Φροντίδα Νέο αρσενικό κοκατίλ είναι επιθετικό προς το θηλυκό

Gogou Maria

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
306
Πόλη
Κρηνίδες
Καλημέρα είμαι η Μαρία έχω δύο κοκατιλ ζευγάρι ένα Μπάτζι κ μια καρδερίνα. Την θηλυκιά την έχω 4 μήνες και είναι ενός έτους. Τον αρσενικό τον πήραμε εχθές και είναι 4 μηνών αλλά είναι επιθετικός στην θηλυκιά τι να κάνω; Να τα αφήσω μαζί ή να τα χωρίσω; Επίσης την θηλυκή την βγάζω έξω στην παιδική χαρά που έχω φτιάξει και ανεβαίνει και στο χέρι μας. Τώρα που είναι και τα δύο μαζί μπορώ να βγάλω έξω μόνο το θηλυκό;
 
@Gogou Maria Καλημέρα να σου ζήσουν τα πουλάκια σου.Το πρώτο λάθος που έκανες είναι που δεν έβαλες σε καραντίνα το καινούργιο πουλάκι και το δεύτερο που τα έβαλες μαζί στο ίδιο κλουβί αμέσως. Σου προτείνω να συνέχισης να βγάζεις έξω το θηλυκό όπως έκανες,το μικρό θέλει προσαρμογή και όχι ακόμα εξόδους.Να τα χαίρεσαι και πάλι.Κοίτα αυτό:Thread 'Καραντίνα στα πτηνά' https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
@Vada ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εχθές που ρώτησα τον πετσοπα και με είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και έτσι τα έβαλα μαζί. Μπορείς να μου πεις. Την κοκατιλ μου την βγάζω από την σκέπη υπάρχει πιθανότητα να φύγει ο αρσενικός μου; Και μετά με είπε ο πετσοπας ότι ούτε έξω στο μπαλκόνι δεν κάνει να τον βγάλω διότι είναι ακόμα πολύ μικρός μην πάθει κάτι.
[automerge]1613463047[/automerge]
@Vada και κάτι άλλο δεν έχω άλλο μεγάλο κλουβί για να τα χωρίσω δυστυχώς. Οπότε να τα αφήσω μαζί απλά να βγάζω την θηλυκιά όπως έκανα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Gogou Maria καλά είναι το μικρό παπαγαλάκι να μπει σε άλλο κλουβί για πέντε με έξι εβδομάδες,στο μπαλκόνι αργότερα την άνοιξη.Η μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας τα πειράζει,μπορεί να αρρωστήσουν.
[automerge]1613463566[/automerge]
@Vada ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εχθές που ρώτησα τον πετσοπα και με είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και έτσι τα έβαλα μαζί. Μπορείς να μου πεις. Την κοκατιλ μου την βγάζω από την σκέπη υπάρχει πιθανότητα να φύγει ο αρσενικός μου; Και μετά με είπε ο πετσοπας ότι ούτε έξω στο μπαλκόνι δεν κάνει να τον βγάλω διότι είναι ακόμα πολύ μικρός μην πάθει κάτι.
[automerge]1613463047[/automerge]
@Vada και κάτι άλλο δεν έχω άλλο μεγάλο κλουβί για να τα χωρίσω δυστυχώς. Οπότε να τα αφήσω μαζί απλά να βγάζω την θηλυκιά όπως έκανα;
Στα περισσότερα pet shop δεν ξέρουν τι λένε.
 
@Vada ερώτηση. Ένας φίλος έχει ένα κλουβί μεγάλο που χωράνε δύο κ τρία μπατζι. Εκεί μπορώ να το βάλω το μικρό κοκατιλ;
[automerge]1613463916[/automerge]
@Vada είναι κάπως έτσι απλά λίγο ποίο στενό
 
@Vada ναι αλλά δεν πειράζει που είναι στενό; Τώρα που έβγαλα την θηλυκιά μου έξω στην παιδική το αρσενικό είναι κάτω στο πάτωμα του κλουβιου είναι φυσιολογικό;
 
@Vada καλησπέρα κ πάλι. Πήρα το κλουβί από τον φίλο μου αλλά είναι σκουριασμένο αρκετά. Οπότε ρωτάω. Να τον βάλω τον μικρό κοκατιλ μου μέσα ή να τον αφήσω μαζί με την θηλυκιά
 
@Φοίβος είναι 28cm ύψος και 26 cm φάρδος αν το λέω σωστά
[automerge]1613576198[/automerge]
@Φοίβος είναι 28cm ύψος και 26 cm φάρδος αν το λέω σωστά@Φοίβος
[automerge]1613576237[/automerge]
Το κλουβί
[automerge]1613576477[/automerge]
@Φοίβος συγγνώμη διάβαζα λάθος τον χάρακα χαχαχαχαα είναι 58 ύψος και 28 φάρδος πήρα χάρακα των 60cm και το έβλεπα ανάποδα χαχχα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος το κλουβί που έχω είναι αυτό απλά την φωτογραφία που βγάζω δεν μου την ανεβάζει και έκανα screen shot μια φωτογραφία του κλουβιου που εχω.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2021-02-17-18-31-05-244_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2021-02-17-18-31-05-244_com.android.chrome.webp
    51,9 KB · Προβολές: 5
Αν γίνεται να δούμε μια φωτο με τα πουλιά μέσα. Απο τις διαστάσεις ακούγεται μικρό ακόμη και για ένα κοκατίλ. Ο μικρός χώρος είναι η νο1 αιτία όλων των καυγάδων.
 
Back
Top