Φροντίδα Μύτη καναρινιού που μεγάλωσε

Djchristopher

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Ιωάννινα
Γεια σας θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση;Εχω ένα καναρινάκι το οποίο ήταν μια χαρά αλλα τις τελευταίες ημέρες κ είδα την μύτη του η οποία μεγάλωσε από την δεξια μεριά. Μου είπαν να κόψω αυτό που προεξέχει. Εγώ έχω βάλλει κόκκαλο σουπιάς τις τελευταίες ημέρες μπας κ βοηθήσει.Αλλά γενικά η μύτη από το καναρινάκι ειναι στραβή. Τι μπορώ να κάνω;
 
καναρινι

Επίσης το πουλί κάνει χιαστή κ μου είπαν να το κόψω εσείς τι λέτε;Ν ατα φήσω με το κόκαλο σουπιάς κ ότι κάνει;
 
να παρεις ενα ψαλιδακι ή ενα νυχοκοπτη και να κοψεις τις ακρες για να ισιωσει και βαλε και μια πετρα για να ακονιζει την μυτη του...

αν δεν μπορεις να κοψεις εσυ τις ακρες, πηγαινε το σε καποιον πτηνιατρο...
 
Το Σουπιοκόκαλο δρα περισσότερο προληπτικά σε αυτές τις περιπτώσεις. Για να αποκατασταθεί η δυσμορφία θα πρέπει να κοπούν προσεκτικά τα σημεία που προκαλούν την παραμόρφωση. Εάν δεν μπορείς ο ίδιος, τότε ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιος εμπειρότερος ή ο πτηνίατρος όπως σου είπε η Αναστασία. :)
 
Η απάντηση βρίσκεται εδώ:
Για να αποκατασταθεί η δυσμορφία θα πρέπει να κοπούν προσεκτικά τα σημεία που προκαλούν την παραμόρφωση.
Αν δεν κοπεί σωστά, θα εξακολουθεί να υπάρχει ο λόγος που το αναγκάζει να κλείνει στραβά.
 
Αν δεν κοπεί σωστά, θα εξακολουθεί να υπάρχει ο λόγος που το αναγκάζει να κλείνει στραβά.

και να συμπληρωσω... https://community.petbirds.gr/threads/Μεγάλο-ράμφος-καρδερίνας.643/ αν ειναι χιαστη το ραμφος του πουλιου τοτε δυσκολευεται να συλλεξει απο το μειγμα τους μικροτερους σπορους... Με συνεπεια το πουλι να τρωει μονο τα σπορια που ανοιγουν ευκολα. Ετσι ομως, αφου δεν τρωει ολη την ποικιλια σπορων, δεν εχει μια πληρη και ισορροπημενη διατροφη.
 
Ακομα δεν εκοψα τπτ. Ολα τα σπόρια τα τρωι κ κάνει κ ατσαλιά γιατί το έχω στο σπίτι. Αύριο θα την κόψω
 
Την έκοψα σήμερα διότι παρατήρησα ότι δεν τρώει το καναβούρι. Εβαλα μέσα σουπιοκόκκαλο. Τώρα περιμένω!
 
Να σας πώ. Παρατήρησα σήμερα το πρωί ότι το καναρινάκι μόνο καναβούρι δεν τρώει τα υπόλοιπα σπόρια τα τρώει όλα. Του έβαλα σουπιοκόκκαλο πρέπει να του βάλλω και πέτρα; Αν ναι, τι πέτρα; Σκέφτηκα να το πάω σε έναν ξάδερφο κτηνίατρο που είναι πολύ καλός με τα ζώα αλλά έχω έναν φίλο ο οποίος είναι εκτροφέας και τα ξέρει πολύ καλά όλα για τα καναρινάκια αλλά θα γυρίσει από διακοπές την κυριακή.Αν το πήγαινα σε κάποιο pet shop θα έκαναν κάτι;
 
Με το σουπιοκόκκαλο όμως, δεν κάνει απολύτως τίποτα. Ούτε πλησιάζει ούτε παίζει!
 
Με το σουπιοκόκκαλο όμως, δεν κάνει απολύτως τίποτα. Ούτε πλησιάζει ούτε παίζει!
Δεν πρόκειται να αποκατασταθεί το πρόβλημα ούτε με το σουπιοκόκαλο, ούτε με την πέτρα. Αν δε δώσει κάποιος σωστή φόρμα στο ράμφος σε αυτή τη φάση, η κατάσταση θα επιδεινώνεται παρά θα βελτιώνεται στο μέλλον. Ότι κι αν βάλεις στο κλουβί θα λειτουργεί απλώς προληπτικά και μόνο εφόσον χρησιμοποιεί αυτά που θα του βάλεις :)

Όλα αυτά βέβαια αν πρόκειται για φυσιολογική υπερτροφία του ράμφους και όχι για παθολογική.
 
Αυτόν τον πτηνίατρο που μπορώ να τον βρώ;Είδα όμως ότι τρώει και κάτι μεγάλα άσπρα σπόρια τα οποία έχει ή τροφή. Καναβούρι γιατί να μην τρώει;Εγώ τώρα τι μπορώ να κάνω;
 
Παιδιά μόλις τώρα παρατήρησα ότι το καναρινάκι μου τρώει όλους τους σπόρους. Έκοψα χτες την μυτούλα του γι αυτό.
 
Back
Top