Γενικά Νέος συγκάτοικος, παπαγάλος κελαηδιστής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nono
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nono

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2009
Μηνύματα
24
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας... :)
πριν 3 εβδομαδες περιπου ενα παπαγαλακι εκανε "βουτια" την καβα του αντρα μου και προσγειωθηκε πανω σε ενα μπουκαλι..😕
Εκεινος το πηρε και μου το εφερε σπιτι... Του πηραμε κλουβακι και στο pet shop μας ειπαν οτι ειναι..."παπαγαλος-κελαηδιστης"..;
Βαλαμε ανακοινωση στη βιτρινα του μαγαζιου μηπως καποιος το ψαχνει.. (γιατι σαφως απο καπου το ειχε σκασει) αλλα κανεις δεν ενδιαφερθηκε... Ετσι ειπαμε να το κρατησουμε... Τραγουδαει ολη μερα και πραγματικα βγαζει ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ηχους...
Το "θεματακι" που εχω... Βρωμιζει τα παντα γυρω του... Σκορπαει την τροφη του σε ολο τον χωρο τριγυρω του... Του γεμιζω τις ταϊστρες καθε μερα και καθε μερα τις αδειαζει στο πατωμα (φανταζομαι οτι θα τρωει και καποια ποσοτητα)...
Μου εχει κανει τα νευρα κροσια😡 Πρεπει να αναφερω οτι ζουμε σε μονοκατοικια και τον εχω βαλει στο μπανιο κοντα στο παραθυρο αλλα δεν μπορω να τον βαλω εξω που ηθελα (για να εχει περισσοτερες παραστασεις) γιατι φοβαμαι... Εχω 2 σκυλακια καυκασου και ενα γατι και τρεμω μηπως του επιτεθουν και το τρομαξουν... Οποτε καθημερινα πορευομαι με την ηλεκτρικη σκουπα στο μπανιο... Σκεφτηκα να το χαρισω στο pet shop που εκει θα εχει και παρεα ολα τα υπολοιπα πουλακια γιατι νιωθω τελειως αχρηστη στην ανατροφη του... Μεχρι τωρα ειχα παντα σκυλια... Ποτε πτηνο! Νομιζω οτι δεν του δινω τη σημασια που θα επρεπε να νιωθω τυψεις... Τι με συμβουλευετε;
 
Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας! 🙂

Το μπανιο δεν ειναι ο καταλληλος χωρος να το εχεις, ουτε κ η κουζινα, καλο θα ηταν να το εχεις σε ενα χωρο που θα ειστε κ εσεις, τωρα οσο για το γατι, ζει μεσα στο σπιτι; Πρεπει να μαθει το ενα το αλλο σταδιακα κ ποτε να μην τα αφηνεις μονα χωρις επιβλεψη!

Οσον αφορα την τροφη, σιγουρα του δινεις την καταλληλη; Μπορεις να του δωσεις οχι μονο σπορους αλλα κ φρουτα κ λαχανικα!

Μην απογοητευεσε, αν κανεις μια περιηγηση στο φορουμ θα βρεις πολλα θεματα κ οτι απορια εχεις ρωτα! Αν το αγαπας θα δεις, θα βρεις τον τροπο να συμβιωσετε αρμονικα, σε περιπτωση ομως που δεν μπορεις να το κρατησεις ΜΗΝ το δωσεις στο πετσοπ, χαρισε το! 🙂
 
mprabo σας που τον πηρατε... Και που καναντε κατι μηπως ειχε χαθει!

οχι στο πετ σοπ... Αν νομιζεις οτι δεν μπορεις να τον φροντισεις βαλε μιααγγελια να τον χαρισεις καπου, αλλα πιστευω πως τον εχεις αγαπησει ηδη...

για τα σπορια που πεφτουν μπορεις να το ελατωσεις βαζοντας χαμυλα τις ταϊστρες και περνοντας απο το πετ μια "βρακα".. Που ειναι ενα ναϊλον με λαστιχο γυρο-γυρο... Ετσι μαζετονται οι περισοτερει σπορει μεσα στο ναϊλον... Αν ειναι μεγαλο το κλουβι για την ετοιμη "βρακα" παρε ενα σεντονι και περνα μονη σου ή σε καποια μοδιστρα ενα λαστιχο ετσι ωστε να αγγαλιαζει το κλουβι...
 
anatoly και ΑΓΓΕΛΟΣ2
Σας ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα και για την αμεση ανταποκριση σας 🙂
Σχετικα με την τροφη του... Του εχω παρει παπαγαλινη (αυτη μου ειπαν στο pet shop να παρω) και εχω δοκιμασει να του δωσω μαρουλι αλλα αδιαφορησε εντελως...
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: το κλουβι του τι μεγεθους πρεπει να ειναι; Το κλουβακι που του πηρα ως προσωρινο (δεν ηξερα ακομα αν θα το αναζητησει καποιος) εχει μηκος 32εκ και πλατος 20εκ.. Στο pet shop μου ειχαν πει πως αν προκειται να το κρατησω θα πρεπει να του αγορασω αλλο κλουβι... μεγαλυτερο.
Το γατι δεν ειναι μεσα στο σπιτι... Μεσα στο σπιτι εχω 2 μαλτεζακια που δεν τον ενοχλουν καθολου... Εξω ειναι το γατι και τα μεγαλα σκυλια γι αυτο κι εχω αποφυγει να το "κρεμασω" στον τοιχο...
Απορια: Γιατι ειστε τοσο αρνητικοι με το να το δωσω στο pet shop;
Υ. Γ: Αν τελικα τον βαλω εξω... Τη ωυχτα θα πρεπει να τον βαζω μεσα; Κινδυνευει;
Sorry για τα τεραστια postakia αλλα εχω ΤΟΟΟΣΕΣ αποριες...
 
Το κλουβι ειναι οντως μικρο, να του παρεις ενα μεγαλυτερο, οσο μεγαλυτερο αντεχει η τσεπη σου! Να μην ειναι στρογγυλο κ αν εχει κ οριζοντια καγκελα ακομη καλυτερα, στους παπαγαλους αρεσει να σκαρφαλωνουν, για το συγκεκριμενο ειδος δεν ξερω σιγουρα, βεβαια, αλλα δε νομιζω να ισχυει κατι πολυ διαφορετικο!

Αφου το γατι ειναι εξω, μπορεις να το βαλεις στο καθιστικο κ να το βγαζεις εξω οταν εισαι κ εσυ, αν το αφησεις μονιμα εξω, το βραδυ να το σκεπαζεις κ να σιγουρευτεις οτι η γατα δεν εχει προσβαση!

Ειμαστε αρνητικοι στα πετ γιατι οι συνθηκες διαβιωσης συνηθως απεχουν πολυ οχι απο τις ιδανικες, αλλα απο τις... ανεκτικες! Τα πουλια ειναι συχνα παραμελημενα, χωρις καθαρο νερο, στριμωγμενα σε βρωμικα κλουβια, πιθανον αρρωστα κ. Α...
 
anatoly
το γατι το βραδυ περιοριζεται σε ενα δωματιακι οποτε δεν υπαρχει προβλημα... Θα παω να παρω ενα μεγαλυτερο κλουβι και κανενα αξεσουαρ... Διαβασα καπου εδω μεσα οτι απο το δαχτυλιδι στο ποδι του βρισκεις την ηλικια του... αλλα εγω δεν μπορω να τον πιασω για να τσεκαρω γιατι φοβαται αυτο και φοβιζει και μενα...😛
Τελοσπαντων... Οσο και να ειναι δε με νοιαζει αρκει να ειναι υγιες!
Να ρωτησω κατι ακομα; Ο ορος "κελαηδιστης" υφισταται; Αμα το βγαλω μια φωτογραφια και την ανεβασω θα μπορεσει καποιος να μου δωσει περισσοτερα στοιχεια για την..."καταγωγη" του;
 
Γεια σας...
πριν 3 εβδομαδες περιπου ενα παπαγαλακι εκανε "βουτια" την καβα του αντρα μου και προσγειωθηκε ... βγαζει ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ηχους...
Το "θεματακι" που εχω... Βρωμιζει τα παντα γυρω του... Σκορπαει την τροφη του σε ολο τον χωρο τριγυρω του... Του γεμιζω τις ταϊστρες καθε μερα και καθε μερα τις αδειαζει στο πατωμα (φανταζομαι οτι θα τρωει και καποια ποσοτητα)... Μου εχει κανει τα νευρα κροσια... Καθημερινα πορευομαι με την ηλεκτρικη σκουπα στο μπανιο.. Νιωθω τελειως αχρηστη στην ανατροφη του... Μεχρι τωρα ειχα παντα σκυλια... Ποτε πτηνο! Νομιζω οτι δεν του δινω τη σημασια που θα επρεπε να νιωθω τυψεις... Τι με συμβουλευετε;
Καλημέρα, καλορίζικο, να το χαίρεσαι όπως και τα υπόλοιπα ζωντανά σου! Ένα πουλάκι σου έλειπε και μου άρεσε η περιγραφή σου σχετικά μ'αυτό! Για την ώρα έχεις ανακαλύψει μόνο τους υπέροχους ήχους & τις... ζουζουνιές του, όταν γνωριστείτε καλύτερα θα διαπιστώσεις πόσο χαριτωμένο, χαρούμενο, παιχνιδιάρικο & έξυπνο είναι, τι γλυκό χαρακτήρα διαθέτει! Αν προσθέσεις την ομορφιά, το κελάηδημα ή την ομιλία του, θα δεις ότι είναι αξιαγάπητο! Περιμένουμε φωτογραφία του! Στα petshops δεν το δίνουμε, το βλέπουν σαν αντικείμενο που θα τους φέρει κέρδος, δε διαλέγουν τον άνθρωπο που θα το αγοράσει, δεν του εξασφαλίζουν συνθήκες ευζωϊας! Καλές αποφάσεις!
 
πραγματικα μια φωτογραφια θα βοηθήσει παρα πολυ γιατι εγώ ακόμα δε κατάλαβα τι πουλί έχεις... Εφοσον δε το αναζητησε κανείς μπορεις να το κρατήσεις ή να το χαρησεις...Αν πάρεις τις κατάλληλες προφυλάξεις μη φοβάσαι τίποτα... Τωρα αν ημουν παπγάλος και με έβαζες στο πάτωμα και ερχοντουσαν απο πάνω μου τα δυο αρκουδια.. Μια καρδιακη το λιγότερο...
 
Θελω να βαλω 4-5 φωτο αλλα δεν ξερω αν μπορω να τις επισυναψω ολες μαζι...

νουμερο 2...

νουμερο 3...

νουμερο 4...

νουμερο 5...
 

Συνημμένα

  • DSC02765.webp
    DSC02765.webp
    32,2 KB · Προβολές: 109
  • DSC02770.webp
    DSC02770.webp
    36,4 KB · Προβολές: 101
  • DSC02771.webp
    DSC02771.webp
    43,2 KB · Προβολές: 101
  • DSC02772.webp
    DSC02772.webp
    31 KB · Προβολές: 93
  • DSC02773.webp
    DSC02773.webp
    38,9 KB · Προβολές: 99
αν και δεν εχω εμπειρια... Ειναι red rumped(ωδικο παπαγαλακι) αρσενικο... Το κλουβι ειναι πολυ μικρο... Οποτε σιγουραθελει μεγαλυτερο...
 
Μαρια ηδη γελαμε πολυ μαζι του... Ρωταω π.χ κατι τον αντρα μου κι εκεινη την ωρα "πεταγεται" ο ΝΟΝΟ και καλαηδαει και γελαμε...Αλλα μας αγχωνει που αγχωνεται οταν πλησιαζουμε και κανει σαν τρελο (πηδαει απ τη μια μερια στην αλλη) κι ετσι δε μπορουμε να καθομαστε πολυ μαζι του...☹



Mpikis... 😀



Αγγελε
θα παω σημερα να του παρω ενα μεγαλυτερο... Εχεις δικιο... Κι εγω αυτο αισθανομουν. Γιατι ειναι και αρκετα υπερκινητικος ο σκ... Τουλης!
 
Καλημερα κι απο μενα...
Ειναι οπως σωστα σου ειπαν red rump λουτινο! Ειναι απο τα σχετικα σπανια χρωματακια..
Αλλιως λεγεται και ωδικο παπαγαλακι...
Εγω το βλεπω ολο το γεγονος σαν να σας διαλεξε!
Παρτου πολυ πιο μεγαλο κλουβακι γιατι σε αυτο το ειδος αρεσει πολυ να πεταει.. Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο;
Αφου ειναι το μονακριβο σας διαθεστε οσο πιο πολλα μπορειτε και θα δειτε ποσο ευτυχισμενο θα γινει..
Θα σας συνηθισει και θα ανακαλυψετε οτι μπορεις να επικοινωνησεις μαζι του.. Οχι οπως με τον σκυλο αλλα θα υπαρχει μια μορφη επικοινωνιας..
Παντα καθαρο νερο και σταδιακα να του δινετε λαχανικα και φρουτα..

Καλοριζικο και εννοειται οτι απορια προκυψει να μην διστασεις, γι αυτο το λογο υπαρχει το φορουμ..
 
Φαμπιο,
ευχαριστω για τις πληροφοριες -πραγματικα πολυ κατατοπιστικο το αρθρακι που παρεθεσες-...
Καλα τον εβγαλα τωρα στο περβαζι του παραθυρου του καθιστικου κι εχει εκστασιαστει! Τραγουδαει συνεχεια! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!:D
Παω να του παρω ενα μεγαλυτερο κλουβι και απο σημερα θα το ξαναπροσπαθησω με τα λαχανικα... (παντως ειναι ακαταδεκτος θα ελεγα..)
 
Ετσι κανουν τα περισσοτερα που δεν εχουν μαθει να τρωνε φρουτα και λαχανικα...
Δες ενα κολπακι που εχει κανει η φιλη μας η Μαρια κι ετσι τα εμαθε. Πετυχαινει σχεδον παντα https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/


Να μας βαλεις οπωσδηποτε φωτο απο το καινουριο του κλουβακι να το καμαρωσουμε και να φτιαξουμε και διακοσμηση χεχε
Δες κι αυτο: https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/

Ελπιζω να μην σου φαινονται βουνο... 😀

Τραγουδαει συνεχεια! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!:D

Ειναι ηδη χαρουμενο!
Φαντασου με καινουριο και ευχαριστο περιβαλλον...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Καταρχήν θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια, οχι μονο επειδη το μάζεψες, αλλα και επειδη ενδιαφέρθηκες αν εχει χαθει απο καποιο σπίτι.
Θα συμφωνήσω οτι χρειάζεται ενα μεγαλύτερο κλουβι, ειδικα αν οπως λες δεν ειναι εξημερωμενο και ειναι ολη μερα μεσα στο κλουβι του.Αν ενδιαφέρεσαι να το εξημερώσεις ρίξε μια ματιά στο θέμα της εξημέρωσης και οτι απορίες έχεις περιμενουμε με χαρα να στις λύσουμε :)
 
Kαλησπερα και απο εμενα!
Να χαιρεσαι τον καινουργιο σας φιλο, ειναι κουκλος!
Απο τη στιγμη που εδειξες ενδιαφερον για το αν τον εχασες καποιος και κανενας δεν ανταποκριθηκε, μην το δωσεις.
Θα ανακαλυψεις την χαρα που σου δινει και ενα πτηνο!
Δωστου χρονο, αγαπη και ενδιαφερον και θα δεις τι εχει και εκεινο να σου δωσει πισω!
 
Back
Top