Γενικά Νέοι με απορίες στα καναρίνια

Είμαστε στη Κέρκυρα και στα πετ σοπ που γυρισαμε τα καναρίνια τους είναι σε άθλια κατάσταση τα περισσότερα, χωρίς δαχτυλίδια αναγνώρισης και όχι και στη καλύτερη κατάσταση φιλοξενίας.
Να σας πω την αλήθεια μου πονάει να την αλλάξω γιατί από οταν ήρθε παλευω να την κάνω να μη φοβάται και έχει κάνει μεγάλη πρόοδο αν και πιστεύω μετά το πιάσιμο το σημερινό και τις φωτογραφίες κάναμε ένα βήμα πίσω.
Όλα απόλυτα κατανοητά και όμορφα!
Είναι πολύ ευχάριστο το ενδιαφέρον σας!
Χαιρετισμούς στην Παλαιοκαστρίτσα!
 
Καλησπέρα και παλι εχω μια απορια παρατηρισαμε οτι την αυγοτροφη τις τελευταιες μερες δεν την πολυτρωνε κυριος ο αρσενικος φταιει ο καιρος η εποχη η ειναι κατι αλλο;
 
Εγώ αυτή την εποχή δε δίνω καθόλου αυγοτροφή στα πουλιά επιτρέποντας στον οργανισμό τους να καταλάβουν και διατροφικά πως είμαστε στο χειμώνα... και να προσαρμοστούν.
Μήνες αργότερα με την αύξηση της θερμοκρασία και του φωτός επαναφέρω και την αυγοτροφή στο σιτηρέσιο των πουλιών ώστε να αισθανθούν και την αφθονία τροφής που υπάρχει την άνοιξη και να μπουν αν πρέπει σε διαδικασία αναπαραγωγής.
 
Καλησπέρα και παλι εχω μια απορια παρατηρισαμε οτι την αυγοτροφη τις τελευταιες μερες δεν την πολυτρωνε κυριος ο αρσενικος φταιει ο καιρος η εποχη η ειναι κατι αλλο;
Πες μας πόση αυγοτροφη βάζεις, με ποια συχνότητα και τι μάρκα ή τι συστατικά έχει αν τη φτιάχνεις μόνος σου.
 
Γιάννη, @misalouris, πιστεύεις οτι το ιδιο θα πρεπει να γίνεται και σε εξωτερικές εκτροφές κατά τη διάρκεια της συντήρησης;
Ναι Γιάννη...
Ο χειμώνας πρέπει να συνοδεύεται με όλα τα σχετικά όπως το κρύο, το σκοτάδι και η μειωμένη τροφή.
Εκεί πιστεύω πως το βιολογικό ρολόι τους "μηδενίζει" και επαναξεκινά το κάθε πουλί το φυσιολογικό κύκλο ζωής, ανάλογα με τις αποχές.
 
Εγώ αυτή την εποχή δε δίνω καθόλου αυγοτροφή στα πουλιά επιτρέποντας στον οργανισμό τους να καταλάβουν και διατροφικά πως είμαστε στο χειμώνα... και να προσαρμοστούν.
Μήνες αργότερα με την αύξηση της θερμοκρασία και του φωτός επαναφέρω και την αυγοτροφή στο σιτηρέσιο των πουλιών ώστε να αισθανθούν και την αφθονία τροφής που υπάρχει την άνοιξη και να μπουν αν πρέπει σε διαδικασία αναπαραγωγής.
Ωραια αρα σταματαμε να δεινουμε την αυγοτροφη και δινουμε μονο λαχανικα της εποχης και αγρια χορτα μονο;
αυγο δινουμε η και αυτο το σταματαμε δινουμε μισο αυγο οπως ειναι με το τσοφλι μια φορα την ευδομαδα αυτο το τιμανε ιδιεταιρος οπως και τα χορτα.


Πες μας πόση αυγοτροφη βάζεις, με ποια συχνότητα και τι μάρκα ή τι συστατικά έχει αν τη φτιάχνεις μόνος σου.
Βαζουμε την orlux Gold patee δυο φορες την εβδομαδα ενα κοφτο κουταλακι του γλυκου.
 
Καλησπέρα και παλι εχω μια απορια παρατηρισαμε οτι την αυγοτροφη τις τελευταιες μερες δεν την πολυτρωνε κυριος ο αρσενικος φταιει ο καιρος η εποχη η ειναι κατι αλλο;
Μιας που είναι η εποχή συντήρησης, μπορείς να του δίνεις μια φορά την εβδομάδα ένα κουταλάκι του γλυκού αυγοτροφη η ένα αυγό δεν χρειάζεται παραπάνω. 🙂
 
@Giwrgos vl είδατε κάποια άλλη διαφορά;Είναι κινητικά,τρώνε γενικά; Αλλαξε κάτι στην διατροφή ή την διαμονή απότομα;\
Όπως είπε και η Εύα, να δίνετε λιγότερο. Δύο φορές αυγοτροφή και μία αυγό είναι πολύ.
Ναι Γιάννη...
Ο χειμώνας πρέπει να συνοδεύεται με όλα τα σχετικά όπως το κρύο, το σκοτάδι και η μειωμένη τροφή.
Εκεί πιστεύω πως το βιολογικό ρολόι τους "μηδενίζει" και επαναξεκινά το κάθε πουλί το φυσιολογικό κύκλο ζωής, ανάλογα με τις αποχές.
Οι διαφορές και οι ερμηνείες αυτών, στις εξωτερικές και τις εσωτερικές εκτροφές, δεν μου έχουν γίνει σαφείς.
Ειδικά η απάντησή σου Γιάννη μου είναι ακατανόητη. Δεν ξέρω ποιές είναι οι συνθήκες στα κανάρια νησιά αλλά χειμώνα δεν έχετε σίγουρα σε εσωτερικές εκτροφές με 12 βαθμούς μινιμουμ και πρώτο πουλάκι με την νέα χρονιά. Είναι αδύνατο να είναι όμοια η γενική πρακτική σε εσωτερικό και εξωτερικό χώρο. Εν ολίγοις είναι σα να συμβουλεύεις να σταματήσουν την αυγοτροφή απο τώρα μέχρι τον Φεβρουάριο. Είναι αυτό σωστό;
 
Θα συμφωνήσω με την Εύα. Έχετε όμως υπόψη σας οτι όταν θα αρχίσετε διατροφική προετοιμασία για την αναπαραγωγή, ο αρσενικος καλό θα ήταν να προηγηθεί 2 εβδομάδες πριν ξεκινήσετε την ανάλογη διατροφή της θηλυκιας.
 
Αν και η διατροφή που έχει στανταριστεί για τα οικόσιτα καναρίνια διαφέρει κατά πολυ αυτής των άγριων, κι εγώ θεωρω οτι η συγκριτική εξωτερικής με εσωτερική εκτροφή και το εκάστοτε μικροκλίμα ειναι αυτά τα οποία καθορίζουν τις διακυμάνσεις της εποχιακής τροφοδοσίας των πτηνών μας. Παρόλα αυτά, το αυγό περιλαμβάνει καποια ας πούμε δυσεύρετα στις συγκεκριμένες περιεκτικότητες αμινοξέα και κάποιες βιταμίνες επισης, και καλό θα ήταν να χορηγείται αραιά μεν, αλλά με συχνότητα δε, καθόλη τη διάρκεια του έτους.
 
@Giwrgos vl είδατε κάποια άλλη διαφορά;Είναι κινητικά,τρώνε γενικά; Αλλαξε κάτι στην διατροφή ή την διαμονή απότομα;\
Όπως είπε και η Εύα, να δίνετε λιγότερο. Δύο φορές αυγοτροφή και μία αυγό είναι πολύ.

Οι διαφορές και οι ερμηνείες αυτών, στις εξωτερικές και τις εσωτερικές εκτροφές, δεν μου έχουν γίνει σαφείς.
Ειδικά η απάντησή σου Γιάννη μου είναι ακατανόητη. Δεν ξέρω ποιές είναι οι συνθήκες στα κανάρια νησιά αλλά χειμώνα δεν έχετε σίγουρα σε εσωτερικές εκτροφές με 12 βαθμούς μινιμουμ και πρώτο πουλάκι με την νέα χρονιά. Είναι αδύνατο να είναι όμοια η γενική πρακτική σε εσωτερικό και εξωτερικό χώρο. Εν ολίγοις είναι σα να συμβουλεύεις να σταματήσουν την αυγοτροφή απο τώρα μέχρι τον Φεβρουάριο. Είναι αυτό σωστό;
Δεν εχουμε δει καμια διαφορα στη συμπεριφορα τους κανονικα κινητικα, τρωνε κανονικα, οχι δεν εχει αλλαξει τιποτα σε κανενα απο τα δυο.
αρα να δινουμε απο μια φορα την εβδομαδα αυγο και αυγοτροφη η μια φορα η αυγο η αυγοτροφη;
 
Διαβάζοντας τις απόψεις σας, σκεφτόμουν, επειδή αναφέρεστε σε εποχικές συνθήκες, από που συνάγεται ότι τον χειμώνα έχουμε μείωση ζωικών πρωτεϊνών που ο τόπος είναι γεμάτος σκουλήκια αλλά και φυτικών, που έχουμε άφθονα χόρτα;
Αντίθετα μείωση σπόρων έχουμε ή γιατί έχουν καταναλωθεί ή γιατί μουχλιάζουν από τις βροχές και την υγρασία.
Δεν είναι έτσι;
 
Διαβάζοντας τις απόψεις σας, σκεφτόμουν, επειδή αναφέρεστε σε εποχικές συνθήκες, από που συνάγεται ότι τον χειμώνα έχουμε μείωση ζωικών πρωτεϊνών που ο τόπος είναι γεμάτος σκουλήκια αλλά και φυτικών, που έχουμε άφθονα χόρτα;
Αντίθετα μείωση σπόρων έχουμε ή γιατί έχουν καταναλωθεί ή γιατί μουχλιάζουν από τις βροχές και την υγρασία.
Δεν είναι έτσι;
Αυτό όμως δεν ισχύει μόνο τα πτηνά τα οποία είναι ελεύθερα;
Τα καναρίνια μολονότι υπήρξαν και αυτά στη φύση αναπροσάρμοσαν τις ανάγκες τους βάσει των απόψεων των πρώτων εκτροφέων.
Ο πλεονασμός και η ποικιλία σε μία ελεύθερη μετάφραση σηματοδοτούν μια "τεχνίτη" μα συνάμα πραγματική για εμάς άνοιξη, η οποία σηματοδοτεί την αναπαραγωγή.
Το χειμώνα τον θέλουμε απλό και λιτό για τα καναρίνια για να μην έχουν την ανοιξιάτικη τους έξαρση η οποία συνεπάγεται πρωτεΐνη (σκουλήκια στη φύση, αυγό-αυγοτροφή στο κλουβί) η οποία αντικαθίσταται από τα λαχανικά που αδρανειοποιούν/καταστέλλουν τον αναπαραγωγικό οίστρο των πτηνών.
 
αρα να δινουμε απο μια φορα την εβδομαδα αυγο και αυγοτροφη η μια φορα η αυγο η αυγοτροφη;
Μια φορά την εβδομάδα ή και πιο αραιά μια φορά στις 10 μέρες περίπου, μπορείτε να του δίνετε αυγό, μιας και το προτιμάει. 😉

Προσωπικά να πω πως και εγώ δεν κόβω εντελώς την πρωτείνη. Μειώνω σταδιακά τη συχνότητα με την οποία τη δίνω. Την περίοδο που διανύουμε, δίνω αυγό ενναλάξ με αυγοτροφή, 1 φορά την εβδομάδα, και έχω σκοπό να το κάνω 1 φορά στις 10 μέρες.
Επίσης μιας και πλησιάζει ο χειμώνας, επιμένω στο να φάνε όλα τα σπόρια. Και τι εννοώ. Την περίοδο αναπαραγωγής, και κάθε μέρα νέο μείγμα σπόρων είναι αποδεκτό. Την περίοδο πτερόροιας μέρα παρά μέρα καλό θα ήταν να τους δίνουμε φρέσκο μείγμα σπόρων γιατί αλλάζουν φτερά και έχουν ανάγκη ποικίλους σπόρους. Τώρα που ολοκληρώθηκε και η πτερόροια, και ο χειμώνας όλο και πλησιάζει, βάζω ανά καναρίνι 2 ταίστρες με φαγητό και στην κάθε ταίστρα βάζω 1μιση-2 κουταλάκια του γλυκού σπόρους. Κάθε μέρα ελέγχω τις ταίστρες. Υπάρχουν καναρίνια που χρειάζονται 3 μέρες να φάνε όλη αυτή την ποσότητα. Δε θα τους ανανεώσω νωρίτερα το μείγμα σπόρων γιατί θέλω να αναγκαστούν να φάνε όλους τους σπόρους. Υπάρχουν βέβαια και άλλα που αυτή την ποσότητα την έχουν φάει μέσα σε 2 μέρες.

Άρα ανά περίοδο είναι σημαντικό να αλλάζουμε και την συχνότητα με την οποία τους δίνουμε φρέσκο μείγμα σπόρων. Η παλιά τακτική, γεμίζω μέχρι πάνω 3 ταίστρες και τρώνε μια εβδομάδα, δεν είναι πλέον και τόσο σωστή.

*Προσοχή με αυτή την μέθοδο! Πρέπει κάθε μέρα να ελέγχουμε ότι υπάρχουν διαθέσιμοι σπόροι για να φάνε, και να μην μείνουν πολλές ώρες χωρίς καθόλου φαγητό. Τα καναρίνια έχουν γρήγορο μεταβολισμό και γι αυτό τρώνε από λίγο όλη την ώρα. :)
 
Εν ολίγοις είναι σα να συμβουλεύεις να σταματήσουν την αυγοτροφή απο τώρα μέχρι τον Φεβρουάριο. Είναι αυτό σωστό;
Που το διάβασες αυτό?
Έγραψα απλά τι κάνω εγώ... χωρίς να παροτρύνω κανέναν να το εφαρμόσει.
Ούτε έγραψα ποτέ πως αυτό που κάνω είναι αναμφισβήτητα σωστό...
Είμαι μάλιστα έτοιμος και για τις τεκμηριωμένες αλλαγές...
Φροντίζω ασφαλώς το μείγμα σπόρων να είναι το ενδεικνυόμενο για την εποχή... και ναι... δε δίνω αυγοτροφή για περίπου 45-50 μέρες.
Για την περίπτωση που αισθανθώ κάποια ανασφάλεια επάρκειας της τροφής... καταφεύγω στην τσουκνίδα, στα ραδίκια, στην πικραλίδα, στο μπρόκολο και σε άλλα εποχιακά χόρτα και λαχανικά.
Ειδικά η απάντησή σου Γιάννη μου είναι ακατανόητη.
Μπορώ αν ρωτήσεις σχετικά να προσπαθήσω να απαντήσω απλά... όσο πιο απλά μπορώ.
 
Που το διάβασες αυτό?
Χωρίς να κάνω quotes κτλ απο το #43 μέχρι και το #46 μήνυμα, αυτό συνάγεται σαν συμπέρασμα με φυσικό τρόπο. Έγραψες πως δεν δίνεις αυγοτροφή, είναι χειμώνας, πρέπει τα πτηνά να το συνειδητοποιήσουν και συμπληρωματικά απάντησες στον Ιανό πως πρέπει να γίνεται και σε εξωτερική εκτροφή. Επίσης:
Μήνες αργότερα με την αύξηση της θερμοκρασία και του φωτός επαναφέρω και την αυγοτροφή στο σιτηρέσιο των πουλιών ώστε να αισθανθούν και την αφθονία τροφής που υπάρχει την άνοιξη και να μπουν αν πρέπει σε διαδικασία αναπαραγωγής.
δε δίνω αυγοτροφή για περίπου 45-50 μέρες.
Όπως είναι προφανές, κάνεις μια θεωρητική προσέγγιση με λογικά συμπεράσματα, την οποία όμως δεν εφαρμόζεις. Εσύ Γιάννη θα ξεκινήσεις την αυγοτροφή και την προετοιμασία σε 15 με 20 ημέρες, σε αντίθεση με μια εξωτερική εκτροφή που πάει το λιγότερο σε 2,5-3 μήνες μετά, ακολουθώντας τον συλλογισμό σου. Σταματάς τις παροχές για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα, ακριβώς ύστερα απο ένα άλλο μεγάλο χρονικό διάστημα αυξημένων παροχών,έτσι, είναι το πλέον πιθανό να μην παρατηρήσεις κανένα πρόβλημα.
Έγραψα απλά τι κάνω εγώ... χωρίς να παροτρύνω κανέναν να το εφαρμόσει.
Ούτε έγραψα ποτέ πως αυτό που κάνω είναι αναμφισβήτητα σωστό...
Ολοι γράφουμε σε ένα θέμα για νέους με απορίες...
Νομίζω είναι σαφές πως αμφισβητήθηκε αυτό που έγραψες.
Μπορώ αν ρωτήσεις σχετικά να προσπαθήσω να απαντήσω απλά... όσο πιο απλά μπορώ.
Αν περιμένεις να μάθω κάτι για τις διαφορές και τις ομοιότητες έσω/εξω εκτροφής,τώρα είναι η ευκαιρία και εδώ ο τρόπος, αντικρούοντας ένα ένα τα επιχειρήματα.

ΥΓ:ελπίζω τα παιδιά να έχουν όντως έξω τα πουλάκια και να μην μιλάμε στον αέρα.
 
Γενικά θα ήταν ας πούμε πιο ασφαλές, όταν γράφουμε κάτι να είναι όσο το δυνατό πιο συγκεκριμένο και να έχει τις απαιτούμενες διευκρινίσεις, ώστε όταν διαβαστεί έπειτα να μείνουν όσο γίνεται λιγότερα ασαφή στοιχεία. Τα τελευταία μάλιστα συχνά δεν διακρίνονται από τους πιο άπειρους στις εκτροφές αναγνώστες. Π.χ., εσωτερική - εξωτερική εκτροφή, χρόνοι και διάρκεια ανάπαυσης των πτηνων κλπ.
Ειδικά τώρα όταν απαντάμε σε κάποιον, καλό είναι να μπαίνουμε στα παπούτσια του, γιατί μια δική μας κουβέντα στην εφαρμογή της από άλλον, μπορεί να έχει ακόμα και ολέθριες συνέπειες.
Φυσικά γνωρίζω ότι το μήνυμά μου θα μπορούσε πιθανά να θεωρηθεί ακόμη και off topic,
αλλά επίσης είναι εξαιρετικά επίμαχο, ειδικά στο σημείο που έχει φτάσει η κουβέντα,
και θα ήθελα ειλικρινά να δοθεί η απαιτούμενη προσοχή στο μέλλον.
 
Μιας που είναι η εποχή συντήρησης, μπορείς να του δίνεις μια φορά την εβδομάδα ένα κουταλάκι του γλυκού αυγοτροφη
.. Και εγώ ακολουθώ το σκεπτικό της Εύας (πάνω-κάτω)
το μείγμα σπόρων να είναι το ενδεικνυόμενο για την εποχή
αυτό μάλιστα! Είναι το πιο σωστό σχόλιο!
 
Back
Top