Γενικά Νέος συγκάτοικος, παπαγάλος κελαηδιστής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nono
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ανατολη ειχε και ορθογωνιο κλουβι αλλα ηταν πιο κοντο (σε υψος) και προτιμησα αυτο για να σκαρφαλωνει και να "πεταει"... Της ειπα της πωλητριας για ορθογωνιο αλλα μου ειπε οτι για παπαγαλους ειναι προτιμοτερο αυτο...

πως θα σκαρφαλωνει; κ που θα πεταει; δεν βοηθαει αυτο το σχημα:)
κ μην πιστευεις παντα οτι σου λενε στο πετσοπ:)
 
Καλα κατω δεν "παιζει" γιατι καραδοκουν και τα αλλα ζωντανακια μου και θα τον τρομαξουν...
Μεσα στο σαλονι που καθομαστε αρκετες ωρες θα μπορουσα μεν να τον βαλω αλλα... Φοβαμαι οτι θα του κανω κακο γιατι εμεις καπνιζουμε εδω...
Ειπαμε να κανουμε μια πατεντα... Εξω απο το παραθυρο του σαλονιου να κρεμασουμε απο το ταβανι της βεραντας μια αλυσσιδα και να κρεμασουμε εκει το κλουβι... Ετσι κατα τη διαρκεια της ημερας... Θα βλεπει ο,τι γινεται εξω... Και θα ακουει και θα βλεπει και μας μεσα απο το παραθυρο... κι επισης δε θα κινδυνευει απο τα αρκουδακια μου (βλ καυκασου)
Κατα τη διαρκεια της νυχτας θα τον βαζουμε μεσα... Πως σας φαινεται αυτο;
 
... Οταν λες να εκπαιδευτει τι εννοεις; Εκπαιδευονται τα πτηνα;😱 ... στο δαχτυλιδι εγραφε οτι ειναι "μοντελο 2008"...:D ... ειχαμε ενα ατυχημα (χτυπησε δυνατα και ματωσε η μυτη του-μαλλον απο το stress του- οπως τον πηγαινα...), οταν τον εβαλα στο κλουβι χοροπηδουσε σαν να ειχε παρει ντοπα.. 😀. Απ οταν τον εφερα σπιτι και επι 4 ωρες... ΜΟΥΓΓΑ! Τωρα ξαναρχιζει δειλα δειλα να κελαηδαει. ΓΙΑΤΙ; Σας ανεβαζω φωτο να τον δειτε στην καινουρια του "μαιζονετα" (εχει και εσωτερικη σκαλα για τον πανω οροφο, αμ πως! 😀) και περιμενω γνωμες... Υ. Γ: Ξερει κανεις αν πουλανε καπου ψηλες βασεις (κατι σαν καλογερους ας πουμε) που ή τοποθετεις πανω το κλουβι ή εχουν γαντζακι για να το κρεμας;
Καλορίζικα όλα Ηρώ! Ναι εκπαιδεύονται τα πουλάκια, υπάρχουν άρθρα στο φόρουμ "Εκπαίδευση παπαγάλων". Μου άρεσε το "μοντέλο 2008" είναι νέο το πουλάκι σου, να σου ζήσει! Θα συμφωνήσω με τη Mαρία -mariah- & την Ανατολή (#32 & 33) για το στικάκι -παχυντικό- αλλά και με το Φώτη #37 ότι το κτυπημένο ράμφος πρέπει να δει γιατρός! (Ο γιατρός που έχεις για τα σκυλιά σου είναι ειδικευμένος και στα πουλιά;) Γι'αυτό δεν κελαηδούσε τόσες ώρες μετά το κτύπημα! Τρόμαξε ή πονούσε! Όταν συνηθίσει τη μαιζονέτα του, νοιώσει άνετα και δεν πονάει, θα κελαηδάει πάλι! Έχω ένα φόβο με το κλουβί όλη μέρα έξω, τόσο για τον ήλιο όσο και από μεγάλα ελεύθερα πουλιά που τα πλησιάζουν και τα... Τρομάζουν! Όσο για το ταίρι θα τα ξαναπούμε αργότερα!
 
Maria Pap,
ο κτηνιατρος που εχω δεν ξερω αν εχει σχεση με τα πουλια.. Θα τον παρω αυριο τηλ.. Λες να ειναι κατι σοβαρο; Παντως και οταν ειχε πεσει την πρωτη φορα στην καβα παλι χτυπησε τη μυτη του αλλα αυτο-γιατρευτηκε.. Η δε petshop-ού μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο γι αυτο και ησυχασα...
Στη βεραντα που λεω δεν πιανει ποτε ηλιο... ειναι τεραστια και με παχυ ισκιο... Οσο για αλλα πουλια, δεν εχω παρατηρησει κατι αλλα και παλι δεν ξερω... Θα δω τι θα τον κανω
Παντως και η πεθερα μου που ειχε ενα καναρινι το ειχε ολη μερα στο μπαλκονι και μονο το βραδυ το εβαζε μεσα... Δεν ειχε παθει ποτε τιποτα... Τελοσπαντων...
 
...
Επισης τον ψηλαφισε και μου ειπε οτι οντως ειναι αγορακι (το βρηκε απο δυο κοκκαλακια που εχουν που απ οτι ειπε εναι πιο κλειστα στα αρσενικα και πιο ανοιχτα στα θηλυκα)

Αυτο ειναι λαθος. Δεν βλεπεις απο κατω αν ειναι αρσενικα η θηλυκα. Οχι σ αυτο το ειδος τουλαχιστον.Απο τα χρωματα φαινεται οτι το δικο σου ειναι αγορακι κι οχι απο τα κοκκαλακια.



Maria Pap,
ο κτηνιατρος που εχω δεν ξερω αν εχει σχεση με τα πουλια.. Θα τον παρω αυριο τηλ.. Λες να ειναι κατι σοβαρο; Παντως και οταν ειχε πεσει την πρωτη φορα στην καβα παλι χτυπησε τη μυτη του αλλα αυτο-γιατρευτηκε.. Η δε petshop-ού μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο γι αυτο και ησυχασα...
Στη βεραντα που λεω δεν πιανει ποτε ηλιο... ειναι τεραστια και με παχυ ισκιο... Οσο για αλλα πουλια, δεν εχω παρατηρησει κατι αλλα και παλι δεν ξερω... Θα δω τι θα τον κανω
Παντως και η πεθερα μου που ειχε ενα καναρινι το ειχε ολη μερα στο μπαλκονι και μονο το βραδυ το εβαζε μεσα... Δεν ειχε παθει ποτε τιποτα... Τελοσπαντων...


Ειναι δικη σου επιλογη τι θα κανεις τελικα αλλα συμφωνω με την Μαρια.Αυτη την στιγμη μπορει να μην βλεπεις πουλια να ρχονται αλλα δεν ειναι λιγα τα περιστατικα που χαθηκαν πουλια απο επιθεσεις αρπακτικων.

Βεβαια δεν σε κατακρινω γι' αυτο γιατι κι εγω εξω τα χω μονιμως αλλα αν εχεις την επιλογη να το χεις μεσα ειναι πολυ καλυτερα.
 
Fotis K
ακομα κι αν τωρα μπορω να τον εχω μεσα, σε 3 μηνες που μετακομιζουμε θα ειναι αδυνατον.. Οποτε σκεφτηκα οτι ειναι καλυτερα γι αυτον να συνηθισει και τις εξωτερικες συνθηκες..
Και στο καινουριο σπιτι θα ειναι σε σχετικα προστατευμενο χωρο αλλα παλι σε βεραντα...
Υ. Γ: Παντως στο κλουβι σκαρφαλωνει ηδη... Οπως εκανε δλδ και στο παλιο του... Δεν βλεπω να τον δυσκολευει που ειναι στρογγυλο...
 
mariah,
επαθα πλακα μ'αυτα που διαβασα!😱
Απιστευτο...
Μια ερωτηση να κάνω; Μπορουμε να προστατευουμε τα πουλακια τοποθετωντας μια αυτοσχεδια κουνουπιερα γυρω απ το κλουβι; Ή υπαρχει περιπτωση να την σκισουν τα αρπαχτικα; Επισης, σκεφτομαι οτι και μια συρματινη "κουνουπιερα" θα εκανε ακομα καλυτερη δουλεια.. Αν πας σε καποιον ειδικο το κλουβι δε μπορει να σου σχεδιασει μια (σαν κλουβι αλλα χωρις πατο) η οποια θα ειναι "φορετη", θα μπαινει και θα βγαινει δλδ?
 
Αν πας σε καποιον ειδικο το κλουβι δε μπορει να σου σχεδιασει μια (σαν κλουβι αλλα χωρις πατο) η οποια θα ειναι "φορετη", θα μπαινει και θα βγαινει δλδ?
Ναι γίνεται και είναι ίσως η καλύτερη λύση. Υπάρχουν αρκετά μέλη που είχαν κάνει στο παρελθόν και παρουσίασαν τις κατασκευές τους. Με μια αναζήτηση στο φόρουμ των ιδιοκατασκευών νομίζω ότι θα βρείτε κάποιες λύσεις.
 
Ηρώ, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, πληροφοριακά και μόνο ρίξε μια ματιά εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ιπτάμενοι-κίνδυνοι.63/ Βέβαια τα προστατεύουμε με πλέγμα, σίτα ή κάτι τέτοιο έξω απ'το κλουβί οπότε μειώνεται / απομακρύνεται ο κίνδυνος!
 
Καλημερα και απο εμενα, καλως ηρθες Ηρω στο φορουμ.
Να χαιρεσαι τον καινουργιο σου φιλο και να ειναι παντα καλα.
Οσον αφορα για τις αποριες σου, με καλυψαν τα παιδια πιο πανω, δεν προλαβα να μιλησω
Στην διατροφη του, εκτος απο το μιγμα σπορων, καθε μερα να του βαζεις φρεσκα φρουτα και λαχανικα να αποφευγεις τα στικακια που ειναι παρα πολυ παχυντικα.
 
Παιδια, γεια σας και παλι...😎
Δυστυχως ο κτηνιατρος που εχω για τα σκυλια δεν εχει καμια σχεση με πουλια... Ο ΝΟΝΟ δειχνει πολυ καλυτερα παντως αλλα ακομα δεν τραγουδαει... Ολη μερα σημερα την εβγαλε ακινητος πανω στη σκαλα... Το στικακι δεν το εχει ακουμπησει... με το παιχνιδακι του δεν επαιξε καθολου, λιγο μηλο που του εβαλα... Τζιφος και το ταπερακι-μπανιερα ουτε καν το χαιρετησε...😕
Κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι τωρα (με το μεγαλυτερο κλουβι) δεν ριχνει εξω την τροφη του (yohooooo!) ριχνει μονο λιγη μεσα..
Παντως σημερα που εβαλα (πρωτη φορα) το χερι μου μεσα στο κλουβι... Παρατηρησα οτι ειχε μεν τον νου του αλλα δεν εκανε καμια σπασμωδικη κινηση... Εμεινε ψυχραιμος πανω στη σκαλα του...
Απορια... (τι πρωτοτυπο θα μου πειτε..:D) Οταν τα πουλια εκπαιδευτουν και μπορεις να τα αφησεις ελευθερα στο σπιτι. Γυριζουν στο κλουβι τους για να κανουν την αναγκη τους ή κουτσουλανε σ'ολοκληρο το σπιτι;
 
αν εκπαιδευτη θα κανει την αναγκει του στο κλουβι αλλα ειναι λιγο δυσκολο να του το μαθεις αυτο.
 
Είναι όντως δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο! 🙂 Εμείς χωρίς να έχουμε γνώσεις εκπαιδευτή, απλά κάθε φορά που βλέπαμε τον Ροκάκο να παίρνει την συγκεκριμένη στάση (να φουσκώνει), χωρίς να τον τρομάξουμε, του λέγαμε ν' ανέβει στο χέρι μας και τον πηγαίναμε πάνω στο κλουβί του. Μετά από λίγο καιρό, κατάλαβε τι του ζητούσαμε και πλέον τ' "ατυχήματα" (τα οποία δεν μπορείς να τ' αποφύγεις, πουλάκια είναι 😉 είναι ελάχιστα! 8 στις 10 φορές, όπου και αν βρίσκεται, πηγαίνει μόνος του πάνω στο κλουβί του, μόλις νοιώσει την ανάγκη...
 
Φραγκισκο τοτε δεν παιζει να τον βγαλω... Καλα ειδα κατι υπεροχα ξυλινα κλουβακια (ασχετο!) πανω σε ξυλινη βαση και τα ερωτευτηκα! Και ειναι και ορθογωνια (για να μη με ξαναμαλωσετε😛) Οταν παμε στο καινουριο σπιτι θα του παρω οπωσδηποτε!
 
αν εκπαιδευτη θα κανει την αναγκει του στο κλουβι αλλα ειναι λιγο δυσκολο να του το μαθεις αυτο.

Είναι όντως δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο! 🙂

Ορίστε και κάποιες παλαιότερες συζητήσεις επί του θέματος:
 
Ααα... Φουσκωνουν Λευτερη οταν θελουν να τα κανουν; Αυτο δεν το ηξερα(ή μαλλον...ουτε αυτο το ηξερα..:D)
Παντως νιωθω οτι οσα περισσοτερα μαθαινω γι αυτον τοσο περισσοτερο δενομαι μαζι του... Μακαρι να φτασουμε στο σημειο που θα νιωσω αλληλεπριδαση μεταξυ μας...
Υ. Γ: Πως μπορω να επεξεργαστω το προφιλ μου; Θελω να βαλω κι εγω μια φωτο του ΝΟΝΟ..
 
Υ. Γ: Πως μπορω να επεξεργαστω το προφιλ μου; Θελω να βαλω κι εγω μια φωτο του ΝΟΝΟ..
θα πας πινακας ελεγχου επεξεργασια avatar και κατω κατω εχει ενα που λεει αναζητηση το πατας και ανεβαζεις απ΄τον υπολογιστη σου την εικονα που θες.

Υ. Γ σορυ για το off
 
Μακαρι να φτασουμε στο σημειο που θα νιωσω αλληλεπριδαση μεταξυ μας...

Μα θα γίνει κι αυτό... στην ώρα του όμως. :) Όσο περισσότερο χρόνο περνάτε παρέα θα δένεστε όλο και πιο πολύ.

Πως μπορω να επεξεργαστω το προφιλ μου; Θελω να βαλω κι εγω μια φωτο του ΝΟΝΟ...

Avatar εννοείς;

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία του και να την ορίσεις avatar απ' τον πίνακα ελέγχου -> επεξεργασία εικόνας προφίλ

edit: Φραγκίσκο συγνώμη, δεν πρόσεξα ότι απάντησες. Με πρόλαβες...
 
Back
Top