αλλιώς περίμενε και αφουγκράσου τις διαθέσεις του.
 
Καλησπερα και παλι.. χρησιμοποιησα τον τροπο που μου αναφερατε να εχω το τσαμπι λιγο πιο μακρυα ωστε να πλησιαζει και εχει 2 μερες τωρα που ερχετε προς το μερος μου. Φυσικα το σκεφτεται λιγη ωρα νωριτερα αλλα υπομονη.. Θα με μαθει.. επισης, μεσα σε 40 λεπτα μου εκανε 2 ειδων κουτσουλιες.. σας στελνω φωτο
 

Συνημμένα

  • 36913074_10217661274270486_101249511791263744_n.webp
    36913074_10217661274270486_101249511791263744_n.webp
    15 KB · Προβολές: 19
Πολύ χαίρομαι για το πως προχωράει η σχέση σας :)

Όσο για τις κουτσουλιές παίζει ρόλο τι έφαγε;
Του έδωσες σήμερα κάποιο φρούτο η λαχανικό? Γιατί τις βλέπω λίγο πιο νερουλές!
Γενικά δεν κοιτάμε την πρώτη διαφορετική κουτσουλιά που θα δούμε.
Μόνο αν ειναι κάτι μόνιμο ή πραγματικά ύποπτο!
 
Οχι.. καμια αλλαγη.. Το χερι τσαμπι.. Την συσκευασμενη τροφουλα και σε ενα αλλο του εχω βαλει κελαιδινη την οποια και λατρευει.. μαλλον ο προηγουμενος ιδιοκτητης του την εμαθε... αυγο του εβαλα πριν 2 μερες.. αυτα
 
Back
Top