Γενικά Νέοι με απορίες στα καναρίνια

Giwrgos vl

PB New Member
Εγγραφή
24 Οκτ 2016
Μηνύματα
179
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα παιδιά με την κοπέλα μου αποφασίσαμε να πάρουμε ένα καναρίνι αρσενικό τον Αυγουστο και την προηγούμενη εβδομάδα πήραμε και ένα θηλυκό από τον ίδιο εκτροφεα και την έχουμε βάλει σε μία ζευγαρωστρα με το διαχωριστικό στη μεση. Και στα δύο τα κλουβιά τις πατηθρες τις έχω φτιάξει εγώ από κλαδί ελιάς. Τον φλεβαρη λέμε να προσπαθήσουμε να τα ζευγαρώσουμε.
Οι ερωτήσεις που έχουμε ειναι:
Επειδή διάβασα πως τα καναρίνια θέλουν να κάνουν μπανιο τον χειμώνα μία με δύο φορές την βδομαδα. Ισχύει δεν υπάρχει κίνδυνος να αρρωστησουν;
Δαχτυλίδια για το δαχτυλίδια των νεοσσών ποτέ μπορούμε να προμηθευτούν και από που;
Επίσης η θηλυκιά είναι ακόμα σχετικά τρομαγμένη αλλά και τρώει κανονικά και πίνει νερό μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό;
Σα παραθέτω φωτογραφίες από την τρωφη που τους δίνουμε, την αυγοτρωφη και τα πουλάκια μας.
1.webp
2.webp
3.webp
4.webp
 
Λυπάμαι αλλά οι φωτογραφίες δεν φαίνονται.
Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/

ΟΚ... με τη βοήθεια των mod
 
Καλώς ήλθατε!
Επειδή διάβασα πως τα καναρίνια θέλουν να κάνουν μπανιο τον χειμώνα μία με δύο φορές την βδομαδα. Ισχύει δεν υπάρχει κίνδυνος να αρρωστησουν;
Όχι δεν υπάρχει κίνδυνος.Βάζεις μπανιέρα πρωί πρωί και αν θέλουν μπαίνουν. Το θέμα είναι να τους δωθεί χρόνος να περιποιηθούν το πτέρωμά τους, κάτι που θέλει περίπου 2 ώρες. Πρίν τις 10 το πρωί θεωρείται καλή ώρα. Τα έχετε μέσα ή έξω;
Δαχτυλίδια για το δαχτυλίδια των νεοσσών ποτέ μπορούμε να προμηθευτούν και από που;
Κλειστό δακτυλίδι με στοιχεία ταυτότητας δίνουν μόνο οι σύλλογοι. Πρέπει να γραφτείς με 30 ευρώ buy in! Αλλιώς τα pet shops πουλάνε μεταλλικά αλλά και σιλικόνης, πιο πολύ όμως αυτά κάνουν για να τα ξεχωρίζεται εσείς οι ίδιοι.
Επίσης η θηλυκιά είναι ακόμα σχετικά τρομαγμένη αλλά και τρώει κανονικά και πίνει νερό μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό;
Φυσιολογικο,την έχετε μόνο μια εβδομάδα. Ένα επιπλέον κλουβάκι θα της ήταν ευπροσδεκτο,θα έχετε και νεοσσούς οπότε ας μεριμνήσετε απο τώρα.
Έχουμε πάρα πολλά υποστηριχτικά άρθρα και διάθεση για βοήθεια οπότε ότι θελήσετε μας ρωτάτε,ξανά και ξανά.
 
Επειδή διάβασα πως τα καναρίνια θέλουν να κάνουν μπανιο τον χειμώνα μία με δύο φορές την βδομαδα. Ισχύει δεν υπάρχει κίνδυνος να αρρωστησουν;
Μακρυά από ρεύματα κρύου αέρα...
Το μπάνιο το χειμώνα καλύτερα να περιορίζεται κάπως στη συχνότητα και κυρίως τις μέρες που έχει κάποια ηλιοφάνεια... Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω πως θα μπουν διαφορετικά... εκτός κι αν υπάρχει πρόβλημα.
Δαχτυλίδια για το δαχτυλίδια των νεοσσών ποτέ μπορούμε να προμηθευτούν και από που;
Θα πρέπει να γίνεις μέλος σε κάποιο σύλλογο... ή να βρεις από καταστήματα... αλλά μηδενικά δαχτυλίδια κι όχι τα κανονικά.
Επίσης η θηλυκιά είναι ακόμα σχετικά τρομαγμένη αλλά και τρώει κανονικά και πίνει νερό μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό;
Να της δώσεις χρόνο να ηρεμήσει
 
Καλησπερα και καλως ηρθατε στην παρεα μας :)
Πολυ ομορφα τα πουλακια σας πραγματικα, να τα χαιρεστε.
Για να εχει επιτυχια ενα ζευγαρωμα πρεπει για αρχη να ξεκινησετε με την καλη διατροφη.
Απο οτι ειδα η τροφη τους ειναι χυμα, οποτε καλο ειναι να αλλαχθει αμεσα με συσκευασμενη τροφη :)
Ο λογος εδω.
Επισης το φορουμ μας εχει παρα πολλα αρθρα για να σας βοηθησει στην αναπαραγωγη των καναρινιων σας.
Θελει αρκετο διαβασμα και ενημερωση οταν προκειται να "φερουμε" νεες ψυχουλες στον κοσμο :)
Να και καποια ακομα αρθρα για να μπειτε στο κλιμα
Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες
Ζευγάρωμα καναρινιών
Πιθανά προβλήματα στην αναπαραγωγή καναρινιών
Οσον αφορα τις πατηθρες εκανες πολυ καλα που τους εφτιαξες εσυ απο ξυλο, ειναι οτι καλυτερο για τα ποδαρακια τους :)
Για την αυγοτροφη δεν ξερω για να εκφερω γνωμη μιας και ειμαι παπαγαλομαμα, αλλα αν εχω καταλαβει σωστα οσο καιρο ειμαι εδω, το κοκκινο χρωμα το δινουμε κατα την περιοδο της πτεροροιας. Αν περασει η πτεροροια και δεν εχει γινει σωστο βαψιμο πρεπει να περιμενουμε την επομενη.
Αυτα θα στα πουνε ομως οι εμπειροι, εμενα οι γνωσεις μου για αυτο το θεμα σταματανε εδω 😛
 
καλως ηρθατε! Πραγματικα ωραια καναρινακια να σας ζησουν !
αφου πατε για ζευγαρωμα καλο θα ηταν οπως αναφερθεικε και ποιο πανω να εχετε κλουβακια για τα μικρα!
 
Ειναι στο πρόγραμμα να πάρουμε και ενα κλουβακι για τη θυλικιά και μαλλον αλλη μια ζευγαρωστρα για τα μικρα οταν με το καλο γεννηθουν.
Φανταζομαι για τα δαχτυλιδια θα μπορω να γραφτω αργοτερα σε καποιο συλλογο με τον καινουριο χρόνο ας πουμε;
αυγοτροφη καποια στιγμη ειπαμε να φτιαξουμε δικη μας απλα δεν εχουμε βρει τον χρονο ακομα γιαυτο δινουμε απο την ετοιμη. μια φορα τη βδομαδα και αλλη μια βραστο αυγο.
Τα έχετε μέσα ή έξω;
Τα εχουμε εξω τη μερα και τη νυχτα τα βαζουμε μεσα αν κανει πολλα κρυα θα τα εχουμε μεσα συνεχεια.
ωραια αρα τους βαζουμε μπανιερες αυριο με το καλο και βλεπουμε.
Σας ευχαριστουμε πολυ ολους για τις γρηγορες απαντησεις!
 
Καλησπέρα,Καλώς ήρθατε και απο μένα! Να χαίρεστε τα πουλάκια σας.

Τα εχουμε εξω τη μερα και τη νυχτα τα βαζουμε μεσα
Καλό θα είναι να τα έχετε σε ένα μόνιμο μέρος και όχι μέσα έξω γιατί δεν κάνει καλό στην υγεία τους αυτό. Η μέσα, η έξω και προστατευμένα απο το κρύο και τα αρπαχτικά!
 
Να τα χαίρεστε είναι πολύ όμορφα!

Πριν τα ζευγαρωσετε επιβεβαιώστε πως τα καναρινια δεν είναι αδέλφια απ τον εκτροφεα.

Μια φιλική συμβουλή την επόμενη φορά που θα πάρετε νέο καναρινι πρώτα να κρατήσετε καραντίνα κι μετά να το βάλετε με τα υπόλοιπα καναρινια σας. Πότε δε ξέρεις τι μπορεί να κουβαλάει παρόλο που φαίνεται υγιές και ζωηρό.

Τα εχουμε εξω τη μερα και τη νυχτα τα βαζουμε μεσα αν κανει πολλα κρυα θα τα εχουμε μεσα συνεχεια.
Γιώργο καλό θα ήταν να τα έχετε μόνιμα σε ένα σημείο. Το μέσα έξω πέραν του ότι τα στρεσαρει, μπορεί και να κρυωσουν. Αν μάθουν να είναι μόνιμα έξω τότε αντέχουν και τις χαμηλές θερμοκρασίες αρκεί να είναι προστατευμένα από ρεύματα αέρα, τη βροχή και φυσικά τα αρπακτικα. Αν δεν υπάρχει τέτοιος χώρος στο μπαλκόνι σας τότε να τα έχετε μόνιμα μέσα σε ήσυχο δωμάτιο (όχι κουζίνα ή μπανιο) χωρίς καπνού φασαρία πολυκοσμια και πολλή υγρασία και πολύ σημαντικό για να είναι υγιή είναι να σεβεστε το ωράριο που θα πρέπει να κοιμούνται. Ένα καναρινι για να είναι υγιές και να χαίρεται κάθε εποχή πρέπει να κοιμάται μόλις δύσει ο ήλιος και να ξυπνάει με την ανατολή του. Αλλιώς θα υπάρξουν πολλά θέματα υγείας.
Προσωπικά θα σας συμβούλευα να βρείτε αυτό το απαγγιο μέρος στο μπαλκόνι να τα προστατευσετε από τα ιπτάμενα και μη αρπακτικα και να τα έχετε μόνιμα εκεί. Αν παλι αποφασίσετε να τα έχετε μόνιμα μέσα στο σπίτι διάβασε αυτό το άρθρο.

Μια 2η ζευγαρωστρα σίγουρα θα σας φανεί χρήσιμη στο μέλλον και μπορείτε από τώρα το κάθε καναρινι να το έχετε σε μια ζευγαρωστρα αλλά και τώρα μπορείτε να τα έχετε χωρισμένα στην ζευγαρωστρα.

Όσον αφορά τη διατροφή τους να τους πάρετε μια κλειστη συσκευασμενη επωνυμη τροφή/μείγμα σπορων (όχι χυμα σε σακουλα) και την αυγοτροφη να την δίνετε 1-2 φορές την εβδομάδα και όσοι πλησιάζει ο χειμώνας να μείνετε τη συχνότητα. Αν έχουν τελειώσει την πτεροροια και μια φορά την εβδομάδα να τους δίνετε αυγοτροφη είναι μια χαρά! (Πολύ καλή αυγοτροφη μπράβο! 👍) πέρα από σπόρους και την αυγοτροφη μπορείτε να τους δίνετε επισης και λαχανικά/φρούτα/χορταρικά/βότανα .

Τέλος όσον αφορά την αναπαραγωγή δεν γίνεται τον Φεβρουάριο. Τον Φεβρουάριο ξεκινάει η διατροφική προετοιμασία του ζευγαριού. Η αναπαραγωγή γίνεται μετά την εθνική μας εορτή (25η Μαρτίου) που εχουν φυγει τα πολλα κρυα. Ειδικά όταν μιλάμε για εξωτερική αναπαραγωγή. Αλλά αυτά έχουνε καιρό να τα συζητήσουμε και εσύ πολύ χρόνο να διαβάσει τα άρθρα του φόρουμ μας! 😛

Αυτά και από μένα!
 
Τέλος όσον αφορά την αναπαραγωγή δεν γίνεται τον Φεβρουάριο. Τον Φεβρουάριο ξεκινάει η διατροφική προετοιμασία του ζευγαριού. Η αναπαραγωγή γίνεται μετά την εθνική μας εορτή (28η Οκτωβρίου) που εχουν φυγει τα πολλα κρυα. Ειδικά όταν μιλάμε για εξωτερική αναπαραγωγή. Αλλά αυτά έχουνε καιρό να τα συζητήσουμε και εσύ πολύ χρόνο να διαβάσει τα άρθρα του φόρουμ μας! 😛
Αυτά και από μένα!

Ελα Αλίκη, ακόμα στην Αυστραλία είσαι;😵
 
Ελα Αλίκη, ακόμα στην Αυστραλία είσαι;😵

😛
Ξαλμυρίζω μπακαλιάρο και παγώνω ρετσίνα για την Παρασκευή! 😛

Υ. Γ off εντελώς αλλά..."!
 
Πριν τα ζευγαρωσετε επιβεβαιώστε πως τα καναρινια δεν είναι αδέλφια απ τον εκτροφεα.

Μια φιλική συμβουλή την επόμενη φορά που θα πάρετε νέο καναρινι πρώτα να κρατήσετε καραντίνα κι μετά να το βάλετε με τα υπόλοιπα καναρινια σας. Πότε δε ξέρεις τι μπορεί να κουβαλάει παρόλο που φαίνεται υγιές και ζωηρό.

Οταν πήραμε τη θηλυκια του ειπα πως θα τα αναπαραξω οποτε μου εδωσε καποιο πουλι που δεν εχουν συγγενια.
τα πουλια τα εχουμε χωριστα το θυλικο ειναι στο δικο μου σπιτι και το αρσενικο στης κοπελας μου.

Γιώργο καλό θα ήταν να τα έχετε μόνιμα σε ένα σημείο. Το μέσα έξω πέραν του ότι τα στρεσαρει, μπορεί και να κρυωσουν. Αν μάθουν να είναι μόνιμα έξω τότε αντέχουν και τις χαμηλές θερμοκρασίες αρκεί να είναι προστατευμένα από ρεύματα αέρα, τη βροχή και φυσικά τα αρπακτικα.

Απλα δεν ειπαρχει καποιος χώρος μεσα στο σπιτι που να μπορουν να ηρεμησουν τελειως. Αλλα και εξω τον χειμωνα κανει και παγωνιες που μπορει να πεσει η θερμοκρασια και υπο το μηδεν. το μπαλκονη που εχω τη θηλυκια ειναι προστατευμενο απο το πολυ κρυο, αερα, τη βροχη και τα αρπακτικα. αλλα εχω καποιες αμφηβολιες σχετικα με το μονιμα εξω.

Τέλος όσον αφορά την αναπαραγωγή δεν γίνεται τον Φεβρουάριο. Τον Φεβρουάριο ξεκινάει η διατροφική προετοιμασία του ζευγαριού. Η αναπαραγωγή γίνεται μετά την εθνική μας εορτή (25η Μαρτίου) που εχουν φυγει τα πολλα κρυα. Ειδικά όταν μιλάμε για εξωτερική αναπαραγωγή. Αλλά αυτά έχουνε καιρό να τα συζητήσουμε και εσύ πολύ χρόνο να διαβάσει τα άρθρα του φόρουμ μας!

Δικιο απλα μπερδευτηκα. τα πουλια ποτε ειναι καλα να τα βαλουμε στη ζευγαρωστρα;
αρχες Μαρτιου ειναι καλα η καλυτερα να τα βαλουμε απο τελη Φλεβαρη για να πυρωσουν καλα;
 
το μπαλκονη που εχω τη θηλυκια ειναι προστατευμενο απο το πολυ κρυο, αερα, τη βροχη και τα αρπακτικα. αλλα εχω καποιες αμφηβολιες σχετικα με το μονιμα εξω
Αν υπάρχει τέτοιος χώρος που δεν τα πιάνουν τα ρεύματα του αέρα αντέχουν και 1 ή 2 βαθμούς υπό του μηδενος! Όταν κάνει τόση παγωνια προσθέτουμε στο μείγμα σπορων και λίγο καναβουρι που είναι λιπαρος σπόρος και με το λίπος δεν κρυωνουν.
Για μένα σου είπα είμαι υπέρ του μόνιμα έξω. Μέσα στο σπίτι θα πρέπει να έχετε ένα δωμάτιο αφιερωμένο μόνο σε αυτά.

τα πουλια ποτε ειναι καλα να τα βαλουμε στη ζευγαρωστρα;
αρχες Μαρτιου ειναι καλα η καλυτερα να τα βαλουμε απο τελη Φλεβαρη για να πυρωσουν καλα;
Η διατροφική προετοιμασία διαρκεί περίπου 1-1μιση μήνα. Οπότε τα βάζεις μαζί από μεσα-τέλη Φλεβάρη χωρισμένα στη ζευγαρωστρα ξεκινάς διατροφική προετοιμασία τουλάχιστον για ένα μήνα και όταν είναι και τα 2 έτοιμα και πυρωμενα βγάζεις το χωρισμα και... καλούς απογόνους!
 
Καλημερα στην παρεα, τα πουλακια πανε πολυ καλα η μικρη δε φοβατε πια τοσο πολυ και οταν παω και της μιλαω μου ψηλο κελαιδαει πλεον. Το μονο που εχω παρατηρισει ειναι πως οτι της βαλω στην ταιστρα για την αυγοτροφη δεν το τρωει. Επισης εχω μια ερωτηση τον ζοχο στα καναρινια τον βαζουμε ολοκληρο φυλλα και ανθος η μονο το ανθος; Τα βοτανα απλα τα κοβουμε φρεσκα και τα στερεωνουμε στα καγκελα η ειναι καποια αλλη διαδικασια;
 
τον ζοχο στα καναρινια τον βαζουμε ολοκληρο φυλλα και ανθος η μονο το ανθος;
Ολόκληρο το φυτό βάζουμε χωρίς τη ρίζα.
Βέβαια αυτά ξεκινούν από το λουλούδι όπως κάνουν και με την πικραλίδα αλλά στη συνέχεια θα φάνε και το υπόλοιπο.
Τα βοτανα απλα τα κοβουμε φρεσκα και τα στερεωνουμε στα καγκελα η ειναι καποια αλλη διαδικασια;
Τα φρέσκα βότανα όπως είναι... μερικά κλαράκια κρεμασμένα στο κλουβί...
Φυσικά όλα αυτά με μέτρο.
 
Back
Top