Γενικά Νέος συγκάτοικος, παπαγάλος κελαηδιστής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nono
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καταρχας το παπαγαλακι που σου ηρθε απο το πουθενα εμενα μου κανει περισοτερο για ροζελα η και ωδικο πουλι αλλα κυριως ροζελα.
Μην αγχωνεσε αμα βλεπεις και φοβαται ειναι φυσιολογικο δεν σας εχει μαθει ακομα και εκτος αυτου,το πουλακι μπορει να ειναι ταλαιπωρημενο. Μπορει να γυρναει καιρο εξω.
Θελει υπομονη και ολα θα πανε καλα:)Παντα να του δειχνεις οτι το αγαπας και θα σε συνηθησει. 😉Ενημερωσε μας για οτι νεοτερο.
 
Το κλουβι που το εχει ειναι για καναρινι, οποτε μια ροζελα θα χωραγε καλα;
Τα ωδικα παπαγαλακια ειναι πολυ πιο μικρα απο ροζελα..
Ειναι περιπου σαν κοκατιλ και λιγο πιο μικρα..
 
Δεν ειπα εγω οτι κανει το κλουβι το μικρο που εχει.Φυσικα και δεν κανει αλλα λεω οτι υπαρχει και ροζελα τετοιου χρωματος και μηκους. Εχω δει σε πετ σιοπ και εχω ρωτησει!
 
Δεν ειπα εγω οτι κανει το κλουβι το μικρο που εχει


Δεν ειπα οτι ειπες κατι τετοιο..

Εννουσα οτι μια ροζελα θα δυσκολευοταν να την περασουν κι απο το πορτακι γιατι ειναι μεγαλο σε μεγεθος πουλι 😉
 
Οκ παιδια εχετε δικιοΑυτοι στα πετ σιοπ ειναι πονηροι το μονο που βλεπουν ειναι πως να βγαλουν χρηματα. 😉
 
καλησπερα και απο μενα, το παπαγαλακι ειναι 100% red rumbed η αλλιως παπαγαλος με κοκκινους γλουτους. Ιδανικο κλουβι και σχετικα οικονομικο ειναι μια διπλη ζευγαρωστρα καναρινιου με κοστος περιπου 20 ευρω. Ειναι παπαγαλος αυστραλιας. Με φροντιδα και υπομονη γινονται πολυ ηρεμα.
 
να σου ζησει ειναι πολυ ομορφο, ανυπομονω να μας βαλεις και αλλες φωτογραφιες και βιντεακι που τραγουδαει :D
 
Το πουλάκι 100% είναι ωδικό παπαγαλάκι, δεν είναι rosella!

λεω οτι υπαρχει και ροζελα τετοιου χρωματος και μηκους.

Μήπως αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο;
 

Συνημμένα

  • green-rosella-1.webp
    green-rosella-1.webp
    17,9 KB · Προβολές: 53
  • Green-Rosella-Backyard-2008-08-28.webp
    Green-Rosella-Backyard-2008-08-28.webp
    23,4 KB · Προβολές: 53
  • Green-Rosella-Tasman-Pen-2008-07-30.webp
    Green-Rosella-Tasman-Pen-2008-07-30.webp
    13,4 KB · Προβολές: 49
  • IMG_0455-1.webp
    IMG_0455-1.webp
    11,3 KB · Προβολές: 46
vas, εννοειται οτι θα εψαχνα αν ανηκει σε καποιον... Το ιδιο θα ηθελα να εκανε και για ενα δικο μου αγαπημενο pet καποιος αν εγω το ειχα χασει... Οταν λες να εκπαιδευτει τι εννοεις; Εκπαιδευονται τα πτηνα;😱
Λοιπον, πηρα καινουριο κλουβι... Θα σας ανεβασω φωτο... Του βαλαμε και ξυλινη σκαλιτσα και ενα παιχνιδι (που εχει και κατι σαν "πετρα"-δεν ειμαι σιγουρη αν το λεω σωστα- για να ξυνει τη μυτη του)... Του πηρα και στικακια με μελι και βιταμινες και καινουρια τροφη (οχι σκετη παπαγαλινη αλλα με διαφορα αλλα μεσα)...
Ρωτησα για μπανιερα και μου ειπαν στο pet shop οτι επειδη ειναι μεσαιου μεγεθους και οχι μικρο δε θα μπει στη μπανιερα και καλυτερα να το καταβρεχω εγω... Μου προτεινε να βαλω ενα δικο μου ταπερακι και αν δω οτι μπαινει να παω να παρω μπανιερα...
Επισης τον ψηλαφισε και μου ειπε οτι οντως ειναι αγορακι (το βρηκε απο δυο κοκκαλακια που εχουν που απ οτι ειπε εναι πιο κλειστα στα αρσενικα και πιο ανοιχτα στα θηλυκα) και στο δαχτυλιδι εγραφε οτι ειναι "μοντελο 2008"... 😀 Αρα τζαμπα το παλτο που του φορεσαμε με το παππουδο-ονομα...
Οσον αφορα στο κλουβι (μαζι με ολα τα αξεσουαρ) κοστισε 50 γιουρονια (ελπιζω να μη με πιασανε κοροϊδο... Ετσι ασχετη που με ειδαν...), πηρα στρογγυλο. Γιατι τον εβαλα μεσα και του πηγαινε "super"... και αν και ειχαμε ενα ατυχημα (χτυπησε δυνατα και ματωσε η μυτη του-μαλλον απο το stress του- οπως τον πηγαινα...), οταν τον εβαλα στο κλουβι χοροπηδουσε σαν να ειχε παρει ντοπα.. 😀
Απ οταν τον εφερα σπιτι και επι 4 ωρες... ΜΟΥΓΓΑ! Τωρα ξαναρχιζει δειλα δειλα να κελαηδαει. ΓΙΑΤΙ;
Σας ανεβαζω φωτο να τον δειτε στην καινουρια του "μαιζονετα" (εχει και εσωτερικη σκαλα για τον πανω οροφο, αμ πως! 😀) και περιμενω γνωμες...
Υ. Γ: Ξερει κανεις αν πουλανε καπου ψηλες βασεις (κατι σαν καλογερους ας πουμε) που ή τοποθετεις πανω το κλουβι ή εχουν γαντζακι για να το κρεμας;
 

Συνημμένα

  • DSC02776.webp
    DSC02776.webp
    35,5 KB · Προβολές: 71
  • DSC02779.webp
    DSC02779.webp
    32 KB · Προβολές: 76
  • DSC02785.webp
    DSC02785.webp
    17,5 KB · Προβολές: 76
  • DSC02788.webp
    DSC02788.webp
    32,5 KB · Προβολές: 73
  • DSC02791.webp
    DSC02791.webp
    23,4 KB · Προβολές: 69
Κι αυτες...
 

Συνημμένα

  • DSC02792.webp
    DSC02792.webp
    31,4 KB · Προβολές: 63
  • DSC02793.webp
    DSC02793.webp
    34,3 KB · Προβολές: 53
  • DSC02794.webp
    DSC02794.webp
    25,7 KB · Προβολές: 62
του πηρα και στικακια με μελι και βιταμινες και καινουρια τροφη (οχι σκετη παπαγαλινη αλλα με διαφορα αλλα μεσα)...
Να το χαιρεσαι το παπαγαλακι σου!
Τα στικακια καλο ειναι αλλη φορα να μην τα ξαναπαρεις. Ολο ζαχαρη ειναι και δεν ωφελουν σε τιποτα. Οι βιταμινες πως ειναι; Μηπως σκονη χρωματιστη; Αν ναι, αυτα δεν ειναι βιταμινες και δεν κανουν τιποτα. Η Τροφη που πηρες ειναι συσκευασμενη ή χυμα;
 
Το κλουβι ειναι ακαταλληλο...
Τα στικακια ειναι παχυντικα, να μην του τα δινεις συχνα, εγω προσωρινα δεν δινω πλεον καθολου!
Αυτο με τη μπανιερα κ το μεγεθος δεν καταλαβα τι ηθελε να πει... Ο ποιητης! Αν θελει να κανει μπανιο θα κανει, κ ενα ταπερ κανει δε χρειαζεται να αγορασεις μπανιερα, μπορεις ομως κ εσυ να το βρεξεις απαλα, να το ψεκασεις δηλ, ιδιως αν εχει καυσωνα!

Δεν τραγουδαει, γιατι ειναι σε καινουριο περιβαλλον, θα το συνηθισει κ θα επιστρεψει στις παλιες του συνηθειες!
 
Μαρια η τροφη ηταν συσκευασμενη και πολυχρωμη και ειχε και κατι σαν ηλιοσπορους μεσα... Νομιζεις οτι ξερω; Ρωτα ο,τι θες για σκυλια... εχω διδακτορικο, αλλα για πουλια... ειμαι ακομα στο Νηπιαγωγειο...😀
Γι αυτο σας ρωταω. Για να μαθαινω..
 
Ξερει κανεις αν πουλανε καπου ψηλες βασεις (κατι σαν καλογερους ας πουμε) που ή τοποθετεις πανω το κλουβι ή εχουν γαντζακι για να το κρεμας;
Καλο ειναι να μην το κρεμασεις σε βαση. Για να σας συνηθισει το πουλι να το βαλετε πανω σε ενα τραπεζακι σε δωματιο που περνατε αρκετες ωρες. Το κλουβι να ειναι στο υψος των ματιων σας. Ουτε πανω απο το υψος του κεφαλιου σας ουτε στο πατωμα.
 
Eιναι πολυ ομορφο το πουλακι

Το ραμφος του φαινεται να ναι ασχημα. Πρεπει να χτυπησε πολυ δυνατα. Καλα θα ταν αν το δει ενας πτηνιατρος το πουλακι.
 
Ανατολη ειχε και ορθογωνιο κλουβι αλλα ηταν πιο κοντο (σε υψος) και προτιμησα αυτο για να σκαρφαλωνει και να "πεταει"... Της ειπα της πωλητριας για ορθογωνιο αλλα μου ειπε οτι για παπαγαλους ειναι προτιμοτερο αυτο... Παντως η τιμη τους ηταν ιδια (οποτε δεν το εκανε σιγουρα για να πουλησει κατι πιο ακριβο)... Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα... Αν καποιος γνωριζει... Αν του παρω μια θηλυκια.. Θα ζευγαρωσουν σιγουρα ή αν δεν εχουν "φωλιες" δεν ζευγαρωνουν; Γιατι σκεφτομαι τωρα που μετακομισε το παληκαρι μας σε μεγαλυτερο apartment να του φερω και γυναικακι delivery να του το κραταει σε μια ταξη βρε αδερφε... αλλα δε θελω ακομα μωρα και τετοια... Καλα καλα δεν ξερω να κουμανταρω αυτον...
 
της πωλητριας για ορθογωνιο αλλα μου ειπε οτι για παπαγαλους ειναι προτιμοτερο αυτο...
Μαλλον ασχετη ηταν η πωλητρια. Να μην του παρεις ακομα θηλυκια.Ας τον να συνηθισει τον χωρο, εσας,το περιβαλλον γυρω του. Ειναι πολυ συντομο το χρονικο διαστημα.
 
Back
Top