Φροντίδα Νέο κλουβί, φωτισμός... τα φώτα σας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chrisad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
σκεφτόμουν να κάνω μια κατασκευή σαν living wall από πίσω με βότανα
Πολύ ωραία,υπέροχα. Με το καλό και να μας το παρουσιάσεις.
Η τελευταία συμβουλή μου είναι προσοχή στην προς τα επάνω διάχυση του φωτός.Ή το κλείνεις τελείως ή κάνεις 2/3 οπές για κανένα ψυχεδελικό σχέδιο στον τοίχο.
 
Κατάλαβα τι λες, σκεφτόμουν να κάνω μια κατασκευή σαν living wall από πίσω με βότανα, το φως με τον τρόπο που λες θα μου καλύπτει και τα πουλιά και τα βότανα
Οι λάμπες αυτές προσομοιάζουν το ηλιακό φως; Ρωτώ γιατι πως αλλιώς θα διατηρηθούν ζωντανά βότανα που αν δεν κανω λάθος δεν διατηρούνται σε εσωτερικά περιβάλλοντα για αυτόν ακριβώς τον λόγο, δλδ την έλλειψη άμεσου η αναλόγως το βότανο διάχυτου ηλιακού φωτός.
 
Οι λάμπες αυτές προσομοιάζουν το ηλιακό φως; Ρωτώ γιατι πως αλλιώς θα διατηρηθούν ζωντανά βότανα που αν δεν κανω λάθος δεν διατηρούνται σε εσωτερικά περιβάλλοντα για αυτόν ακριβώς τον λόγο, δλδ την έλλειψη άμεσου η αναλόγως το βότανο διάχυτου ηλιακού φωτός.

Στην κατασκευή που σκέφτομαι να κάνω θα χρησιμοποιήσω τις λάμπες που ήδη έχω, που είναι ιδανικές για τα πουλιά. Είναι Fluorescent και λογικά και τα βοτανάκια δεν θα έχουν θέμα. Θα δείξει αν θα πετύχει το εγχείρημα.
 
Πολυ ωραιο το κλουβι! Θα το καταευχαριστηθουν! Ανετο και να πεταξουν και μπορεις να βαλεις παιχνιδια και τα παντα!
Για το φωτισμο σου ειπαν τα παιδια! Καλοριζικο!
 
Ένα Updade για τη μέχρι τώρα πρόοδο.

Περίπου όπως το είχα φανταστεί, living wall πίσω από το κλουβί.

Χρησιμοποίησα 2 Fluorescent Bird Lamps της arcadia - 24″ – 600mm 18w
Με τα αντίστοιχα Reflectors

Η μία μπήκε στο πάνω μέρος για το stand του κλουβιού, και η δεύτερη στο σημείο που ξεκινάει το κλουβί.

Έβαλα κάποια φυτά, τα οποία είδα ότι είναι ασφαλή για τα πουλιά

Φτέρη, Κισσό, Χαμαιδωρέα, Φίκο, Μπένζαμιν και θα προσθέσω και βότανα.

περιμένω να δω αν οι λάμπες θα μπορέσουν να τα συντηρήσουν και αυτά.


IMG_5560.webp
IMG_5560.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_5558.webp
    IMG_5558.webp
    68 KB · Προβολές: 19
Εξαιρετικό το αποτέλεσμα!Χίλια μπράβο, πολύ χαίρομαι με κάτι τέτοια!
Εύχομαι να το χαρείς!

Στην βιβλιογραφία αναφέρεται πως καλό θα είναι να έχει την δυνατότητα το πτηνό να κάτσει σε ένα σημείο "σκιερό".
Βλέποντας και κάνοντας, επειδή δεν μπορώ να το κρίνω αυτό απο την φωτογραφία, μπορείς να εφαρμόσεις κάτι σαν την μορφή μιας λάμας,ώστε να κόβεις την οριζόντια διάχυση του φωτός.Αυτό θα μετατρέψει τις επάνω γωνίες σε σκιερά σημεία (και δεν θα σε τυφλώνει όταν είσαι στον καναπέ). Τα εικάζω όλα αυτά.

Πολύ καλή δουλειά!
 
Στην βιβλιογραφία αναφέρεται πως καλό θα είναι να έχει την δυνατότητα το πτηνό να κάτσει σε ένα σημείο "σκιερό".
Βλέποντας και κάνοντας, επειδή δεν μπορώ να το κρίνω αυτό απο την φωτογραφία, μπορείς να εφαρμόσεις κάτι σαν την μορφή μιας λάμας,ώστε να κόβεις την οριζόντια διάχυση του φωτός.Αυτό θα μετατρέψει τις επάνω γωνίες σε σκιερά σημεία (και δεν θα σε τυφλώνει όταν είσαι στον καναπέ). Τα εικάζω όλα αυτά.

Πολύ καλή δουλειά!

Χρήσιμο αυτό που λες, ειδικά για το τύφλωμα στον καναπέ :) το setup με τα φυτά δεν το έχω τελειώσει θέλω να προσθέσω και τα βότανα, θα το δω όταν ολοκληρωθεί για να δω αν δημιουργούνται με φυσικό τρόπο σκιερά μέρη λόγο των φυτών / βοτάνων.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τάκη, πράγματι πολύ εντυπωσιακή η κατασκευή σου. Αν θέλεις, κάνε μία παραπάνω έρευνα (αν δεν έχεις κάνει ήδη) για το είδος του κισσού που έχεις βάλει. Υπάρχουν και τοξικά είδη, βασικά είναι πάρα πολλά και κάποια μοιάζουν ιδιαίτερα μεταξύ τους. Το τσέκαρα και με το άρθρο, μόλις είδα ότι έχεις βάλει κισσό και λέει το ακόλουθο για τα ασφαλή:
  • Κισσός - Kangaroo Vine - Cissus Antarctica (επιφύλαξη ως προς τα είδη)
Ενώ για τα επισφαλή (τοξικά):
  • Κισσός - Ivy - Hedera ( Όλα τα είδη εκτός όσων σαφώς αναφέρονται ως ασφαλή)
 
αν δεν με πείσει θα πάρει πόδι.
Μην το πετάξεις, είναι κρίμα, αν δεν το θέλεις μέσα στο σπίτι, βγάλε το έξω σε μέρος σχετικά σκιερό (χωρίς απευθείας έκθεση στον ήλιο) και μακριά από τοίχους γιατί βγάζει άγκιστρα και χαλά την επίστρωση των επιφανειών.
 
Τάκη, έγινε πολύ όμορφο.

Σε τι ωράριο λειτουργείς τα φώτα;

Ευχαριστώ Σταύρο, σήμερα το απόγευμα το έστησα ακόμα δεν έχω βάλει timer. Τα μωρά δεν κοιμούνται στο σημείο αυτό τα μεταφέρω σε άλλο δωμάτιο θα τους τα ανάβω σύμφωνα με τη διάρκεια της ημέρες, ανάλογα την εποχή, έχεις να προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο;
 
Μην το πετάξεις, είναι κρίμα, αν δεν το θέλεις μέσα στο σπίτι, βγάλε το έξω σε μέρος σχετικά σκιερό (χωρίς απευθείας έκθεση στον ήλιο) και μακριά από τοίχους γιατί βγάζει άγκιστρα και χαλά την επίστρωση των επιφανειών.

Ναι εννοείται, βασικά μου άρεσαν για αυτό τα πήρα.
 
θα τους τα ανάβω σύμφωνα με τη διάρκεια της ημέρες, ανάλογα την εποχή, έχεις να προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο;
Είμαι γενικά αυτής της άποψης, ειδικά όταν δεν υπάρχουν λόγοι να αλλάξει κάποιος χρονικά την περίοδο της αναπαραγωγής τους.
 
Τους κισσούς τους έβγαλα παιδιά, δεν κατάφερα με βεβαιότητα να καταλάβω τα είδη τους και για να μην έχω άγχος τους έβαλα στο μπαλκόνι και ησύχασα. Τους αντικατέστησα με ρίγανη, λεβάντα και δεντρολίβανο και θυμάρι και ήδη τα μικρά ξεκίνησαν την κηπουρική.
 
Εγινε πολύ όμορφο και στολίδι στο σαλόνι σου!
Το μόνο που φοβάμαι είναι η "γκρίνια" σε λίγο καιρό και κατα τη διάρκεια της πτερόρροιας που τα πούπουλα...χνουδάκια και η σκόνη από τα πουλάκια θα χωνεται στα βιβλία και τα τα ράφια κια το σουίφερ θα πάρει φωτια:D
 
Ευχαριστώ πολύ, αναγκαίο κακό Βαγγέλη :) δεν έχω άλλη επιλογή τουλάχιστον έχω τη συνείδησή μου σε καλά επίπεδα ότι τους προσφέρω το καλύτερο δυνατό περιβάλλον διαβίωσης.
 
Είναι αξιοθαύμαστο και εκπληκτικό όλο αυτό που δημιούργησες! Υψηλής αισθητικής και ρεαλιστικό! Μπράβο σου! Αυτό αποδεικνύει πόσο πολύ αγαπάς τα ζώα και έχεις ως προτεραιότητα την ευζωΐα και την άνετη και ευχάριστη διαμονή τους!
 
Back
Top